Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

despre somn...

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

sofrosyne

sofrosyne

New Member

• Grup: Members
am si eu o problema...dimineata trebuie sa ma scol devreme, la 6 (am scoala, dar nu cred ca sunt singura care trebuie sa se trezeasca devreme...) si chestia asta ma epuizeaza cam toata ziua...seara pe la 8 ma ia somnul si de multe ori daca ma culc mai tarziu de 10 a doua zi nu sunt om. nici in weekend nu e foarte bine pentru ca iar am nevoie de foarte mult somn. inainte, cand ma sculam la 8, puteam sa ma culc si la 12 si eram ok. ce sa fac ca sa ma pot culca oricand si sa pot adormi repede? problema mea mai e si ca atunci cand ma culc sunt epuizata si creierul tot mai merge (in inertie...) aud cate 2-3 bucati de melodii deodata, pe fundal, tot felul de chestii alearga ca nebunele prin cap...nu sunt atenta la ele, dar din cauza lor nici nu pot adormi imediat... iar uneori chiar daca dorm suficient nu ma trezesc deloc odihnita. as vrea sa stiu si eu ce sa fac pentru ca am un program foarte incarcat si fac multe alte chestii in afara de scoala si as vrea sa fac fata cu brio. sunt dispusa sa dorm 8 ore sau putin mai mult daca chiar e nevoie...dar macar sa ma odihnesc!
presupun ca nu e un subiect prea stralucit... confusedsmiley.png dar chiar nu stiu ce sa mai fac  deadtongue.gif  cursing.gif cine stie vreun sfat ceva...shoot! smile.gif

Tabu

Tabu

Active Member

QUOTE(sofrosyne @ Oct 16 2006, 19:26) <{POST_SNAPBACK}>
am si eu o problema...dimineata trebuie sa ma scol devreme, la 6 (am scoala, dar nu cred ca sunt singura care trebuie sa se trezeasca devreme...) si chestia asta ma epuizeaza cam toata ziua...seara pe la 8 ma ia somnul si de multe ori daca ma culc mai tarziu de 10 a doua zi nu sunt om. nici in weekend nu e foarte bine pentru ca iar am nevoie de foarte mult somn. inainte, cand ma sculam la 8, puteam sa ma culc si la 12 si eram ok. ce sa fac ca sa ma pot culca oricand si sa pot adormi repede? problema mea mai e si ca atunci cand ma culc sunt epuizata si creierul tot mai merge (in inertie...) aud cate 2-3 bucati de melodii deodata, pe fundal, tot felul de chestii alearga ca nebunele prin cap...nu sunt atenta la ele, dar din cauza lor nici nu pot adormi imediat... iar uneori chiar daca dorm suficient nu ma trezesc deloc odihnita. as vrea sa stiu si eu ce sa fac pentru ca am un program foarte incarcat si fac multe alte chestii in afara de scoala si as vrea sa fac fata cu brio. sunt dispusa sa dorm 8 ore sau putin mai mult daca chiar e nevoie...dar macar sa ma odihnesc!
presupun ca nu e un subiect prea stralucit... confusedsmiley.png dar chiar nu stiu ce sa mai fac  deadtongue.gif  cursing.gif cine stie vreun sfat ceva...shoot! smile.gif

Teoretic, 8 ore de somn pe noapte ar fi ideale. Practic, nu avem timp sa dormim atata.
In caz ca bei cafea dupa pranz, incearca sa nu mai bei. Bea seara un ceai de tei, o cana cu lapte.
Cum mananci? Oboseala ta poate fi cauzata de o alimentatie deficitara. Micul dejun nu ar trebui sa lipseasca.
Incearca sa iti stabilesti o ora fixa la care sa te culci si sa o respecti in fiecare seara (desi e cam greu). Nu asculta muzica galagioasa inainte sa te bagi in pat.
Poate ar fi indicate si niste suplimente nutritive aka vitamine (Vitamax, Centrum, MagneB6).
Daca ai timp sa dormi 8 ore pe noapte, fa-o! Cu totii ne-am dori sa putem dormi atat.
Problema ta cu odihnitul se intampla de multa vreme? Poate ca este doar din cauza schimbarii de anotimp, temperatura etc. Frigul ne trage la somn si la mancare.

adryyan

adryyan

Member

QUOTE(sofrosyne @ Oct 16 2006, 21:26) <{POST_SNAPBACK}>

depinde ce varsta ai.
si eu eram asa la 14-15 ani.

Tabu

Tabu

Active Member

QUOTE(adryyan @ Oct 16 2006, 19:41) <{POST_SNAPBACK}>
depinde ce varsta ai.
si eu eram asa la 14-15 ani.

N-as zice ca e tocmai normal la varsta asta. Tind sa cred ca e ceva pasager, cauzat de schimbarea climatului, si cu o alimentatie corespunzatoare si niste vitamine, va fi ok.

maxy

maxy

Member

• Grup: Banned
http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=42254 rolleyes.gif

edit: mai era unul si mai util, dar nu il gasesc...

Edited by maxy, 16 October 2006 - 18:52.

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
cred ca se poate dormi lejer 8 ore intre ora 23:00 si ora 7:00 sau intre 22:00 si ora 6:00...dar ar mai trebui eliminate si chefuri, discoteci, party-uri...macar din cand in cand...
altfel nu-mi imaginez ce te impiedica la ora 11 seara sa fii in pat.
ceea ce vreau sa spun fara nici un fel de rautate, este ca trebuie sa depui si tu un minim de efort pentru ca lucrurile sa se indrepte in directia dorita de tine. fara cafea dupa amiaza si bauturi cofeinizate. fara mancare 'grea' dupa ora 6, ceai sau lapte, si multe alte sfaturi care le gasesti peste tot...dar trebuie sa mai umbli putin si la agitatie si anxietate...

obnoxious

obnoxious

Active Member

Putina miscare inainte de culcare face minuni. Poate o alergare usoara pe afara sau niste exercitii de gimnastica in casa. O sa te trezesti mult mai odihnita dimineata.

Startpause

Startpause

Guru Member

Putina miscare inainte de culcare face minuni. Poate o alergare usoara pe afara sau niste exercitii de gimnastica in casa. O sa te trezesti mult mai odihnita dimineata.
de fapt ideea e de oxigenare a organismului
poti face yoga cu fereastra deschisa 5 minute inainte de culcare :D

nasorum

nasorum

Active Member

Si eu am probleme cu somnul, la fel, adorm foarte greu. Terapie? Muzica ambientala. Las PC-ul deschis (am noroc ca nu e zgomotos), boxele foarte incet cat sa pot auzi melodia, si adorm mult mai repede, ideea e sa stai in pat si sa ai in minte melodia care canta, nu ceea ce ai facut peste zi sau ce ai de facut maine.

PS: Pentru a nu-ti lasa PC-ul deschis toata noaptea, foloseste un program care sa ti-l inchida automat dupa X minute (eu folosesc AMP WinOFF).

PS2: Uite si un radio on-line cu ambientala buna ;) http://160.79.128.40:7674

Startpause

Startpause

Guru Member

lenjerie de pat neagra, enya, enigma...

rashid

rashid

Senior Member

Dus in fiecare dimineata inainte sa pleci la scoala/munca... si eu sunt la fel, daca ma trezesc devreme si nu fac dus nu sunt bun de nimic toata ziua... dar daca fac un dus dimineata, sunt fresh si plin de energie toata ziua.

(eu cand zic "ma trezesc devreme" ma refer ca m-am culcat la 4 dimineata si ma trezesc la 11 :D )

Tabu

Tabu

Active Member

View Postobnoxious, on Oct 17 2006, 15:18, said:

O sa se trezeasca mai odihnita daca mai apuca sa doarma. Exercitiile fizice te agita... numai asta ii mai lipsea ei seara.

Edited by Tabu, 17 October 2006 - 17:18.

gika_killeru'

gika_killeru'

Active Member

View Postnasorum, on Oct 17 2006, 15:41, said:

Si eu am probleme cu somnul, la fel, adorm foarte greu. Terapie? Muzica ambientala. Las PC-ul deschis (am noroc ca nu e zgomotos), boxele foarte incet cat sa pot auzi melodia, si adorm mult mai repede, ideea e sa stai in pat si sa ai in minte melodia care canta, nu ceea ce ai facut peste zi sau ce ai de facut maine.
PS: Pentru a nu-ti lasa PC-ul deschis toata noaptea, foloseste un program care sa ti-l inchida automat dupa X minute (eu folosesc AMP WinOFF).

PS2: Uite si un radio on-line cu ambientala buna ;) http://160.79.128.40:7674

pledez si eu pentru terapia muzicala .... eu nu adorm decat cu castile in urechi .... fie ca mi-e somn fie ca nu in maxim 15-20 de minute adorm .... de multe ori indiferent de muzica ce imi urla in urechi :D

carman

carman

Senior Member

doua beri imi asigura un somn profund.
dimineata ma inviorez cu 50ml vodca cu lamaie.

djadi21

djadi21

Active Member

Si eu sunt destul de obosit de multe ori :( ca solutie este si Coca - Cola.  :coolspeak:

rashid

rashid

Senior Member

View Postcarman, on Oct 18 2006, 01:02, said:

doua beri imi asigura un somn profund.
dimineata ma inviorez cu 50ml vodca cu lamaie.
Alcoolic? :huh:

carman

carman

Senior Member

View Postrashid, on Oct 18 2006, 01:21, said:

Alcoolic? :huh:

nu!beau dimineata ca sa-mi fac curaj sa conduc prin orasul asta supraaglomerat (Buc.)!

deces

deces

New Member

Dupa cum ziceam, am si eu o problema legata de un soi de oboseala. Numai ca la mine nu e vb de odihna neaparat. Am acelasi program neschimbat de ani de zile, si nu am avut probleme. Din senin, de cateva zile parca nu mai gandesc limpede. Am 20 de ani, si dupa cum ziceam din cate stiu sunt sanatos tun.

A avut careva simptome similare? sau are cineva idee despre ce ar putea fi vorba?

View Postdeces, on Apr 27 2007, 01:47, said:

De cateva zile simt un soi de oboseala care ma cam ingrijoreaza. Nu sunt obosit fizic, dar simt o ameteala estompata si nu pot sa ma concentrez cu privirea sau mental asupra unui lucru. Ma simt de parca m-ar fi trezit cineva in toiul noptii sa rezolv probleme la mate. De parca nu as fi eu, si simt parca o perdea de ceata pe creier, si nu pot sa ma concentrez. Parca sunt sedat, zombi; ma simt de parca as fi stat 2 zile si 2 nopti in fata calculatorului (si nu, nu am stat)

Sunt tentat sa cred ca e vb de "astenia de primavara" sau lipsa de vitamine, minerale ceva, dar cred ca e ceva mai serios de atat, pt am starea asta continuu, de dimineata pana seara. Ma odihnesc suficient, dorm ca un trantor :) si nu am facut nici un efort intelectual intens in ultima vreme. Nu sunt stresat, deprimat, si nu am fumat nimic "verde" in ultima perioada.

Sunt ingrijorat pentru ca nu am mai avut probleme de genu' si rareori ma imbolnavesc. Pana sa fac un drum degeaba la doctor, ma gandeam sa astept sa-si dea careva cu parerea pe-aici.

Multam'

editat de moderator: topicul celalalt va fi sters, asa ca nu s-ar mai fi putut accesa link-ul.

Edited by mianna, 27 April 2007 - 02:29.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate