Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterii auto recuperare bani

Vopsele de interior respirabile

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum
 Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?
 Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...
 Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

foxtian

foxtian

Member

• Grup: Members

View Postvrajitoruldinoz, on 01 martie 2024 - 17:54, said:

Eu am intrat în SUA poate de sute de ori și nu am auzit de așa ceva.

cred ca m am exprimat greșit  ,  la sosirea din State in Europa ..este o limita  a valorilor pentru care nu platesti taxe

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

• Grup: Senior Members
A, aia clar, eu mă gândeam la ce citisem mai sus de deschis bagaje și vămuit la intrarea în SUA. E posibil dar nu cred să fie un fenomen frecvent.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Este si in US o limita.

Acum ca verifica sau nu, dupa nororc :D

business11

business11

Info Austria

300USD este limita in America, dar naiba orice smartphone in ziua de astazi depaseste limita, dasta mi se pare absurd.

Lex404

Lex404

Guru Member

Nu e vorba ca intri in tara cu lucruri, ci ca aduci in tara lucruri cumparate din exterior (pentru care trebuie sa platesti taxe, ca nu le-ai cumparat acasa).

business11

business11

Info Austria

Dragi colegi o intrebare de ultima ora. Pe langa pasaportul care include visa, mai am nevoie de alte documente pentru a calatorii maine in America? (am printat asigurari, hotel, bilete avion)

Nu pot face check-inul online, cica trebuie sa ma verifice la aeroport. La check-in imi aparea un "Known Traveler Number" si un "Redress Number". Habar nu am ce sunt astea.

mdt

mdt

Senior Member

Cu ce companie zbori? Schimbi cumva avionul in Canada? In cazul asta iti trebuie si un soi de ESTA de Canada.

Nu cred ca mai trebuie nimic. Daca pasaportul pe care ai viza e expirat trebuie sa ai si un pasaport valabil.

Knwon traveler number ar putea fi numarul cardului de fidelitate (mile, etc) dar daca nu ai bifezi ca nu ai.

Edited by mdt, 07 March 2024 - 14:26.

mhro

mhro

Member

La check-in imi aparea un "Known Traveler Number" si un "Redress Number". Habar nu am ce sunt astea.

nu ti se aplica. daca esti curios totusi:

https://www.dhs.gov/...r redress case.

https://www.tsa.gov/...eler-number-ktn

Edited by mhro, 07 March 2024 - 14:35.

business11

business11

Info Austria

mersi

@mdt, la intors zbor prin Canada, deci nu are cum sa fie relevant.
@mhro, mersi.

Am reusit sa dau de un angajat Austrian Airlines care mi-a zis ca daca check-inul nu este posibil, s-ar putea ca unul dintre noi sa fie controlat suplimentar. Americanii le impun sa controleze prin probe unii pasageri.

mhro

mhro

Member

hmm ... oare nu iti trebuie ETA pentru Canada la tranzitul in orice directie? eu asa stiu

https://www.canada.c...da/transit.html

https://www.canada.c...#eta-exemptions

Foloseste quiz-ul de aici https://ircc.canada....visit/visas.asp

Uneori check-in-ul nu este posibil pentru biletele cumparate cu mai putin de 72 ore inaintea calatoriei, pentru US.

Vezi si

https://www.mycwt.co...vel-essentials/

ti-am ales pasaport austriac, cu cel romanesc, ar fi acelasi scenariu.

Attached File  forum.jpg   96.29K   5 downloads

Edited by mhro, 07 March 2024 - 15:27.

Lex404

Lex404

Guru Member

Trebuia ETA pentru tranzit in Canada

View Postbusiness11, on 07 martie 2024 - 14:56, said:

mersi

@mhro, mersi.

Am reusit sa dau de un angajat Austrian Airlines care mi-a zis ca daca check-inul nu este posibil, s-ar putea ca unul dintre noi sa fie controlat suplimentar. Americanii le impun sa controleze prin probe unii pasageri.

Trebuie ETA pentru tranzit in Canada.

Also, daca check in nu e disponibil, ori cineva din grup are SSSS sau pur si simplu vor sa verifice documentele (ca aveti pasaport RO si mergeti in AT).

Patesc asta des cand vin din US spre PL si boarding pass doar de la ghiseu. sau uneori ma cheama la poarta ca sa verifice.

nu prea cred astia ca Romania ii in UE :lol:

business11

business11

Info Austria

ETA pentru Canada am, dar special pentru perioada cand ma voi intoarce. Atunci am declarat ca voi intra in Canada.

Posibil sa doreasca sa verifice documentele fiind un grup mai maricel.

mhro

mhro

Member

Cum special pentru perioada aceea? ETA-ul meu este valid 5 ani pentru Canada.

business11

business11

Info Austria

Va salut din South Beach Miami.

Am ajuns ieri cu bine. Checkinul l-am facut la aeroport pentru ca trebuiau sa verifice niste date legate de viza, dar nu a fost o problema. Escala la Zürich, acolo cei cu viza erau controlati mai rapid decat cei cu ESTA. Zbor 10:30 cu Swiss, avion vechi, dar loc generos, mancarea slaba, servicul slabut, nu se compara in nici un caz cu liniile arabe.

In America am intrat in 1 minut. O poza, cat si unde stau si motivul calatoriei. Bagajul a venit ultra rapid, dupaia preluat masina de la SIXT totul a mers rapid.

Dupaia catre cazare, trafic infernal, semafoare nesincronizate, iar americanii clar nu stiu sa conduca. Radare nu, politie nu, multi merg cu mult peste legal.

Albii sunt clar o minoritate, multe cartiere par depravate, mai nimic modernizat.

Multe shopuri nu accepta Apple Pay, incl Walmart. Ai nevoie de cartea fizica. La cam orice ATM iti cere comision 3-4,5usd indiferent de suma.

Vibe frumos, oameni foarte prietenosi dar putin cam inceti si nu foarte inteligenti, vremea senzationala.

Revin cu mai multe updateuri pe parcurs si poze cand ma intorc.

kayman

kayman

Senior Member

Petrecere frumoasa si mare grija cu spring breakerii! :)

mhro

mhro

Member

@busines11: suna bine. ce garantie/depozit ti-au oprit cei de la sixt pentru Florida? eu am avut un clinci cu ei acolo :)

business11

business11

Info Austria

Mi-au oprit 200usd. Cand am preluat masina nu a existat nici o inspectie, nici o discutie, nimic. „Aici aveti cheiile, masina se afla la numarul 34 in fata pe stanga“.

Am luat un GMC Yukon, foarte tare masina, extrem de comfortabila si spatioasa.

Iar referitor la Airalo, a functionat pe 5 iPhoneuri fara probleme. Am inteles ca pe Android face probleme, dar pe iPhone totul a decurs foarte rapid si bine. Cum am aterizat am activat simul si s-a conectat la Verizon. Am 5G in 90% din timp. In unele zone este ceva mai incet, sau inexistent, dar am inteles ca asa este in America, pentru ca in unele zone mai putin dezvoltate, exista goluri de semnal. Recomand 100%.

mhro

mhro

Member

In general nu iti bate capul, pentru out of US ai inclusa asigurarea full cu 0 co-plata, LDW, SLI.

Eu folosesc acest URL pentru bookings acolo https://www.sixt.de/...floridaspecials

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate