Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

300 (2006)

- - - - -
  • Please log in to reply
721 replies to this topic

#55
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
L-am vazut si eu si regret foarte mult ca nu am asteptat sa il vad la cinematograf , cred ca mi-ar fi placut de 2 ori mai mult , tot filmul a fost superb , in afara de scena ultimei batalii , care a fost prea scurta , tocmai din aceasta cauza ii dau 9.75/10.
Nu inteleg de ce unii critica scenariul si actorii. Ambele au fost de nota 10. Parerea mea este ca e peste Gladiator , LOTR etc. Este cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum.
Coloana sonora a filmului este iar un punct forte , este genul de film pe care vrei sa il revezi , iar daca il revezi de 10 ori tot nu te plictisesti de el.

Edited by flex21, 15 March 2007 - 15:01.


#56
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
eu zic să facem o vizionare în grup?
ce ziceți? ne strângem la premieră? :D

#57
punisher

punisher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 22.01.2006
DA ! :)

#58
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Este cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum.

jesus christ & santa maria de guadalupe, pina acuma te-ai uitat numa la rambo si rocky? :scared:

din ce-am vazut in poze e inca un film cu muschiulosi care casapesc & shit. great

#59
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003

 Mosotti, on Mar 15 2007, 15:57, said:

jesus christ & santa maria de guadalupe, pina acuma te-ai uitat numa la rambo si rocky? :scared:

din ce-am vazut in poze e inca un film cu muschiulosi care casapesc & shit. great
M-am uitat la foarte multe filme pana acum (si cand zic foarte nu ma gandesc la zeci , ci la sute , poate chiar mii), iar tu ca de obicei esti iar offtopic (ca in 99% din toate posturile tale pe acest forum) , nici macar nu ai vazut filmul si iti dai cu parerea (doar din niste imagini ?) , halal parere.
Filmul nu este cu muschiulosi , este un film cu razboinici , un film istoric , despre onoare , curaj , sacrificiu etc. Despre toate calitatile pe care un barbat trebuie sa le aibe , dar pe care tu nu le vei avea niciodata. Imi pare rau de tine , sunt vreo 3 ani de zile de cand tot iti citesc diverse posturi pe acest forum , si lasa-ma doar sa iti zic ca esti un om foarte nefericit , care vrea doar ca ceilalti sa se simta la fel ca tine (sa fie rai la suflet , sa fie singuri , sa isi planga de mila in fiecare zi). Esti penibil ! Cauti numai cearta , raspunzi numai offline si cu rautate.

#60
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 endless, on Mar 15 2007, 14:46, said:

trecand peste evidenta piratare a filmului, dat fiind data e lansare oficiala de 23.03, luati niste versiuni nenorocite de filme filmate in sala de catre un nene ce se ferea sa nu fie prins si faceti critica :roflmao:

in plus ..este evident ca nu aveti habar de ce filmul este filmat asa, de ce realitatea este pastrata doar la nivel de adevar istoric iar detaliile sunt lasate in viziunea regizorului.

In rest, comentariile de genul : nu seamana cu Gladiatorul, actorii au fost jalnici, scenele in care nu se bate nimeni sunt plictisitoare, scenariul e jalnic ...desi reprezinta dreptul vostru de a avea o opinie, este atat de gresita incat va recomand sa va orientati catre desene animate sau altceva mai simplu de privit.

A...si pentru istorie apelati la History Ch. sau vreun Discovery.

Endless, ma scuzi, dar nu e nevoie sa vezi un film la cinematograf ca sa-ti dai seama ca scenariul e prost si ca din film lipseste ceva. Opinii de genul e sub Gladiator are voie sa le faca oricine si chiar daca momentan are 0.3 puncte peste el in IMDB va scade rapid dupa ce fanaticii filmelor cu blood and gore vor inceta sa dea note. Daca tu-mi recomanzi sa vad desene animate pentru ca 300 are un scenariu desavarsit, incep sa cred ca nu ai trecut de nivelul lui Rocky sau Rambo, dupa cum zicea Mossoti (cu toate ca Rocky 1 si Rocky Balboa sunt cel putin bune).

Filmul mi-a lasat un gust amar nu pentru ca e prost. Ci pentru ca au ratat ocazia sa faca ceva excelent punand accentul doar pe lupta. Si chiar si acolo apar stupizenii pentru copii gen omorat rinocerul cu sulita de la 50 de metri, aruncat elefantii in mare cu aceleasi mijloace fara sa piarda nici un om, nemuritorii erau un fel de mutanti (si nu sunt singurii mutanti din film), dupa ce Leonida proclama solemn ca in falanga greceasca fiecare om il apara pe cel de langa el in lupta se baft fiecare pentru el, sare sange peste tot dar pe spartani nici un strop, etc.

Anyway, ma intreb pe ce te bazezi tu cand sustii cele de mai sus din moment ce nu ai vazut filmul  ;)  Ca doar nu te-ai uitat ca noi muritorii la o copie piratata.

p.s. probabil ca m-a dezamagit si pentru ca trailer-ul este excelent  iar de la film aveam asteptari foarte mari. Nu mergeti la el crezand ca o sa vedeti o adevarata opera cinematografica.

Edited by miromulus, 15 March 2007 - 17:11.


#61
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Scenariul nu este prost din simplul motiv ca este o ecranizarea unor evenimente reale, influentata de benzile lui Miller si apoi de viziunea regizorului ... nu este o fictiune ca sa ai un scenariu.

In plus, daca ai fi citit acele benzi la care fac referire, ai fi vazut remarcabila asemanare a multor din textele de acolo, scrise de Miller cu frazele spuse de actori. In ceea ce priveste sangele in exces, culoarea scenelor, acest lucru este intentionat facut, pentru ca este copiat stilul benzilor desenate din care se inspira.

So...eu nu am spus nimic de scenariu din motivele enumerate mai sus dar daca tu ai impresia ca Rocky este un film de referinta, te rimit din nou la desene.

#62
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Daca tu ai impresia ca Rocky 1 este un film prost, mai bine treci la Pluto sau Tom si Jerry  :) Serios. Pana acum are 7.9 nota in IMDB si a castigat 3 Oscaruri. Da' mai trebuie sa ai si cultura cinematografica.

Eu am enumerat o groaza de prostii din film care m-au facut sa nu-l savurez de loc. De exemplu, cand ai in fata o armata cat a lui Xerxes nu ai  nevoie sa-i transformi luptatorii in mutanti ninja ca sa-i faci mai impunatori.

Ah, si 2 chestii as vrea sa mi le mai explici:
1. Cum poate un copil de 7 ani (cu toate ca arata de 15) sa stea o noapte intreaga in chiloti in zapada? Aveau spartanii ceva special, de neregasit la nici un alt mamifer, de nu faceau hiportemie?
2. De ce geniul raului (personajul cu creier din film) cara banii cu el peste tot doar ca sa fie prins in loc sa-i ascunda?

Anyway, nu ai vazut filmul, ca doar nu ai vazut o copie piratata, deci nu inteleg de ce te bagi in discutie.

p.s. Scenariul are parti proaste,  nu e integral prost, m-am exprimat gresit. Caracterele nu sunt sufiicient dezvoltate (poate ma repet), complotul de acasa e pueril si usor de prevazut, la fel si tradarea cocosatului. Plus multe altele pe care nu vreau sa le mai repet. Poate citesti si posturile anterioare.

Edited by miromulus, 15 March 2007 - 17:43.


#63
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Endless daca vrei poti sa stergi toate posturile si sa ramana doar ale tale, sa arati cat de stralucit este filmul 300. N`am chef sa ma cert acum pe mofturile voastre de moderatori.

#64
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 miromulus, on Mar 15 2007, 17:39, said:

Daca tu ai impresia ca Rocky 1 este un film prost, mai bine treci la Pluto sau Tom si Jerry  :) Serios. Pana acum are 7.9 nota in IMDB si a castigat 3 Oscaruri. Da' mai trebuie sa ai si cultura cinematografica.
da-mi voie sa nu am o cultura cinematografica care sa aiba ca si punct de reper Rocky

 miromulus, on Mar 15 2007, 17:39, said:

Eu am enumerat o groaza de prostii din film care m-au facut sa nu-l savurez de loc. De exemplu, cand ai in fata o armata cat a lui Xerxes nu ai  nevoie sa-i transformi luptatorii in mutanti ninja ca sa-i faci mai impunatori.

Ah, si 2 chestii as vrea sa mi le mai explici:
1. Cum poate un copil de 7 ani (cu toate ca arata de 15) sa stea o noapte intreaga in chiloti in zapada? Aveau spartanii ceva special, de neregasit la nici un alt mamifer, de nu faceau hiportemie?
2. De ce geniul raului (personajul cu creier din film) cara banii cu el peste tot doar ca sa fie prins in loc sa-i ascunda?

tu inca nu ai inteles ca modul in care evenimentele se intampla in film se brodeaza pe acele benzi desenate ..cauta-le, citeste-le si o sa intelegi mai multe.

Faptul ca aia sunt presentati retardati sau mutanti sau whatever...este o antiteza la puritatea spartanilor ...si acelasi lucru a fost si copilul ala din zapada ... este doar o poveste, a unui copil care a reusit ..probabil multi altii au murit.

 miromulus, on Mar 15 2007, 17:39, said:

Anyway, nu ai vazut filmul, ca doar nu ai vazut o copie piratata, deci nu inteleg de ce te bagi in discutie.

p.s. Scenariul are parti proaste,  nu e integral prost, m-am exprimat gresit. Caracterele nu sunt sufiicient dezvoltate (poate ma repet), complotul de acasa e pueril si usor de prevazut, la fel si tradarea cocosatului. Plus multe altele pe care nu vreau sa le mai repet. Poate citesti si posturile anterioare.

Ma repet : nu exista un scenariu, evenimentele s-au intamplat deja...nu poate exista un alt complot acasa ... tradarea acelui cocosat s-a intamplat in realitate...nu se putea face altfel ...de cate ori sa explic asta ?

In plus, repet a doua oara ...  filmul este ecranizarea unor benzi desenate, benzi care reflecta viziunea lui Miller asupra evenimentelor ... iar asta se intampla asezand peste evenimente istorice clare, modul in care el a vazut toate astea intamplandu-se.

De ce ma bag ? pentru ca desi nu am vazut filmul, am citit benzile desenate si am citit destula istorie ca sa apreciez exact evenimentele care s-au intamplat si modul in care au fost prezentate.

 Cutzu, on Mar 15 2007, 20:01, said:

Endless daca vrei poti sa stergi toate posturile si sa ramana doar ale tale, sa arati cat de stralucit este filmul 300. N`am chef sa ma cert acum pe mofturile voastre de moderatori.
Nu stiu de ce te bagi si care este scopul postului de mai sus ...stai in banca ta sau scrie despre film. Cat despre mofturile de moderatori :death: ..considera ca ai fost avertizat.

#65
Silviu.

Silviu.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 28.11.2001
Bla, bla, bla. Sincer m-am saturat de fite si basini (a se citi rasini) de critici de film. 300 nu este un film istoric, chestie pe care nimeni nu vrea sa o bage la gagauta, dar cu toate astea este foarte corect redat. Prin liceu ne bateau la cap cu o chestie numita antiteza. Nu ma astept ca multi sa fi retinut atata lucru (fara sa mai vorbesc de niscaiva istorie sau carti citite in timp liber). Pentru cine sta prost la capitolul asta, cateva lamuriri pentru cei ce nu pricep care-i problema cu indivizii diformi din film:

- spartanii sacrificau orice copil, nu neaparat bebelus, care nu corespundeau notiunii lor de perfectiune. Se realiza astfel curatire a fondului genetic. De la generatie la generatie, se nasteau indivizi din ce in ce mai puternici si mai rezistenti... de unde si copii care ar rezista in chiloti, iarna in tramvaiul 21, cand restul criticilor le tremura spiritul in pantaloni.
- nu toti spartanii ajungeau soldati; dimpotriva, numarul soldatilor in Sparta era extrem de mic in comparatie cu cel al grecilor de exemplu. De aici si renumele pe bune meritat.
- vocea naratorului spune la un moment dat "the finest soldiers the world has ever seen": nu este o minciuna. Pot sta linistiti de mana cu samuraii ca fiind probabil cei mai duri soldati ai antichitatii.

In ceea ce priveste critica legata de sangele prezent in cantitati impresionanta din film: producatorii au luat sangele din comics-uri, le-au scanat si apoi le-au transpus in film, cat mai apropiat cu putinta. Din moment ce in Romania nu aparut, banuiesc ca va plasati comentariile pe basa unei versiuni mizerabile filmate in sala.

Sunt convins ca genul asta de indivizi (care gasesc nod in papura in orice activitate) traiesc o viata foarte nefericita din moment ce nimic din asteptarile lor nu se implinesc. Va doresc multa fericire si sper sa ne vedem la urmatorul film nemultumitor (la care binenteles ati fi fost mai buni ca regizori)

#66
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 flex21, on Mar 15 2007, 16:12, said:

Filmul nu este cu muschiulosi , este un film cu razboinici , un film istoric, despre onoare , curaj , sacrificiu etc.
deci ca si rambo

Despre toate calitatile pe care un barbat trebuie sa le aibe , dar pe care tu nu le vei avea niciodata.
aha, si tu esti razboinic, muschiulos, ai onoare, curaj si te sacrifici zilnic. sa-mi iau o batista

Imi pare rau de tine , sunt vreo 3 ani de zile de cand tot iti citesc diverse posturi pe acest forum , si lasa-ma doar sa iti zic ca esti un om foarte nefericit , care vrea doar ca ceilalti sa se simta la fel ca tine (sa fie rai la suflet , sa fie singuri , sa isi planga de mila in fiecare zi). Esti penibil ! Cauti numai cearta , raspunzi numai offline si cu rautate.
lol de lol. rautate prin exrimarea unei simple pareri despre niste poze dintr-un film, poze ce infatiseaza muschiulosi :coolspeak: cineva sa ii aresteze pe aia care au pus poze contrafacute din film si m-au indus in eroare :wacko:


 Fubar, on Mar 15 2007, 21:36, said:

Bla, bla, bla. Sincer m-am saturat de fite si basini (a se citi rasini) de critici de film. 300 nu este un film istoric, chestie pe care nimeni nu vrea sa o bage la gagauta, dar cu toate astea este foarte corect redat. Prin liceu ne bateau la cap cu o chestie numita antiteza. Nu ma astept ca multi sa fi retinut atata lucru (fara sa mai vorbesc de niscaiva istorie sau carti citite in timp liber). Pentru cine sta prost la capitolul asta, cateva lamuriri pentru cei ce nu pricep care-i problema cu indivizii diformi din film:

io zic sa faceti sedinta pe messenger si sa va puneti la punct opiniile. macar sa existe o unitate in pareri  :lol:

#67
simocris

simocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 01.03.2006
bai frate....fara o analiza pretentioasa filmul este tot ce ar dori un barbat sa vada de fiecare data cand deschide televizorul.o super actiune sangeroasa,cu bestii,elefanti,fomei antice si bune si barbati musculosi ce rup capatzani iar pe urma fac un munte din morti.MACAR de ar aparea la fiecare 2 luni(cat a durat producerea "300")un film de genul asta.e copiat 95 la suta din comicuri(si pozitia cerceilor in moaca boss-ului persan e aceeasi),deci daca la o analiza amanuntita ceva iese nasol,e vina lui Franc Miller.


asa ca pace.a si mosotti e chiar simpatic cu off-urile lui.

#68
JMG

JMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 27.07.2006
Am văzut și eu treilărul ... waste of time!

Edited by JMG, 15 March 2007 - 23:12.


#69
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ok, am inteles. Filmul trebuia sa fie comic, eu l-am luat in serios. Is this madness? No, This is Sparta  :naughty:

p.s. endless, iti dau voia sa ai o cultura cinematografica bazata pe ce vrei tu dar Rocy 1 este si ramane un film excelent, care a luat 3 Oscaruri pe vremea cand nu contau chiar atat de mult bugetele filmelor. Si asta chiar daca-ti place tie sau nu. Ca sa nu te superi pe mine totusi si pentru ca tot ai citit comic-urile lui Miller, iti doresc ca ecranizarea lui 300 sa nu te dezamageasca.

edit: simocris a rezumat bine filmul. :D

Edited by miromulus, 15 March 2007 - 23:51.


#70
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 miromulus, on Mar 15 2007, 23:48, said:

edit: simocris a rezumat bine filmul. :D

 simocris, on Mar 15 2007, 22:16, said:

bai frate....fara o analiza pretentioasa filmul este tot ce ar dori un barbat sa vada de fiecare data cand deschide televizorul.o super actiune sangeroasa,cu bestii,elefanti,fomei antice si bune si barbati musculosi ce rup capatzani iar pe urma fac un munte din morti.MACAR de ar aparea la fiecare 2 luni(cat a durat producerea "300")un film de genul asta.e copiat 95 la suta din comicuri(si pozitia cerceilor in moaca boss-ului persan e aceeasi),deci daca la o analiza amanuntita ceva iese nasol,e vina lui Franc Miller.

ai dreptate...batalia de la Termopile trebuia sa fie un fel de joaca la grupa a doua de la gradinita dar cumva au gresit si au exagerat ...desigur, nimicuri de genul : murim pt ca restul sa aiba o sansa in plus, onoare, curaj, ...d-astea...nu au nici o legatura cu subiectul ...

LE: poate va faceti timp pentru Sin City si in felul asta o sa aveti o idee mai exacta de ce 300 este filmat asa.

Edited by endless, 16 March 2007 - 00:59.


#71
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Am vazut si eu azi filmu :) ii un film destul de bun :) care merita vazut ;)

#72
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

 endless, on Mar 16 2007, 00:11, said:

ai dreptate...batalia de la Termopile trebuia sa fie un fel de joaca la grupa a doua de la gradinita dar cumva au gresit si au exagerat ...desigur, nimicuri de genul : murim pt ca restul sa aiba o sansa in plus, onoare, curaj, ...d-astea...nu au nici o legatura cu subiectul ...

LE: poate va faceti timp pentru Sin City si in felul asta o sa aveti o idee mai exacta de ce 300 este filmat asa.

Endless, incepe sa devina haios: ori e film serios, care elogiaza sacrificiul facut de cei 300 de spartani la Termopile, caz in care nu aveau ce cauta mutantii aia in film si alte scene de acelasi gen pentru speriat copii, ori e facut dupa benzi desenate si e o exagerare a intamplarilor, caz in care descrierea lui simocris este foarte corecta.

Btw, din film nu prea rezulta ca baietii aia se luptau pentru libertate (cu toate ca repeta obsesiv asta,, poate e vreo problema de-a americanilor care trebuie sa-i elibereze pe toti, in special pe persani/iranieni ca tot se pregatesc sa-i cafteasca) ci mai degraba ca erau crescuti sa moara onorabil in lupta si asta era tot ce isi doreau. Exista chiar o scena in film in care unul din spartani rade cand vede armata lui Xerxes si spune ca spera ca acum a intalnit in sfarsit un adversar care sa-i poata oferi aceasta sansa. Ma repet, daca l-ai citit pe Miller si nu ai vazut filmul, sper sa nu fi dezamagit.

ImDrunk, asta sustin si eu. E un film destul de bun, un adevarat "festin" vizual, dar cam atat.

Edited by miromulus, 16 March 2007 - 11:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate