Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Pelerinajul anual de la Iasi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
256 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
Iasiul devine Mecca a Romaniei
   13 Octombrie 2006
Iasiul-devine-Mecca-a-Romaniei-articol Ziarul

Peste 1 milion de pelerini sunt asteptati in aceste zile la Iasi pentru a se inchina la moastele Sfintei Parascheva.

Autoritatile spun ca numarul credinciosilor va fi cu atit mai mare cu cit Hramul cade in weekend iar la Iasi vor fi aduse si moastele Sfintului Ierarh Nectarie, vindecatorul de boli. Nerabdarea oamenilor a atinge moastele facatoare de minuni este parca mai mare ca niciodata. Sute de credinciosi au stat in ultimele doua nopti la coada pentru a se putea apropia si inchina la sfintele relicve. Ieri, in cadrul unei procesiuni religioase, sicriul de argint cu moastele Sfintei Parascheva a fost scos din Catedrala Mitropolitana si asezat pe un baldachin special in curtea mitropoliei.

CINE ESTE SF. PARASCHEVA
Cuvioasa Parascheva s-a nascut la inceputul sec. al XI-lea, in Tracia. A murit de tanara, la doar 27 de ani, fiind anuntata de un inger cand ii va veni sfarsitul. Dupa moarte, trupul sau nu s-a degradat si s-a acoperit de un miros dulce, de tamiie. Din 1641, moastele sale au fost aduse la Catedrala Mitropolitana din Iasi, unde se spune ca ar fi facut multe minuni. De atunci, in fiecare an, sute de mii de oameni vin sa se roage pentru sanatate si o viata mai buna.
SFANTUL CARE VINDECA CANCERUL
Aseara tarziu, la Iasi au ajuns din Grecia si moastele Sfantului Nectarie, cunoscute ca vindecatoare ale cancerului. Sfantul, fost mitropolit de Pentapolis, si-a dedicat viata ingrijirii bolnavilor. Dupa moarte, moastele sale au fost pastrate si exista multe marturii contemporane care afirma ca cei care le-au atins au scapat de boli extrem de grave, inclusiv de cancer.

#2
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006
Decat sa se inghesuie ca oile acolo oamenii ar putea face altceva mult mai util, iar daca vor sa se vindece pot incerca mai bine autosugestia, da rezultate mai bune decat sa atinga ramasitele unor  morti, numite moaste.
Manifestarile de acest ma duc cu gandul la evul mediu.

#3
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View Postlandscape10, on Oct 13 2006, 10:54, said:

Doua threaduri au fost inchise cu tema asta. Asta va fi al treilea. :)

...cu threadurile inchise este alta poveste, nu are sens sa vorbim aici.
ma refer strict la aceasta stire, la un  fenomen unic la noi. mai spune-mi unde se aduna un milion de romani...
la dimensiuni mai reduse fenomenul se repeta la Nicula de Adormirea Maicii Domnului, in Bucuresti de Sfantul Dimitrie Basarabov tot in octombrie si in noiembrie la Galati de Sfantul Andrei...

autosugestia asta, nu stiu daca ati incercat-o, eu am incercat cand ma dureau maselele si nu prea am avut succes :P... cei care merg acolo de ani de zile merg pentru ca au primit ajutor si merg pentru ca este un act spiritual care deja face parte din viata lor, cum de ex concertul extraordinar de 1 ianuarie face parte din viata unui vienez, e o chestie de optica interioara ...

Edited by Nicanor, 13 October 2006 - 10:17.


#4
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Un eveniment devine important nu prin el însuşi, ci prin numărul de gură-cască şi distruşi care asistă la el.

#5
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostNicanor, on Oct 13 2006, 11:08, said:

autosugestia asta, nu stiu daca ati incercat-o, eu am incercat cand ma dureau maselele si nu prea am avut succes :P...
Pentru ca efectul placebo se manifesta atunci cand nu stii despre el. Cand iti repeti o fraza de genul: "incepand de acum nu ma mai dor maselele" deja e un act constient, nu esti ferm convins ca nu te vor mai durea.
Faptul ca 1000.000 de babe moarte de foame, cretinizate de munca si mizerie se aduna la un loc asteptand miracole in era fizicii cuantice nu ne face deloc cinste ca popor in fata comunitatii internationale.
Ia arata-mi tu manifestari de genul asta in Suedia, cea mai prospera tara din europa, unde paradoxal sau nu 80% din populatie e agnostica.

#6
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003

View Postlandscape10, on Oct 13 2006, 11:32, said:

Faptul ca 1000.000 de babe moarte de foame, cretinizate de munca si mizerie se aduna la un loc asteptand miracole in era fizicii cuantice nu ne face deloc cinste ca popor in fata comunitatii internationale.
Ia arata-mi tu manifestari de genul asta in Suedia, cea mai prospera tara din europa, unde paradoxal sau nu 80% din populatie e agnostica.

Manifestari de genul acesta se intampla si in Grecia sau Italia, nu ai de ce sa iti fie rusine. Din experienta iti pot spune ca nu sunt doar batrane acolo, pot sa iti fac un tablou aproape complet si te asigur ca este foarte colorat.  esential este ca multi inteleg acest pelerinaj ca o primenire, curatare interioara. Oamenii primesc ajutor. Il oferi tu altfel? Sau eu? cu siguranta nu iti sta in putere la o asemenea scara...

#7
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

View Postlandscape10, on Oct 13 2006, 11:32, said:

Faptul ca 1000.000 de babe moarte de foame, cretinizate de munca si mizerie se aduna la un loc asteptand miracole in era fizicii cuantice nu ne face deloc cinste ca popor in fata comunitatii internationale.
Ia arata-mi tu manifestari de genul asta in Suedia, cea mai prospera tara din europa, unde paradoxal sau nu 80% din populatie e agnostica.

Nu mai vorbi prostii, ca in SU ale A s-a intamplat destul de recent un caz cu o secta care s-a sinucis in masa. Pe langa chestia asta, nu vad cum ar putea deranja pe cineva venerarea moastelor sf Paraschiva.

#8
Grigore Beleartu

Grigore Beleartu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 547
  • Înscris: 05.09.2006
Când voi vedea programe sau acțiuni de solidaritate și asistență socială sprijinite FINANCIAR, nu cu slujbe și bătăi condescendente pe umăr, de BOR (aziluri, cantine, școli etc.), când voi vedea că popii patrulează nu numai după bani prin casele oamenilor, atunci poate că am să înțeleg rostul pelerinajelor astea.

Edited by radumiki, 13 October 2006 - 11:04.


#9
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostGrigore Beleartu, on Oct 13 2006, 11:58, said:

Când voi vedea programe sau acțiuni de solidaritate și asistență socială sprijinite FINANCIAR, nu cu slujbe și bătăi condescendente pe umăr, de BOR (aziluri, cantine, școli etc.), când voi vedea că popii patrulează nu numai după bani prin casele oamenilor, atunci poate că am să înțeleg rostul pelerinajelor astea.

Pai daca te informezi putin si nu contrazici doar de dragul de o  o face,ai sa vezi ca sunt actiuni de solidaritate si asistenta sociala destule in cuprinsul Patriarhiei Romane.
Un exemplu:Fundati pt copii Sf Sava de la Buzau-care are mai multe subfiliale in tot judetul.
Dai un SEARCH pe Google si ai sa afli mai multe! :peacefingers:

Edited by radumiki, 13 October 2006 - 11:05.


#10
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbalauru_furios, on Oct 13 2006, 11:55, said:

Nu mai vorbi prostii, ca in SU ale A s-a intamplat destul de recent un caz cu o secta care s-a sinucis in masa.
1. Tu compari o prostie cu alta prostie si mai mare. Bine spunea nenea Iancu: "daca ei au falitii lor, atunci sa avem si noi falitii nostrii".
2. In SUA acea secta nu a fost fenomen de masa, membrii ei nu constituiau 1/20 din populatia SUA.

#11
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,663
  • Înscris: 13.10.2003
Se aduna sute de mii de oameni si la un concert rock, care e problema?

#12
raducutzzu

raducutzzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 17.02.2006
Asta insemna turism religios!

Eu o sa iau maine Rapidu` Buc-Iasi...Sper sa n dau numai de babe in tren... Mai ales ca nu mai pot fuma...

#13
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006
Chiar nu va puteti abtine de la offtopic?? :)
Exista PM, YM... lasati va rog frumos topicele curate si sa decurga discutia la obiect

Edited by Zamolxel, 13 October 2006 - 11:59.


#14
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostNicanor, on Oct 13 2006, 11:08, said:

...cu threadurile inchise este alta poveste, nu are sens sa vorbim aici.
ma refer strict la aceasta stire, la un  fenomen unic la noi. mai spune-mi unde se aduna un milion de romani...
la dimensiuni mai reduse fenomenul se repeta la Nicula de Adormirea Maicii Domnului, in Bucuresti de Sfantul Dimitrie Basarabov tot in octombrie si in noiembrie la Galati de Sfantul Andrei...

autosugestia asta, nu stiu daca ati incercat-o, eu am incercat cand ma dureau maselele si nu prea am avut succes :P... cei care merg acolo de ani de zile merg pentru ca au primit ajutor si merg pentru ca este un act spiritual care deja face parte din viata lor, cum de ex concertul extraordinar de 1 ianuarie face parte din viata unui vienez, e o chestie de optica interioara ...

...la fel de "unice" sunt si concertele rock (ca tot spunea cineva), campionatul mondial de fotbal, grevele, s.a.m.d.

Autosugestia cum iti place tie sa o numesti, mai stiintific (si poate putin mai altfel, dar ideea de baza), se numeste efect Placebo. Este o metoda cu rezultate demonstrate stiintific, si folosita in atatea domenii incat as devia offtopic sa ti le enumar. Incearca un Google si o sa afli mai mult decat as putea sa iti spun eu intr-un singur post.

Cei care merg acolo merg dintr-un instinct de turma (si secundar din alte motive gen sarmalute) si poate o mica parte din credinta; ca face parte din viata lor, nah...si mancatul in fiecare zi face parte din viata mea, si nu l-as numi deloc optica interioara.

#15
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006
Stau si ma gandesc.....daca cineva dintr-o tara islamica ar fi acuzat pelerinajele la Mecca si Medina cum se acuza pelerinajul la Iasi ce s-ar fi intamplat.... :rolleyes:
sau un evreu pelerinajul la Zidul Plangerii...... :rolleyes:

OFF:scuzati eventualele litere nescrise.am o tastatura mai nasoala.. :P

Edited by ZAPP_RO, 13 October 2006 - 12:15.


#16
Sobolan Mort

Sobolan Mort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 22.09.2006

View PostZAPP_RO, on Oct 13 2006, 13:10, said:

Stau si ma gandesc.....daca cineva dintr-o tara islamica ar fi acuzat pelerinajele la Mecca si Medina cum se acuza pelerinajul la Iasi ce s-ar fi intamplat.... :rolleyes:
s-au un evreu pelerinajul la Zidul Plangerii...... :rolleyes:

Si argumentul tau se refera la...? :huh:

OFF : nu erau litere nescrise, erau i) in plus ii) nu litere

Edited by Sobolan Mort, 13 October 2006 - 12:31.


#17
ZAPP_RO

ZAPP_RO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 02.10.2006

View PostSobolan Mort, on Oct 13 2006, 13:12, said:

Si argumentul tau se refera la...? :huh:
...modul in care se ia la misto pelerinajul la Iasi! :peacefingers:

#18
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Mi-a plăcut faza cu Nectarie. Parcă e ca la concerte: trupa X cântă în deschidere la trupa Y.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate