Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Se ia taxa pe adsense?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Daca am cont adsense si scot ceva banutzi care vin prin posta ...ia careva taxa de venit (16% sau cat naiba ii) cand il incasez la banca sau trebe declarata undeva ca sa nu fie evaziune???

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu cred ca trebuie declarata undeva, oricum banii pe care ii opreste banca sunt doar pt efectuarea tranzactiei

#3
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgumball3000, on Oct 24 2006, 18:05, said:

nu cred ca trebuie declarata undeva, oricum banii pe care ii opreste banca sunt doar pt efectuarea tranzactiei
Teoretic tot ce castigi ar trebui declarat ca sa fii impozitat.....In practica nu stiu cat se aplica asta..La sume foarte mari s-ar putea sa fie o idee buna sa ii declari sa nu ai probleme dupa.
Intra in tara sume destul de mari fara sa se plateasca impozit.
Gandit-va la toti romanii care lucreaza in strainatate si trimit bani celor de acasa...Nu cred ca cei de aici mai sunt impozitati pe asta cand primesc bani prin WU sau transfer bancar

#4
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Ok ..
Alta chestie...
Imi arata si mie careva un site care face cava (cam 100$/luna) bani din adsense?

#5
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
http://www.shoemoney.com/ scoate ceva mai mult de 100$/luna :)
http://www.shoemoney...echeck.jpg.html

#6
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
M-ai spart cu situ asta .......
mah pun pe treaba
...
Apropo stie careva pe unde gasesc un free webhost care suporta phpnuke?

#7
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
tu vrei sa faci bani pe un domeniu si host free?
e pierdere de timp ...zau .
investitia intr-un domeniu si hosting platit nu e asa mare . bagi 100$/an dar o sa scoti cel puti de 10 ori investitia daca muncesti oleaca la el .

#8
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Si de ce se pot face bani mai multi din adsense pe un host platit si cu domeniu si nu si pe freehost si cu subdomain?
II o explicatie tehnica?

#9
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostThritium, on Oct 26 2006, 10:20, said:

Si de ce se pot face bani mai multi din adsense pe un host platit si cu domeniu si nu si pe freehost si cu subdomain?
II o explicatie tehnica?
Hosturile free iti baga majoritatea reclame de la ei, asa ca daca mai bagi si tu adsense o sa fie prea incarcat site-ul.De asemenea mult iti limiteaza banda si nu poti sa ai decat un anumit nr de vizitatori pe luna. Un site gazduit la un free hosting inspira mai putina incredere si probabil nu or sa mai revina vizitatorii...
Alte siteuri de ale romanilor ce scot bani din Adsense ar fi Softpedia(cel mai mare din Romania- cred ca scot zeci de mii de dolari pe luna), Soft32(scria intr-un ziar ca a castigat 500.000E intr-un an cu el) si ar mai cunosc si altele care sunt convins ca scot mii de dolari pe luna dar nu le mentionez ca sa nu aiba probleme.

#10
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostThritium, on Oct 26 2006, 10:20, said:

Si de ce se pot face bani mai multi din adsense pe un host platit si cu domeniu si nu si pe freehost si cu subdomain?
II o explicatie tehnica?
o explicatie mai degraba practica :)
gandeste-te ca muncesti zilnic la un site care poate disparea oricand .
in momentul in care a disparut o iei de la capat , munca de promovare , astepti iar o gramada pana va fi indexat ...si alte faze din astea . daca ai domeniul tau o sa fie mai simplu de atras si tinut vizitatori pe pagina ta .
daca vrei si tehnic ...pe tarlaua ta ..tu esti serif ..faci ce vrei cand vrei (aproape orice :) )
acum gasesti hosting la 2-3$ cu domeniul inclus , deci o sa ai un cost urias de ~ 1mil rol /an .
apropo..softpedia si soft32 au profituri de ordinul milioanelor nu al sutelor de mii :)

#11
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Foarte intereant....hmm
ce recomandati intre:
hagen.com
one.com
bluehost.com

Altceva?

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View PostSergiu_Q, on Oct 26 2006, 13:11, said:

apropo..softpedia si soft32 au profituri de ordinul milioanelor nu al sutelor de mii :)
Cine ti-a zis ca au profit de ordinul milioanelor?
Citeste aici in ziar:
http://www.evz.ro/ar...hp?artid=261965

Scrie de 500.000 pe an.
Mai scrie cum a angajat si Lucian Todea de la Soft32 oameni care lucreaza ptr el cu 300-400E pe luna iar el incaseaza zeci de mii pe luna. :rolleyes:
Ehh.....asa se pot face bani...poate daca ne-am uni si noi mai multi am putea scoate si mai mult.Asa daca ai un site mic, scoti bani putin, ti-l poate suspenda Google oricand,etc....

#13
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
ai dreptate , scuze .
soft32 a avut  in 2005 -  900.000euro (adica peste 1 mil$)
"Softpedia a avut anul trecut o cifra de afaceri de 500.000 de dolari, pe care proprietarii firmei spera s-o dubleze anul acesta"

#14
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Dar voi cam cat scoateti cu Adsense-ul asta? Am mai intrebat si in alt topic dar nu a raspuns nimeni.

#15
Thritium

Thritium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 01.04.2006
Stie careva vreun host unde mere bine phpnuke ..sau care are ceva script predefinit pt forumuri?

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostGonthar, on Oct 26 2006, 19:29, said:

Dar voi cam cat scoateti cu Adsense-ul asta? Am mai intrebat si in alt topic dar nu a raspuns nimeni.

Banii ii scoti in functie de vizitatori, un site cu 200 vizitatori/zi scoate in medie cam 5$/zi

#17
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006

View Postgumball3000, on Oct 27 2006, 20:48, said:

Banii ii scoti in functie de vizitatori, un site cu 200 vizitatori/zi scoate in medie cam 5$/zi

Nu neaparat. Depinde de multi factori cati bani scoti .... in nici un caz nu scoti 5 $ pe zi cu un website de 200 de vizitatori pe zi daca ai sa zicem un site cu .... poze , sau cu jocuri flash.

#18
lorin_miculescu

lorin_miculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.09.2006
eu scot cu adsense cam 2$/zi. e ceva pentru un site facut in urma cu 5 zile.
ca sa scoti cu adsense ceva, pune la keywords la sit ceva de genul: emoticons, avatars, messenger. lumea e atrasa de prostiile astea.

Edited by lorin_miculescu, 28 October 2006 - 08:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate