Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#883
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cartierul lor general (rușii și ukrainienii sunt majoritari), zonă cu o bișnițăreală greu de descris Posted Image Dacă vrei să vezi faleza din Coney Island, trebuie să treci pe aici.

Edited by MembruAnonim, 14 April 2016 - 15:17.


#884
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,908
  • Înscris: 25.06.2007
New York-ul (si costa de est) cu alta ocazie...

#885
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 12:36, said:

Posibil ca depozitul la masina sa fie de 2 ori valoarea inchirierii sau nu. Depinde si aici de clasa masinii si alti factori. La fel de bine poate sa fie o surpriza placuta de 1$ sau 100$/saptamana.

Din cate am retinut parca locuiesti undeva in Europa. Mergi la o banca mai mare si schimba acolo direct in USD si stai fara griji.

In USA am incercat 2 zile sa schimb in NY euro in dolari si imi cereau cont in banca la ei sau niste comisioane uriase la TD Bank si dura minim o zi. Am rezolvat-o la "valutişti" in Brighton Beach pe loc dar nu recomand neaparat varianta asta Posted Image zone sketchy ... oameni la fel

Nu exista "depozit", doar credit card

#886
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am americanizat expresia. Mă refer la garanție, suma pusă pe hold

Edited by MembruAnonim, 14 April 2016 - 17:55.


#887
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015
Nu stiu sa existe "deposit"
Stiu ca-mi cere credit cardul si restul nu ma mai intereseaza
Asta cu depozitul numai in Romania am intalnit-o

Dar are sens ce zici

Karhule o sa ai probleme la alimentarea cu combustibil, :lol:
Sa vezi ce ma mai rad...

#888
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 09:55, said:

Astoria/Sunnyside, imho. Zona animata, restaurante/cafenele bune si foarte bune, safe, acces rapid în Manhattan (dacă contează) și bineînțeles prețuri rezonabile la cazare, fie în sistem privat sau hoteluri clasice.

Pentru cei care au mai postat în acest topic.

Cât lăsați bacșiș în restaurante/hoteluri/taxi în USA de fel ?

20% pre-tax.

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 10:06, said:

Eu știu cât las, aveam o discuție cu soția pe tema asta și voiam să aflu și părerile voastre.

Eu în general las 15-20% sau nimic dacă serviciul a fost mizerabil (și a fost cazul de câteva ori).

La taxi rareori folosesc dar mai mult de 5-10% nu las.

Pai la taxi e aceeasi regula.
Ai dreptate cu bacsisul care nu ar trebui lasat daca servicul e prost, dar din pacate obiceiul e asa de incetatenit ca a devenit necorelat cu calitatea serviciilor iar daca tai bacsisul trebuie sa fii destul de combativ ca o sa fie suparati aia... sau o sa spuna ca nu e vina lor sau mai stiu eu ce.

View PostKarhu, on 14 aprilie 2016 - 10:24, said:

Apropo de plati, prin restaurante, taxiuri etc e de preferat cash-ul, sau nu prea conteaza, merge la fel de bine si cu cardul?

Nu conteaza dar sa zicem ca e de preferat cardul (numai ca sa nu umbli cu bani multi la tine), cashul e ceva mai rar in SUA ca in Europa. Sa nu te trezesti ca n-au rest (desi n-am vazut in viata mea, dar pe de alta parte eu nu folosesc cash aproape deloc).

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 10:52, said:


Multe locații sunt cash only, în special în zona NY/Chicago/LA (unităti de alimentație publică - fie că sunt de tip fast food (dar nu chain) sau restaurante).

Asta e adevarat, desi nu as spune "multe" dar suficiente, asa ca e bine sa ai vreo 40$ in buzunar.

View PostKarhu, on 14 aprilie 2016 - 11:28, said:

OK, o sa studiez problema.
In principiu e bine daca duc 50% din suma prevazuta a fi cheltuita in cash iar pe restul de 50% ma bazez pe carduri?

Chiar nu inteleg de ce... poti sa-i pierzi, ti se pot fura.
Poti sa ai niste cash pentru urgente, citeva sute de $, o suma pe care sa nu o regreti in caz de ceva, dar in rest e plin de ATMuri si cardurile sint acceptate mai peste tot. La ATMuri o sa platesti o taxa dar tinind cont ca o sa faci maxim o extragere nu mai conteaza.

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2016 - 11:47, said:


Iahnie cu castraveti acrii

Salata de vinete

Fasole batuta (humus, Posted Image )

Ciolan pe varza calita (acra)

Mai zic?

Patrav in malai

Tot ce spui tu aici nu imi trezeste nici un sentiment (btrw pastravul si toata familia lui - somonul de exemplu - sint pesti mediocri)... prefer oricind o spelunca coreeana sau o bodega indiana de peste drum de  mine... (si nu, asta nu insemna ca toate restaurantele etnice sint bune, doar ca supravietuesc numai alea bune din motive de concurenta si populatie pretentioasa, si din alea poti sa le alegi pe cele mai bune).


View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 12:36, said:

In USA am incercat 2 zile sa schimb in NY euro in dolari si imi cereau cont in banca la ei sau niste comisioane uriase la TD Bank si dura minim o zi. Am rezolvat-o la "valutişti" in Brighton Beach pe loc dar nu recomand neaparat varianta asta :) zone sketchy ... oameni la fel

Mie imi place Brighton beach :D dar nu din cauza ca e frumos ci ca am amintiri frumoase de acolo. Zona nu e sketchy, mi se pare foarte ok... unii oameni da, e ceva mafie ruseasca, etc dar nu mi se pare ca s-ar lega de oamenii normali.
Intradevar schimbul valutar de cash e greu in USA, a venit o data un prieten la mine cu Euro si a fost neasteptat de greu, la sfirsit si cursul a fost foarte prost.

#889
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2016 - 18:41, said:

Nu stiu sa existe "deposit"
Stiu ca-mi cere credit cardul si restul nu ma mai intereseaza
Asta cu depozitul numai in Romania am intalnit-o

Dar are sens ce zici

Karhule o sa ai probleme la alimentarea cu combustibil, Posted Image
Sa vezi ce ma mai rad...

Este un fapt real însă. Tu ca cetățean sau rezident nu ai problema asta. Ești acoperit direct sau indirect de polița auto, card sau deloc (este Loss Damage Waiver și Additional Liability Insurance valabil și pentru cei din USA/CA).

Nouă, celor din afara SUA/CA ni se oprește o garanție, numită în continuare "Deposit < click pentru Avis / Sixt

Pe scurt:

Quote

In General
We accept all major credit cards including American Express, Diners Club, Eurocard/MasterCard, Discover, Visa and Airplus. The renter must be the owner of the presented means of payment which must be presented at the start of the rental. A valid credit card must provide available credit .

We do not accept any Prepaid Cards, Visa Electron Cards, Electronic Use Only Cards, Maestro Cards, checks or Cash .
The amount that will be debited includes the rental price as well as all additional charges and extras.
In generell a deposit of minimum of $100 but up to three times the hire price is charged to the chosen means of payment as a security.

Pentru restul condițiilor click mai sus. E nașpa dar n-ai ce îi face. Ți se cere depozit și când alegi LDW/ALI cu collateral zero uneori. Depinde de ce istoric ai cu ei, vârstă, naționalitate, locație (franciză sau corporate), etc.

Pentru alte discuții pe tema deposit, îi invit și pe cei care mai sunt interesați de acest topic să viziteze

http://www.flyertalk...4&query=deposit

http://www.florida-i...twagen-amp-mehr și search în forum "kaution" care înseamnă garanție

Eu am următoarea închiriere cu Sixt în Florida peste câteva luni. Am sunat de pe acum să-mi pună o notă la rezervare legată de depozit ținând cont că am un mic istoric cu ei. Pentru mașini până la clasa full-size (inclusiv) depozitul e mic, de obicei încă odată suma închirierii, de la premium car în sus se duce în 2 x suma închirierii iar de la XFAR (BMW X5, Mercedes GL, Cadillac Escalade, Mercedes S-Classe) se duce în minim 2500$ depozit și 2 carduri garanție.

@wizardofoz:

Quote

iar daca tai bacsisul trebuie sa fii destul de combativ ca o sa fie suparati aia... sau o sa spuna ca nu e vina lor sau mai stiu eu ce.

Couldn't care less Posted Image

Quote

Asta e adevarat, desi nu as spune "multe" dar suficiente, asa ca e bine sa ai vreo 40$ in buzunar.

Acum poate că m-am referit mai mult la zonele frecventate de mine unde sunt multe restaurante "etnice" dar totuși mi-au atras atenția. Inclusiv o mulțime de dollar stores.

Referitor la ce i-ai spus lui @Karhu

Quote

Poti sa ai niste cash pentru urgente, citeva sute de $, o suma pe care sa nu o regreti in caz de ceva, dar in rest e plin de ATMuri si cardurile sint acceptate mai peste tot. La ATMuri o sa platesti o taxa dar tinind cont ca o sa faci maxim o extragere nu mai conteaza.

Singura problemă cu care m-am confruntat eu a fost limita de retragere de la ATM-uri. Limita în România sau Olanda unde am un al doilea cont + card de debit și credit a fost crescută la un prag destul de nesigur. Cu toate eforturile mele, nu am reușit să bat limita impusă de băncile corespondente din US. De aceea sunt pro cash. Las în seif la hotel și stau liniștit.

Vis-a-vis de Brighton Beach, e sketchy pentru majoritatea oamenilor Posted Image eu sunt obișnuit, nu am o problemă altfel nu aș fi mers să schimb bani. Mi-au făcut un curs valutar mai bun ca pe Calea Moșilor în București Posted Image

#890
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View Postwizardofoz, on 14 aprilie 2016 - 19:20, said:


20% pre-tax.


Cam 15-20 si eu, sau mai mult cand suma este mica
Au salarii foarte mici, unii chiar si $6/ora si traiesc doar din bacsis
Cam tiganie, dar asta e viata

Nu prea inteleg de ce-ti iei SUV
Mi se pare prea mare si poti lua un family size in care stai mai confortabil si consuma mai putin, alimentezi mai rar

#891
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu iau Chevy Tahoe, nu intră la clasa lux ci doar la full size SUV Posted Image Confort + șosele late + benzina ieftină momentan în SUA + un rezervor de 26 gal Posted Image totul pentru 426 USD, 2 săptămâni cu excess zero

Ca și family-size, Impala 2015 este superb pentru drumuri pe autostradă, mărișor și el, puțin mai mare ca un Mercedes-Benz S-Class cu ampatament normal

Edited by MembruAnonim, 14 April 2016 - 21:36.


#892
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,795
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 21:35, said:

Eu iau Chevy Tahoe, nu intră la clasa lux ci doar la full size SUV Posted Image Confort + șosele late + benzina ieftină momentan în SUA + un rezervor de 26 gal Posted Image totul pentru 426 USD, 2 săptămâni cu excess zero

Ca și family-size, Impala 2015 este superb pentru drumuri pe autostradă, mărișor și el, puțin mai mare ca un Mercedes-Benz S-Class cu ampatament normal

Chevy tahoe... Ala e vapor, mate
Ce v-o place nu inteleg.

Am avut un Navigator o data, recent un Rav4
Am zis mersi cand am revenit pe pamant la Focusul meu...

#893
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Îmi place pur și simplu ... land yacht cum zic americanii:) Nu e ca și cum îl conduc zi de zi. plus că o să avem și două scaune de plajă destul de voluminoase, bagaje ... îmi fac un moft :) acasă nu aș conduce așa ceva zi de zi pe șoselele noastre înguste.

#894
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Ramanem si noi la subiect, va rog ?  Aria Auto-i mai incolo.

Multumesc !

#895
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai vorbeam de rent a car în SUA nu ? Taxe, comisioane, garanții, șamd

E un subiect dedicat SUA, nu e ca și cum vorbim de noul Galaxy S7 în topicul dedicat lui iPhone 6

Edited by MembruAnonim, 14 April 2016 - 22:07.


#896
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Deja parca citeam pe Auto, pe la Versus sau Sfaturi de cumparare.   :)

#897
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMembruAnonim, on 14 aprilie 2016 - 09:55, said:

... Cât lăsați bacșiș în restaurante/hoteluri/taxi în USA de fel ?

În restaurante noi lăsăm cam 10 - 15 % la prânz şi 15 - 20 % seara. Vorbim de suma finală, după ce ţi-a adăugat taxele. Acuma, dacă suma e mică, procentul e mai mare, cum zice şi Ţunami. De exemplu, dacă a făcut 8,49 usd (7,5 usd plus 13,2% taxe pt. Las Vegas), am rotunjit la 10 usd, ceea ce înseamnă 17,78% bacşiş. Cam mult pt. un burrito la prânz, dar ce era să fac ...

La taxi am dat cca. 10 procente indiferent de oră. Doar când ne-am dus la aeroport pt. întoarcerea în România am dat mai mult, dar era un VAN şi noi eram 4 inşi cu 4 bagaje mari. Adică 16 usd a făcut cursa, iar noi i-am lăsat taximetristului 20 usd, adică 25%. A fost mulţumit.


Sănătate şi tcb !

#898
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostKarhu, on 14 aprilie 2016 - 11:28, said:

... In principiu e bine daca duc 50% din suma prevazuta a fi cheltuita in cash iar pentru restul de 50% sa ma bazez pe carduri?

În principiu procentele sunt ok.
Acuma, din câte am înţeles, tu stai în Finlanda, noi stăm în Bucureşti. S-ar putea să fie ceva diferenţe în ce priveşte cardurile. Măcar fusul orar e acelaşi.

Uite cum ne-am descurcat noi anul trecut în Nevada - Utah - Arizona. Am avut usd cash la noi destui. Dar am avut grijă să fie suficient de mulţi în bancnote de până-n 20 usd, pt. că de cele mai multe ori e greu să schimbi bancnote de 100 usd, poate chiar şi de 50 usd. Adică-ţi cumperi un hamburger de câţiva dolari şi dacă-i dai o bancnotă de 100, e foarte probabil să nu ţi-o accepte, pe motiv că-şi consumă el mărunţişul. Evident că am avut şi bancnote mari, pentru cumpărături mai mari şi eventual pt. cazare.
Oricum, eram hotărâţi de la început să evităm ATM-urile, ca să nu plătim comisioane aiurea.

În ce priveşte cardurile, am avut la noi mai multe. Două sunt carduri de credit Cardavantaj pe persoană fizică (un card Visa şi unul Mastercard), şi al treilea e de debit pe firmă (Visa electron de la BCR). Toate sunt carduri în lei, tu probabil ai carduri în euro, specifice Finlandei, bănuiesc. De aia spun că s-ar putea să fie diferenţe, adică s-ar putea să nu ai aceleaşi probleme ca noi.
Ce probleme am avut noi ? Păi cardurile Cardavantaj au dat rateuri invariabil şi alternativ. Adică dacă a dat rateu cardul Visa, Mastercardul a mers, şi invers. Am presupus că din cauza conexiunii mai lente, mai ales că în România era noapte când le-am folosit noi, dar nu ştiu dacă ăsta a fost motivul pt. că unul din ele mergea. Şi totuşi, cardul BCR a mers brici de fiecare dată, de asta am presupus că viteza conexiunii ar fi cauza rateurilor.
Oricum, văd că spui "carduri", adică la plural, ceea ce e bine. Dacă acestea sunt şi de la bănci diferite atunci e şi mai bine, pt. orice eventualitate. Nu ştiu, s-ar putea să n-ai probleme cu cardurile din Finlanda, dar eu mi-am făcut datoria şi te-am atenţionat.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 April 2016 - 01:10.


#899
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Am uitat să spun că e foarte important ce card ai la tine. Cele două carduri de credit sunt pe numele soţiei, şi în Ro unul stă la mine şi unul la ea, pt. că în Ro nu prea contează pe ce nume e cardul, poţi plăti fără probleme tu, chiar dacă e pe numele altcuiva.
Ei bine, în SUA NU AM PUTUT PLĂTI CU CARDUL SOŢIEI. A fost nevoie s-o chem ca să prezinte paşaportul (a mers de câteva ori şi cu CI-ul românesc), să vadă vânzătoarea că e prezentă şi proprietara cardului acolo. Noroc că de fiecare dată am fost împreună. Aşa că atenţie la neatenţie ...


View Postwizardofoz, on 14 aprilie 2016 - 19:20, said:

... o bodega indiana de peste drum de  mine ...

Stai puţin, ce înseamnă "indiană" ?
Adică ăia sunt din India/Pakistan, sau vorbeşti de amerindieni ? Bănuiesc că te referi la primii, nu ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 April 2016 - 01:44.


#900
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostTsunnnami, on 14 aprilie 2016 - 18:41, said:

... Karhule o sa ai probleme la alimentarea cu combustibil, Posted Image
Sa vezi ce ma mai rad...

Aoleo, aşa e, alte belele. Şi el e obişnuit cu civilizaţia din Finlanda.

@Karhu: Să zic sau să nu zic ? Până la urmă unde în SUA te duci mai exact, că nu am reţinut ?


În altă ordine de idei, pe mine m-a omorât faptul că preţurile afişate nu sunt cele reale, sunt fără taxele specifice statului/oraşului respectiv.
Cică sunt doar 3 state în SUA unde nu sunt taxe. Unul ar fi Delaware, pe celelalte două nu le ştiu, dar mi-ar plăcea.
Şi mai sunt fără taxe magazinele amerindienilor.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 15 April 2016 - 02:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate