Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Site furat

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
blackie

blackie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2006
Am o probleama si nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma sfatuiti.
In august 2005 am incheiat un contract cu o companie din Satu Mare pentru crearea si gazduirea unui site. Toate bune si frumoase pana aici. Site-ul a fast facut si merge destul de bine.
Nimai ca acum am descoperit ca cei ce mi-au creat site-ul (unde este si gazduit) mi-au copiat toata structura, baza de date, etc... si au facut un alt site identic cu al meu.
Site-ul meu este www.infofirme.ro si site-ul copie este www.satu-mare.com. (Daca nu trebuie scrise aceste denumiri de site, va rog ca un moderator sa le stearga).
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Este normal sa se intample asa ceva?

#2
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View Postblackie, on Oct 12 2006, 17:56, said:

Am o probleama si nu stiu ce sa fac. Va rog sa ma sfatuiti.
In august 2005 am incheiat un contract cu o companie din Satu Mare pentru crearea si gazduirea unui site. Toate bune si frumoase pana aici. Site-ul a fast facut si merge destul de bine.
Nimai ca acum am descoperit ca cei ce mi-au creat site-ul (unde este si gazduit) mi-au copiat toata structura, baza de date, etc... si au facut un alt site identic cu al meu.
Site-ul meu este www.infofirme.ro si site-ul copie este www.satu-mare.com. (Daca nu trebuie scrise aceste denumiri de site, va rog ca un moderator sa le stearga).
Ce trebuie sa fac in aceasta situatie? Este normal sa se intample asa ceva?
pai daca ai contract , vezi daca poti sa il dai in judecata pe claus :) (desi am impresia ca nu e la prima abatere )

#3
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005
:angry:

View PostSergiu_Q, on Oct 12 2006, 18:26, said:

pai daca ai contract , vezi daca poti sa il dai in judecata pe claus :) (desi am impresia ca nu e la prima abatere )

Am mai discutat aceasta problema.., chiar sunt curios sa stiu ce se poate face dpdv legal..
Aceasi nedumirire si la mine:
www.bizcar.ro cel original, al meu si www.ads.ro, cel furat care se vinde acum pe forumul softpedia si pe alte forumuri..
pana unde pot merge cu aceste furtisaguri fara ca nimeni sa nu faca nimic?


http://forum.softped...howtopic=169205

Edited by dyzard, 12 October 2006 - 18:30.


#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Asa a patit si un prieten cu site-ul lui (www.radiobulevard.info)... i-a fost copiat de un mucha (ca altfel nu pot spune) ... si baga manele pe el  :puke: Pana la urma a rezolvat cu firma care ii gazduia site-ul la copiator, dar in cazul tau chiar firma in sine este copiatorul... asta e... din pacate traim in Romania...
Ideile bune ori sunt vandute pe bani grei dincolo ori sunt copiate de toti aici  :cursing: (ma refer in general)

#5
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005

Quote

am incheiat un contract cu o companie din Satu Mare pentru crearea si gazduirea unui site

@blackie - in cazul tau, spre deosebire de dyzard, au furat ideea, situl fiind creatia lor (pp ca nu ai stipulat in contract ca dreptul de autor al scriptului sa fie al tau). Asadar ei pot sa si vanda acel script. E mai degraba vorba de plagiat.

#6
Mr.Jinx

Mr.Jinx

    Gigant ca NY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,186
  • Înscris: 11.07.2006
din ce vad eu, e clar ca ambele site-uri au la baza acelasi script pentru aceeasi idee, ceea ce difera fiind infatisarea. dupa cum spunea cineva mai sus trebuie sa citesti cu atentie contracul pe care l-ai semnat si sa vezi daca se mentioneaza cumva ceva ce are legatura cu "plagiatul", cu toate ca mi se pare un cuvant greu. n-am auzit pana acum de "plagiat" in materie de site-uri.

#7
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
oricum stai mult mai bine decat el in trafic.ro

#8
attempt

attempt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 03.05.2005
Cred ca problema nu se pune ca e acelasi template. Nu cred ca ai specificat ca nimeni sa nu mai aiba acel design. Aici nici nu mai are rost sa discutam. Puteai sa stipulezi ca ei sa nu mai foloseasca acel design pentru alte siteuri. Dar oricum nu-ti putea garanta ca nu o vor face altii. Deci pe aceasta tema nu mai au loc discutii.

Dar ce ma mira pe mine e ca oare au luat ei toate informatiile tale si au mai facut un site cu aceasi baza de date? Asta ma lasa masca. Adica ai venit cu baza de date, faceti-mi site domnilor si ei au facut 2, unul pt tine si unul pt ei? :)

#9
cyberDJ

cyberDJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 22.11.2005
OK, daca e vb de claus.ro, am vazut situri "facute" de ei si de fapt erau scripturi gasite pe internet pe care le-au modificat foarte putin.
Un mic exemplu: http://www.satumare.net . Mai trebuie sa spun ca e vorba de un CMS caruia i s-a scos copyrightul?
Din pacate cred ca ai luat tzeapa si vei mai descoperi multe situri foarte asemanatoare cu al tau.

#10
blackie

blackie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.10.2006
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Am vorbit cu omu' si a spus ca modifica designul, domeniile cu subdomeniile. Astept acu' sa vad modificarea.
Nu stiu daca a fost o greseala sau rea intentie, dar se pare ca pana la urma este om serios.

Edited by blackie, 13 October 2006 - 18:26.


#11
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View Postblackie, on Oct 13 2006, 19:24, said:

Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Am vorbit cu omu' si a spus ca modifica designul, domeniile cu subdomeniile. Astept acu' sa vad modificarea.
Nu stiu daca a fost o greseala sau rea intentie, dar se pare ca pana la urma este om serios.

In cazul tau se pare ca e serios omul, dar in cazul meu se pare ca nu e.., cea mai nasoala faza e sa construiesti un site, iar la aproape un an sa iti fie furat cu totul, surse + baza de date. Cum au facut acest lucru? vb celui de mai sus..

#12
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Cei la care ai hostingul sunt singurii in masura sa-ti spuna cum ti-au fost furate (si hotii normal :) ). Asa ca insista la cei care iti fac hosting sa-ti dea logurile sau macar sa-ti spuna ei.

#13
dyzard

dyzard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 22.04.2005

View Postdassaev, on Oct 14 2006, 13:53, said:

Cei la care ai hostingul sunt singurii in masura sa-ti spuna cum ti-au fost furate (si hotii normal :) ). Asa ca insista la cei care iti fac hosting sa-ti dea logurile sau macar sa-ti spuna ei.

Mda.., am mai discutat problema.., cu ei si cu altii.., cica eu sunt de vina ca mi-au spart aia site-ul.., nu ei.., dar na.. just NO COMMENT..

#14
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Pai explica-le ca tu nu cauti un vinovat ci modalidatea prin care au furat sursele.

#15
adryyan

adryyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.03.2006
singura solutie e sa ii dai in judecata

#16
GoBig World Comunication

GoBig World Comunication

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.12.2005
Parerea mea este ca cea mai buna solutie impotriva futului de site-ri e criptarea continutului lor.
In felul acesta chiar daca iti iti copie sursa nu va putea edita nimic deoarece va vedea numai cifre si litere.
Chiar daca iti sparge Ftp-ul si iti copie site-tul cu totul tot nu va putea sal editeze...
majoritatea Firmeleor de Hosting ofera servicii de criptare a contiutului gen ioncube.

Ex continut criptat:
"0y4hY4fqEl+9UEoUC/wohn+/8wN3EutTIyHXa+qzxcZxhpbfj++uWSfBFri5Q5BoL3k0jYBsI4TB
MUkEl+dc4kW87tkcIAcSyNR8OciVji2uf0HT27XuxjIWXhO5mb+r7pv3CJ5fQFCHTuR1u2uzVyVo
39GafySniWdqpyTUOlGxsweBovwOTp1OCOECyn5HfYy+5PbY0de9CAVoVSwI+mTNym1Iq90uHZ23
FW74eXB18596PL+BlQpBXrC59epWYLGhVYZY3cd+"


pentu mai multe detalii va rog adresati intrebari concrete si o sa va raspund cu placere

#17
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Pai si cati ofera hosting cu suport IonCube?

#18
GoBig World Comunication

GoBig World Comunication

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 19.12.2005

View Postdassaev, on Oct 17 2006, 11:21, said:

Pai si cati ofera hosting cu suport IonCube?


sunt activa...
dar il poti lua de pe net free
este si aceasta versiune...
dar mai sunt o gramada de site-ri de gen...
la pachetele de hosting platiti (in general cele din afara) iti ofera si servicul de criptare continut
Sau daca vrei sa faci ceva serios cumperi...

Si atentie mare cand va duceti la firmele de web designs

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate