Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Firma de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#3745
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
se gasesc de cumparat acele Inaltatoare de blat,,DAR COLORATE ???

sper ca asa se numesc....ma refer la profilul acela dintr-e blat si faianta......dar nu vreau gri,

nero_d...aproape am terminat bucataria , dar nu am mai facut acel sertat lat ...am preferat 2 de 45....prea multa baiaie de cap...Posted Image)))))
ai avut dreptate:)))

Edited by Bebe_miezu, 22 March 2016 - 19:40.


#3746
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostBebe_miezu, on 22 martie 2016 - 19:39, said:

se gasesc de cumparat acele Inaltatoare de blat,,DAR COLORATE ???

sper ca asa se numesc....ma refer la profilul acela dintr-e blat si faianta......dar nu vreau gri,

nero_d...aproape am terminat bucataria , dar nu am mai facut acel sertat lat ...am preferat 2 de 45....prea multa baiaie de cap...Posted Image)))))
ai avut dreptate:)))
Da, se gasesc,  dar nu toti vanzatorii aduc. Blaturile de Egger au si inaltator la culoare.

Edited by sopo, 23 March 2016 - 08:30.


#3747
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Ai idee pe unde as putea găsi ?


Nu acelea gri...cele colorate???

#3748
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostBebe_miezu, on 23 martie 2016 - 08:45, said:

Ai idee pe unde as putea găsi ?


Nu acelea gri...cele colorate???
http://www.darel.ro/...a-blatului.html

#3749
Bebe_miezu

Bebe_miezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 23.07.2014
Mulțumesc.

#3750
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View Postsopo, on 23 martie 2016 - 12:11, said:


Acum vad ca Holver are si la blaturile de la Kaindl inaltatoare la culoare, dar nu stiu daca vand la persoane fizice.  Dar de-aia avem telefoane, sa intrebam, nu?

http://www.holver.ro...i~c829320?brand[0]=25&thickness=&thickness_from=&thickness_to=&length=&length_from=&length_to=&width=&width_from=&width_to=&decorDecortype=&orderBy=&view=shop%2Flist-category%2Flist-detailed.php&search_term=&stock_only=&page=9

Vezi de la pagina 8 incolo.

Edited by sopo, 23 March 2016 - 13:29.


#3751
cristiangavrilas

cristiangavrilas

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.10.2013
Salut!

Stie cineva unde pot gasi manere de mobila precum cele din imaginile de mai jos (preferabil culoare verde) ?...presupun ca sunt din lemn masiv sau mdf frezat.
http://amenajariinte...-10.jpeg?4a98b5
http://www.renovat.r...vernil-pp-3819/

Merci!

#3752
LucianCM

LucianCM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.12.2006
Stie cineva cum se calculeaza pozitia oalei unei balamale aplicate Blum Clip top Blumotion, daca trebuie placute si de ce marime in functie de grosimea usii (vorbim de grosimi mai mari de 18mm)?

#3753
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View PostLucianCM, on 18 iulie 2016 - 07:32, said:

Stie cineva cum se calculeaza pozitia oalei unei balamale aplicate Blum Clip top Blumotion, daca trebuie placute si de ce marime in functie de grosimea usii (vorbim de grosimi mai mari de 18mm)?

Attached Files



#3754
LucianCM

LucianCM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.12.2006

View Postmariusneh, on 18 iulie 2016 - 14:36, said:


Ca sa nu gresesc va rog sa-mi confirmati calculul: Sa spunem ca avem o usa aplicata cu grosimea de 26mm iar corpul de mobila este din PAL de 18mm.
Din ultimul tabel la grosimea de 26mm si distanta la gaura oala TB de 5mm rostul minim trebuie sa fie de 3.4mm - alegem 4mm => acoperire front va fi de 18-4=14mm. Din primul tabel rezulta ca pentru acoperire 14mm:
- placuta 0 - distanta la oala TB ar trebui sa fie 3mm ???
- placuta 3mm - distanta la oala TB ar trebui sa fie 6mm - reluam calculul cu TB=6mm => F=3.2mm => acoperire front = 18-3.2=14.8 => distanta TB intre 6 si 7mm - cred ca orice distata la oala as alege intre 6 sau 7 se poate regla sa functioneze...

este OK rationamentul?

#3755
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View PostLucianCM, on 20 iulie 2016 - 11:30, said:

...
este OK rationamentul?

N-am făcut niciodată raționamente similare celor făcute de tine. Am ales întotdeauna valoarea medie a intervalului. Dacă TB trebuie să fie între 3 și 7mm am ales TB=5mm.

#3756
LucianCM

LucianCM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.12.2006

View Postmariusneh, on 20 iulie 2016 - 19:19, said:

N-am făcut niciodată raționamente similare celor făcute de tine. Am ales întotdeauna valoarea medie a intervalului. Dacă TB trebuie să fie între 3 și 7mm am ales TB=5mm.

Chiar si la fronturi mai groase de 18mm?
Problema mea este ca am fronturi de 28mm...

#3757
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

View PostLucianCM, on 20 iulie 2016 - 22:10, said:



Chiar si la fronturi mai groase de 18mm?
Problema mea este ca am fronturi de 28mm...
Chiar și austriecii de la blum recomandă o încercare de probă. Cumpără 2 balamale, fă rost de două panouri, unul cu grosimea de 18 mm și unul cu grosimea de 28 mm și vezi ce probleme apar. Abia după aceasta treci la dimensionarea corpurilor.

Edited by mariusneh, 21 July 2016 - 01:14.


#3758
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Salutare.
Doresc sa imi fac o masa pentru afara pe cadru metalic, dar nu stiu din ce material sa fac blatul ca sa reziste la intemperiile vremii (o varianta ar fi cu scandura dar as dori altceva)
M-am gandit la un blat de bucatarie dar nu stiu daca este ok. Poate fi si de plastic dar trebuie sa fie si accesibil ca pret si sa se gaseasca usor.
Multumesc.

#3759
stefan-hrg

stefan-hrg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 16.08.2009
daca mai sunt pe aici mici producatori de mobilier din pal, cu ce scule si utilaje va mandriti si ce aveti in plan sa achizitionati pe viitor. sfaturi si pareri cu privire la diferite utilaje ar fi binevenite.

#3760
alsasha

alsasha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 06.12.2012
Salutare,

Vreau sa revin putin la tema de aici. " Firma de mobila "
Pentru ca deja suntem intro alta era a mobilei la comanda, fata de anul in care a fost deschis aceasta tema, as sa mai intreb odata.

Firma de mobila (mobila la comanda pal si mdf), ce parerea aveti?! Mai merge? Ce ar trebui sa iau in considerare daca as intra acuma in acest business?! Ce scule imi trebuiesc?! Merita sa debitez , gauresc, aplicat cant la o firma de pal si eu doar sa le montez sau mai bine iau foaia de pal si o fac singur (sau doar debitarea la ei )?

Catre ce piata sa merg mai mult ?! cea cu bucatarii de la 10.000 euro in sus sau cei care fac un apartament intreg cu 5000 euro?! Catre mobilier de magazine/scoli/pensiuni sau pur si simplu diverse piese vandute pe olx?!

Ce sfaturi imi pot da cei din acest forum?!

Firma exista, spatiu momentan am ceva la vreo 60mp , ceva scule de mana, momentan

Multumesc!

Multumesc!

#3761
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Buna
Ma gandesc si eu sa deschid un atelier de mobila din PAL. Am spatiu si toate utilitatile.
Ce scule imi recomandati pentru inceput?
- circular PAL (ce model?)
- masina aplicat cant (are rost investitia pentru inceput)
- scule de mana (ce mi-ar trebui pentru 2 muncitori?)
- trebuie sa merg eu dupa coli sau sunt distribuitori care aduc la adresa?
- ce materiale ar trebui sa am e stoc?

Multumesc anticipat

#3762
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
M-am mai documentat, discutat cu oameni care lucreaza in domeniu si mi s-a recomandat sa nu investesc in utilaje. In schimb mi s-a recomandat sa iau palul gata taiat si sa fac doar montajul. In situatia asta, ce scule imi recomandati? Marca si model pentru fiecare operatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate