Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider
 End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...

5G N38 Digi Mobil
 Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect

Care adeziv de placi ceramice ii ...
 [GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

programel Win Movie Maker

despre somn...

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

deces

deces

New Member

• Grup: Members
chiar nu poate nimeni sa-si dea cu o parere? deci, nu e o simpla oboseala, e o stare care parca nu mai trece. hai mah, ca ma aflu in dubii. sunt ingrijorat. nimeni cu doua vorbe? mai imi fac planuri sa plec de 1 mai? sau sa-mi pastrez banii de lumanari?  :)

Edited by deces, 27 April 2007 - 18:35.

RaduG

RaduG

Tech support

• Grup: Senior Members
lipsa de fier ;)

negotzel00

negotzel00

Member

stai linistit ca nu se moare din asta.
o problema ar fi sa renunti pt o perioada de cateva sapt la chefuri discoteci si orice altceva ce te face sa pierazi o noapte intreaga si cu consum mare de energie. nu bea alcool ca iti consuma rezervele de glucide. fara betii si alte alea...
dormi noaptea de ex 6 ore de la 12 la 6 si inca 2 dupa-amiza ca in total din 24 de ore sa dormi 8. in fiecare zi ...
e asa deobicei acum ca se apropie sesiunea nu mai merge povestea cu 8 ore si ma descurc si cu 5-6 dar intradevar ca mi-am incarcat bateriile in ultimele3 luni... deci nu e problema.
oricum indiferent ce vrei sa faci trebuie sa faci sacrificii: "daca vrei sa te distrezi si sa dormi nu mai ai timp sa inveti... daca vrei sa te distrezi si sa inveti nu ai timp sa dormi iar daca vrei sa dormi si inveti nu ai timp sa te distrezi"
cauta un echilibru intre acestea si o sa-ti fie bine

ynzahaos

ynzahaos

Junior Member

eu ma culc la 2(noaptea) si ma trezesc la 6
ma simt foarte bine in timpul zilei
4 ore sunt destule pt mine
ps: ma culc si cu castile in urechi

ciureanuc

ciureanuc

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postynzahaos, on Apr 28 2007, 21:46, said:

eu ma culc la 2(noaptea) si ma trezesc la 6. ma simt foarte bine in timpul zilei. 4 ore sunt destule pt mine. ps: ma culc si cu castile in urechi
Nu stiu cati ani ai, dar sunt convins ca "prefixul" nu e mai mare de 2...  Ca asa faceam si eu la 20 si X de ani. Aveam casti URIASE si statie puternica.  Acum lucrez 8-9-10 ore/zi si seara pic ca un pui...
--------------
Cat despre problema acestui topic, "pregatirea" somnului conteaza. Unele carti medicale spuneau ca inainte cu 20 de minute de nani sa te bagi in pat si sa nu faci decat lucruri care te trimit la somn. Iti recomand un film care l-ai vazut de X-spe datzi sau o carte pe care ai citit-o de N-spe ori...
Apoi ORA somnului. Stiti de somnul "alfa" si somnul "beta", nu trebuie sa detaliez aici.  Odihna adevarata nu e decat somnul "beta" si acolo se ajunge dupa cateva ore de somn "alfa"...   Daca adormi dupa 2 noaptea (unii mai putin generosi scriau 12 noaptea) nu prea mai ai sanse sa intri in somnul "beta" si ai sa ai doar un somn "iepuresc". :-)

Unii aici scriau sa renunti la chefuri / cumatrii / nunti / parastase.  Eu spun sa nu renunti dar sa stii cand sa te duci la culcare. Da, si dupa 10 pahare de rachiu te duci sa te culci, dar conteaza si ora.  :-)

UNDE dormi... ti-ai schimbat decorul in camera?  Poate fi si asta o cauza.  La mine in camera perdelele sunt galben pal si covorul maro deschis. Am asternuturi galbele sau portocalii. Da, stiu ca poate parea "feng-shui" dar nu e nimic shui in asta. Este dovedid ca nuantele de galben linistesc si nuantele de rosu accelereaza sangele.  (am intrat la Flamingo in sediu - vopsit BLEU! si aveam senzatia ca undeva curge apa - poti sa crezi? :-)) )

S-a intamplat recent ceva stresant in viata ta?  Unele carti de psihologie spun ca schimbatul serviciului e foarte stresant - chiar daca ai job mai bun!  Sau schimbatul prietenilor, decesul bunicii, etc. In cartea pe care o am eu, ele sunt cotate cu puncte si punctele se aduna... Poti trai "o criza majora in viata" numai cu evenimente micute ca intensitate a stresului: schimbarea scolii + sarbatorile de iarna + renuntarea la fumat poate fi egal ca nivel de stres cu "decesul unui membru apropiat al familiei".
Esti stresat = dormi prost. :-)

Edited by ciureanuc, 29 April 2007 - 08:37.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate