Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calciu, calciu si iar calciu...dar sa fie oare calciul?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postmidelic, on Nov 3 2008, 21:45, said:

Mai multe prostii legate de calciu si consumul de proteine pe acest thread.....n-am vazut in viata mea.Daca este  sa ma iau dupa ce ineptii arunca unii pe media si altii cum le inghit hulpav pe nemestecate ar trebui sa admit ......ca eschimosii  au disparut acum mii de ani in urma datorita osteoporozei,gutei,scorbutului ,cancerului,boli cardiovasculare si altele.In fapt au fost studiati inca de la inceputul secolului trecut si s-a descoperit ca au densitate osoasa excellenta si la acea perioada de timp era singura populatie din lume aproape imuna la carii dentare in ciuda consumului ridicat de proteine si grasimi animale.Dar dupa atatia ani mai sunt unii care inventeaza apa calda si altii care deschid gura sa le pice informatia gata mestecata.

Care este interesat ii pot da referintele si studiile despre eschimosi.

Eu stiu mai multe studii despre eschimosi legat de calciu. Unul se refera la copii inuiti(eschimosi) care au o alimentatie bazata pe carne, cu un continut foarte mic de Ca, 120mg/zi, dar care erau sanatosi, pentru ca se adaptasera unei asemenea alimentatii. Altul in care alimentatia eschimosilor a fost studiata, ei consuma 250-400g proteine/zi din carne de peste, balena, morsa  si 2200mg Ca/zi din oase de peste, au cea mai mare incidenta a osteoporozei din lume. Cele 2 femei descoperite inghetate de mai bine de 500 de ani in Arctic care au fost autopsiate si s-a descoperit ca sufereau de ateroscleroza si osteoporoza avansata. La acestea te refereai?

#56
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostMAFIOSA, on Nov 3 2008, 21:27, said:

Deci pana la urma daca consum multa proteina calciul nu mai este eficient ?
Ala care spune are vreo facultate ceva ?
Te rog, nu folosi cuvintele la întîmplare.
Crește aportul proteic, trebuie să crească și aportul de calciu, altfel nu se va absorbi.
Dar cît de ridicat poate fi aportul proteic ? Nu prea mare, că poți face gută, te intoxici treptat...
Încă ceva, cantitatea de vitamina D obținută din alimentație este destul de redusă comparativ cu cea obținută prin expunerea directă sub radiația solară. Dacă expui tot corpul se crează 5000 UI pentru 20-30 minute. Dacă expui doar 10%, 1000 UI. În timp ce aportul alimentar zilnic este de 300 UI. Cifrele sunt aproximative.

---------------------------------------------------
Înainte să decideți în favoarea unui consum regulat de lactate, ctiți topicul ăsta.
Consumul de lapte, efecte nocive?

---------------------------------------------------

Dacă tot mîncați lactate, pentru calciu e mai bună brînza decît laptele - brînza nu conține lactoză

http://sanatate.jurn...ala-electronica

---------------------------------------------------

Merită citit și depsre orzul verde sau lucernă.

Quote

COMPOZIȚIE. Orzul verde conține toate substanțele nutritive necesare omului. Potrivit doctorului Gillian McKeith, orzul verde conține la fel de multe proteine precum carnea, dar într-o formă ușor digerabilă, și abundă în vitamine, minerale, aminoacizi, enzime și clorofilă. Datorită acestei compoziții, orzul verde este benefic pentru toate țesuturile și organele, dar în special pentru inimă, artere, plămîni, ficat, articulații și oase. Orzul verde conține de 11 ori mai mult calciu decît laptele de vacă, de 5 ori mai mult fier decît spanacul și de 7 ori mai multă vitamina C decît sucul de portocale.

Quote

Lucerna conține de patru ori mai multă vitamina C decît citricele, iar calciul pe care îl conține este absorbit și asimilat ușor de către organism, notează dr Gillian McKeith, în volumul "Hrană vie pentru sănătate".

Edited by Mirovaia_Scorb, 03 November 2008 - 22:37.


#57
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View PostMAFIOSA, on Nov 3 2008, 21:27, said:

Deci pana la urma daca consum multa proteina calciul nu mai este eficient ?
Ala care spune are vreo facultate ceva ?

Citeste aicisi aici. Sper ca stii si cat de cat engleza.

#58
vayacondios

vayacondios

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.07.2007

View PostKdefthog, on Nov 3 2008, 22:06, said:

Eu stiu mai multe studii despre eschimosi legat de calciu. Unul se refera la copii inuiti(eschimosi) care au o alimentatie bazata pe carne, cu un continut foarte mic de Ca, 120mg/zi, dar care erau sanatosi, pentru ca se adaptasera unei asemenea alimentatii. Altul in care alimentatia eschimosilor a fost studiata, ei consuma 250-400g proteine/zi din carne de peste, balena, morsa  si 2200mg Ca/zi din oase de peste, au cea mai mare incidenta a osteoporozei din lume.
tot apropo de eschimosi, eu stiu ca au o speranta de viata foarte redusa. unii spun ca din cauza alimentatiei aproape exclusiv proteice.

@alinus00 .. evident, problema e mai complexa decat lipsa de calciu. gaseste un doctor ca lumea.. dificil, stiu. o sa incerc sa vb cu cineva calificat despre simptomele tale, poate are o idee mai buna.

aceasta "lipsa de calciu" o acuza toata lumea aiurea. mai rau e ca o folosesc si doctorii cand habar n-au de ce e vorba si nu stiu ce altceva sa spuna.

#59
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postvayacondios, on Nov 3 2008, 23:34, said:

aceasta "lipsa de calciu" o acuza toata lumea aiurea. mai rau e ca o folosesc si doctorii cand habar n-au de ce e vorba si nu stiu ce altceva sa spuna.

Ai spus un mare adevar.

#60
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003

View PostKdefthog, on Nov 3 2008, 22:06, said:

Eu stiu mai multe studii despre eschimosi legat de calciu. Unul se refera la copii inuiti(eschimosi) care au o alimentatie bazata pe carne, cu un continut foarte mic de Ca, 120mg/zi, dar care erau sanatosi, pentru ca se adaptasera unei asemenea alimentatii. Altul in care alimentatia eschimosilor a fost studiata, ei consuma 250-400g proteine/zi din carne de peste, balena, morsa  si 2200mg Ca/zi din oase de peste, au cea mai mare incidenta a osteoporozei din lume. Cele 2 femei descoperite inghetate de mai bine de 500 de ani in Arctic care au fost autopsiate si s-a descoperit ca sufereau de ateroscleroza si osteoporoza avansata. La acestea te refereai?

I-mi arati si mie studiile alea ....cu conditia sa nu fie taieturi din ziare si /sau articole de media(pentru ca am vazut destule false).Vreau sa le vad si eu.M-ar interesa acele studii facute cu alimentatia lor nativa ......nu cu cea de acum.Acum folosesc si ei faina ,zahar si alimente procesate la masa.Deci ma intereseaza articole de cercetare din buletine medicale si sau carti publicate de preferat mai vechi .......nepoluate).Ca acele pe care le stiu eu spun ca bolile de inima ,cancer ,probleme de calciu ,minerale ,carii dentare erau virtual necunoscute la eschimosi pe la inceputul secolului trecut.Exista o carte scrisa chiar de un cercetator  care intamplator era si dentist(a facut si radiografii la eschimosi) pe la 1939.Mai exista un studiu scris de un profesor la catedra de biochimie de la  Oxford publicat in 1956.Deasemenea un alta carte scrisa de un antropolog in 1935 despre inuiti.Si multe altele .Vreau sa spun ca au fost studiati pe la inceputul secolului trecut din toate punctele de vedere i-au masurat i-au cantarit le-au analizat dieta din toate punctele de vedere (cate calorii cate minerale cat colesterol ,cat mananca ,ce  manaca ,cat vitamina C,cati acizi grasi de care fel,cate..... )i-au radiografiat ,i-au disecat ,le-au cantarit rahatul,i-au impaiat ,etc.De ce ma rog as crede ce spun unii pe media(aruncate fara nici o referinta) de care eu suspectez ca sunt vegetarieni sau sunt legati de anumite interese comerciale.Mai les acum ca majoritatea nutritionistilor care se baga singuri in seama sunt vegetarieni.
Poate pe atunci pe la inceputul secolului trecut eschimosii nu mancau carne.Sau poate in general omul a suferit de osteoporoza in milioanele de ani de evolutie cand a mancat aproape exclusiv carne.... si noi aflam asta de abia acum din ziare.Poate cand fugea de animalele de prada in savana sau in padure i se rupeau oasele sau dintii cand razuia carnea de pe oase.In viata unii vand scump si  cumpara ieftin si altii vand ieftin si cumpara scump.Las la alegere voastra cum se numesc ultimii.Nu trebuie sa fii cine stie ce ,de "citit" sau informat.Eu zic ca trebuie sa ai un pic de bun simt.Eu nu pot sa-mi vand bunul simt asa de ieftin.

Edited by midelic, 04 November 2008 - 13:13.


#61
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Link1 - Copii inuiti.  

Link2 - Comentariu la studiul anterior.

Link3 - "Bone mineral content of North Alaskan Eskimos."

#62
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
vreau sa va anunt ca daca mai bateti campii despre inuiti fac un split si va mut fain-frumos la "stiinta". Pana una alta dieta noastra n-are nimic in comun cu dieta lor, ca sa nu mai spun ca traim in medii foarte diferite si ne-ar fi greu sa mancam ca ei, chiar presupunand ca am vrea asa ceva.
Kdefthog si Mirovaia: faceti va rog teoria alimentatiei tot pe ariile de stiinta. Pe medical vin oameni cu probleme concrete care au nevoie de raspunsuri cat de cat la subiect. Nu vad cu ce ii ajuta link-urile cu care aruncati in stanga si-n dreapta, si in plus constat ca cei avizati au renuntat sa va mai contrazica (presupun ca nu vor sa apara iar trei pagini de offtopic si flame). Asta nu inseamna ca aveti dreptate, ci ca n-are nimeni chef sa-si raceasca tastatura de pomana.

#63
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadadoi, on Nov 4 2008, 14:12, said:

vreau sa va anunt ca daca mai bateti campii despre inuiti fac un split si va mut fain-frumos la "stiinta". Pana una alta dieta noastra n-are nimic in comun cu dieta lor, ca sa nu mai spun ca traim in medii foarte diferite si ne-ar fi greu sa mancam ca ei, chiar presupunand ca am vrea asa ceva.
Kdefthog si Mirovaia: faceti va rog teoria alimentatiei tot pe ariile de stiinta. Pe medical vin oameni cu probleme concrete care au nevoie de raspunsuri cat de cat la subiect. Nu vad cu ce ii ajuta link-urile cu care aruncati in stanga si-n dreapta, si in plus constat ca cei avizati au renuntat sa va mai contrazica (presupun ca nu vor sa apara iar trei pagini de offtopic si flame). Asta nu inseamna ca aveti dreptate, ci ca n-are nimeni chef sa-si raceasca tastatura de pomana.

Da sa traiti! Ai cuvantat ca un adevarat moderator. Acum lasand gluma deoparte, am fost on topic; daca fac afirmatii, mi se cer surse, dau surse, bai ca cica nu-s bune, iar acuma bai da la ce dai surse ca transformi in discutie stiintifica, si nu mai dai "raspunsuri cat de cat la subiect". Am sa ma retin de la comentarii suplimentare pe viitor.

#64
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View Postadadoi, on Nov 4 2008, 14:12, said:

----------------------------------
Kdefthog si Mirovaia: faceti va rog teoria alimentatiei tot pe ariile de stiinta. Pe medical vin oameni cu probleme concrete care au nevoie de raspunsuri cat de cat la subiect. Nu vad cu ce ii ajuta link-urile cu care aruncati in stanga si-n dreapta, si in plus constat ca cei avizati au renuntat sa va mai contrazica (presupun ca nu vor sa apara iar trei pagini de offtopic si flame). Asta nu inseamna ca aveti dreptate, ci ca n-are nimeni chef sa-si raceasca tastatura de pomana.
Madam, te rog să menționezi cel puțin un singur link postat de mine care n-a fost ontopic. Mai mult de atît, îndrăznesc să afirm că față de alții, am pus punctul pe i, începînd cu banalitățile privind sedentarismul și eficiența expunerii la soare, ca să nu mai zic de mitul lactatelor ca izvor de calciu și fericire.
Kdefthog a postat cele mai clare dovezi.

Te provoc să rezolvi o situație concretă, mai ales că băiatul ăsta are doar 14 ani și vă privește ca pe Cristos.

View PostMAFIOSA, on Nov 3 2008, 17:17, said:

S-ar putea sa fi fost curentu .
Beau mult laptic dar totusi am o insuficienta de calciu si nustiu de ce .
Iar cu alimentatia nu prea ma chinui sa o diversic , imi ajunge lapte, carne si cascaval(delaco :D ) .

Puștiule, în ziua de azi, se întîmplă foarte des ca oamenii să își folosească inteligența ca să arunce praf în ochi vecinului sau ca să-i tragă preșul de sub picioare. Consumul de lapte a crescut de 8 ori din 1950 pînă în prezent ---> Citește mesajele postate de cei avizați :rolleyes:
De ce în tradiția evreiască nu este acceptată combinația carne-lapte?

Încă ceva! La vîsrsta asta este inevitabil să începi să te uiți după fuste, iar ca să faci copii trebuie să consumi semnificativ din resursele organismului, implicit calciu, ceea ce generează uneori contracții musculare necontrolate.

#65
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu sunt topicuri dedicate regimurilor? Despre alimente&stuff? Regimul igieno dietetic face parte din tratamentul multor boli, dar nu e nici singurul nici batut in cuie.

#66
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Mirovaia, cu "madam" i te adresezi colegei de banca, te rog, nu e cazul sa fii magar. Faptul ca linkurile tale aveau oarece legatura cu offtopicareala la care s-a ajuns e irelevant. Tocmai pentru ca omul are 14 ani te rog sa postezi teoriile tale pe aria de stiinta, unde sunt oameni capabili sa selecteze informatiile corecte si sa nu creada tot ce scrie pe net. E ultima explicatie pe care o dau, de acum inainte sterg.

#67
alinus00

alinus00

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.10.2008
hmmm....simptomele au mai disparut...momentan locuiesc in germania,am fost si am cumparat de aici Ca si Mg...intre timp am terminat si cu tratamentul cu serlift si xanax; xanax-ul l-am intrerupt treptat,reducand doza. Totul a decurs ok,dar acum la 1 dec. am intrerupt tratamentul cu serlift (fara nici o reducere de doza,medicul nu a amintit nimic de asta),si a inceput sa ma dora in partea stanga sub coasta (durere puternica continua,ca de la o lovitura puternica,evident nu m-am lovit), am ameteli,mai ales cand ma misc, ( o stare asemanatoare starii febrile,mentionez ca nu am temperatura,am verificat in mod repetat) si  niste dureri de cap,diferite de cele pe care le am de obicei...nu mai stiu ce sa zic...scap de una dau de alta...   sa fie vorba de sevraj dupa serlift? nici in prospectul sau nu aminteste de asa ceva la incetarea tratamentului...mentionez ca am luat serlift 6 luni ...pls HELP

#68
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
da, poate fi vorba de sevraj, du-te din nou la medic. Nu lua din nou serlift dupa capul tau.

#69
Claudiu09

Claudiu09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.12.2007
Buna ziua, ma numesc claudiu si am 16 ani(inca neimpliniti; mai sunt cateva zile)...
In noaptea de craciun am avut o cadere de calciu sau cel putin asa cred ca aveam simptomele unei caderi de calciu am lesin putin constient(am cazut din picioare in timp ce vroiam sa ma duc la baie, "vedeam" negru in fata ochilor iar dupa cazatura mi-am revenit si ma simteam cat de cat bine). Chestia e ca dupa cadere aia de calciu ma simt putin ciudat:( ma simt obiosit ,greu la stomac si chestii. Am luat imediat in prima zi de craciun calciu cu vit D si magneziu cu B6 10 zile si alaltaieri mi-am facut analizele la un cabinet particular si mi-a iesit bine calcemia si hemoglobina dar am acid ascorbic in urina   :huh:  si am  procentul de neutrofilele putin scazut 45.3 iar limita inferioara e 50.
Vreau doar sa va intreb care e treaba cu neutrofilele alea si cand ma voi simti si eu din nou bine ??
Analizele le voi duce la medicul de familie marti sa imi dea tratament dar nu mai am rabdare  :) .
Tin sa spun ca nu am in familie la mine probleme de sanatate deloc nici la cei de grad 1 nici 2 doar mama mai are din cand in cand caderi de calciu !
Doctorii mi-au spus ca am avut acea cadere de calciu din cauza stresului acumulat la scoala :(...

Multumesc !


Imi cer scuze ca am postat de 2 ori :(...
Din cauza netului :(.

aaa si inca ceva am oxalati de calciu in urina :).

#70
Refraction

Refraction

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.12.2007
Prezint ameteli (aproape de lesin) cand stau mult pe loc (pe scaun sau in pat) si ma ridic brusc, sau cand ma intind. De asemenea prezint niste spasme minore la nivelul intregului corp in special in zona lombara. Sa fie oare lipsa de calciu? Chiar ma sperie. Lactate nu pot sa spun ca nu beau/mananc dar nici nu sunt un impatimit. Cred ca consum de maxim trei ori pe luna.

#71
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Contează raportul proteine/calciu, raportul omega 6:omega 3, cantitatea de vit D stocată în ficat (ai stat în soare anu ăsta ?? nudism poate  :D ), aportul de vit D dacă nu ai rezerve în ficat, aportul de magneziu,  echilibrul acid-bazic, activitatea redusă a tiroidei și desigur un factor important mereu neglijat, mișcarea.
Am citit că unii (mai rar întîlnit) au predispoziție genetică și folosesc ineficient vit D, de aia trebuie crescut o țîră aportul de colecalciferol. Asta doar un medic poate decide.

Laptele este mult supraevaluat ca sursă de calciu, fiindcă generază o mulțime de alte probleme, (mai întîi fiindcă are un conținut proteic mai ridicat), este pasteurizat, prelucrat și apoi prin nivelul de cazeină mult mai mare față de cel uman sau diverse grade de intoleranță la lactoză.

Mai pe larg aici:
Consumul de lapte - efecte nocive
Calciu, calciu si iar calciu...dar sa fie oare calciul?
EDIT
Io cred că mănînc max 600 mg Ca/zi și am oasele mai tari ca niciodată. Secretul ? Trag puternic cu alimente alcalinizante, proteină moderat, colecalciferol picături și ceva flotări + genoflexiuni.

Edited by Mirovaia_Scorb, 03 February 2009 - 02:42.


#72
MAFIOSA

MAFIOSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.06.2008

View PostRefraction, on Feb 2 2009, 19:26, said:

Prezint ameteli (aproape de lesin) cand stau mult pe loc (pe scaun sau in pat) si ma ridic brusc, sau cand ma intind. De asemenea prezint niste spasme minore la nivelul intregului corp in special in zona lombara. Sa fie oare lipsa de calciu? Chiar ma sperie. Lactate nu pot sa spun ca nu beau/mananc dar nici nu sunt un impatimit. Cred ca consum de maxim trei ori pe luna.
Ai lipsa de fier ceea ce duce la anemie .
Ar trebuii sa cumperi niste pastile cu fier pentru globule rosii .
Asta pateam si eu mai ales cand stateam in picioare , minanca mult patrunjel( cel mai bogat in fier )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate