Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Calciu, calciu si iar calciu...dar sa fie oare calciul?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
@alinus00 Alimentatia pe care ti-am recomandat-o ar trebuie sa te scape de deficienta de calciu, restul simptomelor nu vreau sa le explic pentru ca pot fi din cauza calciului. Prietena mea a facut o criza de hipocalcemie foarte urata, pe ciclu, intr-o zi foarte calduroasa. M-am speriat tare de tot, tremura toata, cand era constienta, cand lesina, am dus-o pe brate la cabinetul medical al studentilor si i-a facut o injectie si si-a revenit dupa aproape o ora.

@maltese Care-i problema ta?

@ionutz78 Cea mai scurta explicatie, fara surse: Proteinele de origine animala au mai multi aminoacizi bogati in sulf decat cele de origine vegetala. Prin digestia si descompunerea acestor compusi cu sulf rezulta un mediu acid in corp catre trebuie neutralizat, principalele substante bazice folosite sunt cele din oase(Ca si alti compusi bazici). De aici lipsa de calciu, iar pe termen lung osteoporoza si artroza(corelata cu artrita).
Produsele lactate au calciu mult dar si "agentul reductor al acestuia", proteine de origine animala.

Cartofi, orez, porumb si altele, bogate in amidon, sursa principala de energie. Legume cu frunze verzi cat mai multe si crude: spanac, brocoli, varza, conopida, salata verde, ridichi si altele; au un continut din ce in ce mai scazut de Ca de la stanga la dreapta, poti cauta pe Internet exact continutul. M-am grabit si nu cred ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

#38
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
@kdefthog : ia ghiozdanul si fugi repede la scoala ca ai intarziat . Daca te prinde maica-ta ca iar circuli pe internet iar iei bataita .

   Incredibil !! Parca exista o limita de varsta minima pentru useri ...!!???

Edited by cspot, 31 October 2008 - 14:26.


#39
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postcspot, on Oct 31 2008, 14:25, said:

@kdefthog : ia ghiozdanul si fugi repede la scoala ca ai intarziat . Daca te prinde maica-ta ca iar circuli pe internet iar iei bataita .

   Incredibil !! Parca exista o limita de varsta minima pentru useri ...!!???

Tu cati ani ai? Fara misto acuma, intreb cat se poate de serios.

#40
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Oct 30 2008, 19:53, said:

@ionutz78 Cea mai scurta explicatie, fara surse: Proteinele de origine animala au mai multi aminoacizi bogati in sulf decat cele de origine vegetala. Prin digestia si descompunerea acestor compusi cu sulf rezulta un mediu acid in corp catre trebuie neutralizat, principalele substante bazice folosite sunt cele din oase(Ca si alti compusi bazici). De aici lipsa de calciu, iar pe termen lung osteoporoza si artroza(corelata cu artrita).
Produsele lactate au calciu mult dar si "agentul reductor al acestuia", proteine de origine animala.

Cartofi, orez, porumb si altele, bogate in amidon, sursa principala de energie. Legume cu frunze verzi cat mai multe si crude: spanac, brocoli, varza, conopida, salata verde, ridichi si altele; au un continut din ce in ce mai scazut de Ca de la stanga la dreapta, poti cauta pe Internet exact continutul. M-am grabit si nu cred ca s-a inteles ce am vrut sa spun.

Prietene,  eu nu cunosc ca una din cauzele osteoporozei sa fie consumul de proteine animale (si crede-ma ca stiu ce spun, daca vrei iti demonstrez cu acte si cu citate/poze din carti serioase de medicina sau endocrinologie.)

In schimb aportul scazut de calciu pe parcursul vietii si consumul scazut de vitamina D sunt considerate cauze de osteoporoza si mai cresc si riscul de fracturi.

Daca poti sa dai sursa celor spuse de tine ar fi bine, nu m-ai lamurit care e legatua intre legaturile de sulf si echilibrul acido-bazic, nu imi pierd timpul acum ca sa stau sa mai citesc despre sistemele tampon ale organismului, eventual ne poate lamuri un student la medicina de an 2-3 care le are mai proaspete in memorie.

Acum tu sincer sa fii, ti-ai hrani copiii fara lapte si fara proteine animale? Vor ajunge sa arate va rahiticii si subnutritii din Africa  pe care ii tot vedem la Tv.

De aminoacizii esentiali care se gasesc numai in produsele animale in cantitati optme ce sa mai spunem?

Stiai ca vitamina B12 nu se gaseste in vegetale si ca la copiii cu dieta strict vegetariana cea mai serioasa complicatie este deficitul de vitamina B12 cu toate complicatiile neurologice si hematologice specifice. Spre exemplu laptele mamelor vegetariene nu contine suficienta vitamina B12 (care e esentiala in dezvoltarea sistemului nervos central si a formarii mielinei), iar copiii lor sunt predispusi la o dezvoltare mentala alterata , probleme neurologice , anemie megaloblastica si chiar coma.  

Din postul tau reiese ca nu prea cunosti diferentele esentiale intre osteoporoza, artroza si artrita si se vede ca desi te intereseaza partea de medical suferi la interpretarea articolelor pe care le citesti din lipsa cunostintelor de fiziologie, fiziopatologie, anatomie, biochimie etc. pe care un medic le dobandeste dupa multi ani de studiu. Tu ai intentii bune, dar suferi prin lipsa cunostintelor de baza in medicina.

Nu m-ai lamurit cu explicatia cu "cartofii, orezul , porumbul " ce treaba au cu tratamentul lipsei de calciu, dar cred ca nici tu nu esti prea lamurit.

Sanatate.

#41
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
"De aminoacizii esentiali care se gasesc numai in produsele animale in cantitati optme ce sa mai spunem?"

Esentiali pentru cine? Zi-mi tu un aminoacid care se gaseste in produse animale si pe care omul nu-l poate sintetiza/procura dintr-o hrana bazata pe plante. Iar animalele de unde isi iau acei aminoacizi? Din plantele pe care le mananca sau alte animale, care la randul lor de la alte animale sau plante, si tot asa, la urma ajungandu-se tot la plante.


"In schimb aportul scazut de calciu pe parcursul vietii si consumul scazut de vitamina D sunt considerate cauze de osteoporoza si mai cresc si riscul de fracturi."

Da sunt de acord cu tine, anume diferenta dintre cantitatea de Ca care intra in corp si cea eliminata trebuie sa fie pozitiva. Parca majoritatea vitaminii D(sau partea activata, nu stiu exact cum se cheama) o luam de la soare si excesul este stocat in celulele adipoase ale corpului. Plus ca am citit prin mai multe locuri ca alte minerale, precum Mg, ar avea un rol mult mai important in pastrarea sanatatii oaselor de-a lungul anilor.


"Daca poti sa dai sursa celor spuse de tine ar fi bine, nu m-ai lamurit care e legatua intre legaturile de sulf si echilibrul acido-bazic"

Ti-am zis proteinele animale contin mai multi AA bogati in sulf in special, dar si alte substante care prin digestie rezulta compusi acizi care trebuie neutralizati de catre corp pentru a pastra un mediu usor bazic.
Studii(am si 2 poze din studiile respective, variantele intregi la studii inca nu le-am gasit):

link1

link2

Pozele nimeni nu a incercat sa le interpreteze, desi acum e a treia oara cand le pun.

Ar mai fi si alte studii.


"Acum tu sincer sa fii, ti-ai hrani copiii fara lapte si fara proteine animale? Vor ajunge sa arate va rahiticii si subnutritii din Africa pe care ii tot vedem la Tv."

Acei copii pe care-i vezi tu nu au ce manca, nu ca nu mananca lapte si proteine animale, efectiv mor de foame. Si da, i-as hrani.


"Stiai ca vitamina B12 nu se gaseste in vegetale"

Nu se mai gaseste in vegetale pentru ca suntem speriati de microbi, virusi, bacterii si alti agenti patogeni, acum toate produsele alimentare sunt procesate din nou si din nou pentru a fi cat mai curate, sanatoase, sa tina cat mai mult cu putinta, imbogatite cu subtante nutritive, ca ratatul ala stie exact subtanta si cantitatea necesara fiecarui om. Vitamina B12 este sintetizata de bacterii, care traiesc pe radacinile plantelor, care sunt mancate de animale si rezista in sistemul digestiv al acestora, producand in continuare vitamina B12. Aceasta este absorbita prin intestin si stocata in carnea acestor animale pe care noi o consumam. Prin folosirea ingrasamintelor, spalarea excesiva a plantelor, inlaturarea radacinilor, fieberea excesiva nu mai exista decat o cantitate infima de vitamina B12 datorita distrugerii acestor bacterii, care da, rezista si in sistemul digestiv al omului. Spune-mi tu cate cazuri stii de deficiente de vitamina B12 si cat de grave au ajuns, raportate la o populatie numeroasa, in comparatie cu subiectul de fata, lipsa de calciu, raportat tot la o populatie numeroasa. Ar fi mai multe de spus aici despre vitamina B12, cum si cat este stocata in corp, cauzele deficientei acesteia etc.


"Din postul tau reiese ca nu prea cunosti diferentele esentiale intre osteoporoza, artroza si artrita si se vede ca desi te intereseaza partea de medical suferi la interpretarea articolelor pe care le citesti din lipsa cunostintelor de fiziologie, fiziopatologie, anatomie, biochimie etc. pe care un medic le dobandeste dupa multi ani de studiu. Tu ai intentii bune, dar suferi prin lipsa cunostintelor de baza in medicina."

In privinta cunostintelor certificate ai dreptate, dar o diploma nu iti da pe deplin siguranta ca detii adevarul, tot timpul ai sa inveti si altceva contrar cunostintelor tale anterioare. Ideea era ca toate 3(osteoporoza, artroza si artrita) au cam aceeasi cauza, consumul excesiv(a se intelege peste minimul necesar corpului, de exemplu OMS recomanda 37g/zi) de proteine animale, la care se adauga efortul sustinut, carente de vitamine si minerale. Artrita si artroza sunt cuplate, in sensul ca una se manifesta mai mult decat cealalta si niciodata separat. Doi indicatori principali pentru artroza sunt densitatea osoasa si rata de fracturi de sold.


"Nu m-ai lamurit cu explicatia cu "cartofii, orezul , porumbul " ce treaba au cu tratamentul lipsei de calciu, dar cred ca nici tu nu esti prea lamurit."

Nu au nici o treaba. Contin amidon si reprezinta sursa de energie(kcal) necesara activitatilor zilnice.

Attached Files


Edited by Kdefthog, 31 October 2008 - 18:53.


#42
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Oct 31 2008, 18:50, said:

"Acum tu sincer sa fii, ti-ai hrani copiii fara lapte si fara proteine animale? Vor ajunge sa arate va rahiticii si subnutritii din Africa pe care ii tot vedem la Tv."

Acei copii pe care-i vezi tu nu au ce manca, nu ca nu mananca lapte si proteine animale, efectiv mor de foame. Si da, i-as hrani.

...

Doi indicatori principali pentru artroza (???!!!!) sunt densitatea osoasa si rata de fracturi de sold.

1. Sa comentam primul link al tau , articolul are titlul "  Cross-cultural association between dietary animal protein and hip fracture: a hypothesis" si la concluzii "We conclude that further study of the metabolic acid-osteoporosis hypothesis is warranted.  "

Deci si autorii studiului propun aceesi ipoteza (cea pe care o sustii si tu) si concluzioneaza ca sunt nevoie de studii viitoare pentru a o demonstra . Deci ceea ce tu dai ca argument este doar o ipoteza neconfirmata, viitorul ne va lumina.

2. Linkul 2 se termina cu concluzia "  Moderation of animal food consumption and an increased ratio of vegetable/animal food consumption may confer a protective effect.", de unde autorii recomanda un consum moderat de proteine animale si nicidecum renuntarea la ele pentru a obtine un efect protectiv antiosteoporotic.

3. AACE (Asociatia americana a endocrinologilor clinici) a emis un ghid de practica privind preventia si tratamentul osteoporozei ( http://www.aace.com/...2001Revised.pdf ) iar printre cauzele osteoporozei nu se afla si cauza pe care o sustii si tu si anume efectul osteoporotic al dietei proteice animale (atasez mai jos tabelul cu etiologia osteoporozei) iar la preventia osteoporozei ei recomanda "  Encourage a good general nutrition"

4. No comment la afirmatia ta :"Doi indicatori principali pentru artroza (???!!!!) sunt densitatea osoasa si rata de fracturi de sold." Te las pe tine sa-mi spui unde e greseala.

5. Daca o sa-ti cresti copiii fara lapte si fara proteine animale cu siguranta vei apela la maltese sau colegii ei (Vasluiul e aproape de Iasi) sa ti-i trateze de malnutritie sau rahitism.

Attached Files


Edited by ionutz78, 31 October 2008 - 21:24.


#43
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Mai vrei studii? Stai ca-ti dau, mai mult sau mai putin ipoteze sau rezultate partiale, daca tot este sa o luam ca la carte.

Hai sa vedem si partea producatorilor: in America de exemplu

"New government guidelines recommend increased dietary calcium intakes for most Americans. Unfortunately, few Americans consume sufficient calcium, thereby increasing their risk for major chronic diseases such as osteoporosis." - link

In Romania nu mai spun, peste tot reclame produse lactate imbogatite cu calciu si acum, mai nou, vitamina D, D3, sunt aduse in fata ca principalele surse de calciu pentru oasele copiilor care vor deveni mari si tari prin consumul acestor produse regulat.

Ca provine din sol, dar animalele nu mananca solul ci plantele care cresc pe acesta. Aceste plante extrag Ca din sol si-l depoziteaza in partile lor, iar animalele consuma planta si au in alimentatie cantitati suficiente de Ca pentru a creste mari si puternice. Cele mai mari si mai multe animale de pe Pamant au fost, sunt si vor fi ierbivore , care s-au hranit cu plante crude. Deci exista destul calciu in dieta lor vegetariana pentru a creste niste schelete enorme. Normal ar fi si pentru om, fara a fi nevoit sa manance alte animale sau sa ia suplimente alimentare cu cantitati mari de Ca.

Un adult are in medie 2 kg si un pic de Ca in corp, 99% din aceasta cantitate este depozitata in oase. Echilibrul Ca in corp(cantitatea care intra - cantitatea care iese) este mentinuta de catre 3 organe ale omului: tractul intestinal, oasele si rinichii. In functie de cantitatea de Ca din alimentatie tractul intestinal absoarbe mai mult sau mai putin Ca, iar rinichii elimina mai mult sau mai putin Ca.

link1
"Scant evidence supports nutrition guidelines focused specifically on increasing milk or other dairy product intake for promoting child and adolescent bone mineralization."

link2
"The small effect of calcium supplementation on bone mineral density in the upper limb is unlikely to reduce the risk of fracture, either in childhood or later life, to a degree of major public health importance."

link3
"Populations that consume the most cow's milk and other dairy products have among the highest rates of osteoporosis and hip fracture in later life." - 2 referinte pentru afirmatia aceasta.

Acuma uite ce mai gasesti la americani, primul link pe care l-am dat(sunt studii facute mai multe in America decat in Romania, nu ca noi nu luam de bune pe ale lor).

"Consuming an adequate intake of calcium reduces the risk of osteoporosis." - 2 referinte pentru afirmatia aceasta.

# U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service, National Institutes of Health. Consensus Development Conference Statement. Optimal Calcium Intake. June 6–8; 12(4): 1–31, 1994.
# Schaafsma, G. Dietary Calcium In Health. Bulletin Intl. Dairy Federation 322, 1997.

Dar link4

"Of 57 outcomes of the effects of dairy foods on bone health, 53% were not significant, 42% were favorable, and 5% were unfavorable. Of 21 stronger-evidence studies, 57% were not significant, 29% were favorable, and 14% were unfavorable".
Acuma nu stiu cat de mult inseamna asta daca iei in considerare ca multe din cele 57 de studii au fost finantate de industria produselor lactate din America, asa cum este si unul de mai sus. Deci banii pentru studii vin de la ei si rezultate vor fi influentate in favoarea lor si a produselor lactate, doar nu sunt prosti sa finanteze si sa publice studii care sa le scada vanzarile.

Inca un studiu pe banii lor (National Dairy Council):

link5
"The protein content of the milk supplement may have had a negative effect on calcium balance, possibly through an increase in kidney losses of calcium (32) or through a direct effect on bone resorption... the mean increase in calcium balance between the baseline and one-year studies in the milk supplemented group compared to the control group did not quite reach statistical significance, and this may have been due to the average 30 percent increase in protein intake during milk supplementation. This would suggest that optimum benefit from the calcium in milk could be obtained by a reduction in protein intake from other sources. The adverse effect of increases in protein intake on calcium balance has been reported from several laboratories including our own." Deci practic astia isi dau singuri in cap.

Si inca ceva: "In the milk supplement group, fractional calcium absorption (x +/- SD) decreased from .243 +/- .058 to .176 +/- .058, absorbed calcium increased from .159 +/- .052 gm/d to .248 +/- .063 gm/d, urine calcium increased from .117 +/- .034 gm/d to .146 +/- .027 gm/d, bone accretion decreased from .385 +/- .079 gm/d to .326 +/- .063 gm/d, bone resorption decreased from .446 +/- .098 gm/d to .342 +/- .106 gm/d and endogenous fecal calcium increased from .105 +/- .023 gm/d to .120 +/- .021 gm/d." Poti sa-mi zici ce intelegi din datele acestea ionutz78? Studiul este bine realizat, 2 grupuri controlate.

#44
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Oct 31 2008, 22:22, said:

Mai vrei studii? Stai ca-ti dau, mai mult sau mai putin ipoteze sau rezultate partiale, daca tot este sa o luam ca la carte.

Multumesc , nu e nevoie sa-mi dai linkuri catre studii, imi gasesc singur studiile serioase care dovedesc certitudini nu ipoteze. Nu cred ca are cineva rabdarea sau curiozitatea sa citeasca "copy-paste"-urile tale pe care tu le interpretezi cum iti convine tie. Asa si eu pot sa incep sa dau citate din carti de medicina pana ne plictisim, sa-i lasam pe cititorii softpediei sa decida cu propria minte asupra adevarului.

O seara buna.

#45
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postionutz78, on Oct 31 2008, 22:31, said:

Multumesc , nu e nevoie sa-mi dai linkuri catre studii, imi gasesc singur studiile serioase care dovedesc certitudini nu ipoteze. Nu cred ca are cineva rabdarea sau curiozitatea sa citeasca "copy-paste"-urile tale pe care tu le interpretezi cum iti convine tie. Asa si eu pot sa incep sa dau citate din carti de medicina pana ne plictisim, sa-i lasam pe cititorii softpediei sa decida cu propria minte asupra adevarului.

O seara buna.

Daca tu consideri ca este interpretare, dar asta este, greu intorci un om din invataturile sale initiale.

#46
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Depinde de organism. În unele cazuri consumul moderat de proteină animală, nu generează probleme în metabolismul calciului. Dar în altele reducerea aportului de proteine se impune ca principală soluție. De fapt este un mecanism binecunoscut: dacă dieta este bogată în proteine sunt șanse mult mai ridicate pentru formarea calculilor renali, care bineînțeles că au în compoziție destul calciu.

Apoi trebuie urmărit nivelul de vitamină D. Pînă la tot felul de chestii grețoase gen untură de pește (în ziua de azi grăsimile animale pot conține DDT, metale grele sau alte toxine), puteți încerca 15-30 minute zilnic, expunere directă sub razele solare, esențială fiind radiația UV-B. Varza creață are vitamina D, este considerată super-aliment.

Este amuzant ce discutau unii pe topicul despre bebelușul vegetarian :

este foarte nesănătos să dai unui copil doar vegetale, fiindcă nu are de unde să ia calciu. :D Însă tot părinții oferă odraslei preaiubite dulciuri cu nemiluita. Doamne ferește să faci notă discordantă la vreo sindrofie d-asta cu prăjituri și torturi, copilul se va simți izolat de restul grupului (turmei).
Mergînd pe aceeași linie, copiii pot fi ușor subminați cu o mașinuță gata motorizată, desene animate la TV, jocuri pe PlayStation sau computer (să facem o chetă - un computer, fericirea unui copil, nu-i așa?). Efortul depus de tînărul  moștenitor este în concluzie minim!

Ca să tragem linie, există mulți hoți de calciu: tutun, alcool, cafea, zahăr rafinat, aportul crescut de proteine, alimentele ce generează scăderea ph-ului sanguin, consumul de alimente cu biodisponibilitate redusă a calciului (da, uneori laptele poate fi unul dintre ele), sedentarismul.
Abia după ce ai trecut în revistă TOATE aceste lucruri are sens să mai consideri laptele sau creta surse valide de calciu.
Lactatele pot fi cosnumate de plăcere, dar nu că vezi doamne ți-ar armoniza organismul, ba chiar dimpotrivă.

Un regim vegetarian pentru reechilibrarea nivelului de calciu durează maxim 6-12 luni să zicem. Ori deficitul de b12 se instalează după 5-10-15 ani de aport redus al acestei vitamine.

Din cîte scrie aici sunt foarte mulți Shaolini ce nu mănîncă produse animale,  că nu au voie. Dacă nici ăia nu au ciolane tari...

Edited by Mirovaia_Scorb, 01 November 2008 - 12:55.


#47
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
ionutz78, nu contează dacă nu ești la curent cu metabolismul calciului, poate că ești mai bazat pe alte probleme, pe măsură ce albim, cu toții devenim mai înțelepți.

Și doar amicul Kdefthog probabil nu are studii în domeniu, personal doar citind în linii mari cu multă vreme în urmă, prin cursurile gurului Bivolaru  :)
Dar deja uitasem în mare parte și le-am reactualizat recent.

----------------------------------------

Remarcabil document, publicat de The American Journal of Clinical Nutrition
Choices for achieving adequate dietary calcium with a vegetarian diet
Eu unul am mîncat migdale și nuci, au mult calciu biodisponibil. De fapt pdf-ul oferă tabele pentru mai multe legume și fructe, nivelul de calciu conținut și gradul de biodisponibilitate.

Quote

By using urinary calcium values for known protein intakes from Zemel (29), dietary calcium intakes required
to offset protein-induced urinary calcium losses were calculated(Table 3). Each additional gram of dietary protein results in an additional loss of ?1.75 mg Ca/d. With an average absorption efficiency of 30%, this requires an additional 5.83 mg dietary Ca/d to offset the loss.

Cîteva titluri interesante :

Quote

CALCIUM SOURCES

REDUCING DIETARY SALT VERSUS INCREASING
DIETARY CALCIUM
  

REDUCING DIETARY PROTEIN VERSUS INCREASING
DIETARY CALCIUM


REDUCING DIETARY CAFFEINE VERSUS INCREASING
DIETARY CALCIUM


---------------------------------------------------------------


Quote

Excess dietary protein can adversely affect bone



Auteur(s) / Author(s)
BARZEL U. S. (1) ; MASSEY L. K. (2) ;
Affiliation(s) du ou des auteurs / Author(s) Affiliation(s)
(1) Division of Endocrinology and Metabolism, Department of Medicine, Montefiore Medical Center and The Albert Einstein College of Medicine, Bronx, NY 10467, ETATS-UNIS
(2) Food Science and Human Nutrition, Washington State University, Spokane, WA 99201, ETATS-UNIS
Résumé / Abstract
The average American diet, which is high in protein and low in fruits and vegetables, generates a large amount of acid, mainly as sulfates and phosphates. The kidneys respond to this dietary acid challenge with net acid excretion, as well as ammonium and titratable acid excretion. Concurrently, the skeleton supplies buffer by active resorption of bone. Indeed, calciuria is directly related to net acid excretion. Different food proteins differ greatly in their potential acid load, and therefore in their acidogenic effect. A diet high in acid-ash proteins causes excessive calcium loss because of its acidogenic content. The addition of exogenous buffers, as chemical salts or as fruits and vegetables, to a high protein diet results in a less acid urine, a reduction in net acid excretion, reduced ammonium and titratable acid excretion, and decreased calciuria. Bone resorption may be halted, and bone accretion may actually occur. Alkali buffers, whether chemical salts or dietary fruits and vegetables high in potassium, reverse acid-induced obligatory urinary calcium loss. We conclude that excessive dietary protein from foods with high potential renal acid load adversely affects bone, unless buffered by the consumption of alkali-rich foods or supplements.
Revue / Journal Title
The Journal of nutrition   ISSN 0022-3166   CODEN JONUAI
Source / Source
Congr?s
Annual Meeting of the American Society for Bone and Mineral Research, Cincinnati, OH , ETATS-UNIS (10/09/1997)
1998, vol. 128, no6, pp. 1051-1053 (20 ref.)
Langue / Language
Anglais
Editeur / Publisher
American Society for Nutritional Sciences, Bethesda, MD, ETATS-UNIS  (1928) (Revue)
Mots-clés anglais / English Keywords
Bone ; Protein ; Diet ; Potassium ; Acids ; Calcium ; Human ; Excretion ; Bone remodeling ; Osteoarticular system ; Feeding ;

--------------------------------------

Quote

Dietary protein intake and urinary excretion of calcium : a cross-sectional study in a healthy Japanese population
Auteur(s) / Author(s)
ITOH R. (1) ; NISHIYAMA N. (1) ; SUYAMA Y. (1) ;
Affiliation(s) du ou des auteurs / Author(s) Affiliation(s)
(1) Department of Home Economics, Tokyo Kasei Gakuin University, Tokyo, JAPON
Physical Fitness Institute, Meiji Life Foundation of Health and Welfare, Tokyo, JAPON
Résumé / Abstract
To evaluate whether habitual excess protein intake is a significant risk factor for calcium loss, we studied the relation between urinary excretion of calcium and protein intakes, in 349 male and 406 female Japanese aged 20-79 y. The subjects were apparently healthy, free-living, and consuming diets of their own choosing. We divided the subjects into two groups: those aged 20-49 y and those aged 50-79 y. In each group, we observed a significant positive correlation between daily urinary excretion of calcium and protein intake. Calcium excretion also correlated positively with daily urinary excretion of urea. Multivariate analyses revealed that in each age group the relation between calcium excretion and urea excretion remained significant even after sex, age, body weight, urinary sodium excretion, and calcium intake were adjusted for. The correlation of calcium excretion with animal protein intake was significantly positive in both sexes and in each age group whereas that with plant protein was not. We observed a significant positive correlation between daily calcium excretion and daily urinary excretion of sulfate. The correlation in 50-79-y old subjects remained significant even after sex, age, body weight, sodium excretion, and calcium intake were adjusted for. Our findings suggest that excess protein, especially that rich in sulfur-containing amino acids, in habitual diets may augment calcium excretion in the urine, at least in the elderly.
Revue / Journal Title
The American journal of clinical nutrition  ISSN 0002-9165   CODEN AJCNAC
Source / Source
1998, vol. 67, no3, pp. 438-444 (23 ref.)
Langue / Language
Anglais
Editeur / Publisher
American Society for Clinical Nutrition, Bethesda, MD, ETATS-UNIS  (1954) (Revue)
Mots-clés anglais / English Keywords
Diet ; Protein ; Calcium ; Urea ; Sulfates ; Excretion ; Human ; Feeding ;
Mots-clés français / French Keywords
Régime alimentaire ; Protéine ; Calcium ; Urée ; Sulfate ; Excrétion ; Homme ; Alimentation ;
Mots-clés espagnols / Spanish Keywords
Régimen alimentario ; Proteína ; Calcio ; Urea ; Sulfato ; Excreción ; Hombre ; Alimentación ;
Localisation / Location
INIST-CNRS, Cote INIST : 8263, 35400007838205.0130

-----------------------------------------
Orcium, ideea de bază este ai o dietă echilibrată, de așa manieră încît să ajungi la un raport otpim de proteină/calciu, pentru un regim alimentar considerat.


Quote

Excess dietary protein may not adversely affect bone

Résumé / Abstract
Too little protein is always harmful for the skeleton. Increasing dietary protein increases endogenous calcium excretion. The ability to adapt depends upon the adequacy of an individual's calcium intake. At a population level, the effect of protein is often minimized because calcium intake rises with increasing protein intake. A dietary calcium-to-protein ratio ?20:1 (mg:g) probably provides adequate protection for the skeleton. Excess protein will not harm the skeleton if the calcium intake is adequate.

Edited by Mirovaia_Scorb, 01 November 2008 - 15:54.


#48
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postionutz78, on Oct 31 2008, 21:13, said:

1. Sa comentam primul link al tau , articolul are titlul "  Cross-cultural association between dietary animal protein and hip fracture: a hypothesis" si la concluzii "We conclude that further study of the metabolic acid-osteoporosis hypothesis is warranted.  "

Deci si autorii studiului propun aceesi ipoteza (cea pe care o sustii si tu) si concluzioneaza ca sunt nevoie de studii viitoare pentru a o demonstra . Deci ceea ce tu dai ca argument este doar o ipoteza neconfirmata, viitorul ne va lumina.

2. Linkul 2 se termina cu concluzia "  Moderation of animal food consumption and an increased ratio of vegetable/animal food consumption may confer a protective effect.", de unde autorii recomanda un consum moderat de proteine animale si nicidecum renuntarea la ele pentru a obtine un efect protectiv antiosteoporotic.

3. AACE (Asociatia americana a endocrinologilor clinici) a emis un ghid de practica privind preventia si tratamentul osteoporozei ( http://www.aace.com/...2001Revised.pdf ) iar printre cauzele osteoporozei nu se afla si cauza pe care o sustii si tu si anume efectul osteoporotic al dietei proteice animale (atasez mai jos tabelul cu etiologia osteoporozei) iar la preventia osteoporozei ei recomanda "  Encourage a good general nutrition"

4. No comment la afirmatia ta :"Doi indicatori principali pentru artroza (???!!!!) sunt densitatea osoasa si rata de fracturi de sold." Te las pe tine sa-mi spui unde e greseala.

5. Daca o sa-ti cresti copiii fara lapte si fara proteine animale cu siguranta vei apela la maltese sau colegii ei (Vasluiul e aproape de Iasi) sa ti-i trateze de malnutritie sau rahitism.


1 - Mai inainte : "When female fracture rates derived from 34 published studies in 16 countries were regressed against estimates of dietary animal protein, a strong, positive association was found. This association could not plausibly be explained by either dietary dietary calcium or total caloric intake. Recent studies suggest that the animal protein-hip fracture association could have a biologically tenable basis." Si da, concluzia a fost ca trebuie sa investigheze mai departe pentru a nu se hazarda in afirmatii, dar corelatii puternice intre consumul de proteine si efectul lor osteoporotic au fost gasite in conditii bine determinate.

2 - "CONCLUSION: The findings suggest that the critical determinant of hip fracture risk in relation to the acid-base effects of diet is the net load of acid in the diet, when the intake of both acid and base precursors is considered". Exact despre ce vorbeam, aciditatea unor anumite alimente, dar majoritatea de pe forum au zis ca sunt niste baliverne.

3 - Tu stii ce repercusiuni ar avea asupra industriei de lapte si carne din America un asemenea avertisment in ghidul lor(care este din 2001/2003)? Studiile facute pentru a emite un asemenea avertisment sunt putine la numar, de data recenta, iar timpul necesar unui asemenea tip de studiu este foarte mare.

4 - Osteoropoza era acolo. Ideea este ca cele 3 boli(osteoporoza, artrita si artroza) afecteaza tesutul osos.

5 - Alegerea mea.

#49
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View PostKdefthog, on Nov 3 2008, 17:53, said:

3 - Tu stii ce repercusiuni ar avea asupra industriei de lapte si carne din America un asemenea avertisment in ghidul lor(care este din 2001/2003)? Studiile facute pentru a emite un asemenea avertisment sunt putine la numar, de data recenta, iar timpul necesar unui asemenea tip de studiu este foarte mare.

4 - Osteoropoza era acolo. Ideea este ca cele 3 boli(osteoporoza, artrita si artroza) afecteaza tesutul osos.

5 - Alegerea mea.

3. nu stiu cati consumatori ar fi loviti de asemenea avertismente. sa nu uitam ca este o puternica (,) campanie anti alcool si antifumat si pe toti ii doar'n cot..

4. artrita, artroza, cum suna si numele, provin de la articulatie. or articulatia nu e os. Artrita e inflamatorie, are etiologie imunologica, apare frecvent la tineri, durerea e nocturna si se remite cu mobilizarea, artroza e degenerativa, apare la persoane varstnice dupa suprasolicitarea sistemului osteoarticular, durerea e de tip mecanic, apare si se accentueaza la miscare, este inevitabil progresiva...etc... alta Marie, alta palarie.
Osteoporoza merge cu osteomalacia. Astea doua sunt "rude"

5. Respecta-le si celorlalti alegerea. Nu e universal valabil ca vegetarienii sunt cei mai "tari", dupa parerea mea e doar o moda. Va trece in 10 ani, cum au trecut si altele.

#50
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postmaltese, on Nov 3 2008, 18:07, said:

3. nu stiu cati consumatori ar fi loviti de asemenea avertismente. sa nu uitam ca este o puternica (,) campanie anti alcool si antifumat si pe toti ii doar'n cot..

4. artrita, artroza, cum suna si numele, provin de la articulatie. or articulatia nu e os. Artrita e inflamatorie, are etiologie imunologica, apare frecvent la tineri, durerea e nocturna si se remite cu mobilizarea, artroza e degenerativa, apare la persoane varstnice dupa suprasolicitarea sistemului osteoarticular, durerea e de tip mecanic, apare si se accentueaza la miscare, este inevitabil progresiva...etc... alta Marie, alta palarie.
Osteoporoza merge cu osteomalacia. Astea doua sunt "rude"

5. Respecta-le si celorlalti alegerea. Nu e universal valabil ca vegetarienii sunt cei mai "tari", dupa parerea mea e doar o moda. Va trece in 10 ani, cum au trecut si altele.

3. E destul si unul sa renunte.

4. Stiu despre ce e vorba, dar cand te grabesti gresesti.

5. Le respect decizia. Nu sunt 100% vegan, mananc si produse de origine animala, dar din surse foarte sigure si foarte rar, la doua-trei saptamani.

Edited by Kdefthog, 03 November 2008 - 18:23.


#51
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Nov 3 2008, 18:23, said:

5.Nu sunt 100% vegan, mananc si produse de origine animala, dar din surse foarte sigure si foarte rar, la doua-trei saptamani.

De curiozitate, care ar fi meniurile tale de-a lungul unei saptamani? Care sunt produsele animale pe care le consumi? Cum ai ajuns sa devii vegetarian, banuiesc ca parintii nu te-au crescut vegetarian, ceva s-a intamplat, cred.

#52
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postionutz78, on Nov 3 2008, 20:33, said:

De curiozitate, care ar fi meniurile tale de-a lungul unei saptamani? Care sunt produsele animale pe care le consumi? Cum ai ajuns sa devii vegetarian, banuiesc ca parintii nu te-au crescut vegetarian, ceva s-a intamplat, cred.

Dimineata musli cu fructe, eventual 2-3 linguri de seminte crude pe deasupra si o cana mare de ceai (700-800ml). Dupa aceea 2-3 mese constituite din cartofi, orez, ciuperci, varza, fasole mai rar etc., preparate sub diferite forme bors, supa, etc. si cat mai multe legume crude rosii, castraveti, conopida, brocoli, ardei grasi, morcovi etc. si fructe. Ca produse animale pui crescut la tara fiert, branza si oua in diferite preparate si cam atat. Nu m-au crescut dar au devenit semi-vegetarieni. Am o dermatita seboreica atipica si am fost la mai multi doctori dermatologi(7-8 cred) si ultimul a zis ca nu este tratament sa te vindeci doar sa raresti puseele si m-a lasat cam perplex. In fine, ma simt foarte bine acum si nu as vrea sa revin la alimentatia anterioara, care era una destul de echilibrata, din punctul de vedere al doctorilor, dar care nu era buna pentru mine.

#53
MAFIOSA

MAFIOSA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.06.2008
Deci pana la urma daca consum multa proteina calciul nu mai este eficient ?
Ala care spune are vreo facultate ceva ?

#54
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Mai multe prostii legate de calciu si consumul de proteine pe acest thread.....n-am vazut in viata mea.Daca este  sa ma iau dupa ce ineptii arunca unii pe media si altii cum le inghit hulpav pe nemestecate ar trebui sa admit ......ca eschimosii  au disparut acum mii de ani in urma datorita osteoporozei,gutei,scorbutului ,cancerului,boli cardiovasculare si altele.In fapt au fost studiati inca de la inceputul secolului trecut si s-a descoperit ca au densitate osoasa excellenta si la acea perioada de timp era singura populatie din lume aproape imuna la carii dentare in ciuda consumului ridicat de proteine si grasimi animale.Dar dupa atatia ani mai sunt unii care inventeaza apa calda si altii care deschid gura sa le pice informatia gata mestecata.

Care este interesat ii pot da referintele si studiile despre eschimosi.

Edited by midelic, 03 November 2008 - 21:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate