Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
treaba cu bagajele nu tzine de compania de linia aeriana. tzine de compania care face regularea shi impartzirea bagajelor pe curse shi este STRICT de aeroport. se cheama "handling" . So daca itzi mess up bagajele nu e din cauza KLM sau Lufthansa sau asha ceva... la otopeni firma care facea treaba asta era a lu' tziriac (parca)

ce tzine insa de companie este felul in care file the complaints daca se intampla ceva...

cateva exemple...

Venind cu Lufthansa... o geanta enorma... a crapat... am facut sesizarea (asta in bucureshti fiind) direct pe aeroport... tipele au fost foarte amabile.. au tras o poza cu geanta bushita... shi a doua zi mi'au dat $45 parca pe geanta asta... la agentzia de bilete ... pe magheru parca... nu mai shtiu.. sunt nishte ani...

Alta data au venit 3 din 4 geamantane... al patrulea lipsea... ok, am filed complaint.. l'au gasit undeva la mama dracu... l'am primit acasa in cateva zile.. fedex... in bucureshti (nu mi'a venit sa cred ca exista fedex in ro... )

so, cand check in cred ca ai optziunea de a asigura bagajele. shtiu e cineva care venind din atlanta in ro.. i'au pierdut bagajele... forever.. a primy $400 pe fiecare item.. atat facuse asigurarea.

@masterboy
referitor la transferul personal... ma ... nu shtiu sa'tz dau vre'un sfat constructiv.. eu n'am facut asta niciodata pe cont propriu, ma gandesc ca e cam peste mana shi nici nu cred ca se poate. s'ar putea sa greshesc... in orice caz, daca chiar vrei sa faci chestia asta vorbeshte cu cei de la check in... ei sunt cei mai in masura sa precizeze... insa s'ar putea sa se uite luuuuung la tine :)

#20
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
arty,
Ai dreptate cu handling, dar perceptia ca o companie le pierde mai des decat alta este adevarata, pentru ca majoritatea rutelor (transatlantice) ale unei companii tranziteaza printr-un singur aeroport, in cazul KLM-ului, Amsterdam.

masterboy,
Ce preturi ti-au spus de la Nice & Wise? $550? Pretul asta il gasesti si pe travelocity, deci mi se pare ciudat ca ele nu pot sa-ti gaseasca ceva mai bun.
BTW, daca sunt doua peroane care calatoresc, Lufthansa are un special: 2 for 1. Platesti numai taxele pentru a doua persoana.

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cu KLM nu zbor din multe motive... legaturi proaste... stat in aeropoarte ciudate multa vreme.. avioane mari cu spatziu putzin.. n'am loc la picioare nici la business class... trebuie sa'tz cumperi casca pt filme (cel putzin asha era a while ago) mancarea... nici nu mai zic...

cea mai buna experientza... lufthansa la biz class boeing 747

cea mai proasta experientza... tarom, am crezut ca murim.... airbus 310 (parca)

#22
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002

Quote

Originally posted by arty
cea mai proasta experientza... tarom, am crezut ca murim.... airbus 310 (parca)
Te referi la calitatea serviciilor sau la necazuri în zbor ?

#23
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Daca e vorba de turbulente in aer,nu mai conteaza cu ce zbori...

#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by Mi_
Te referi la calitatea serviciilor sau la necazuri în zbor ?

niciodata nu am sa ma plang pentru chestii care nu tzin de compania sau posibilitatea de a schimba ceva...

so, daca sunt turbulentze.. ele exista pt toata lumea.... insa daca in acele turbulentze avionul pârâie shi scrâshneshte de parca urmeaza sa se prabusheasca... incepi sa devi nemultzumit.

mancarea a fost buna la gust.. dar am avut diaree apoi... so.. sux

personalul... shtizti shi voi... plus ca mi'au zgariat o servieta cu caruciorul lor de cacao... nu'i uit.. veci... m'am plans...dar daca ma plangeam la perete sau la ei.. aceashi chestie... anyway, nu le mai dau un penny in viatza mea...

servicii rumâneshti....

#25
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
bai daca tot pleccati si veniti  din state luati-ma si pe mine...va rog eu frumos...:)

#26
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

servicii rumâneshti....
Problema nu e ca-s românesti, ci ca-s de stat.
Transport aerian român, mândria patriei. /sHit

PS. Da, stiu ca KLM, Air France, etc, sunt de stat, dar e alta situatia, sunt companii imense, au trasee internationale, nu numai pentru tara lor. Tb. sa concureze la alt nivel.

#27
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
lol..numa avioane aveti in cap

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pentru cursa de NY se dau spagi grele pentru a fi scoasa, sunt interese politice majore in EUROPA, companiile importante vor sa scoata competitia pe anumite rute si sa-si introduca ei eventual mai multe avioane pe aceasta relatie.

Ideea e ca nu poti sa zbori pe o anumita ruta de capul tau, sunt niste acorduri internationale, aeroporturile au o anumita capacitate and so on, astfel ca sa obtii o ruta transatlantica sunt negocieri foarte dure si trebuie sa ai "pile".

Romania are ruta asta de foarte multi ani, iar acum se incearca acreditarea ideii ca nu ar fi economica si ca ar aduce pierderi, asta e motivul oficial pentru se incearca scoaterea ei.

TAROM e foarte bun, are o gramada de curse in Europa cu Boeing 737 noi, excelente, transatlantic este Airbus, si asta din cauza lui Petre Roman, spaga lui, avioane cunoscute cu probleme.

Tarom este mai scump decat alte companii insa este cert mai ieftin daca se doreste un bilet cumparat azi pentru saptamana viitoare pentru relatia .ro, de oriunde.

Greets,
Speedo

#29
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Am sunat la azi Tarom sa aflu ce se intimpla cu cursele NY-Tim-Buc si Buc-tim-NY  pt luna decembrie insa nimeni nu vrea sa spuna nimic concret " Momentan se pot face rezervari numai pina pt cursele pina la 17 noiembrie" :jeez:
  Nu e normal sa informeze lumea ce si cum?!? Sint o gramada de clienti care au si Smart Miles si pe care Tarom-ul ii tine in ceata :mad:
    Daca nu pot sa fac rezervare nici saptamina viitoare pt luna decembrie atunci ma ... pe Smart miles pe care le-am acumulat
si zbor in ciuda cu Malev :drac:  Incerc sa fiu patriot  si sa zbor cu Tarom la fel ca americanii care zboara in majoritate cu companiile lor si iata ce nepasare primesc in schimb :(

#30
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
@speedo
Ai auzit ceva zvonuri, sau astea sunt pãrerile tale?

@masterboy
Am încercat sa book pe www.tarom.ro acum câteva zile si nu m-a lãsat. Acuma însã pare sã meargã. Aratã un pret de $457.
Oricum, eu mi-am luat cu Continental/KLM, si sunt multumit.

#31
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu sunt zvonuri, sunt lecturi din presa, atat cea romana cat si cea internationala.

Greets,
Speedo

#32
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Confirm si eu. Un zbor dus intors Ny-Buc-Ny cu plecare pina pe 15 dec e
$457, cel mai mic tarif posbil pe care l-am gasit pina acum(plus ca e zbor direct).Tarom rulz  :cool:
   Pe site scrie ca in perioada asta se aplica un discount de 10 % plus 5% daac faci rezervarea online. Pretul de $457 reflecta aceste discount-uri sau nu?!?
  Asadar zborurile spre New York vor continua :OK:, insa intr-un ritm mai redus si se pare cu o singura aeronava Airbus A310 (Moldova) intrucit cealalata aeronava care zbura pe cursa de New York se pare ca a fost
"confiscata" de Nastase pt zborurile diplomatice :@

#33
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Ce-am auzit azi la stiri, ca cica azi soseste o aeronava Boeing 747 pentru Tarom, and later on, cateva saptamani, va mai veni una, la fel.  :eek:

Masterboy, mai bine ca a luat Nastase Airbus-urile, la problemele lor de soft de la pilotul automat acum ai sanse duble sa ajungi la destinatie cu bine...mai ales daca baga 747 astea pe America.

Greets,
Speedo

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
dar 747 are pista de aterizare la otopeni?

#35
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Nu Speedo, cred ca soseste prima transa de 737 noi. Daca nu ma insel Tarom a semnat un contract pt 5 aeronave Boeing 737 si inca 3 Airbus-uri.
   Referitor la Airbus, sint la fel de sigure ca si Boeing-urile insa mai sofisticate, ba din contra daca nu ma insel chiar au un nr mai redus de accidente.
    Eu totusi ma indoiesc sa ajunga sa aiba curind Tarom Boeing 747 sau culmea Airbus A 500 totusi...mai ales ca au pierderi de aproape $30 mil pe anul asta.

Vorba lui arty, nici eu nu am vazut vreun 747 sa aterizeze pe Otopeni pina acum. Cel mai mare avion pe care l-am vazut pe otopeni a fost Airbus A 330 de la Lufthansa cu 230 de locuri parca

#36
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sincer, eu n'am vazut nici un "cocoshat" pe otopeni.... nu la tarom.. la NIMENI. am senzatzia ca pista nu e adecvata pt asha aeronava mare shi grea... asta daca nu s'a facut upgrade in ultimii ani...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate