Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Racordare, Aerisire Calorifere (Radiatoare), zgomote, vibratii..

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#55
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

View Postolty, on Nov 6 2007, 13:25, said:

Incearca sa il aerisesti separat! Cele mai multe calorifere au la unul din capetele superioare un surub opus locului pe unde intra teava de apa calda. Acel surub are o mica gaura. Slabesti surubul si tii un recipient sub el ... o sa inceapa sa curga apa. Ai grija ca e fierbinte. o data cu apa o sa iasa si aerul ... lasa-l sa curge pret de vre-o .. 2-3 litri .. pana nu mai iese si aer odata cu apa! Bafta.

Cele mai multe dar nu toate.
Eu ma confrunt cu exact aceeasi problema si nu am aerisitoare, deci nu am pe unde sa aerisesc.
Singura solutie este pe timpul verii(cand nu exista apa in calorifere) sa-mi pun aerisitoare.

#56
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View Postolty, on Nov 6 2007, 13:25, said:

Incearca sa il aerisesti separat! Cele mai multe calorifere au la unul din capetele superioare un surub opus locului pe unde intra teava de apa calda. Acel surub are o mica gaura. Slabesti surubul si tii un recipient sub el ... o sa inceapa sa curga apa. Ai grija ca e fierbinte. o data cu apa o sa iasa si aerul ... lasa-l sa curge pret de vre-o .. 2-3 litri .. pana nu mai iese si aer odata cu apa! Bafta.

e caloriferul si in partea dreapta cum ma uit la el sunt doua tevi care intra in el una jos si una sus. La cea de sus este si robinetul ala de unde dau drumul la caldura ; acolo e mai degraba o piulita mare decat surub, la asta te referi sa o slabesc?

#57
Taw

Taw

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 14.11.2003

View Postjustasking, on Nov 6 2007, 14:48, said:

e caloriferul si in partea dreapta cum ma uit la el sunt doua tevi care intra in el una jos si una sus. La cea de sus este si robinetul ala de unde dau drumul la caldura ; acolo e mai degraba o piulita mare decat surub, la asta te referi sa o slabesc?


Nu mane, aerisitorul este exact in partea opusa, sus..in cele mai multe cazuri.
In general partea sus dreapta este tur, partea jos stanga este retur, iar partea stanga sus e aerisitorul.
Nu umbla la tur (robinet) ca te inunzi, daca nu e piulita sau vreo smekerie in partea cealalta inseamna ca nu ai aerisitor.

Fa o poza daca ai posibilitatea.

#58
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Te duci la subsol, golesti vanele si apoi dai drumul la robinetii de pe tevile pe care vine apa la calorifere. Cu alte cuvinte, aerisesti pe toata scara. Eventual vorbesti cu sefu de scara, daca aveti asa ceva.

#59
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
hmm m-am uitat si in dreapta am termostatul ( robinetul ala de unde setezi caldura) iar in stanga si jos si sus am dop (nu stiu dc asa se numeste) ca aici:
http://www.valrom.ro...ategory=60#p746    -- dop1'' -- pe asta sa il desfac?

laberta, nu stiu ce is alea vane  :confuzzled: ...dar in felul asta nu opresc caldura de pe scara?

#60
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postjustasking, on Nov 6 2007, 15:22, said:

hmm m-am uitat si in dreapta am termostatul ( robinetul ala de unde setezi caldura) iar in stanga si jos si sus am dop (nu stiu dc asa se numeste) ca aici:
http://www.valrom.ro...ategory=60#p746    -- dop1'' -- pe asta sa il desfac?

laberta, nu stiu ce is alea vane  :confuzzled: ...dar in felul asta nu opresc caldura de pe scara?

pai o opresti si tu un sfert de oa sau 20 de minute, pana cand apa de pe teava o sa curga fara intreruperi.

#61
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007
justasking, daca ai dop ca cel de pe siteul valrom in partea de sus a caloriferului, il deschizi usurel pana incepe sa curga apa, il inchizi la loc si reiei operatiunea pana nu mai iese deloc aer. Daca la caloriferul de fonta nu ai dop sau aerisitor poti sa faci aerisirea lui fara sa opresti caldura intregului bloc. Trebuie insa ca robinetul de la calorifer (banuiesc ca ai doar unul) sa functioneze. Il inchizi si cu o cheie potrivita desfaci incet piulita mare de langa robinet. Aerul va iesi pe acolo impins de apa de pe retur. Ai grija sa nu desfaci prea mult. Cand incepe sa curga apa strangi piulita bine si dai drumul la robinet. Problema rezolvata.

#62
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006

View Postjay333, on Nov 6 2007, 15:56, said:

justasking, daca ai dop ca cel de pe siteul valrom in partea de sus a caloriferului, il deschizi usurel pana incepe sa curga apa, il inchizi la loc si reiei operatiunea pana nu mai iese deloc aer. Daca la caloriferul de fonta nu ai dop sau aerisitor poti sa faci aerisirea lui fara sa opresti caldura intregului bloc. Trebuie insa ca robinetul de la calorifer (banuiesc ca ai doar unul) sa functioneze. Il inchizi si cu o cheie potrivita desfaci incet piulita mare de langa robinet. Aerul va iesi pe acolo impins de apa de pe retur. Ai grija sa nu desfaci prea mult. Cand incepe sa curga apa strangi piulita bine si dai drumul la robinet. Problema rezolvata.


Mai bine lasa blocul fara caldura ( o ora e mult) decat sa-si faca inundatie in casa. :lol:

#63
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005
Aceeasi problema o am si eu , un  por care se face...gaura . L-as schimba cu cea mai mare placere , problema este ca golirea instalatiei pe tot  blocul costa 1600 ron , adica aprox  8 calorifere   :o
Ce as putea face   sa-l pacalesc pana la primavara ?

Inca ceva : daca opresc apa  de la robinetul  de intrare in calorifer , este posibil sa vina apa pe retur si sa curga prin  gaura?
[ http://img222.imageshack.us/img222/1554/dsci1821mo1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img160.imageshack.us/img160/3231/dsci1822sq6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#64
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005
Sper sa nu fiu off topic , stie cineva  cum s-ar putea rezolva problema cu un por care tinde sa devina gaura intr-un  calorifer de fonta....Golirea instalatiei pt  tot blocul este prea costisitoare , trebuie gasita o solutie de carpeala pana la primavara .
Merci anticipat .
[ http://img160.imageshack.us/img160/3231/dsci1822sq6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alc2, 06 November 2007 - 20:31.


#65
alc2

alc2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 17.12.2005
Aceeasi problema o am si eu , un  por care se face...gaura . L-as schimba cu cea mai mare placere , problema este ca golirea instalatiei pe tot  blocul costa 1600 ron , adica aprox  8 calorifere   :o
Ce as putea face   sa-l pacalesc pana la primavara ?

Inca ceva : daca opresc apa  de la robinetul  de intrare in calorifer , este posibil sa vina apa pe retur si sa curga prin  gaura?
[ http://img222.imageshack.us/img222/1554/dsci1821mo1.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img160.imageshack.us/img160/3231/dsci1822sq6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Oare nu ar merge lipit cu Poxilina? Banuiesc ca trebuie inchis robinetul de la calorifer si asteptat sa se usuce. Cred ca se aplica pe suprafete uscate.

#67
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
va multumesc pt sugestii. o sa incerc sa vad ce o sa iasa.

La fel am si eu dopul ca in poza ta alc2.

#68
Naga Queen

Naga Queen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 03.12.2005

View Postjustasking, on Nov 6 2007, 20:36, said:

va multumesc pt sugestii. o sa incerc sa vad ce o sa iasa.

La fel am si eu dopul ca in poza ta alc2.
E asa greu sa aduci un instalator sa rezolve problema? Si la mine in bloc, deasupra mea e un student care habar nu are cum sa aeriseasca un calorifer...si vorba aia, e barbat :lol:
Io mi le-am aerisit singura -_-

#69
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
si ai postat pt ca...doresti sa iti maresti numarul posturilor?

#70
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006

View Postalc2, on Nov 6 2007, 20:31, said:

Sper sa nu fiu off topic , stie cineva  cum s-ar putea rezolva problema cu un por care tinde sa devina gaura intr-un  calorifer de fonta....Golirea instalatiei pt  tot blocul este prea costisitoare , trebuie gasita o solutie de carpeala pana la primavara .
Merci anticipat .
[ http://img160.imageshack.us/img160/3231/dsci1822sq6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

razuiesti cu smilgherul unde ai gaura si cureti rugina, pui poxipol si e ca nou B)

#71
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

View Postalc2, on Nov 6 2007, 20:31, said:

Sper sa nu fiu off topic , stie cineva  cum s-ar putea rezolva problema cu un por care tinde sa devina gaura intr-un  calorifer de fonta....Golirea instalatiei pt  tot blocul este prea costisitoare , trebuie gasita o solutie de carpeala pana la primavara .
Merci anticipat .
[ http://img160.imageshack.us/img160/3231/dsci1822sq6.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa cum zice eminem sau, mai complicat si costisitor, chemi pe cineva cu un aparat de sudura si-ti spune daca poate rezolva problema fara sa golesti instalatia.
La ce am vazut in poza gaurica e mica si este foarte posibil sa se astupe singura de la rugina si alte gunoaie din apa. Mie imi curgea un robinet (inainte sa le schimb) si stateam cu o sticla de plastic taiata pentru a nu inunda casa. Dupa un timp s-a oprit picuratul de la sine. Dar nici nu am mai indraznit sa umblu la robinetul respectiv.

#72
alex7905

alex7905

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 08.09.2005

View Postjustasking, on Nov 6 2007, 13:20, said:

Am un calorifer nou in bucatarie ( din ala subtire) si unul vechi in camera (din fonta cred oricum e din ala vechi si gros)
Cand dau drumul la caldura cel din bucatarie se incalzeste si e ok dar cel vechi doar jumatate.
Am vb cu administratora si mi-a spus ca e o problema ca exista aer in calorifer. A fost mai demult un anunt pe usa de la bloc , cum ca trebuie sa deschidem robinetele sa iasa aerul etc dar eu l-am vazut deabia seara cand am ajuns acasa i-am dat drumul dar probabil fost prea tarziu..nu stiu.
Administratora imi zice sa anunt la radet...dar cica anunt degeaba...ce pot face in cazul asta?
Stai cumva la ultimul etaj? De obicei la etajele inferioare nu se intampla astfel de probleme pt. ca aerul o ea pe teava in sus si se strange la cel de la ultimul etaj. Incearca sa vb. cu vecinul "superior" daca poate sa aeriseasca el. Care jumatate se incalzeste/ramane rece, sus/jos, dreapta/stanga (este posibil sa ai mizerie in el si sa fie blocat)? In caz ca stai la ultimul etaj se poate goli putin din coloana pe care esti, chemi un instalator si gaseste el o solutie. La ultimul etaj unul din vecini trebuie sa aiba in casa pe o coloana, deasupra nivelului caloriferelor, un aerisitor sub forma unui cilindru "bastan". Vorbeste si cu el sa aeriseasca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate