Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Problema tastatura din PS2 -> USB

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ANDREIASH

ANDREIASH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.10.2006
am cumparat acum mai bine de un o astfel de tastatura (Microsoft Natural Multimedia) pentru acasa, m-am indragostit de ea si mi-am luat si la serviciu. Ambele sunt pe PS/2.

problema a aparut atunci cand mi s-a inlocuit pc-ul de serviciu, iar cel nou nu avea PS/2, doar USB. initial m-am gandit ca un adaptor imi este suficient... so, imediat am adus un adaptor PS/2-> USB pe care il folosisem la un maus. fara succes! "USB Device not recognized!"

acuma daca stau si ma gandesc, are si el dreptate, probabil adaptorul ala stie sa transforme un semnal mai simplu, gen maus, iar la tastatura se blocheaza.

Intrebarea: are cineva vreo idee cum as putea folosi aceasta tastura pe portul USB? imi trebuie vreun adaptor mai destept? daca investesc in el ce garantii am ca va functiona?

Multumesc!

#2
radudorurus

radudorurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.10.2006

 ANDREIASH, on Oct 16 2006, 22:40, said:

am cumparat acum mai bine de un o astfel de tastatura (Microsoft Natural Multimedia) pentru acasa, m-am indragostit de ea si mi-am luat si la serviciu. Ambele sunt pe PS/2.

problema a aparut atunci cand mi s-a inlocuit pc-ul de serviciu, iar cel nou nu avea PS/2, doar USB. initial m-am gandit ca un adaptor imi este suficient... so, imediat am adus un adaptor PS/2-> USB pe care il folosisem la un maus. fara succes! "USB Device not recognized!"

acuma daca stau si ma gandesc, are si el dreptate, probabil adaptorul ala stie sa transforme un semnal mai simplu, gen maus, iar la tastatura se blocheaza.

Intrebarea: are cineva vreo idee cum as putea folosi aceasta tastura pe portul USB? imi trebuie vreun adaptor mai destept? daca investesc in el ce garantii am ca va functiona?

Multumesc!

Si eu cred ca adaptorul acela al tau merge doar pt mouse...
Exista un adaptor usb pentru 2x ps/2 in care poti sa bagi un mouse si o tastatura. Dar fiecare in mufa special destinata.
Eu am o problema cu tastatura si mouseul PS/2 in XP. Nu functioneaza nici unul. Am schimbat mouseul cu unul USB si e OK.
Am incercat o tastatura USB si functioneaza si ea. Ori cumpar o tastatura usb ori iau un adaptor USB-2xPS/2.

#3
ANDREIASH

ANDREIASH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.10.2006
multumesc pentru sugestie... am aruncat un ochi pe net si am vazut ca un astfel de adaptor e cam 25 RON, ceea ce nu este chiar asa mult. a mai incercat cineva asa ceva cu tastatura si functioneaza? n-as vrea sa imi cresc colectia de useless stuff

#4
radudorurus

radudorurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.10.2006

 ANDREIASH, on Oct 23 2006, 11:42, said:

multumesc pentru sugestie... am aruncat un ochi pe net si am vazut ca un astfel de adaptor e cam 25 RON, ceea ce nu este chiar asa mult. a mai incercat cineva asa ceva cu tastatura si functioneaza? n-as vrea sa imi cresc colectia de useless stuff

Am vazut si eu un adaptor dinacela ieri la DOMO= 25 RON. Si asa era - fiecare mufa cu culoarea ei si desenul pentru ce este dedicata (tast. sau mouse).

#5
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Sincer, eu nu-s convind daca adaptorul ala iti rezolva problema!

Din cate stiu eu device-urile combo ps2/usb asa sunt proiectate, sa functioneze pe ambele porturi cu ajutorul unui adaptor, daca pui un model mai vechi de mouse PS2 cu un adaptor simplu pe USB nu merge! Chestie valabila si pentru tastaturi...

Nu contest faptul ca exista si adaptoare care sa faca posibila adaptarea de la ps2 (cu chip obisnuit) la USB, da m-as mira ca ala de la Domo sa fie ceva de genu asta!

#6
radudorurus

radudorurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.10.2006

 Berti, on Oct 25 2006, 08:35, said:

Sincer, eu nu-s convind daca adaptorul ala iti rezolva problema!

Din cate stiu eu device-urile combo ps2/usb asa sunt proiectate, sa functioneze pe ambele porturi cu ajutorul unui adaptor, daca pui un model mai vechi de mouse PS2 cu un adaptor simplu pe USB nu merge! Chestie valabila si pentru tastaturi...

Nu contest faptul ca exista si adaptoare care sa faca posibila adaptarea de la ps2 (cu chip obisnuit) la USB, da m-as mira ca ala de la Domo sa fie ceva de genu asta!


explicatia data pe spatele pachetului este: acum poti sa folosesti tastatura si mouseul tau PS/2 la laptop pe portul USB.
Chiar de curios... trebuie sa cer unul ca sa fac o proba.
Deci.. nu este un adaptor simplu...(ca un splitter de linie telefonica) ci are ceva cipuri un el. Nici n-ar functiona altfel. Si rectific... pretul era de vreo 22 RON.
e ceva de genu asta

#7
ANDREIASH

ANDREIASH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.10.2006
asa ma gandeam si eu... trebuie sa fie ceva mai mult decat un adaptor de-ala banal mov de care avem cu totii. adica ar trebui sa existe si un montaj electornic in el.

spune-mi si mie te rog rezultatul !!!

#8
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Cum zice ardeleanu: NO ASHE, DA!

Totusi nu-l lua daca nu te lasa sa faci un test!

#9
radudorurus

radudorurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.10.2006

 Berti, on Oct 25 2006, 17:15, said:

Cum zice ardeleanu: NO ASHE, DA!

Totusi nu-l lua daca nu te lasa sa faci un test!

E un magazin la aici Sibiu si adaptorul asta costa 13,5 ron. Ieftin nu?
Sunt baieti de treaba si iti schimba marfa daca nu merge.

Da' de unde esti mai Berti? ca accentu imi pare cunoscut :-)

Edited by radudorurus, 26 October 2006 - 10:04.


#10
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 radudorurus, on Oct 26 2006, 09:49, said:

Da' de unde esti mai Berti? ca accentu imi pare cunoscut :-)

Pai scrie in profil! De unde se agata harta-n cui!

Daca luati adaptoru respectiv, reveniti cu rezultatele, ca-s curios daca merge!

#11
radudorurus

radudorurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.10.2006

 Berti, on Oct 29 2006, 18:28, said:

Pai scrie in profil! De unde se agata harta-n cui!

Daca luati adaptoru respectiv, reveniti cu rezultatele, ca-s curios daca merge!

Nu cred ca mai dau banii pe un adaptor USB>PS/2 pentru tastatura! Am mai multe tastaturi pe-acasa si le-am incercat pe rand si una din ele nu se blocheaza in WinXp (vreau sa spun ca toate functioneaza OK in Win98SE dar se pare ca au controllere care lucreaza diferit in WinXP).
Sorry.

#12
soulraven

soulraven

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 17.04.2006
unde gasesc in romania un adaptor?sau ceva de genu asta?defapt am nevoie numai pentru tastatura, din PS2 in USB, dar nici amandoua nu ma deranjeaza?aveti idee prin ce magazin?

#13
radudorurus

radudorurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 17.10.2006

 soulraven, on Nov 13 2006, 21:04, said:

unde gasesc in romania un adaptor?sau ceva de genu asta?defapt am nevoie numai pentru tastatura, din PS2 in USB, dar nici amandoua nu ma deranjeaza?aveti idee prin ce magazin?
Eu am vazut la DOMO si la REAL

#14
victor_wts

victor_wts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 22.05.2005
am incercat si cu soarece si cu tastatura "usb device  not recognized" sfatuitima si pe mine ce sa fac ca ma duc la medya galaxy si le dau cu ele in cap ca am mai luat si 2  :((

#15
cipisun

cipisun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2008

 victor_wts, on Jan 31 2007, 21:23, said:

am incercat si cu soarece si cu tastatura "usb device  not recognized" sfatuitima si pe mine ce sa fac ca ma duc la medya galaxy si le dau cu ele in cap ca am mai luat si 2  :((

folosesc frecvent modelul acesta si merge normal dupa un simplu reboot
http://www.mikroatla...=...aro&sel=138

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate