Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tools-uri pt HDD-uri obosite si nu numai....

- - - - -
  • Please log in to reply
444 replies to this topic

#37
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
De la inceput vreau sa precizez ca nu sunt fan al nici unei firme producatoare de HDD-uri. In ultimii 5 ani mi-au trecut prin mana (mai precis calculator :)) cateva sute de HDD-uri (nu ma pot lauda cu mii ca si altii, nu e cazul).

Din propria experienta pot spune urmatoarele:

Seagate Barracuda - performante, fiabile, nu fac zgomot ... iti dau un placut sentiment de siguranta. As vrea sa incerc (daca voi reusi) un model foarte recent in curand. :)

Maxtor D740X - foarte performant, silentios, nu e prea scump, probabil o alegere foarte buna. Totusi inca n-am suficienta incredere in Maxtor sa dau banii pe asa ceva. Apropos, la fel n-am avut incredere destula in AMD pana anul trecut, cand in sfarsit am decis trecerea (fara regrete) la AthlonXP. :yeah baby

WDC - Performanta buna, zgomot redus, service profesional (replace with no questions). N-am avut probleme cu nici macar unul si am folosit toata gama de WD. In present folosesc unul de 100Gb (UDMA 5) si sunt foarte multumit de el. ;)

IBM - performanta foarte buna, zgomot cam mare la unele modele, fiabilitate ... nu prea.
Chiar luna trecuta m-au lasat 2 disk-uri cu ochii in soare, de pe unul din ele nemaiputand recupera chiar nimic. Mi-am cam pierdut increderea in IBM si daca nu vin curand cu modele 'reliable' nu voi mai folosi IBM-uri deloc. :ciocan:

Quantum-urile erau bune acum ceva vreme dar nu am multa experienta cu modele recente. Deci nu am nici plangeri nici recomandari speciale despre ele. :

Cei care tot vor grafice si argumente clare pot gasi destule pe INTERNET.

Some HD Tach results ...

[ http://www.reviewmakers.com/review/CD-writers/hardisk/hdtach.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Read = Average Read Speed (kb/s) ; Random = Random Access Tme (ms)
Burst = Read Burst Speed (kb/s) ; CPU = CPU utilisation (%)
Blue fill= Worst Result ; Red fill= Best Result

... and some Sandra results:

[ http://www.reviewmakers.com/review/CD-writers/hardisk/sandra.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Blue fill= Worst Result ; Red fill= Best Result

#38
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Testele de mai sus sunt NERELEVANTE  atata timp cat modelul ACESTA de IBM NU este acolo  :P

#39
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Testele de mai sus sunt total in plop. Iti demonstreaza mai sus NERO ca maxtorul D740X trece peste 40Mbps, ceea ce-i foarte edevarat si tu-mi spui ca scoate doar 35Mbps, sa fim seriosi.

Iar sa testezi HDD-ul cu Sandra este faza de LAMER.

Greets,
Speedo

#40
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
La fel de adevarat e ca rezultatele depinde multicel de placa de baza (mai exact de controller/southbridge), de driverele instalate si chiar si de versiune de Windows. De aceea un test relevant se face pe acelasi sistem, in aceleasi conditii.

#41
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ok.. ca sa nu mai existe dubii.. am pus mana si pe un MAXTOR !!!!

Iata rezultatul : (acelasi sitem aceiasi configuratie..bla bla bla) :

maxtor.png

:yeah baby

Asadar, ma vad nevoit sa ma repet !

IBM rulez !  :Jump:

#42
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Poate n-ati vazut ca sursa imaginilor provine de pe un anumit site ... testele nu le-am facut eu personal.

Experienta personala mi-am exprimat-o mai sus.
Ma intreb daca aici poate avea loc un dialog civilizat fara acuzatii gratuite? Sper ca da :)

Lamer? - Ask the tester not me, OK? :ciocan:

Monitox: if IBM rulez for you that's fine, I don't have a problem with it ;)

#43
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Atomix.. Speedo nu s-a referi la TINE ! S-a referit la autorul testelor.. tu ai precizat ca NU TU le-ai facut.. Ok ?  :D

#44
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
M-am referit la cine a facut testele desigur, dar si tu, de ce le-ai publicat, ca doar se vede ca stii ce inseamna Sisoft Sandra la teste de HDD.

Greets,
Speedo

#45
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Am publicat mai multe teste incercand sa-i multumesc pe toti, sunt unii fani Sandra carora nu le plac alte teste ... asa ca unele rezultate erau pentru ei :)

Stiu ca voua va place HD Tach dar uite ce parere au altii despre el:

"HDTach version 2.61. This is a very low level test, run on an unformatted, unpartitioned drive. It represents a peek into the raw performance of the hardware, but may not necessarily reflect the performance in real world applications. Still, it's an interesting look, though we don't assign much weight in the final evaluation."

Nu sunt suparat pe nimeni si nu am luat-o ca pe o ofensa personala, ar trebui doar sa tinem cont de faptul ca si altii pot avea o opinie chiar daca diferita de a noastra. ;)

#46
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
N-a zis nimeni ca in real world viteza maxima este cea raportata de HD Tach, dar daca este sa comparam ceva la un HDD o facem prin viteza maxima, minima, timp acces maxim , minim average, etc.

HD Tach este folosit de toata comunitatea hardware si a ajuns etalon, mai este desigur si WinBench dar asta-i nu-i accesibil pentru toti fiind foarte mare ca si kit, insa sa folosesti SisoftSandra pentru test HDD, program care nu mai demult de 1,5 ani nu reusea sa goleasca cache-ul de la HDD-urile noi, spune multe despre el.

SisiftSandra este bun doar pentru testat transferul memoriei, atat.

Greets,
Speedo

#47
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Sandra testeaza hdd-ul high-level. El creeaza un fisier temporar de nu stiu cate sute de MB, scrie in el, apoi il citeste.
Dezavantaje:
1) rezultatul depinde de fragmentarea hard disk-ului;
2) nu este scrisa toata suprafata hdd-ului si este stiut ca rata de transfer variaza in functie de zona accesata.

HDTach este mult mai realist, el citeste, pe sarite, cateva "sectiuni" din hdd si ceea ce este mai important, le citeste fizic. Deci rezultatul nu depinde de sistemul de fisiere folosit, de fragmentare etc.

#48
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002
Nu sunt nici fan Sandra nici HD Tach de aceea am postat ambele rezultate, in plus mai am si multe altele (WinBench, etc.)

Oricum, va multumesc pentru explicatii/sugestii. :)

Ce parare aveti voi de asta? :D

Seagate Cheetah X15-36LP

[ http://radified.com/Benches/JPEGs/hdtach_x15-36lp.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Wooooooow ! Incredibil de misto ! Fanii Seagate  vor fi cu siguranta bucurosi  :OK:

#50
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
ATOMIX....esti tare frate frumoasa pastila ai aruncat!!! ...Daca nu ai vazut atunci e de rau ...trebuie ceva ochelari mariei tale  " IDE only" e topicul !!!!
Monitox ma bucur de reactia ta frate insa...HDD-urile SEAGATE ce au aceasta denumire "Cheetah" sint in genere model SCSI...si sa compari un HDD IDE cu unu SCSI ...e hilar /penibil!!!

Mai multe amanunte despre "pastiluta" Atomix se gasesc pe aici:
http://www.seagate.c...081,337,00.html
sau aici
http://www.harddrive...gcheetx111.html
IAR DACA AVETI (Ne)PLACEREA SA TRECETI PE AICI:
http://radified.com/...15_36lp_wme.htm
O sa aveti o mare surpriza asupra autenticitatii testului facut de ATOMIX  loooool
****************************************
Netul e plin de asa ceva ...si e penibil sa folosesti informatia in nume personal!! Ce alte teste ai mai facut  """ Nu sunt nici fan Sandra nici HD Tach de aceea am postat ambele rezultate, in plus mai am si multe altele (WinBench, etc.) """

Nu te supara frate ...nici eu nu stiam acum ceva ani ce e ala SCSI Meritul apartine userului  " lliviu "  Em m-a invatat ce e ala SCSI si cam ce poate face un device SCSI! :)

#51
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Personal m-a surprins TIMPUL DE ACCES  :drac:

So.. still IBM RULEZ  :D  :D  :D

#52
Guest_*VectraVL*_*

Guest_*VectraVL*_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
am si maxtor dar mi-au facut destule probleme (este de 15G)...te lasa cand iti este lumea mai draga!!! am si quantum tot de 15 G si la fel nu prea sunt multumit de el..am insa segate de 20 G si la 7200 si sunt foarte multumit!!!

#53
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
VectraVL >> stiu ca ai MAXTOR ... (ti-ai luat si placa video matrox intre timp ?)

#54
atomix

atomix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.02.2002

Quote

ATOMIX....esti tare frate frumoasa pastila ai aruncat!!!
Da, era bineinteles o gluma (dar am precizat clar tipul de HDD chiar daca n-am spus explicit ca e SCSI :))
Scuze pentru gluma Monitox, trebuia sa punem si ceva mai bun ca IBM-ul tau ;) ... which still RULEZ :D

Quote

...Daca nu ai vazut atunci e de rau ...trebuie ceva ochelari mariei tale " IDE only" e topicul !!!!

AIWAMAN, poate ca ar trebui sa adopti o atitudine mai civilizata, cred ca mai repede 'mariei tale' ii trebuie niste ochelari ca sa citeasca mai bine si posturile mele anterioare (from this topic).

Quote

...si sa compari un HDD IDE cu unu SCSI ...e hilar / penibil!!!
In caz ca n-ai observat nu le-a comparat nimeni, e clar ca cele SCSI sunt mai rapide ... eu doar am intrebat ce parere aveti de acel drive (whis is/was the fastest), atat si nimic mai mult. Te rog nu-mi atribui chestii pe care nu le-am spus sau facut, nu e cazul.

Quote

O sa aveti o mare surpriza asupra autenticitatii testului facut de ATOMIX loooool

Yes, very loooool, n-am ce zice ... unde ai vazut tu ca eu am facut testul? Am precizat clar ca "testele nu le-am facut eu personal". In plus nu era greu de vazut sursa imaginilor, nu? Next time I'll add very clear a disclaimer and the source of info, OK? Happy now? :)
Incep sa fiu convins ca intr-adevar un regulament al forumului nu ar strica.

Quote

Netul e plin de asa ceva ...si e penibil sa folosesti informatia in nume personal!! Ce alte teste ai mai facut ?

Nu cred ca am folosit in acest caz informatia in nume personal ... n-are rost sa ma repet si oricum nu ma pretez la asa ceva. Am vrut sa postez si imagini ale testelor facute personal (pentru WD de exemplu) dar se pare ca forumul asta nu ma lasa sa atasez (UL) imagini folosind Opera (desi cu alte forumuri merge!)

Apropos, poate ca la selectia moderatorilor pe care-i cautati ar trebui sa tineti seama si de integritatea morala. Un moderator trebuie sa aiba o anumita conduita in calitate de leader si sa dea un bun exemplu celorlalti. Just my $0.02 ;)

____________________________

Fiindca nu pot atasa imagini (inca) am sa adaug rezultatele testului facut personal pe un HDD IDE, WD1000BB - 100 Gb, folosind HD Tach.

Random access time: 13.5 ms
Read burst speed: 78 Mb/s
Read speed (maximum): 40612.0 kbps
Read speed (minimum): 23299.0 kbps
Read speed (average): 32358.9 kbps

Deci doar datele din randurile de mai sus (5 la numar :)) sunt obtinute personal (pe un AthlonXP/Win2000).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate