Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Viitoarea retea

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005
Trebuie sa gasesc o solutie pentru sharing de fisiere intre cele 3 calculatoare ale firmei, aflat in locatii diferite. Am nevoie ca unii utilizatori sa poate folosii Microsoft project concomitent din cele 3 locatii. Serverul principal trebuie sa distribuie un antivirus catre utilizatori.
  As vrea sa folosesc Windows 2003 SBS pentru servere.  Cred ca am sa folosesc Windows ca webserver pentru a permite accesul la fisiere prin intre-internet. Momentan, fisierele care urmeaza sa fie sheruite se afla pe un PC cu Windows 2000. Cred ca am sa fac back-upul fisierelor pe un alt calculator decit serverul. Momentan nu sunt mai mult de 50 de useri. Pot sa folosesc RAID.
  Ma gindeam sa folosesc VPN tunnels intre server si computerele celor care urmeaza sa foloseasca Microsoft project. Cam 10 utilizatori externi si 5 interni. Nu vreau sa folosesc alt soft, decit ce are 2003 Server.
  Conexiunea la net este ADSL, 1Mb down si 215Mb up. As vrea sa fac mententa serverului de acasa, fara sa ma duc la birou mereu.

Echipamentul nu a fost inca cumparat, cam astea sunt ideil mele. De ce credeti ca am nevoie? Sfaturi, pareri, opinii?

:huh:

Edited by Raikk0nen, 11 October 2006 - 14:04.


#2
kinderbueno

kinderbueno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.06.2006
3 locatii distincte sau 3 calculatoare? Ce treaba au cei 50 de useri in toata povestea asta ? Iti trebuie ms project server pentru project share
RAID de care vei folosi si pentru ce? (Stii ca e diferenta mare intre 0,1,3,4,5 si combinatii ale acestora?)
256mbs ? Modifica m in k si te cred. :)
Conexiunea internet va fi doar pentru vpn sau si pentru mail/download/umblat aiurea pe net?
Eu zic sa iti faci un pic ordine in idei, sa le scrii frumos pe o foaie de hartie si pe urma sa le ni impartasesti.
p.s. nu ar fi trebuit pus la enterprise ? :)

#3
Raikk0nen

Raikk0nen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.04.2005

View Postkinderbueno, on Oct 11 2006, 15:09, said:

3 locatii distincte sau 3 calculatoare? Ce treaba au cei 50 de useri in toata povestea asta ? Iti trebuie ms project server pentru project share
RAID de care vei folosi si pentru ce? (Stii ca e diferenta mare intre 0,1,3,4,5 si combinatii ale acestora?)
256mbs ? Modifica m in k si te cred. :)
Conexiunea internet va fi doar pentru vpn sau si pentru mail/download/umblat aiurea pe net?
Eu zic sa iti faci un pic ordine in idei, sa le scrii frumos pe o foaie de hartie si pe urma sa le ni impartasesti.
p.s. nu ar fi trebuit pus la enterprise ? :)

3 locatii distincte..fiecare cu calculatorul ei. 50 de useri maxim am eu acum care au nevoie sa acceseze resursele de pe serverele respective. Nu m-am hotarait inca la tipul de RAID, in functie de cum vrea omul sa isi recupereze datele. Probabil conexiunea ADSL la net urmeaza sa fie folosita pentru tot, VPN si restul.

#4
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
la o prima vedere, ai putea sa folosesti:

- pentru ADSL: aici
- pentru backup: aici

spor :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate