Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Zapp Z030 EV-DO PCMCIA card

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
L3X

L3X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.11.2004

View PostMasterboy, on Oct 31 2006, 05:30, said:

Citeste incepind cu post-ul de mai jos. Cei care au peste un an vechime in retea pe abonament Zapp Internet Express de $39 in retea sint rasplatiti cu EV-DO unlimited pt fidelitate incepind cu a 13 a luna:

http://forum.softped...m...t&p=1926200

Acum nu mai trebuie sa astepti 1 an :P , poti opta pentru un abonamet Zapp Online Express Unlimited pentru 39$ / luna. http://www.zapp.ro/o.../data/zoe/zoeu/

#20
Rainman

Rainman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 20.12.2003
Ma bifez si eu pe lista celora ce si-au luat card Z030. E o chestie faina si practica daca ai laptop. cat despre net, mi-a mers mai mult decat ok, cu viteze medii de 200kB/s in Cluj.

P.S. Ca precizare, in Z030 Manager, daca vrei sa stai pe EV-DO si nu pe 1x, trebuie selectat EV-DO; pentru ca daca selectezi EV_DO + 1x, de cele mai multe ori, chiar daca esti in arie de acoperire EV-DO, el se conecteaza pe 1x, pentru ca primeste semnal mai puternic pe 1x.

#21
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
1. Mi se pare mai sensibil la semnal indoor. Constant am cu cca 100-200 kbps mai puțin decât pe Z020. Afară sunt comparabile. Este adevărat, fiind un card inserat în laptop nu mai ai posibilitatea de a-l așeza într-o poziție mai avantajoasă. Mi se pare în schimb mai stabil la semnal, însă este posibil să fie doar o impresie.

2. La consum stă mai bine, comparativ cu Z020 unde aveam o autonomie de 2 ore, acum am 2:30 sau chiar 2:40, ceea ce pentru mobilitate este excelent.

3. Antena mă cam incomodează la tastare și nici nu este foarte stabilă. Nu știu dacă are vreo influență reală asupra calității semnalului, cel puțin nu am sesizat diferențe reale.

4. Mă enervează că nu îmi arată viteza de conectare reală. Tot timpul îmi arată că este conectat la 112 kbs. Este vreo posibilitate de a-l face să arate viteza reală?

#22
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

View Postzaboss, on Mar 24 2007, 09:24, said:

4. Mă enervează că nu îmi arată viteza de conectare reală. Tot timpul îmi arată că este conectat la 112 kbs. Este vreo posibilitate de a-l face să arate viteza reală?

Nu exista viteza de conectare "reala", pentru ca viteza oscileaza de sute de ori pe secunda in timp ce esti conectat, in functie de puterea semnalului, si dimensiunea pachetelor pe care le trimiti/primesti. Cel mult exista viteza maxima, pe care o stii: 2.4Mbps down /153.6Kbps up.

#23
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
netstat live

#24
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Z030 are mufa pt conectare antena Yagi? Am vazut ca majoritatea card-urilor PCMCIA EV-DO din State au o mufa pt conectare la o antena externa.

#25
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMasterboy, on Mar 25 2007, 20:39, said:

Z030 are mufa pt conectare antena Yagi? Am vazut ca majoritatea card-urilor PCMCIA EV-DO din State au o mufa pt conectare la o antena externa.
Are o mufă pentru antenă externă, însă nu cunosc antenele yagi pentru a spune că se potrivește. E o chestie foarte subțire.

#26
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
antenele au o mufa standard pt cablu coax iar de acolo pleaca un mic adaptor pt fiecare model de tel mobil.

#27
copy/paste

copy/paste

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 31.01.2006
Drivere de Vista se gasesc?

#28
Ciduletz

Ciduletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 01.09.2006
Am si eu un Z030 si nu mai merge sa-l conectez.. cand dau Connect in aplicatia Z030 Manager. Care e faza? Laptopul este al patronului si banuiesc ca trebuie sa existe un abonament platit lunar ca sa ma pot conecta cu Z030 nu ?

#29
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
l-a instalat careva pe mac? in special pe macos 10.5 leopard?

#30
okalman

okalman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2007
Z030 functioneaza si in FixTel-uri (Z1110), sau exista alt card modem? Am deja abonament internet nelimitat, si vreau sa pastrez si telefonul pt. voce...

#31
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postzaboss, on Mar 24 2007, 10:24, said:

3. Antena mă cam incomodează la tastare și nici nu este foarte stabilă. Nu știu dacă are vreo influență reală asupra calității semnalului, cel puțin nu am sesizat diferențe reale.


E diferență mare, de la o linie-2 ajungi la full,

View Postcopy/paste, on May 21 2007, 23:27, said:

Drivere de Vista se gasesc?
Da

#32
pushtiu_c

pushtiu_c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.10.2005
Bun baietii :)... am inteles ca-l laudati pe acest Z030 ... da` io am alta problema :) ... L-am luat si nu pot sa-l folosesc, ca laptopu` are slot PC Express nu PCMCIA... si ajutati-mi cu ceva sfaturi, nu exista ceva convertor sa cumpar ca sa-l conectez pe minunatul Z030 la laptop ca sa-l pot folosi ? :) da` ceva in pret rezonabil bineinteles, sau care mai va stiti la laptopuri, nu pot sa bag in trompeta asta de laptop de undeva un slot de PCMCIA ?

I need help please! :)

#33
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postpushtiu_c, on Feb 8 2009, 17:41, said:

Bun baietii :)... am inteles ca-l laudati pe acest Z030 ... da` io am alta problema :) ... L-am luat si nu pot sa-l folosesc, ca laptopu` are slot PC Express nu PCMCIA... si ajutati-mi cu ceva sfaturi, nu exista ceva convertor sa cumpar ca sa-l conectez pe minunatul Z030 la laptop ca sa-l pot folosi ? :) da` ceva in pret rezonabil bineinteles, sau care mai va stiti la laptopuri, nu pot sa bag in trompeta asta de laptop de undeva un slot de PCMCIA ?

I need help please! :)
eu am asus x51rl si in device manager scrie ca am pcmcia adaptors care functioneaza :)
este mai bun la semnal decat 020?
ce nu mi place la z020 este ca am nevoie de baterie sau sa-l tin in priza destul de incomod.. am inteles ca modemu are viteza mai mare daca e tinut in priza?

A.R

#34
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Intr-adevar Z020 are viteza mai mare daca e tinut in priza sau are si baterie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate