Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

AUTORIZARE ISCIR PENTRU FIRMA INSTALATII

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cornekus

cornekus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 09.10.2005
Salut,
am o firma care vinde instalatii(calorifere,centrale).In ultimul timp m-am gandit ca ar fi bine sa pot si monta asa ceva.Ce trebuie sa fac sa fie totul in regula?Mentionez ca vreau sa montez decat  cazane pe combustibil solid si instalatii sanitare.(aici nu sunt gaze trase)
Am doi baieti care o sa ii angajez dar nu stiu ce trebuie sa fac...

#2
dumushor

dumushor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.10.2006

View Postcornekus, on Oct 12 2006, 22:13, said:

Salut,
am o firma care vinde instalatii(calorifere,centrale).In ultimul timp m-am gandit ca ar fi bine sa pot si monta asa ceva.Ce trebuie sa fac sa fie totul in regula?Mentionez ca vreau sa montez decat  cazane pe combustibil solid si instalatii sanitare.(aici nu sunt gaze trase)
Am doi baieti care o sa ii angajez dar nu stiu ce trebuie sa fac...
Salut. exact in aceeeasi situatie sunt si eu. am un srl infiintat de un an insa pana acum am montat la negru si centrale termice clasice si prin gazeificare doar pe lemne si ceva instal;atii sanitare. tatal meu e instalator bun si eu ma tin de el. chiar saptamana asta am de montat un atmos de25 kw cu tot cu laddomat.
in ce priveste autorizarea nu e prea greu ca noua ne trebuie doar PTC 9 . iti trebuie o prescriptie tehnica pe carea eu am luat-o de la iscir bacau(eu sunt din piatra neamt); am dat pe ea 25 ron apoi iti trebuie un dosar bazat(gasesti in prescriptie tot ce iti trebuie)- minim un angajat si un contract de colaborare cu inginer, maistru sau tehnician in instalatii cu diploma ca altfel nu ti-l ia in calcul. iti mai trebuie ceva scule cu acte si mult curaj.
daca te intereseaza o colaborare, da un semn de viata pe topic si mai vedem.


P.S.: daca stii care este schema de montaj la partea electrica a laddomat 21 si cum se monteaza si termostatul imersibil mi-ar prinde bine o mana de ajutor. multumesc

#3
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Cornekus, la ISCIR , in Bucuresti..merge repede ;)

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,137
  • Înscris: 09.08.2006

View PostAlcatraz, on Oct 25 2006, 18:33, said:

Cornekus, la ISCIR , in Bucuresti..merge repede ;)
Da, dar el tine de ISCIR Bacau :) . Autorizarea e simpla:
1. Intocmesti dosarul,
2. faci o cerere la ISCIR de care tii (bacau)
3. il astepti pe tov inspector sa-ti faca verificarile (responsabilul cu lucrarile da si o lucrare scrisa, dar nu-i bai)
4. platesti taxele de autorizatie
5. ridici autorizatia si lucrezi fara probleme 2 ani.
Atentie, la C9 vor intra si cazanele de pardoseala pe gaze, chiar dacaazi intra la A1.
Smecherie:
-specifici in cerere si in dosar ca nu faci lucrari de sudura in domeniul reglementat de ISCIR (adica nu peticesti cazanul), asta te scuteste de multa bataie de cap (sudori autorizati, proceduri omologate, responsabil cu sudura).
-Procedurile trebuie sa fie bine intocmite, sa nu te trezesti cu intrebari incomode
-toate aparatele de masura pe care zici ca le folosesti (rezulta din proceduri) trebuie sa fie verificate metrologic la zi.
-Nu mere sa zici ca verifici etanseitatea instalatiei cu manometrul de pe centrala, chiar daca asa faci.

#5
zammaci

zammaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
OFERTĂ SERVICII ÎN DOMENIUL SUPRAVEGHERII ȘI VERIFICĂRII TEHNICE A INSTALAȚIILOR SUB PRESIUNE ȘI DE RIDICAT RSVTI - COLECȚIA I.S.C.I.R.


Inginer, autorizat de ISCIR, responsabil cu supravegherea și verificarea tehnicǎ a instalațiilor mecanice sub presiune, cazane de abur, recipienți stabili sub presiune, conducte de abur și de apǎ fierbinte, a instalațiilor de ridicat; elaborarea documentației obținerii autorizației de funcționare a instalației sub presiune sau de ridicat, obinerea autorizatiei de functionare a echipamentului din jurisdictia ISCIR, urmǎrirea în exploatare, pe timpul reparației, instructaje profesionale cu personalul de deservire a echipamentelor, în conformitate cu prevederile prescripțiilor tehnice colecția ISCIR prin operator - responsabil cu supravegherea și verificarea tehnicǎ a instalațiilor (RSTVI).

Conform Ord.147 din MO nr.259/22.03.2006 unitatile, indiferent de forma de proprietate sau de constituire, care detin si exploateaza instalatii din domeniul ISCIR, au obligatia sa aiba angajat personal tehnic - RSVTI autorizat de ISCIR.

Agenții economici deținători sunt obligați să numească personal propriu de specialitate (cu studii superioare tehnice, maiștri sau tehnicieni), în raport cu numărul și complexitatea instalațiilor, care va fi autorizat de ISCIR-INSPECT IT și care va răspunde împreună cu conducerea agentului economic de luarea măsurilor pentru aplicarea prevederilor prezentei prescripții tehnice. Personalul menționat, denumit „responsabil cu supravegherea și verificarea tehnică a instalațiilor” (RSVTI), va fi numit prin decizie internă, dată de conducerea agentului economic.

RSVTI are următoarele obligații și responsabilități:
a) să cunoască legislația și prescripțiile tehnice în vigoare care reglementează funcționarea în condiții de siguranță a recipientelor sub presiune;
B) să urmărească elaborarea și dotarea fiecărui loc de muncă cu instrucțiuni tehnice specifice privind exploatarea în condiții normale a recipientelor, precum și măsurile care trebuie luate în caz de avarii, întreruperi sau dereglări în funcționarea recipientelor sub presiune sau a proceselor în care acestea sunt înglobate;
c) să efectueze verificările și încercările în vederea autorizării funcționării la prima punere în funcțiune și la verificările tehnice periodice (conform perioadelor de scadență acordate) la recipientele sub presiune pentru care este împuternicit în scris de către ISCIR-INSPECT IT sau la care, conform prevederilor prezentei prescripții tehnice, această responsabilitate revine unității deținătoare;
d) să întocmească planul anual de verificări și încercări pentru autorizarea funcționării recipientelor sub presiune nou montate și pentru verificarea tehnică periodică (la scadență) a celor aflate în exploatare, pe care îl supune aprobării conducerii și îl înaintează la ISCIR-INSPECT IT în raza căreia se află instalațiile;
e) să urmărească exploatarea recipientelor sub presiune în condiții de siguranță, executarea reviziilor curente, a reparațiilor și a întreținerilor permanente, conform normativelor legale și prezentei prescripții tehnice;
f) să urmărească organizarea și să participe la instructajele profesionale cu personalul de deservire a recipientelor sub presiune;
g) să urmărească pregătirea recipientelor sub presiune în vederea efectuării de către inspectorii de specialitate ai ISCIR-INSPECT IT a verificărilor și încercărilor și să comunice la ISCIR INSPECT IT datele de efectuare a acestora;
h) să anunțe la ISCIR-INSPECT IT avariile și accidentele produse la recipientele sub presiune și să participe la cercetarea acestora;
i) să colaboreze cu celelalte compartimente din unitatea deținătoare în vederea aplicării și respectării prevederilor prezentei prescripții tehnice;
j) să țină evidența recipientelor sub presiune, conform anexei D, și să urmărească păstrarea corespunzătoare a autorizațiilor de funcționare (cartea recipientului-partea de exploatare);
k) să dețină prescripțiile tehnice, Colecția ISCIR, aplicabile instalațiilor proprii, precum și actele normative aplicabile.

Conform Prescripțiilor tehnice, Responsabilul cu supravegherea și verificarea tehnică a instalațiilor (RSVTI), autorizat de ISCIR-INSPECT IT, trebuie să posede cunoștințe teoretice și practice în domeniul stivuitoarelor și are următoarele sarcini principale:
- să țină evidența stivuitoarelor și să urmărească efectuarea la termen a verificării tehnice oficiale fără de care acestea nu pot funcționa;
- să urmărească pregătirea stivuitoarelor și a sarcinilor de încercare necesare pentru verificările tehnice oficiale și să participe la efectuarea lor;
- să supravegheze ca stivuitoarele să fie folosite în conformitate cu prevederile prezentei prescripții tehnice, instrucțiunile de exploatare și normele specifice de protecția muncii;
- să urmărească realizarea la termen a dispozițiilor date prin procesele-verbale încheiate cu ocazia verificării tehnice oficiale, să examineze în mod regulat registrul de evidență a supravegherii și să ia măsuri pentru remedierea imediată a defectelor semnalate;
- să interzică manevrarea stivuitoarelor de către persoane neautorizate;
- să efectueze instructajul profesional și de protecția muncii cu stivuitoriștii, o dată pe semestru;
- să organizeze reexaminarea periodică anuală a stivuitoriștilor și să participe în comisia de reexaminare;
- să colaboreze la întocmirea planului de întreținere, revizii și reparații și să urmărească îndeplinirea lui la termenele prevăzute;
- să urmărească efectuarea reparațiilor numai de către agenți economici autorizați conform prevederilor prezentei prescripții tehnice;
- să urmărească modul în care se asigură exploatarea stivuitoarelor în toate secțiile sau sectoarele și în toate schimburile de lucru;
- să țină evidența stivuitoriștilor autorizați.

Precizez ca deținem autorizații valabile pentru activitățile menționate în această ofertă si ne asumam responsabilitatile serviciilor efectuate.
Oferim seriozitate, calitate, profesionalism, responsabilitate, prețuri fără concurență funcție de specificul firmei.

Ing. Marius Zamfir
               Contact: tel: 0740824155
                            e-mail: [email protected]
                            web: http://www.zammaci.aaz.ro/

#6
zammaci

zammaci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.02.2008
up

#7
roguel

roguel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.05.2007
salut! ma poate ajuta cineva cu intocmirea unui dosar iscir?de unde pot lua acele proceduri?va rog,am nevoie de ajutor...

#8
florining

florining

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.05.2007
PENTRU roguel

View Postroguel, on Dec 20 2008, 21:46, said:

salut! ma poate ajuta cineva cu intocmirea unui dosar iscir?de unde pot lua acele proceduri?va rog,am nevoie de ajutor...


In legatura cu anuntul postat de dumneavoastra, in cazul nesolutionarii doleantei, va pot ajuta cu orice  intocmire a dosarului ISCIR inclusiv a procedurilor aferente.
Va rog sa-mi transmiteti pentru ce domeniu de activitate doriti sa va autorizati ISCIR.
Actualmente voi detine 3 autorizatii ISCIR (RSVTI, RSL, RTS) eliberate de ISCIR -IT Bucuresti

Ma puteti contacta pe telefonul mobil mentionat in profilul meu.

#9
Sterus

Sterus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 04.07.2007
vreau sa detin o autorizatie in proiectare instalatii gaz ( proiecte mici, gen apartament )
ce condtii trebuie sa indeplinesc
cu-i trebuie sa adresez?

#10
boby1970

boby1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.11.2007
Pentru a va putea informa si aici ma refer la toti de aici va recomand un site care are inclus forum pe probleme de iscir si anume:
http://www.infoinspect.ro
Cred un site foarte bun de informare in domeniul iscir.

#11
Darkmaster

Darkmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2004

View PostSterus, on 8th February 2010, 22:12, said:

vreau sa detin o autorizatie in proiectare instalatii gaz ( proiecte mici, gen apartament )
ce condtii trebuie sa indeplinesc
cu-i trebuie sa adresez?

Pentru autorizatie de proiectare in domeniul gazelor naturale trebuie sa ai autorizatie de la ANRE si sa indeplneste niste conditii de experienta si/sau studii superioare in domenii gen instalatii, gaze si petrol, constructii etc. Intra pe www.anre.ro si alegi sectiune Gaze Naturale-> Legislatie->Autorizatii gasesti acolo regulamenee exacte.

#12
manyk

manyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.03.2007

View Postflorining, on 04 ianuarie 2009 - 13:58, said:

... va pot ajuta cu orice  intocmire a dosarului ISCIR inclusiv a procedurilor aferente.
Va rog sa-mi transmiteti pentru ce domeniu de activitate doriti sa va autorizati ISCIR.
Actualmente voi detine 3 autorizatii ISCIR (RSVTI, RSL, RTS) eliberate de ISCIR -IT Bucuresti

Ma puteti contacta pe telefonul mobil mentionat in profilul meu.

Mai este valabila informatia? In profil nu am gasit nici un numar de telefon.
Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate