Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Cum se face o ruta?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Me

Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.07.2003
Salut!

Problema (pt mine) sta asa:
Am o retea de cateva statii. Am un net cablu. Am un IP principal de la ISP. Si mai am o clasa de 16 IP-uri cumparate de la ISP. Vreau sa scot cele 16 ip-uri (macar o parte din ele afar in internet). Adik vreau ca fiecare calculator sa fie vazut cu adresa lui proprie (isi tot iau astia ban pe Ip-ul principal si nu-mi convine).

Ce am incercat: am incercat si am pus in picioare un server care ruleaza coyote linux, o varianta usoara mai ales mie care nu prea le am cu linux. Zis si facut toate setarile aproape mura-n gura insa statiile se vad pe net tot cu IP-ul principal. Deci cred ca sigur face NAT.
Nu vreau NAT. Vreau sa faca o ruta a IP-urilor secundare afara, adik sa se vada cu Ip-urile lor, nu cu sau prin cel principal.

Ce mai stiu: mai stiu ca, coyotele stie de o groaza de comenzi cum ar fi route, iproute etc.

Ce nu stiu: nu stiu cum si cu ce se face acest lucru...

Thx

#2
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Daca providerul ti-a alocat ip-ui poti face ce vrei tu.
Daca nu , NU.

bye
PS: Si nu cred ca vre-un provider iti da tie pt. acasa 16 ip-uri :P

#3
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002

Quote

Originally posted by Me
Salut!

Problema (pt mine) sta asa:
Am o retea de cateva statii. Am un net cablu. Am un IP principal de la ISP. Si mai am o clasa de 16 IP-uri cumparate de la ISP. Vreau sa scot cele 16 ip-uri (macar o parte din ele afar in internet). Adik vreau ca fiecare calculator sa fie vazut cu adresa lui proprie (isi tot iau astia ban pe Ip-ul principal si nu-mi convine).

Ce am incercat: am incercat si am pus in picioare un server care ruleaza coyote linux, o varianta usoara mai ales mie care nu prea le am cu linux. Zis si facut toate setarile aproape mura-n gura insa statiile se vad pe net tot cu IP-ul principal. Deci cred ca sigur face NAT.
Nu vreau NAT. Vreau sa faca o ruta a IP-urilor secundare afara, adik sa se vada cu Ip-urile lor, nu cu sau prin cel principal.

Ce mai stiu: mai stiu ca, coyotele stie de o groaza de comenzi cum ar fi route, iproute etc.  

Ce nu stiu: nu stiu cum si cu ce se face acest lucru...

Thx

nu am mai umblat de mult cu acest coyote dar o sa incerc sa te ajut.....in plus nu ai specificat ce versiune ai
deci in primul rand sa spunem ca ai urmatoarele ip-uri de la ISP(atentie cele 16)
194.102.254.100
194.102.254.101
194.102.254.102
194.102.254.103
194.102.254.104
194.102.254.105
194.102.254.106
194.102.254.107
bla bla pana la 116

primul ip de la ISP sa spunem ca este 194.105.24.100
gateway de la ISP sa zicem ca este 194.102.254.1
iar DNS-uri 194.102.255.2 si 194.102.255.3


la server pe placa dinspre ISP pui primul ip dat de ei
a doua placa de retea pui ip 194.102.254.116(ultimul din clasa data

pe compuri pui ip-urile ramase iar la gateway le pui ip-ul serverului respectiv 194.102.254.116,la dns pui tot dns-urile de pe server

apoi in coyote ii dai sa editezi rc.firewall iar la ultima linie o comentezi adica ii pui un # in fata pentru a opri nat-ul si astfel ramane decat forward-ul ...

spune-mi ce ai facut si ce a iesit  :D


P.s: cam amalgam ce am facut eu aici dar tinand cont ca nu te pricepi deloc sper ca am explicat bine

#4
dix

dix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 20.09.2002
Nu e recomandabil sa dai prima si ultima adresa din subnet (cele 16 adr ale tale) la statii; sunt rezervate pt. adresa de retea si adr. de broadcast.

Si ai grija la sa pui netmask-ul corect si la statii si la doua placa din server.
Pt. o clasa de 16 ip-uri ar fi 255.255.255.240

#5
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
bine zis dix.....de netmask am uitat ..greseala mea(presupun ca iti spune providerul netmask-ul ca multi nu stiu si-l afle)

am uitat sa precizez ca pierzi "capetele" clasei ....in cazul asta...daca faci NAT poti scoate si doua compuri pe un singur ip ...sau mai multe si in plus folosesti toate cele16 ip-uri

later edit: si cred ca se poate face NAT cu ip-uri reale si pe coyote tinand cont ,ca are suport de kernel 2.4.20

#6
Me

Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.07.2003
s

#7
Me

Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 07.07.2003
sorry
Multampentru informatii!
Cam asa am facut si eu cum ati spus si voi.
Nu am folosit capetele rageului de Ip-uri acordat.
Insa ca netmask providerul astra l a furnizat o maska de 255.255.255.0 la clasa respectiva .... :eek:

O sa incerc sa editez rc.firewall si sa comentez ultima linie, dar crash, stii sigur ce e ultima linie? (ca eu nu).

Intr-adevar, coyotele (cel putin al meu) are suport de kernel 2.4.20

In situatia de fata se face NAT (ceea ce nu imi trebuie)  - ies toate sub un singur ip.
Nu face DHCP (pentru ca nu vreau).
Daca nu merge o sa pun un RH90 (de ce fugi de aia nu scapi) ca toti au zis ca e mai simplu si mai stabil...

Va tin la curent cu ce a mers si ce nu.

#8
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
1)din cate stiu coyote are script rc.firewall iar cu ultima linie se executa un alt script rc.masquerade care de fapt se ocupa de NAT

2)poti face NAT si cu ip-uri reale punand reguli gen
$IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.0.2 -o eth0 -j SNAT --to ip_din_clasa_data

3)la distributie iti recomand Slackware 9 este pentru mine cel mai bun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate