Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

infiintare SRL 2

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
877 replies to this topic

#1
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002
am demarat si eu operatiunea de insfiintare a unui SRL cu un singur actionar (asociat).

voi explica aici ce pasi am facut ca sa stie si altii.


deocamdata numai infiintarea firmei cu sediu social (fara pct de lucru si alte alea)

Pasul 1:
1. mi-am ales o denumire pentru firma
2. m-am dus la biroul unic si am facut o cerere pentru disponibilitatea denumirii. M-a costat 308.000 lei (care include si rezervarea numelui pentru 30 de zile, parca)

Pasul 2:
3. Am achitat unei banci comerciale capitalul social (stiu ei despre ce e vorba). M-a costat 2.080.000 (80k sunt taxele de infiintare a contului). cei 2mil se recupereaza, ulterior infiintarii firmei

Pasul 3:
4. m-am dus la un notar care mi-a redactat actul constitutiv in 6 exemplare (din care unul cu timbru judiciar sau fiscal, nu mai stiu). M-a costat 700k
5. taxa de timbru pt pct. 4: 257.000 lei
6. tot la notar, specimen de semnatura: 150.000
7. taxa de timbru pt pct. 6:15.000 lei
8. notar - declaratie pe propria raspundere ca nu fac atac la hotararea instantei pentru infiintarea firmei: 150.000 (asta se face pentru a nu prelungi inutil termenul de infiintare judiciara a firmei, caci, oricum, nu faci recurs)
9. taxa de timbru pt pct. 8: 15.000 lei
10. notar - declaratie pe propria raspundere ca nu mai sunt actionar unic la alt SRL: 150.000
11. taxa de timbru pt pct 10:15.000

Pasul 4:
12. am obtinut certificatul de cazier fiscal in regim de urgenta (de pe o zi pe alta): 200.000

Pasul 5:

13. deoarece sediul social este intr-un ap de bloc, a trebuit sa fac un tabel cu locatarii scarii, unde mi-au semnat ca sunt de acord cu infiintarea firmei X, avand sediul social in ap. Y
14. intr-un dosar cu sina am pus:
- exemplarul de statut cu timbru (pct. 4)
- actul cu specimenul de semnatura (pct.6)
- cele 2 declaratii pe proprie raspundere (pct. 8 si 10)
- certificatul de cazier judiciar (pct. 12)
- tabelul cu vecinii (de la pct.13)
- dovada de spatiu pentru sediul social (act de proprietate in cazul meu, sau act de inchiriere)
- copie dupa BI/CI
- timbre fiscale sau judiciare (?) de o anumita suma (nu mai stiu cat, trebuie sa stie notarul)

Cu acest dosar m-am dus iar la Biroul Unic.
15. Mi-au trebuit 5 avize: pompieri, mediu, sanitar, sanitar-veterinar si protectie muncii. cei 5 bajetii care dau avizele resp. sunt angajati ai institutiilor respective, insa ii poti gasi la Biroul Unic. pentru sediul social nu erau necesare avizele, asa ca bajetii mi-au pus cate o stampiula cu "nu este cazul" si au semnat.
16. La Biroul Unic iti dau aia 'fo 5-6 formulare pe care le completezi (cerere de inregistrare firma, semnaturi autorizate, etc.)
17. Am platit taxa de 2.072.000 care inseamna:
- inregistrare firma
- taxa de urgenta (in 6-10 zile ai codul fiscal)
- taxa de publicare in MO a infiintarii firmei
- etc.
18. Am lasat dosarul la bajeti si vineri (2003.10.24) o sa ma duc sa-mi iau codul fiscal (insa, mi-au zis ca inainte de asta sa dau un telefon la ei ca sa vad daca e gata. nu uitati ca urgenta inseamna intre 6 si 10 zile)


Rezumat de bani:
  308.000 - disponibilitate/rezervare firma+emblema
2.080.000 - capital social
700.000 - statut la notar
257.000 - taxa de timbru
150.000 - specimen de semnatura
  15.000 - taxa de timbru
150.000 - declaratie 1
  15.000 - taxa de timbru
150.000 - declaratie 2
  15.000 - taxa de timbru
200.000 - cazier fiscal (la urgenta)
2.072.000 - taxa de inmatriculare+altele (la urgenta)

total: 6.112.000 lei, din care 2mil (capital social) ti-i iei inapoi

===========================================

pentru infiintarea unui punct de lucru va fi nevoie de avize adevarate de la cei 5 (pompieri, mediu, sanitar, sanitar-veterinat, protectia muncii), ceea ce va dura mai mult. Nu stiu inca intreaga procedura, dar am auzit ca trebuie facute tot felul de schite de amplasament, de fluxuri tehnologice (unde e cazul), etc.

Oricum, am mai auzit, ca numai cu CF+sediu social poti sa incepi sa derulezi bani prin firma.

Nota: firma a fost infiintata la Alexandria (jud. TR) din motive obiective. Procedura de infiintare este, teoretic, unica la nivel national.

sper ca va fi de ajutor cuiva.

#2
bob

bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.12.2001
Salut,
Esti meserias. Daca vrei sa corespondam, pe problemele inerente lansarii si operarii firmei, poti sa-mi scrii la [email protected].

Multumesc mult.
Claudiu

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Un thread f. interesant.

Te rog sa ne tii la curent,d eoarece sunt multi interesati de subiect.

Eu as dori sa stiu de ex, cu cat se reduc cheltuielile de infiintare a unei firme pentru studenti ?

#4
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
hey, Courage!
am exact raspunsul pe care-l cauti:
in conditiile unei firme cu asociat unic(care este studentul, masterandul...) - este singura varianta in care se beneficiaza de aceste scutiri -  suma totala ce tre' platita este de 2.100.00(capital social+taxa deschidere cont, ex. Raiffaisen) + 308.000 (rezervare nume) + 257.000 (taxa de timbru juridic) + 200.000(cazier fiscal -la urgenta-) = cca 2.850.000 , la care am mai adaugat mici atentii(cafea, tigari...) ;
deci, cu un total de cca 3.300.000 am obtinut actele intr-o saptamana si un pic! fara sa exagerez, martea trecuta am depus toate actele(intr-o zi), iar ieri (joi) mi-au iesit actele.

#5
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
pt PanterA:
parerea mea e ca nu ai cum sa recuperezi capitalul social, caci existenta firmei e conditionata de existenta a cel putin 50% din capitalul social.
Din cate am citit eu, firma e declarata falimentara daca nu se poate reintregi capitalul social in cel mult 2-3 luni, nu mai stiu exact.
Singurii bani pe care-i recuperezi intr-un fel, sunt cei 200.000 de la taxa de urgenta pt cazierul fiscal, bani pe care-i poti trece pe firma, asta daca mai ai chitanta.

#6
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
bob, sper ca nu te deranjeaza daca mai trimit si io un mail cu cate-o intrebare la [email protected]!
oricum nu o voi face pana nu voi avea acceptul tau.
poti sa-mi dai un pm.

#7
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
daca tot m-am apucat sa vb singur, hai sa spun tot ce am pe suflet:
ceea ce tre' sa stiu acum este ce prevede legea in cazul unei firme(srl) dpdv al angajatilor.
de cati e nevoie, etc.
e neaparata nevoie sa angajezi un contabil? sau se poate lucra cu un contract de colaborare, ceva?

#8
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
si inca o chestie!
are cineva o prezentare(overview) la procesul de marketing, sales?
pt ca asta mi se pare treaba cea mai complicata in ziua de azi: sa gasesti clientul si sa-l convingi!
astept pm sau un link ceva...
mersi!

#9
_nameless

_nameless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 19.09.2002
raduandrei: studentul respectiv am vazut ca trebuie sa nu aiba datorii or something fata de faculta - asta inseamna sa nu aiba examene restante sau taxe restante?

#10
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
_nameless: din pacate, nu pot da un raspuns sigur la intrebarea ta, deoarece cazul meu(m-am inscris la master, deci aveam diploma de absolvire, ceea ce implica nici o datorie, nici o restanta...) e diferit.
dar cred totusi ca nu primesti adeverinta(care e tip) de la rectorat(tre' semnata de: secretara de la fac ta, decanul tau, secretarul gen al rectoratului, precum si rectorul - se accepta si prorector) daca ai ceva datorii, si nici restante!
sorry!

#11
_nameless

_nameless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 19.09.2002
cam asa stiam si eu.. :(
taxe restante din fericire nu am, dar fara restante la cs.pub.ro e mai greu daca mai ai si alte ocupatii.

#12
raduandrei

raduandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.05.2003
cs.pub ?

#13
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002

Quote

Originally posted by raduandrei
pt PanterA:
parerea mea e ca nu ai cum sa recuperezi capitalul social, caci existenta firmei e conditionata de existenta a cel putin 50% din capitalul social.  
Din cate am citit eu, firma e declarata falimentara daca nu se poate reintregi capitalul social in cel mult 2-3 luni, nu mai stiu exact.
Singurii bani pe care-i recuperezi intr-un fel, sunt cei 200.000 de la taxa de urgenta pt cazierul fiscal, bani pe care-i poti trece pe firma, asta daca mai ai chitanta.

Avocatul pe care l-am consultat a sustinut ca se pot inregistra in contabilitate toate cheltuielile legate de infiintarea firmei.
Bineinteles ca am pastrat toate chitantele si facturile, mai putin
platile de la biroul unic reprezentant taxele de infiintare a firmei, caci factura respectiva a ramas la dosarul depus.


INCA O CHESTIE, ca sa vedeti lipsa de gandire a sefilor, etc. de la min. fin.
Cand am facut cererea de cazier fiscal, functionara mi-a oprit chitanta originala. A trebuit sa duc munca de lamurire cu ea, explicandu-i ca orige original de factura sau chitanta ramane in posesia platitotului (pentru contabilitate). In final, mi-a facut o foto-copie pe care a pastrat-o ea, dandu-mi mie originalul. Oricum, foarte multe proceduri in administratia publica sunt aberante, inclusiv cea in care la dosarul pt infiintarea firmei  trebuie sa pui chitanta originala.

Cunosc foarte bine problemele specifice administratiei publice, deoarece eu insumi sunt functionar public si, din nefericire, traiesc zi de zi cu aberatiile sistemului romanesc, cu incompetenta, cu birocratia si cu LIPSA TOTALA DE GANDIRE a romanului, in general.

Cred ca romanului i se aplica foarte bine aforismul: "Noi muncim, nu gandim".



e putin off-topic, dar trebuie sa o fac:

De nenumarate ori am vazut, in insitutia in care lucrez, ca cei care au contact direct cu publicul, sa nu aibe nici cele mai elementare norme de buna crestere si/sau politete.

Clientului (sa-l numim asa, in spirit de economie de piata) ii este dat sa se confrunte tot timpul (inca, in RO) cu un functionar nervos, plictisit, care nu stie sa intretina un dialog civilizat (ca sa nu mai vorbim de lipsa tentativei de a-l ajuta, efectiv, pe client) si care, daca nu-i iese ceva (macar un pachet de cafea), sa se uite la tine de parca ai vrea sa-i omori familia.

Parerea mea este ca intreaga problema a sistemelor publice este generata de asa-zisii sefi, care sunt numiti sau nu, care castiga un concurs sau nu, si care, la randul lor, nu au invatat dupa 14 ani sa fie si sa ceara subalternilor sa fie politicosi si zambitori.

Mi-au mai vazut ochii multe aberatii, dar deja am scris prea mult.

Cer sa se deschida un thread oficial de protest impotriva birocratiei si lipsei de respect in administratia publica de stat.

#14
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002

Quote

Originally posted by Courage
Un thread f. interesant.

Te rog sa ne tii la curent,d eoarece sunt multi interesati de subiect.

Eu as dori sa stiu de ex, cu cat se reduc cheltuielile de infiintare a unei firme pentru studenti ?


Am citit in revista Capital (careia, pesonal, ii acord incredere) ca, datorita lipsei de comunicare si datorita carentelor legii, multe Birouri Unice din tara au propriile proceduri in ceea ce priveste scutirile acordate studentilor.
Intr-un judet, masterandul nu mai este considerat student.
Si lista contiua, dar nu-mi mai aduc aminte tot.

Asa ca, atentie celor care nu sunt in BUC!

#15
bob

bob

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.12.2001
raduandrei: ok ..

Eu am rezervat firma. Mi-am cerut cazierul fiscal (ieri era gata). Si acum incerc sa-mi fac statutul. Mi-ar fi util un model pentru servicii software si hardware. Sper ca miercuri sa-mi depun si eu dosarul la BU. Uff

#16
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
PAnterA: MARE ATENTIE! Functionar public inseamna, dupa cunostintele mele, interzis activitate privata sau de orice alta natura, oneroasa!! MARE ATENTIE!

#17
PanterA

PanterA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 25.05.2002

Quote

Originally posted by morogan
PAnterA: MARE ATENTIE! Functionar public inseamna, dupa cunostintele mele, interzis activitate privata sau de orice alta natura, oneroasa!! MARE ATENTIE!


firma nu e facuta pe numele meu, ci pe numele socrului meu.
so, np.

#18
valivali

valivali

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.03.2003

Quote

Originally posted by _nameless
raduandrei: studentul respectiv am vazut ca trebuie sa nu aiba datorii or something fata de faculta - asta inseamna sa nu aiba examene restante sau taxe restante?


Studentul care infiinteaza firma trebuie sa fie cel putin in anul al doilea si sa nu aiba restante. Stiu asta sigur pt ca am intrebat la biroul unic...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate