Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Firma de mobila

- - - - -
  • Please log in to reply
3772 replies to this topic

#19
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Asa e woodie, ce nume predestinat ai, dar tipul respectiv care spunea ca e simplu n-a pomenit nimic de toate astea. Spunea ca vii acasa si il asamblezi, n-a pomenit nimic de cant si alte aparate pentru pus cant.

#20
AcerMate

AcerMate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 14.05.2003
In comuna Pantelimon pe Livezilor 22 este un atelier ce lucreaza in pal. Cel mai bine dai o fuga pina acolo si-ti faci cea mai clara opinie.

#21
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
cred ca am sa fac un site in care sa prezint cum se face o mobila de la a la z.cu taiat cu pus cant, asamblare...scule.etc.
oare se merita ? voi ce ziceti ?


cu stima,
woodpecker

#22
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Iar eu o sa pun realizarile mele de incepator.
Am fost fortat de preturile exorbitante sa pun mina si sa-mi fac singur si proiect si executie.
Nu mai spun cum au incercat unii escroci sa-mi ceara o gramada de bani doar pe proiect...

Fiind prima oara cind am facut asa ceva, sint multumit de realizari.
O sa pun o arhiva cu pozele cum arata in proiect si cum arata in realitate bucataria.

Deocamdata le-am gasit pe cele din proiect.

#23
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Proiectul l-ai facut tu?

#24
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
asteptam sa vedem si fotografiile cu realizare finala :)

Imi plac culorile alese si faptul ca te-ai zbatut sa faci desenul in max.
Nu-mi plac barele de inox care se sprijina pe blat si politele care blocheaza deschiderea geamului.Dar banuiesc ca alte solutii nu ai prea avut.
Mai mergea si un dulapior deasupra hotei.
Oricum pentru inceput e foarte bine !!!

keep up the good work !!!

cu stima,
woodpecker

#25
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Reli, eu am facut proiectul, doar asta spuneam mai sus...

Woodie, multumesc dar nu e in max, barele sint din plastic iar pentru observatia cu blocarea geamului, felicitari, eu chiar am vrut sa-l zidesc de tot, dar nu m-au lasat cei de la gaze. Oricum n-aveam ce sa vad prin el, da la interior...
Deasupra hotei e pregatit un dulapior, doar ca nu aveam hota la momentul cind am pus mobila.
In realitate a iesit cam asa, scuze pentru editarea chipului, nu m-a lasat fratele sa-i public imaginea.

#26
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
da, un site ar fi foarte util

#27
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Nu se vede mare lucru din proiect, dar ce se vede arata super bine, felicitari :).
Cu ce program ai facut proiectul, ma intereseaza si pe mine...

#28
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Vrem site-ul acela woodpecker.

Nu mai pierde timpul si dezvaluie secretele mobilaritului cu pal intregii comunitati.

Cred ca ar fi vizitat de multa lume.

#29
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Da, woodpecker, vrem site-ul ! :D
;)

#30
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Asa reli, puteai sa intrebi din prima, direct.
Nu sa umbli cu invaluiri....
E facut cu un program mai mult decit simplut, Kitchen Draw, si dupa ce realizezi desenul baga o faza gen realistic si iti iese cu umbre si toate alea, cit mai aproape de realitate.

Ca sa intelegi iti arat cum arata desenul inainte de realistic.


PS nu uita sa spui multumesc cind un sfat e bun...

#31
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Iar asa arata dulapul, facut tot in softul ala.
O firma mi-a cerut 450 Euro cu totul, pe 2,2 metri latime si 2,4 inaltime.

Eu l-am proiectat si am taiat totul la Darel si mi-a iesit la 210 Euro cu totul.
Usile sint pe sistem rulant... nu apar in poza asta.

#32
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Burvi, n-am intrebat direct pentru ca daca nu era facut de tine proiectul, degeaba intrebam... n-a fost intentia mea sa iau pe nimeni prin invaluire. In ceea ce priveste faza cu multumirile, sunt bine-crescuta si stiu sa multumesc cuiva pentru ajutor. Deci: multumesc mult pentru informatii.
Daca PS-ul tau se referea la woodpecker, lui i-am multumit deja, dar nu aici :).
Ideea cu site-ul de mobila e geniala, sunt sigura ca multi ar fi interesati de asa ceva. Eu una am cautat mult si bine informatii pe site-urile romanesti dar fara nici un rezultat notabil.... ce am aflat am aflat tot din afara, unde sunt informatii cu nemiluita...

#33
woodpecker

woodpecker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 23.11.2003
reli wrote :"ce am aflat am aflat tot din afara, unde sunt informatii cu nemiluita..."

reli nu mai bine ai baga matalutza niste link-uri cu ce ai gasit pe "afara" ? :).
ca eu unul nu am gasit decat linkuri cu mobila din lemn, cam cum avea bunica (de pe mama).


in rest, toate bune....m-am apucat de site (desi nu sunt un mare webdesigner), acum sunt la faza cu "pozele".

cu stima,
woodpecker

#34
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Reli, am observat mai demult ca esti bine crescuta, aveam nevoie de o confirmare.
Daca vrei cumva kitchen draw se poate lua de pe net, mie mi se pare excelent, si simplu totodata.
Daca nu te descurci mai vorbim...
Dupa ce faci mobila trebuie s-o bagi intr-un alt soft de aranjare in foaie de PAL. Sint destule, eu am folosit Optimik, pare excelent.
Cei de la Darel sint escroci si daca nu deschizi ochii, risti sa deschizi punga.
Eu am patit-o, dar mi-a fost invatatura de minte.

E surprinzator interesul pe care il ai pentru PAL...
Eu am fost nevoit (obligat) sa ma ocup de asa ceva.
Dar imi place, satisfactia sa realizezi ceva facut de mina ta nu se compara cu nimic altceva.

#35
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
www.woodworking.com - fel de fel de informatii plus un forum in care capeti raspuns la orice problema
http://www.taunton.c...rking/index.asp
http://www.woodweb.com/
http://www.woodworking.org/
http://www.internetw...m/w5/wood.html/
http://woodworking.about.com/mbody.htm

Sunt mai multe, nu pot sa le dau pe toate aici, eu le-am gasit pe Google.
Partea proasta cu site-urile din afara: ei se axeaza foarte mult pe lemn natural, nu privesc cu ochi buni folosirea PAL-ului, plus ca ei au acces si recomanda utilaje care la noi nu prea exista.... sau cel putin eu nu am gasit.
Referitor la interesul meu pentru mobila, ei bine mi-a placut intotdeauna designul si in plus sunt o persoana axata pe tehnic... cred ca tb sa ma nasc baiat. Ideea cu mobila mi-a incoltit de mai demult si intr-o zi mi-am spus: De ce nu?

#36
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si ai facut ceva ?
Sau a ramas la nivelul de gind...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate