Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Pelerinajul anual de la Iasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
256 replies to this topic

#19
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostZAPP_RO, on Oct 13 2006, 13:13, said:

...modul in care se ia la misto pelerinajul la Iasi! :peacefingers:

OK, hai sa fiu mai clar : faptul ca un musulman/evreu/whatever pateste <insert ce vrei tu aici> daca spune <insert ce vrei tu aici> de pelerinajul la <wherever>, insemna, apropo de pelerinajul de la Iasi, ca <insereaza parerea ta aici>.

#20
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Poate pentru că unii consideră că e destulă mizerie fizică şi morală prin ţara asta, de ce mai avem şi de mizerie spirituală?

#21
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Taraful de potcapişti „Bagă banu’, neamule“ feat. mama paraschiva live la mitropolie...

Apropo, oare încasările la spectacolul ăsta de sunet şi răşină se declară şi la fisc? Sunt curios dacă pe site-ul BOR apar nu numai mărturisile mucenicului clopotie ci şi declaraţiile de avere ale cinstiţilor ierarhi.

#22
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 13:30, said:

Taraful de potcapiști „Bagă banu’, neamule“ feat. mama paraschiva live la mitropolie...

Apropo, oare încasările la spectacolul ăsta de sunet și rășină se declară și la fisc? Sunt curios dacă pe site-ul BOR apar nu numai mărturisile mucenicului clopotie ci și declarațiile de avere ale cinstiților ierarhi.
care incasari?ierarhii provin din randul monahilor iar ,,averile'' lor raman Bisericii dupa moartea lor!
Daca cineva stie vreun ierarh cu afaceri il rog sa scrie despre asta!

#23
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostZAPP_RO, on Oct 13 2006, 13:38, said:

care incasari?ierarhii provin din randul monahilor iar ,,averile'' lor raman Bisericii dupa moartea lor!
Daca cineva stie vreun ierarh cu afaceri il rog sa scrie despre asta!

Era in ierarh din Iasi care avea o afacere, era ceva cu niste chioscuri prin gara si scotea o gramada de bani, si ii consuma pe toti in timpul vietii ca sa nu mai ajunga nimic la biserica dupa moartea lui; mai nou se ocupa si cu inchirieri de apartamente... <_<

#24
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Asta cu apartamentele e lojică, unde dracu o să tragă babele alea ofticoase când vin la pelerinaj? Oameni suntem, nu? Vrei să le-ngheţe anafura-n proteze?

View PostZAPP_RO, on Oct 13 2006, 13:38, said:

care incasari?ierarhii provin din randul monahilor iar ,,averile'' lor raman Bisericii dupa moartea lor!
Daca cineva stie vreun ierarh cu afaceri il rog sa scrie despre asta!
Păi, asta ar fi chiar culmea, de când a devenit religia ortodoxă o afacere atât de proastă, încât să ai nevoie să te extinzi? Hahahaha.

#25
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
O natie care vindeca boli precum cancerul cu moaste...

geez, nu-i inteleg pe americanii astia prosti ce se tot chinuie cu Bexxar si Zevalin, cand ar putea de banii aia sa cumpere si ei niste moaste sfinte!?

#26
@dytu

@dytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.09.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 16:07, said:

Asta cu apartamentele e lojică, unde dracu o să tragă babele alea ofticoase când vin la pelerinaj? Oameni suntem, nu? Vrei să le-nghețe anafura-n proteze?
Păi, asta ar fi chiar culmea, de când a devenit religia ortodoxă o afacere atât de proastă, încât să ai nevoie să te extinzi? Hahahaha.


Religia este cea mai buna afacere....investitie minima, profit maxim, indoctrinarea maselor, prostirea lor, acolo unde mai este cazul.....
Si sa nu-mi spuneti ca preotii sunt foarte credinciosi, respecta cele 10 porunci si alte alea.....ca de-ar fi asa ar insemna sa mearga pe jos la "serviciu", sa aiba burta lipita de spate de la atata post si sport si nu-mi amintesc sa fi vazut eu popi fara burta, sau fara masina (masina = orice altceva decat Dacia) pe care sa o schimbe din an in an......asa cum vin colindatorii.......

#27
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

View PostBitch_in_Red, on Oct 13 2006, 16:23, said:

O natie care vindeca boli precum cancerul cu moaste...

geez, nu-i inteleg pe americanii astia prosti ce se tot chinuie cu Bexxar si Zevalin, cand ar putea de banii aia sa cumpere si ei niste moaste sfinte!?
Ar vrea ei, dar noi nu ne vindem nici țara, apoi morții din ea!

#28
@dytu

@dytu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.09.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 16:26, said:

Ar vrea ei, dar noi nu ne vindem nici țara, apoi morții din ea!
Cred ca si asta ar fi o afacere buna.......cred ca o sa ma apuc de un proiect de finantare SAPARD pt asta.
Oare ofera finantare? B)

#29
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005
Aproape ca devine o rusine sa spui pe forumuri ca esti ortodox practicant, se gasesc rapid n frustrati care, desi nu le-ai cerut parerea si nici nu ii priveste topicul - logic, din moment ce nu te intereseaza pelerinajul ce treaba ai sa postezi? - trebuie sa iti traduca stiintific efectele sau sa ia la misto!
  In fine, nu vreau sa creez flame pentru ca daca nu ai deschidere spre a crede nu vei crede, dar vreau sa reproduc o marturie a  Pr. Dimitrie Calciu in timp ce era in puscariile comuniste: de ziua Invierii i-a zis gardianului 'Hristos a Inviat!' si acesta i-a raspuns imediat 'Adevarat a Inviat'! Morala e ca oricat de inversunat esti, undeva in adancul sufletului se ascunde acel 'feeling' care te face sa exclami 'Doamne ajuta!' cand situatiile in care te afli sfideaza abordarea stiintifica.

#30
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Sigur! Cu condiţia ca mătuşa tamara să fie vară bună cu mătuşa Paraschiva.

Apropo de pelerinii ăştia, oare pe vremea lu Nae nu se făceau minuni? Sau n-aveau credincioşii timp între două heil hitler pe la congresele cu toarăşi să exerseze crucea?

#31
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Ce fertile, mă, tu nu vezi că nici de secetă, nici de inundaţii nu-i apără muta aia?

#32
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 16:33, said:

Sigur! Cu condiția ca mătușa tamara să fie vară bună cu mătușa Paraschiva.

Apropo de pelerinii ăștia, oare pe vremea lu Nae nu se făceau minuni? Sau n-aveau credincioșii timp între două heil hitler pe la congresele cu toarăși să exerseze crucea?
Se faceau si atunci minuni cu toate ca era ingradita libertatea religioasa!!Si daca se faceau nu erau facute publice pentru ca nu permitea securitatea sa se afle asa ceva!!M-ai gandeste-te!! :peacefingers:

#33
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
1 milion de oameni? unde? sincer cifra mi se pare mult supraevaluata. Asta daca nu cumva in milionul ala de oameni is si iesenii toti :)

#34
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostSwordfish, on Oct 13 2006, 16:40, said:

mai Grigore Beleartu ce e cu inversunarea si profanarea asta?! ti-ai facut cunoscuta pozitia desi nu era necesar, acum ce tot ii dai inainte, unde vrei sa ajungi? parca ai intrat in transa, ia o pauza plimba-te si poate te calmezi!

Imi pare rau sa o spun dar cred ca este vorba de ura fata de o religie oricate motive ar da sa spuna ca nu este asa! :peacefingers:

#35
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 17:04, said:

[bÎmi pare bine să o spun, dar chiar detest orice religie și orice organizație religioasă care se crede deșteaptă și oferă modele de viață și  de morală prin manifestări, dogme și ritualuri care frizează absurdul, provoacă ilaritate și jignesc nu numai demnitatea umană, ci și pe cea a Creatorului!
Căcat cu apă rece!
E optiunea ta personala si ti-o respectam fara sa te jignim dar nu ne jigni pe noi care poate credem in asa ceva!!
Cum spunea cineva mai sus:,,parca ai intrat in transa, ia o pauza plimba-te si poate te calmezi!'' :peacefingers:

#36
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006

View PostZAPP_RO, on Oct 13 2006, 17:11, said:

E optiunea ta personala si ti-o respectam fara sa te jignim dar nu ne jigni pe noi care poate credem in asa ceva!!
Cum spunea cineva mai sus:,,parca ai intrat in transa, ia o pauza plimba-te si poate te calmezi!'' :peacefingers:
Păi, slavă Domnului, că e opinia mea personală! Și asta nu datorită vouă!
N-am înțeles când te-am jignit pe tine personal sau, mă rog, că văd că deja aveți club, pe voi...
În schimb, în lipsa Inchiziției, vă rezumați, încă, să mă trimiteți în loc de rug, la plimbare. Mersi, sunteți tare amabili!

Edited by Grigore Beleartu, 13 October 2006 - 16:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate