Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Nemultumiri legate de C.F.R

- - - - -
  • Please log in to reply
1217 replies to this topic

#1207
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
^ subscriu

Cine dracu mai transporta pachete cu cfr? mai ales ATV-uri Posted Image) bonygy, ma faci sa rad.. cat de prost sa fii sa transporti un atv cu trenul? si pentru cine mai ales? acea persoana nu se poate duce sa-si cumpere unul, chiar merita transportat un astfel de "obiect"?! si cu masina iar... e de rasu curcilor! pentru CE ai transporta o masina de la bucuresti la suceava?
si oricum, te contrazic; nasii (dar chiar si mecanicii) iau pe anumite rute colete, pachete (stiu ca am fost student si am primit destule prin tren), si altele, la un pret la jumatate sau mai mic pe cat ai plati la curier (incluzand transportul + greutatea, ca acolo ce e peste 1kg platesti). deci nu vad de ce zici ca a disparut serviciul de coletarie. "Legal", intr-adevar, nu exista (cu vagon dupa locomotiva), dar altfel se practica destul de mult. Si in toata tara.

Edited by Talkabout, 08 June 2013 - 11:30.


#1208
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
CFR a introdus o nouă metodă de a afla în timp real întârzierile trenurilor din Gara de Nord, o cameră video care filmează panoul de afişaj, imaginea se actualizează o dată pe minut, vezi aici: http://www.cfr.ro/webcam.php
Rudimentar, dar mai bine decât deloc.

#1209
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Talkabout, on 08 iunie 2013 - 11:29, said:

^ subscriu

Cine dracu mai transporta pachete cu cfr? mai ales ATV-uri Posted Image) bonygy, ma faci sa rad.. cat de prost sa fii sa transporti un atv cu trenul? si pentru cine mai ales? acea persoana nu se poate duce sa-si cumpere unul, chiar merita transportat un astfel de "obiect"?! si cu masina iar... e de rasu curcilor! pentru CE ai transporta o masina de la bucuresti la suceava?
si oricum, te contrazic; nasii (dar chiar si mecanicii) iau pe anumite rute colete, pachete (stiu ca am fost student si am primit destule prin tren), si altele, la un pret la jumatate sau mai mic pe cat ai plati la curier (incluzand transportul + greutatea, ca acolo ce e peste 1kg platesti). deci nu vad de ce zici ca a disparut serviciul de coletarie. "Legal", intr-adevar, nu exista (cu vagon dupa locomotiva), dar altfel se practica destul de mult. Si in toata tara.
Nu ma intereseaza motivul si nici nu am incercat sa aflu ce cauta acea masina in vagonul de "posta".
Prost eu? Poate fiul mamei tale.
Nu pe mine ma intereseaza, pe altcineva care doreste ca ATV-ul sa ajunga "ieftin" la Suceava...
Cand nu ai alta modalitate de transport recurgeai si la scursurile CFR, mai ieftin decat sa il pui pe o platforma sau decat sa il calaresti 500 km.

Edited by bonygy, 23 June 2013 - 22:38.


#1210
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
fii serios bonygy! cand te aud angajati de-ai cfr ce idei ai, rad si cu curu de tine!!

#1211
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,071
  • Înscris: 20.12.2007

 abacus70, on 21 iunie 2013 - 17:36, said:

CFR a introdus o nouă metodă de a afla în timp real întârzierile trenurilor din Gara de Nord, o cameră video care filmează panoul de afişaj, imaginea se actualizează o dată pe minut, vezi aici: http://www.cfr.ro/webcam.php
Rudimentar, dar mai bine decât deloc.
Chiar ca e improvizatie romaneasca de tot hazul dar care MERGE !

#1212
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Un amic are nevoie de ceva ca sa ajunga din Galati in Constanta, vineri dupa ora 16:30. Tren, microbuz orice. Ceva idei?

#1213
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,792
  • Înscris: 08.02.2007

 Talkabout, on 23 iunie 2013 - 23:25, said:

fii serios bonygy! cand te aud angajati de-ai cfr ce idei ai, rad si cu curu de tine!!

Na' ca te-am gasit ... Esti ceferist sau nas?

#1214
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
IT-ist. Dar am cunostinte in CFR o gramada (irelevant asta)

Edited by Talkabout, 25 June 2013 - 07:28.


#1215
pisica

pisica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.04.2005
De curand am fost nevoita sa fac o calatorie Deva - Bucuresti cu trenul. La dus pt ca era noapte am luat bilet la vagon de dormit cls I (215 lei) iar la intors am venit la cls a II a, normal. (91 lei) Ori ca iti ofera un pat ori un asa zis fotoliu impresia e aceeasi ca circuli cu caruta pentru ca zgomotul este infernal. Au "uitat" sa antifoneze vagoanele. La intoarcere speram sa imi petrec un pic din timp vorbind la telefon ( oricum nu deranjam pe nimeni ca eram singura in compartiment). Credeti ca s-a putut? Nu!!! Din cauza zgomotului pe care il facea trenul! Si ca impresia sa fie completa la intoarcere am stat 140 de minute in gara la Orastie ( pana la Deva mai erau 60 minute)
CRF ESTE O RUSINE!

#1216
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
În ce vagon de dormit ai nimerit, că eu am mers cu tot felul de vagoane (normale sau de dormit) da' nici unul nu era atât de zgomotos!   :mellow:

#1217
whoswho69

whoswho69

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,391
  • Înscris: 02.10.2006
A venit iarna si iarna nu-i ca vara, stim cu totii. E ditamai viscolul afara si sunt ceva probleme, dar...
Doar ce-am sunat la informatii (0219521) si am intrebat daca pot ajunge maine la Bucuresti din Constanta.

Eu: Sarut mana si La Multi Ani. Pot ajunge maine la Bucuresti din Constanta? Sunt ceva trenuri care circula?
Dumneaei: Nu pot sa va dau nici un fel de informatie, sunati la cei din Constanta, asteptati va rog o clipa sa va dau numarul de telefon.

Imediat se aude un ,,click" si mult mai incet, undeva in fundal, ca si cum telefonul a fost pus pe ,,mute" se aude:
Dumneaei: Suna tu, ca nu raspunde nici pu lea.

Se aude din nou un ,,click"...
Dumneaei: Numarul de telefon este 0241666952.
Eu: Multumesc.

Bine-nteles ca am sunat la nr. de telefon respectiv. N-am primit decat ,,Incercati mai tarziu/ Try again later." Deci doamna/domnisoara a fost foarte OK, a fost exact cum a spus dumneaei pe ,,mute", n-a raspuns nici pu lea.
In concluzie sunt f.f multumit de informatiile C.F.R., sunt sincere, singura recomandare ar fi sa-si cumpere niste telefoane noi cu butoane ,,MUTE" care sa functioneze corespunzator.

Edited by whoswho69, 07 January 2017 - 22:48.


#1218
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
CFR-ul e ok doar pe rute unde a fost reabilitata linia ferata. Eu prefer sa merg pe Valea Prahovei sau in Constanta cu trenul decat sa iau masina. In rest, CFR-ul e jale, am fost anul trecut pana la Cluj si pana la Timisoara cu trenul si imi venea sa turbez. Intarizere pe ambele drumuri de 2-3 ore ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate