Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Pelerinajul anual de la Iasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
256 replies to this topic

#37
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Salut!
Vroiam sa va spun o chestie paralela cu Sf Paraschiva.
Imediat sapt urmatoare este Sf Dumitru in Bucuresti.
Din estimarile organizatorilor o sa fie vreo 3 mil de oameni (nu zic nimic si mie mi se pare exagerat) insa o sa fie mai lung decat de obicei.

Ce vroiam sa va spun in caz ca veniti pe acolo este sa va luati apa, mancare si scaune.Si sa va pregatiti pentru multe ore de asteptare.
Daca cunoasteti oameni care se duc spuneti-le acelasi lucru.

Din an in an am vazut evenimentul ala crescand in amploare. Acum o sa dureze  mai mult si deci sa o fie si mai rau.

Nu am vreo tangenta cu religia si nu sunt sustinator dar sunt de parere ca daca tot se duc oamenii la paraschiva sau la dumitru sau la orice alt pelerinaj sa aiba grija de propria persoana.

Intr-o alta nota, sa nu va imaginati ca cei care ajung la pelerinaj sunt crestini habotnici.
Am vazut tot felul de omuleti ciudati pe acolo dar o singura data am vazut un grup de maicute care cantau dintr-o carticica.
Mai incolo se imbranceau si se faceau de ras ca si crestini, dar maicutele erau realmente grozave si au cantat vreo 12 ore cat a durat drumul.

#38
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 17:14, said:

...că văd că deja aveți club, pe voi...

Probabil.. suntem un ,,club'' cu anumite convingeri religioase pe care unii sau altii se grabesc sa ni le defaimeze cu foarte mare inversunare si cu foarte multa ura!!
Nu vad ce are a face Inchizitia cu discutia noastra!!  :huh:

#39
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
Grigore, stii de ce nu exista la noi mafie organizata gen Cosa Nostra? Pentru ca nu avem onoare pentru asa ceva. La noi umilinta si pupincurismul au atins cote maxime, apogeul este lingerea mucilor unei babe moarte de sute de ani. Bine ai zis, Creatorul doreste de la creaturile sale sa duca o viata onorabila sub toate aspectele posibile, si unde onoarea si demnitatea umana lipseste...
Apogeul prostiei si indobitocirii unui popor e transformat intr-un eveniment european!

Edited by radumiki, 13 October 2006 - 21:04.


#40
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostRamunc, on Oct 13 2006, 18:04, said:

Cred ca e o fatarnicie sa profiti de regulamentul Softpedia care spune ca nu ai voie sa jignesti interlocutorul, prin jignirea religiei lui.
Pai unii oameni in lipsa de argumente in fata unei persoane incearca sa-l atace in moduri josnice apeland la jignirea credintei lui!  :peacefingers:

#41
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
Heh... De ce? Simplu, trebuie doar sa vrei sa vezi.. Omul are nevoie sa creada in ceva. Eu cred in jobul meu, in Head-Shot si CS 1.6, in prieteni(a), in SP, in Dacia mea minunata si berlina...
Altii cred in pelerinaje, in practicarea religiei, in spiritele inaintasilor... Nu stiu cine e mai castigat. EU, ArchonMk pwd by ...(nickul meu de cs :P) sau un pelerin la moastele unui sfant...

#42
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
se faceau minuni man, cauta pe net despre pater argatu... B)

poate userul tau archon se intalneste cu userul meu beee sa vezi ce ti-o trag eu ca am respawnul in multiplayer... :D

Edited by Nicanor, 13 October 2006 - 20:38.


#43
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View Postkatman, on Oct 13 2006, 17:20, said:

Mai incolo se imbranceau si se faceau de ras ca si crestini, dar maicutele erau realmente grozave si au cantat vreo 12 ore cat a durat drumul.


exact katman, aceasta este "ortodoxia" si de aceea il inteleg pe landscape si zamolxel. balcanii sunt o cocina plina cu diamante rare... apud kusturica

#44
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostSobolan Mort, on Oct 13 2006, 13:57, said:

Era in ierarh din Iasi care avea o afacere, era ceva cu niste chioscuri prin gara si scotea o gramada de bani, si ii consuma pe toti in timpul vietii ca sa nu mai ajunga nimic la biserica dupa moartea lui; mai nou se ocupa si cu inchirieri de apartamente... <_<
Sigur era ierarh (adica arhiereu si in aceasta categorie intra episcopul, arhiepiscopul, mitropolitul), sau doar un simplu preot ca multi altii?  :rolleyes:

... nu stiu de ce, dar incep sa cred ca cei care sunt asa de inversunati impotriva pelerinajului de la Iasi, sunt de fapt cei care sufera enorm ca din anumite motive nu au avut posibilitatea sa ajunga si ei acolo  :lol:

Edited by Megara, 13 October 2006 - 21:01.


#45
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostMegara, on Oct 13 2006, 21:57, said:

... nu stiu de ce, dar incep sa cred ca cei care sunt asa de inversunati impotriva pelerinajului de la Iasi, sunt de fapt cei care sufera enorm ca din anumite motive nu au avut posibilitatea sa ajunga si ei acolo  :lol:
Nu cred ca asta era motivul...ci pur si simplu o dorinta de a denigra manifestarea religioasa a anumitui cult si sustinatorii acestuia! :peacefingers:

#46
Diogene

Diogene

    Isailă Brătfălean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,722
  • Înscris: 15.09.2005
Ce l-a făcut pe imparatul vlaho-bulgar Ioan Asan al II-lea să aducă cu mare alai moaștele Sfintei Parascheva la Târnovo?

De atunci toată lumea crede că românii o iubesc pe Parascheva ("Pregătita" în grecește). Au ajuns și românii să creadă asta. Dar nu știe nimeni de ce trebuie iubită mai cu seamă de români.

Aștept diferite ipoteze date de diferiții miștocari.

#47
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostMegara, on Oct 13 2006, 21:57, said:

Sigur era ierarh (adica arhiereu si in aceasta categorie intra episcopul, arhiepiscopul, mitropolitul), sau doar un simplu preot ca multi altii?  :rolleyes:

... nu stiu de ce, dar incep sa cred ca cei care sunt asa de inversunati impotriva pelerinajului de la Iasi, sunt de fapt cei care sufera enorm ca din anumite motive nu au avut posibilitatea sa ajunga si ei acolo  :lol:

Foarte sigur.

Asa cum exista bunul obicei de a se da exemple (vezi linkurile precedente) de genul "un inginer din Iasi", "o fata", sper ca nu o sa imi ceara nimeni in nici un fel sa demonstrez cine e acel "un ierarh". De aceea am si formulat-o mai devreme asa

Cat priveste posibilitatea, intamplator sunt din Iasi.

#48
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostDiogene, on Oct 14 2006, 01:09, said:

Ce l-a făcut pe imparatul vlaho-bulgar Ioan Asan al II-lea să aducă cu mare alai moaștele Sfintei Parascheva la Târnovo?

De atunci toată lumea crede că românii o iubesc pe Parascheva ("Pregătita" în grecește). Au ajuns și românii să creadă asta. Dar nu știe nimeni de ce trebuie iubită mai cu seamă de români.

Aștept diferite ipoteze date de diferiții miștocari.

Da, putem face si un scurt curs de istorie, caruia nu ii vad neaparat relevanta.
Putem incepe din 1197, cu Ionita Caloian, incoronat de papa Inocentiu al III-lea "rege al bulgarilor si vlahilor", supus bisericii, legilor si ritualului romano-catolice. Despre asasinarea lui in timpul asediului Salonicului (1207) si incercarile romano-catolice de a-si pastra influenta asupra statului Asanestilor. Despre urmasul lui, Borila, si sinodul de la Tarnovo, facut dupa legea ortodoxa. Si putem ajunge si la Ioan Asan al II -lea, ajuns la putere prin asasinat (de altfel nimic neobisnuit pt. sex XIII), care stramuta moastele Sf. Parascheva de la biserica Sf. Apostoli(Kallicrateia) la Tarnovo, care era in acel moment capitala sa, si in acelasi timp repudiaza oficial dependena pe linie ecleziastica a Bulgariei de Roma. Despre ziua de 14 octombrie, considerata dupa unele izvoare ziua stramutarii. Despre mutarea moastelor la Belgrad, apoi la Constantinopol, si apoi la Iasi (dupa unele izvoare la 13 iunie, dupa altele la 14 octombrie 1641), in timpul lui Vasile voievod.

Trecand peste asta, sunt curios cam ce procent din milionul de pelerini veniti la Iasi cunosc macar o parte din istoria de mai sus (si sunt doar cateva randuri), sau din insemnatatea religioasa, sau ce este "zugravit pe peretele de miazazi al Bisericii Trei lerarhi", si cati vin acolo dintr-un pur spirit, si ma repet, de turma.

Cu deosebit respect, un mistocar.

Edited by Sobolan Mort, 14 October 2006 - 00:45.


#49
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View PostLivik, on Oct 13 2006, 11:01, said:

Decat sa se inghesuie ca oile acolo oamenii ar putea face altceva mult mai util, iar daca vor sa se vindece pot incerca mai bine autosugestia, da rezultate mai bune decat sa atinga ramasitele unor  morti, numite moaste.
Manifestarile de acest ma duc cu gandul la evul mediu.

Taci din gura, poate te aud si ceilalti.
Iesi pe usa din dos, ca iti dau eu de sase.

#50
Marcica Belearta

Marcica Belearta

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 351
  • Înscris: 13.09.2006
De vreme ce nici BOR nu a oficializat cultul Sf. Paraschiva decat prin anii '50, ne aflam, evident, in fata unui curent sectar. Daca un sfant are nevoie de aprobarea BOR ca sa faca minuni, eu n-am nevoie de aprobarea nimanui ca sa-mi las valiza cu creieri la intrare, ca sa ajung praduita la iesire.
Cine posteaza un singur caz documentat de vindecare miraculoasa (de genul celor documentate in Biblie) are de la mine locul la tombola de laptoape.
Sunt convinsa ca printre cei care frecventeaza astfel de concerte, sunt si oameni cu probleme grave de sanatate. Tocmai aceia revin in fiecare an. Oare de ce?
Later edit: sunt ieseanca get-beget asa ca nu ma prostiti pe mine cu aniversari de zombi.

Edited by Marcica Belearta, 14 October 2006 - 11:58.


#51
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Da, e îmbucurător că ierarhii BOR fac sluj în fața primului bandit al țării, care, împreună ceilalți bandiți, se împărtășește din miracolul necromanților.
Spiritualitatea unui popor constă în primul rând în respingerea prostiei agresive și refuzul de a accepta îndobitocirea propovăduită de proprii lui violatori.

„Stau ca niște sperietori într-o grădină cu pepeni și nu grăiesc, sunt purtați pentru că nu pot merge. Nu vă temeți de ei, că nu pot face rău, dar nici bine nu sunt în stare să facă.“
http://www.bibliaort...hp?id=31&cap=10

#52
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006
Bai Zamoxele...
Ce te defineste pe tine este spiritul, iar respectivul (nu cred ca ti-ai dat seama) te-a facut animal.
Daca te simti, ai procedat corect. Tine-o tot asa.

Pt noi romanii credinta, Biserica a jucat si joaca un rol important in viata noastra. Fara ea poate nici nu mai existam ca neam.
Nu accept ca toti tampitii sa-si bata joc de ceva Sfant.

Am zis toti tampitii!!!

Mai da-mi 10% daca te simti bine!!!!

Edited by argument-logica-adevar, 14 October 2006 - 12:22.


#53
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Cine-l numeşte prost pe aproapele lui, după unele texte cristice, e cam pasibil de gheenă, asta e ceva mai naşpa decât un warn...

Tai-o la pelerinaj, că poate se mai vând indulgenţe!

#54
argument-logica-adevar

argument-logica-adevar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 12.05.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 14 2006, 13:22, said:

Cine-l numește prost pe aproapele lui, după unele texte cristice, e cam pasibil de gheenă, asta e ceva mai nașpa decât un warn...

Tai-o la pelerinaj, că poate se mai vând indulgențe!


As vrea sa ma duc, dar nu am timp si nu sunt la fel de credincios ca cei care se duc.

Cel care duce cuvantul Domnului in desert, viata vesnica il asteapta, dar acolo unde spiritul sufera si plange.

Edited by argument-logica-adevar, 14 October 2006 - 12:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate