Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Totul despre aeroporturi

- - - - -
  • Please log in to reply
1652 replies to this topic

#1459
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View PostTz3posu, on 09 octombrie 2018 - 11:24, said:



Nu te lasa sa treci cu recipiente mai mari de 100ml, fie ele si goale. Am incercat.


Eu mereu trec cu o sticla goala, pe care o arunc cand iau apa dupa control. Am patit in 2011 in Frankfurt cand plecam spre Maldive - era control inainte de poarta si dupa aceea nu mai aveai de unde lua apa (eu am nevoie mereu pentru pastilele de rau de miscare). Noroc ca la control era o romanca si mi-a spus sa beau toata apa din sticla si sa o iau goala - am umplut-o de la baie - eu si cateva zeci de persoane care aveau... restul ... A fost cel mai dubios terminal - au stat peste 200 de oameni 40 minute fara apa asteptand imbarcarea.

#1460
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
Creștere de 24,5% a traficului de pasageri la Aeroportul Satu Mare în 2018
https://boardingpass...u-mare-in-2018/

Aeroportul din Craiova anunță o creștere de peste 10% a traficului de pasageri în 2018
https://boardingpass...sageri-in-2018/

Aeroportul Internațional Suceava a procesat peste 350 de mii de pasgeri în 2018
https://boardingpass...asgeri-in-2018/

#1461
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Salutare. Trebuie sa ajung din Bucuresti in Cagliari si am escala la Milano. Nu am mai fost pe acest aeroport, este ok? Exista optiunea de transfer sau trebuie sa ies si sa trec iar prin securitate? Anul trecut cand a trebuit sa testez asta la Bologna ne-au directionat pe Verona, datorita acelui incendiu.

Attached Files



#1462
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Zbori cu low cost, deci trebuie să ieși și să treci prin security din nou.

#1463
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
Ce e ok la Bergamo, e ca la controlul vamal, este o linie separata pt cei care sunt in tranzit.

Asadar, macar acolo scapi repede de coada :)

#1464
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Serios? Si pe acel rand stau doar cei in tranzit? Adica trebuie sa si dovedesti asta? Ca altfel ma gandesc ca toti s-ar ingramadi acolo...

#1465
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Daca ai bilet de avion cu schimb in Bergamo, nu ai treaba cu controlul de la intrare. Urmaresti semnul de tranzit, se uita un politist la acte...si gata. Aaa...chestia e valabila daca nu ai bagaj de cala...

#1466
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Multumesc mult. Nu, nu am bagaj de cala, nuciodata nu cred ca am avut.

#1467
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Acum plec spre Milano, la 13:10. O sa vad daca merge sa ajung la cealalalta poarta de imbarcare fara sa mai trec prin securitate. Este rau ca nu cunosc aeroportul, nu am fost in viata mea la Bergamo.

Apropo, tot aud ca anunta in aeroport ca domnul/doamna “cutare” sa se prezinte de urgenta la poarta numarul “x”. Care-i baiul aici? Asa se intampla daca nu te prezinti sau doar atunci cans ai bagaj de cala?

Intreb pentru ca si eu am rezervat doua zboruri azi din Milano, la ore diferite. Daca prind primul zbor, mai trebuie sa fac check-in-ul pentru al doilea in conditiile in care va fi imposibil sa ma prezint?

#1468
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
Da merge, am fost pe acolo de 1luna de zile.

La controlul vamal vezi ca e un rand asignat pt tranzit (cel mai din dreapta). Daca nu e nimeni astepti, vine un/o angajat(a) iti ia pasaportul si te baga in fata tuturor. Dupa ce realizeaza ca nu esti un terorist, iti deschide frumusel mandra, mergi in capatul holului si sunt ceva scari in partea dreapta (parca). Oricum iti explica si ea.

Iesi direct la portile de imbacare Posted Image

Edited by ghitapg2, 01 May 2019 - 11:58.


#1469
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Si iar n-a fost sa fie, am pierdut zborul. Au schimbat poarta. Eu asteptam in dreptul altei porti, unde erau locuri. Am venit la poarta mea apoi, am vazut ca e multa lume, ca stau la rand si am asteptat si eu. Am zis ca raman la urma, ca nu ma ingramadesc. Cand imi verifica domnisoara biletul, a piut. A zis “Sunteti pentru Milano? Vedeti ca s-a schimbat poarta, nu mai e 13, este 20, fugiti repede”. De unde, prea tarziu. Asta e. Am luat bilet pentru Roma cu BlueAir la 16:50 si de acolo zbor spre Cagliari.

Teoretic ajung la Fiumicino la 18:05. Am doua zboruri spre Sardenia: la 19:55 si la 21:25. Ce ma sfatuiti? Stiu ca BlueAir mereu intarzie...

La Fiumicino am fost de cateva ori, dar fara sa am escala. Acolo merge cu tranzitul daca am check-in-ul facut la Alitalia?

#1470
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Pana la urma “enigma” mi-a fost lamurita. Aici la Fiumicino am urmat semnul “Tranzit” si aia a fost. Am trecut iar prin securitate (ceva separat, evident) si gata, de acolo direct spre poarta. Poarta este trecuta si pe bilet, de la bun inceput. Cred ca numai la noi, la romani, le schimba chiar inainte de decolare. Asta e, am mai invatat ceva nou.

#1471
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
"Iar"? Asadar nu e prima data cand patesti asta?

Oriunde se poate intampla sa fie schimbata poarta: avionul care e parcat la poarta respectiva are intarziere, avionul care e asignat zborului tau are intarziere de pe zborul precedent etc.

Posibil ca pe aeroporturile mari, companiile de liniile sa utilizeze aceleasi porti de imbarcare (if all goes according to plan).

La LCC depinde, de obicei ai de umblat pana in ceva capat de terminal cum de cele mai multe ori platesc taxe de transfer mai mici (ca transferul la avion sa fie efectuat prin autobus).

De asta e important sa verifici constant / asculti anunturile legate cu poarta de imbarcare.

Aveam o colega mai ..... flower power. Putin si aeriana. Era intr-un aeroport si ea s-a uitat ca zborul spre Berlin pleaca de la poarta A3. Ajunge la poarta, sta linitita. Incepe imbarcarea, sta linitita si ea, nu se inghesuie la inceput. Cand ajunge sa scaneze boarding pass-ul: eroare.
- Nu aveti bilet la aceasta cursa.
- Cum sa nu? Merg la Berlin.
- Aceasta e cursa LHxxx (de Lufthansa; ea zbura cu WizzAir Posted Image))

Ambele zboruri aveau aceeasi ora de plecare. Iti dai seama ca pe cand a ajung in celalalt capat de terminal, deja era poarta de imbarcare de imbarcare inchisa.

Am patit si eu o faza din asta la mustata. Aveam de ajuns in Frankfurt (cu escala in Munchen). Erau 2 zboruri ce plecau la distanta de o ora (LH119@19:00, LH121 @ 20:00). Aveam biletele cumparate cu 2 luni in avans. Eram 100% convins ca din Munchen iau zborul LH121. Asa de sigur eram, cand mi-am predat bagajul la cala, nici n-am verificat biletul de imbarare. Ajung in Munchen, verific la monitoare la ce poarta e LH121. Ma indrept spre poarta respectiva.

Numai bine mi-am gasit un loc, aveam si priza, ma pun sa ma uit la The Blacklist. Se anunta last call pt zborul spre Zurich. Se anunta imbarcarea pt zborul LH119. Termin episodul. Si vad ca am notificare de e-mail de la Lufthansa in app-ul de yahoo: "Gate change - update" si nu pusca poarta de pe e-mail cu ce stiam eu de pe monitoare (ce vazusem cu 40minute inainte). Pe cand ma uit mai atent... nu pusca nici ID zborului: LH119 pe e-mail, eu m-am uitat pe LH121 (pe monitoare).

Wtf? Pe cand ma uit pe cartea de imbarcare: LH119. Inghet tot Posted Image)))  Norocul a fost ca eram doar la 3porti distanta si am reusit sa ma imbarc printre ultimii.

Edited by ghitapg2, 02 May 2019 - 11:35.


#1472
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Nu am mai patit asa ceva, ma refer ca a mai trebuit odata sa fac escala la Bologna, si chiar atunci a fost un incendiu, au explodat niste grenade, nu mai stiu, si toate zborurile au fost directionate spre alte aeroporturi. Eu am ajuns la Verona. S-a dus naibii si zbor de legatura si tot. Asta e.

Oricum, nu am fost singurul “aruncat” din avion, erau mai multe nume acolo. N-are nimic. Am luat alte zboruri si tot am ajuns.
La zborul Roma - Cagliari cu Alitalia aveam poarta scrisa direct pe bilet, totul s-a respectat. Macar de aici inainte stiu, o sa verific mereu, constant, monitoarele de informatii.

#1473
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Am uitat sa intreb: la Roma am urmat indicatoarele “Tranzit” si a fost ok, dar cum am spus, am mai trecut printr-un control de securitate. Daca aveam ceva lichide cumparate din Otopeni, mi le aruncau acolo?

#1474
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Știu ca ai 24 de ore disponibile între zboruri chiar dacă ai ieșit din aeroport și trebuie sa faci controlul de securitate din nou, perioada in care dacă păstrezi cumpărăturile din Duty free sigilate te lasă sa treci cu ele.

#1475
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 07.04.2005
@boy4ever:
Si daca ai poarta de imbarcare trecuta pe bilet se poate intampla sa se schimbe, de aia e recomandat sa verifici si monitoare cu zboruri :)

#1476
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Am verificat, am fost la poarta, totul ok. Naiba s-a gandit ca pana la decolare o vor schimba. Asta este, asa cum am spus, am reusit sa cumpar bilete la alte zboruri (norocos ca am gasit loc).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate