Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Iordania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
760 replies to this topic

#127
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 07.04.2007
Poti sa explici putin de ce aceste perioade sunt optime (aprilie - mai si septembrie - octombrie) ?
Multumesc.

#128
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPixulMeu, on May 6 2008, 12:18, said:

Poti sa explici putin de ce aceste perioade sunt optime (aprilie - mai si septembrie - octombrie) ?
Multumesc.
Temperatura: 20 - 30 grade
Vreme: in general soare, sanse reduse de ploaie
Furtuna de nisip: putin probabil

#129
ia_lm

ia_lm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2008
[quote name='ergon' date='May 2 2008, 09:09' post='4505731']
Dupa cum ai spus si tu, exista pareri pro si contra. Dar hai sa vedem:
- pe site-ul agentiei recomandate de tine, o excursie in perioada de varf (04.10 - 12.10) costa 925 euro / persoana; tot pe site mai scrie: "tariful este valabil pentru un grup de 31-45 persoane" !!!
- in august, cand nu poti respira de caldura, la agentia respectiva costa 875 euro
- vacanta pe care mi-am organizat-o SINGUR, in perioada 30.09 - 11.10 costa 820 euro / persoana ! In care intra si doua nopti in Istanbul, si plimbare cu camila in Wadi Rum, si scuba-diving la Aqaba, si masina inchiriata in Iordania, si doua zile mai mult, si cel mai important (pentru mine cel putin): independenta ! (daca ai citit toate posturile, am descris cu lux de amanunte programul meu mai in urma cu 2-3 pagini).

Departe de mine dorinta de a te contrazice sau de a face publicitate acestei companii dar asa cum recunosteai nu oricine e asa de priceput in organizarea unei excursii.
Mai departe, preturile obtinute de tine anul trecut nu mai sunt valabile anul asta (si nu doar in iordania).
Mai departe, niciodata nu vei putea avea un program la fel de complet cum ti-l ofera o agentie, asta bineinteles pentru cei care vor sa vada cat mai mult si nu doar sa se plimbe putin prin iordania.
Si nu in ultimul rand, in luna august este la fel de cald ca la noi (nu judeca dupa nr de grade ci dupa atmosfera care e total diferita), bineinteles luand in calcul zilele toride de la noi si nu zilele cu ploaie (din ce in ce mai putine).
Iar in privinta pretului uiti un lucru elementar: o agentie tur operatoare are inclus si un comision pentru revanzare si prin urmare, daca esti un bun negociator sau strangi mai multi prieteni cu siguranta vei scadea 30-50 euro de persoana (nu si in cazul ofertelor speciale).
In plus, in pretul obtinut de tine nu intra biletele de intrare la obiective, costul transportului intern si cel mai important masa. Asa ca mai gandeste-te....
Oricum felicitari si la cat mai multe destinatii.

#130
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Dupa cum ai spus si tu, exista pareri pro si contra. Dar hai sa vedem:
- pe site-ul agentiei recomandate de tine, o excursie in perioada de varf (04.10 - 12.10) costa 925 euro / persoana; tot pe site mai scrie: "tariful este valabil pentru un grup de 31-45 persoane" !!!
- in august, cand nu poti respira de caldura, la agentia respectiva costa 875 euro
- vacanta pe care mi-am organizat-o SINGUR, in perioada 30.09 - 11.10 costa 820 euro / persoana ! In care intra si doua nopti in Istanbul, si plimbare cu camila in Wadi Rum, si scuba-diving la Aqaba, si masina inchiriata in Iordania, si doua zile mai mult, si cel mai important (pentru mine cel putin): independenta ! (daca ai citit toate posturile, am descris cu lux de amanunte programul meu mai in urma cu 2-3 pagini).

Departe de mine dorinta de a te contrazice sau de a face publicitate acestei companii dar asa cum recunosteai nu oricine e asa de priceput in organizarea unei excursii.
Mai departe, preturile obtinute de tine anul trecut nu mai sunt valabile anul asta (si nu doar in iordania).
Mai departe, niciodata nu vei putea avea un program la fel de complet cum ti-l ofera o agentie, asta bineinteles pentru cei care vor sa vada cat mai mult si nu doar sa se plimbe putin prin iordania.
Si nu in ultimul rand, in luna august este la fel de cald ca la noi (nu judeca dupa nr de grade ci dupa atmosfera care e total diferita), bineinteles luand in calcul zilele toride de la noi si nu zilele cu ploaie (din ce in ce mai putine).
Iar in privinta pretului uiti un lucru elementar: o agentie tur operatoare are inclus si un comision pentru revanzare si prin urmare, daca esti un bun negociator sau strangi mai multi prieteni cu siguranta vei scadea 30-50 euro de persoana (nu si in cazul ofertelor speciale).
In plus, in pretul obtinut de tine nu intra biletele de intrare la obiective, costul transportului intern si cel mai important masa. Asa ca mai gandeste-te....
Oricum felicitari si la cat mai multe destinatii.
[/quote]
Te-as contrazice... niciodata nu vei avea un program complet cu o agentie. Pentru simplul motiv ca o agentie te va duce doar la acele obiective standard care le gasesti in orice brosura turistica, la restaurantele la care iau comision ghizii si cam atat. Absolut niciodata o agentie nu iti va arata la fel ca lucrurile pe care le descoperi pe cont propriu oricat de meseriasa ar fi. Distractiv este fantoma pretului mesei... in Orientul Mijlociu, masa costa asa de mult, dar in toate posturile (mai ales cele despre Egipt), citesc ca masa ar costa cam cat greutatea respectivulul in aur... hai sa fim seriosi.
Despre luna august, good luck ! Stiu cativa care se simt bine la 60 de grade in soare (intamplator, in Petra nu exista aer conditionat, chiar si copacii sunt destul de putini), nu ma aflu printre ei.

#131
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postia_lm, on May 6 2008, 15:11, said:

Mai departe, preturile obtinute de tine anul trecut nu mai sunt valabile anul asta (si nu doar in iordania).
Mai departe, niciodata nu vei putea avea un program la fel de complet cum ti-l ofera o agentie, asta bineinteles pentru cei care vor sa vada cat mai mult si nu doar sa se plimbe putin prin iordania.
Si nu in ultimul rand, in luna august este la fel de cald ca la noi (nu judeca dupa nr de grade ci dupa atmosfera care e total diferita), bineinteles luand in calcul zilele toride de la noi si nu zilele cu ploaie (din ce in ce mai putine).
Iar in privinta pretului uiti un lucru elementar: o agentie tur operatoare are inclus si un comision pentru revanzare si prin urmare, daca esti un bun negociator sau strangi mai multi prieteni cu siguranta vei scadea 30-50 euro de persoana (nu si in cazul ofertelor speciale).
In plus, in pretul obtinut de tine nu intra biletele de intrare la obiective, costul transportului intern si cel mai important masa. Asa ca mai gandeste-te....
Oricum felicitari si la cat mai multe destinatii.
Inainte de a-ti raspunde, te-as ruga sa citesti mai atent posturile. Si acum:
1. Imi pare rau, preturile obtinute de mine sunt pentru octombrie anul acesta...
2. Ba da, programul va fi chiar mai complet si mult mai relaxat, nu va fi o fuga de colo-colo...
3. Ceea ce am vrut sa spun despre pretul acelei agentii pentru luna august: este MULT prea scump pentru august, cand te coci la propriu...
4. Nu am atatia prieteni pentru a putea obtine 30-50 euro reducere...si nici nu sunt un bun negociator...
5. Din nou imi pare rau, in pretul meu intra ABSOLUT toate cheltuielile legate de vize, deplasare, transport intern, intrari la obiective, cazari la hoteluri si Wadi Rum, scuba-diving la Aqaba. Te rog citeste "desfasuratorul" postat de mine ceva mai inainte. Intr-adevar, nu am inclus masa, dar micul dejun il am asigurat la hoteluri. Si din nou imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, o shaorma pe strada costa 2-3 JD. Daca nu voi avea bani suficienti, voi trai cu shaorme si lipii 10 zile, ca nu ma duc acolo sa ma ingras !
Iti doresc la modul cel mai sincer succes cu agentia (ta ?) ! Dar avand in vedere ca este o arie unde multi intra sa afle diverse raspunsuri la intrebari legate de turism (cum am aflat si eu) consider ca nu este frumos sa faci o astfel de reclama, pe fata, acelei agentii. Sa stii ca pentru multi conteaza enorm banii economisiti prin varianta pe cont propriu ! Si cu scuzele de rigoare pentru off-topic: de ce agentiile romanesti cauta sa scoata profit cat mai mare peste noapte ?! Cand vom invata sa facem turism ?
Recunosc ca, inainte sa ma conving ca nu este periculos in Iordania pe cont propriu (mea culpa !) am apelat la o agentie de acolo, care mi-a oferit un pret cu cca 150 euro / persoana mai mic decat orice pret al unei agentii romanesti ! Sa-ti mai spun ca aveam masina cu sofer in banii aia ? Si toate intrarile incluse ?
Get serious...

Edited by ergon, 06 May 2008 - 20:55.


#132
ia_lm

ia_lm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.05.2008

View Postergon, on May 6 2008, 20:47, said:

Inainte de a-ti raspunde, te-as ruga sa citesti mai atent posturile. Si acum:
1. Imi pare rau, preturile obtinute de mine sunt pentru octombrie anul acesta...
2. Ba da, programul va fi chiar mai complet si mult mai relaxat, nu va fi o fuga de colo-colo...
3. Ceea ce am vrut sa spun despre pretul acelei agentii pentru luna august: este MULT prea scump pentru august, cand te coci la propriu...
4. Nu am atatia prieteni pentru a putea obtine 30-50 euro reducere...si nici nu sunt un bun negociator...
5. Din nou imi pare rau, in pretul meu intra ABSOLUT toate cheltuielile legate de vize, deplasare, transport intern, intrari la obiective, cazari la hoteluri si Wadi Rum, scuba-diving la Aqaba. Te rog citeste "desfasuratorul" postat de mine ceva mai inainte. Intr-adevar, nu am inclus masa, dar micul dejun il am asigurat la hoteluri. Si din nou imi pare rau ca trebuie sa-ti spun, o shaorma pe strada costa 2-3 JD. Daca nu voi avea bani suficienti, voi trai cu shaorme si lipii 10 zile, ca nu ma duc acolo sa ma ingras !
Iti doresc la modul cel mai sincer succes cu agentia (ta ?) ! Dar avand in vedere ca este o arie unde multi intra sa afle diverse raspunsuri la intrebari legate de turism (cum am aflat si eu) consider ca nu este frumos sa faci o astfel de reclama, pe fata, acelei agentii. Sa stii ca pentru multi conteaza enorm banii economisiti prin varianta pe cont propriu ! Si cu scuzele de rigoare pentru off-topic: de ce agentiile romanesti cauta sa scoata profit cat mai mare peste noapte ?! Cand vom invata sa facem turism ?
Recunosc ca, inainte sa ma conving ca nu este periculos in Iordania pe cont propriu (mea culpa !) am apelat la o agentie de acolo, care mi-a oferit un pret cu cca 150 euro / persoana mai mic decat orice pret al unei agentii romanesti ! Sa-ti mai spun ca aveam masina cu sofer in banii aia ? Si toate intrarile incluse ?
Get serious...

Imi cer scuze daca te-am ranit in amorul propriu. Promit sa nu mai postez. Nu stiu ce varsta ai tu dar eu sunt trecut de 50 si crede-ma ca nu plec in concediu sa traiesc cu un mic si o bere ca la Vama Veche. Firma mea? Hmmm. Eu am fost plecat cu ei si de asta i-am pomenit. Dar daca stiam ca discutiile se poarta pe tema care din noi e mai "tare" nu mai intram pe forum. Succes cu shaorma de 2-3 JD.
Dragi cititori ocazionali, nu mergeti cu aceasta firma, mergeti cu oricare alta sau pe cont propriu. Am zis bine "ergon"? Happy?
Si apropos, pentru cunoscatori, nici o agentie din Iordania nu-ti da pretul in euro iar cursul se schimba de la o zi la alta. Out forever ...

#133
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postia_lm, on May 8 2008, 17:50, said:

Imi cer scuze daca te-am ranit in amorul propriu. Promit sa nu mai postez. Nu stiu ce varsta ai tu dar eu sunt trecut de 50 si crede-ma ca nu plec in concediu sa traiesc cu un mic si o bere ca la Vama Veche. Firma mea? Hmmm. Eu am fost plecat cu ei si de asta i-am pomenit. Dar daca stiam ca discutiile se poarta pe tema care din noi e mai "tare" nu mai intram pe forum. Succes cu shaorma de 2-3 JD.
Dragi cititori ocazionali, nu mergeti cu aceasta firma, mergeti cu oricare alta sau pe cont propriu. Am zis bine "ergon"? Happy?
Si apropos, pentru cunoscatori, nici o agentie din Iordania nu-ti da pretul in euro iar cursul se schimba de la o zi la alta. Out forever ...
Imi pare rau ca asta ai inteles...Nu este vorba despre cine "este mai tare", departe de mine gandul asta...nu am facut altceva decat sa combat ceea ce ai afirmat tu, si anume ca este mai ieftin prin agentie. Ei bine, cel putin in cazul Iordaniei, SIGUR este mai ieftin pe cont propriu ! Sunt prea multi pe forum care au fost individual si pot afirma asta !
Si nu, nu sunt happy...nu vreau sa am eu dreptate neaparat, dar cand vin si-ti demonstrez cu cifre ca ESTE mai ieftin (nu mai zic ca si MULT mai confortabil) pe cont propriu, de ce tot incerci sa sustii contrariul ?!
DA, pretul oferit mie de agentia din Amman era in dolari, de aceea am si scris "cu cca 150 euro" mai ieftin...am facut transformarea pentru ca noi "gandim" in euro...
Eu imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva, nu imi place sa ma cert cu nimeni.
Iar in privinta mesei, sunt oameni si oameni: eu personal nu voi merge niciodata la ceva gen "all inclusive", pur si simplu nu ma coafeaza. Mie imi place sa gust din specificul local de fiecare data cand merg undeva, dar aleg pentru asta restaurante mici, "de cartier". Sunt de multe ori mai bune ca cele de lux.
Vorba aia, si lui Bourdain i-a placut mai mult in bodega aia din Maramures decat la Jaristea !
Si acum, daca tot ai fost in Iordania, nu ne spui si noua impresii, ceva poze ? Pana la urma topicul asta este despre Iordania, nu despre cum sa ajungi acolo. De altfel, imi cer scuze si moderatorilor pentru devierea de la subiect.

Edited by ergon, 09 May 2008 - 07:10.


#134
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostImperator, on May 6 2008, 12:40, said:

Temperatura: 20 - 30 grade
Vreme: in general soare, sanse reduse de ploaie
Furtuna de nisip: putin probabil

de fapt, furtunile de nisip sunt destul de probabile in mai (asa mi-au zis beduinii de-acolo). am prins eu una, da' din fericire tocmai plecam.

#135
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
inainte de a citi mai departe, aveti in vedere faptul ca mi-a placut ce-am vazut acolo si nu regret zilele petrecute acolo.

si acum sa incep...

in primul rand titlul acestui thread este departe de adevar. nu l-am inteles nici cand am citit prima oara si mai ales dupa ce-am fost acolo. iordania NU este o tara de vis. este cel mult o tara ca oricare alta.

este prima zi la serviciu si nu am nici un chef, asa c-o sa fiu darnic in amanunte.

jerash: 8 jd (puteti aproxima 1 jd cu 1 euro); exista un spectacol care se tine in hipodromul partial amenajat la anumite ore si pentru care mai tre' sa platesti 12 jd. noi l-am prins pe cel de ora 11.15, cand ne-am intors am vazut ca mai era unu' pe la 14.00. spectacolul in sine este lipsit de substanta, dar este interesant prin costume si verva "actorilor", mai ales pentru cei mici. pe scurt, este prezentata o legiune romana, niste gladiatori si 2 care de lupta. cam 30 de minute, desi ei zic 40. ruinele impresioneaza prin cele 2 amfiteatre si prin piata initiala strajuita de coloane.

petra: 21 jd pt o zi, 26 jd pt 2. sub nici o forma nu luati caii sau saretele celor care va asteapta la intrarea in complex. sunt inutile (drumul coboara) si va rup la bani. daca vreti sa dati bani pt mijloace de transport, dati la magarii care va pot urca spre platoul de sacrificiu sau spre manastire. daca vreti TOATE traseele, este imposibil intr-o zi. am vazut niste olandezi facand asta, da' aia erau roboti. ruth va propune in jordan-jubilee.com niste itinerarii de urmat. nu le-as recomanda neaparat. daca aveti la dispozitie numai o zi (dar de dimineata pana seara), incepeti de dimineata, bucurati-va de drumul prin siq, apoi de imaginea cea mai celebra de la "trezorerie", dupa care urcati-va spre platoul de sacrificiu. important e sa va prinda inca dimineata sus pe platou. aveti o vedere asupra intregii petra si n-o sa va para rau. soarele lumineaza exact cum trebuie. nu coborati pe acelasi drum, luati-o pe wadi pe drumul spre mormantul soldatului roman, "casa gradinarului" etc. in petra este impresionant totul: de la fatade la fatadele muntilor. aici cuvintele nu sunt de ajuns. ajungeti jos unde puteti sa va pierdeti in liniste printre ruinele templelor si coloanelor. puteti face un popas de masa la unu' din restaurantele de p-acolo. e tipul "all you can eat" pentru vreo 13 - 14 jd. berea, 4 jd. daca vreti s-o luati spre manastire, faceti-o spre dupa-amiaza, cand soarele mai scade in intensitate si mare parte din drum e in umbra. e ceva de urcat, da' nu va lasati pacaliti de timpii avansati de cei care au magari. drumu' la urcare nu e mai mult de 35-40 de minute. manastirea se vede cel mai bine la apus, cand soarele bate direct pe ea. la intoarcere puteti arunca o privire si la celelalte monumente pe care le-ati vazut numai de sus, urcarile sunt mult mai mici. parerea mea e ca ajunge o zi.

wadi rum: desertul in sine e frumos si deosebit. pretul, nu prea. incercati sa stati cel putin o noapte sa vedeti stelele si sa auziti bataile aripilor unei pasari care trece pe deasupra voastra. o sa va doara urechile de atata liniste. in ceea ce priveste excursiile organizate, sunt multi care fac asa ceva. attayak aouda - cel de pe rumguides.com - este printre cei apreciati pentru calitate. pentru o zi cu jeep-ul si una cu camila am dat 105 jd. s-ar putea sa fiti dezamagiti de mancare - ca de altfel in toata iordania. mancarea este un junk-fast-food. sucks big time, dupa parerea mea. deh, americanizarea.

marea moarta: este practic un lac privat. daca vrei sa intri sa-ti inmoi picioarele in balta, vei afla ca nu prea se poate fara sa platesti.

aqaba: hai sa zicem ca-i inteleg pe iordanieni ca merg acolo pt ca e singuru' loc unde pot merge. da' sa fii olanez sau german sau altceva si sa vii acolo pt un concediu la mare, trebuie sa fi un pic sarit de pe fix. mi-ar place totusi sa cred ca aia au ajuns acolo nestiind de fapt ce-i asteapta. in statiunea propiu-zisa nu exista plaja, e una de vreo 5 metri latime, plina cu mizerii, care se numeste publica. plajele hotelurilor incep pe la vreo 4-5 km inspre granita cu arabia saudita, dupa port (yaaak). cre' ca am io in spatele blocului in bucuresti nisip mai bun decat ce au aia insirat pe "plaja". in apa nu exista nisip, ci piatra. aproape imposibil de mers descult. categoric imposibil de mers in costum de baie (cel putin pentru femei) in zonele unde sunt si arabi. pana si europenii care faceau snorkeling p-acolo intrau imbracati in apa. daca vrei sa va bateti joc de cineva- trimiteti-l in concediu la aqaba.

karak - am ajuns acolo dupa ora inchiderii, asa ca nu stiu cat e pretu' unui bilet. am mituit paznicu' si am intrat, dar si asa, puteti sa-l sariti din schema cu brio. absolut nimic interesant.

king's highway - este intr-adevar mai putin plictisitoare decat "autostrada". pe alocuri (wadi mujib de ex, platoul care urmeaza) este chiar frumoasa.

interesant - militari arabi in hummer-uri americane.
trist - preturile si mancarea
ok - iordanienii isi dau silinta sa fie amabili - chiar si politia. pare o tara foarte sigura.
foarte interesant - lucru pe care nu l-am citit pe nicaieri pana acum, platesti 5 jd "departure tax" cand te uschesti din iordania, asa ca pastrati-va niste firfirei pentru treaba asta.

iordania nu este o tara de vis.

#136
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View PostDeathRipple, on May 12 2008, 17:17, said:

inainte de a citi mai departe, aveti in vedere faptul ca mi-a placut ce-am vazut acolo si nu regret zilele petrecute acolo.
Multumim pentru impresii !
Citind ceea ce spui, nu pot decat sa ma bucur ca nu am prevazut decat o zi la Aqaba. Si asa nu sunt genul sa ma duc sa "zac" la plaja...
Despre restul, inca o data mersi pentru feed-back ! Nu degeaba au pus Petra pe lista noilor minuni !
Daca mai ai timp, spune-ne te rog impresii despre hotelurile pe unde ai stat. In afara de junk-food nu poti gasi restaurante - sa zicem - cu specific local ?
Cum este shaorma "de la mama ei", sau nici asta nu mai gasesti "originala" ?
Cum te-ai deplasat intern, care este pretul benzinei ?
Mai asteptam si alte impresii !

#137
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
o zi la aqaba este mult. crede-ma. iar cand am ajuns erau 27 de grade la 12 noaptea, dar se simteau ca 35 din cauza umiditatii.

0.7 jd benzina de 95 (cam 1$), 0.615 cea de 90. am inchiriat o masina, pentru ca nu am avut chiar multe zile la dispozitie si a trebuit sa ajung in multe locuri. oricum e ieftin.
nu zic ca nu sunt restaurante cu specific local, da' probabil sunt ca cele cu specific traditional romanesc de la noi. adica foarte rare si foarte scumpe, spre deosebire de siria de ex, unde la orice colt de strada simti ca bagi in tine ceva specific locului. hamburgeri, saorme si cartofi prajiti, asta vei gasi mai peste tot in iordania, o tara foarte americanizata. vrei mai traditional, n-ai decat sa cauti crasme unde vezi numai localnici in ele. in petra am mancat hummus si kebab, dar nici pe departe la fel de gustoase ca-n siria.
in general merg pe "budget", nu prea dau bani multi pe hoteluri. de obicei ma feresc sa fac recomandari pe tema asta. ca sfat, cauta cat mai departe de moschei.

#138
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc pentru raspunsuri !
Eu am rezervat deja hotelurile, tot budget...sper sa nu fie aproape de moschei ! :D
Te mai rog ceva, cu scuze pentru insistenta: am facut rezervarea si la masina, optand pentru "all-inclusive", adica am luat toate asigurarile posibile. Firma respectiva mi-a spus ca nu mai trebuie sa las nici un depozit garantie. La tine cum a fost ? Si mai ales, la ce pret ai inchiriat ? Mie mi-au oferit la 37 JD/zi, agentia este Reliable Rent-a-car.
Multumesc !

#139
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eu am luat de la montecarlo, 46$/zi, toate incluse. ce-i drept, am lasat 500 de euro, dar nu ma deranjeaza asa ceva. nu stiu sa-ti zic daca pretul platit de tine este unul bun, depinde de masina pentru care ai optat. eu cerusem initial un mitsubishi lancer, da' n-au mai avut cand am ajuns si mi-au dat un galant, care e clasa mai mare. o porcarie de masina, daca ar fi sa ma intrebe cineva. aveam o impresie mai buna despre masinile japoneze. masina mi s-a adus la hotel si mi-a fost luata tot de-acolo, asta fiind o chestie foarte buna, zic eu.

#140
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
In Aqaba nu ai stat la hotel? adica nici daca stai la un hotel bun nu ai unde intra in apa sau face plaja? nu e "aceeasi" Mare Rosie ca in Egipt? ma refer la pestisori colorati etc...

Hmmm, incep sa ma gandesc daca oare merita sa ma grabesc sa ajung la anul in Iordania...

#141
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on May 16 2008, 17:31, said:

In Aqaba nu ai stat la hotel? adica nici daca stai la un hotel bun nu ai unde intra in apa sau face plaja? nu e "aceeasi" Mare Rosie ca in Egipt? ma refer la pestisori colorati etc...

Hmmm, incep sa ma gandesc daca oare merita sa ma grabesc sa ajung la anul in Iordania...
Pai in Iordania nu te duci pentru plaja... e pentru cu totul altceva...

#142
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostImperator, on May 16 2008, 22:16, said:

Pai in Iordania nu te duci pentru plaja... e pentru cu totul altceva...

Nu ma duc numai pentru plaja, dar ma gandeam ca o zi-doua de plaja nu strica...dar in conditii bune...adica ma orientasem la H. Movenpick 5* din Aqaba pt 2-3 nopti (bineinteles, asta pe langa o noapte in Amman, 2 la Dead Sea si una la Petra). Are plaja ok hotelul acesta, stie cineva?

#143
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on May 16 2008, 22:26, said:

Nu ma duc numai pentru plaja, dar ma gandeam ca o zi-doua de plaja nu strica...dar in conditii bune...adica ma orientasem la H. Movenpick 5* din Aqaba pt 2-3 nopti (bineinteles, asta pe langa o noapte in Amman, 2 la Dead Sea si una la Petra). Are plaja ok hotelul acesta, stie cineva?
O avea, habar n-am, dar gandeste-te ca Iordania are cam 10 - 15 km de iesire la mare si pe acest tarm amplu se afla o mega-rafinarie, portul comercial, portul militar, ceva uzine de desalinizare si probabil plaja lui Movenpick... Enjoy :)

#144
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostImperator, on May 16 2008, 22:45, said:

O avea, habar n-am, dar gandeste-te ca Iordania are cam 10 - 15 km de iesire la mare si pe acest tarm amplu se afla o mega-rafinarie, portul comercial, portul militar, ceva uzine de desalinizare si probabil plaja lui Movenpick... Enjoy :)

Cu asa "incurajari".....offf...ma mai gandesc :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate