Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2305
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Sansele sunt mici. Cum faci banii din cont? Ilegal? (incl. evaziune fiscala). Nu-i ok.

Nu-i intereseaza de proprietati, dar fara job decent (nici nu tre sa fie long term, eu am luat viza la 6 luni dupa angajare), ai sanse minime.

Si daca ai bani adunati, esti numai bun de emigrat ilegal in viziunea USCIS...

Jobul e unul din cele mai importante aspecte. Viza se ia usor, daca esti eligibil.

#2306
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View PostLex404, on 08 octombrie 2022 - 00:37, said:

Sansele sunt mici. Cum faci banii din cont? Ilegal? (incl. evaziune fiscala). Nu-i ok.

Nu-i intereseaza de proprietati, dar fara job decent (nici nu tre sa fie long term, eu am luat viza la 6 luni dupa angajare), ai sanse minime.

Si daca ai bani adunati, esti numai bun de emigrat ilegal in viziunea USCIS...

Jobul e unul din cele mai importante aspecte. Viza se ia usor, daca esti eligibil.

Mersi pentru reply, asa m-am gandit si eu, ca o sa considere ca sunt prime candidate sa raman pe acolo daca nu am un job fix aici, chiar daca sa zicem ca n-ar stramba neaparat din nas la banii mei din cont, total legali de altfel, pe care-i pot justifica lejer la nevoie, deci problema mare e cu jobul. E clar, mai bine astept pana am iar job fix dar e pacat pentru ca acum am mai mult timp liber si flexibilitate

#2307
BlackSwallow

BlackSwallow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.07.2015

View Postentity22, on 07 octombrie 2022 - 23:06, said:

Pentru anul viitor m-am gandit la New York ca posibila destinatie, imi doresc de mult sa merg dar am tot amanat si acum am o dilema care s-ar putea sa para stupida dar here goes: am vreo sansa sa iau viza daca momentan nu am un job fix si in general nu prea am nimic care sa ma lege 100% de Romania(casatorie, copil, proprietati doar pe numele meu), am 30 si un pic de ani, vorbesc engleza aproape nativ, am educatie superioara inclusiv master(nu ca m-ar intreba dar asa ca detaliu), am calatorit aproape in toata Europa? Pot sa le arat cont cu suficienti bani, stiu o gramada de obiective de vizitat si m-as duce in perioada in care se joaca o piesa pe Broadway pe care as vrea sa o vad deci as avea bilet si un motiv in plus. Nu stiu cum mai e acum cu viza, daca se da la fel de greu sau nu si nu as vrea sa pierd timpul si ma stresez cu asta daca sansele sunt foarte mici.

Eu zic sa incerci, ce ai de pierdut? 700 de lei?

View Postfoxtian, on 17 septembrie 2022 - 11:59, said:

inainte sa plec in NY   am intrebat  cat se da tips la receptie pentru o camera mai buna .Am aflat :   10 dolari  sunt suficienti  !   am primit camera  exact  cu fereastra spre  The Edge   . fabulos  .a meritat cei 10 $  din plin  .  binenteles ca am fost si la the  edge .   desi   top of the rock   este  the best   , iar cea mai mare tepa este  la Empire State  Building  .

Ai fost la Summit? Cel mai bun observation deck, in opinia mea.

View Postfoxtian, on 02 septembrie 2022 - 13:43, said:

Am avut si card metro pe 10 zile  34 usd  

Cardul MTA e pe 7 zile, de luni pana duminica, nu pe 10.

#2308
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru NYC recomand Omny

Luni pana Duminica, 12 calatorii si restul gratuite. 12 calatorii sunt $33.

https://omny.info/fares

E foarte simplu, doar plateste cu acelasi card bancar la intrarea in metrou/ bus. Iti poti face cont si pe siteul Omny, unde bagi numarul cardului si poti vedea istoricul calatoriilor.
Eu doar asa folosesc (apple pay, card revolut).

View PostBlackSwallow, on 13 octombrie 2022 - 10:20, said:


Eu zic sa incerci, ce ai de pierdut? 700 de lei?



Nu cred ca e vorba de bani, dar ramane on record ca a fost refuzat.

Vizele se dau, dar tre sa ai o ocupatie, ceva. De unde vin banii? Ce faci in RO/ EU/ in general? Daca stai chelea manzului (pe hartie), atunci e no go. Si daca era Visa Waiver, tot exista sansa sa il trimita acasa. Si cu viza din trecut daca avea, tot exista sansa sa il trimita acasa.

Am un prieten turc care a primit viza fara job propriu zis. E influiencer pe calatorii. Dar are B2B, face contracte pentru sponsorizari, etc. Deci, are ocupatie...

#2309
florinmarcu90

florinmarcu90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 17.05.2019
Asa cum am spus in urma cu ceva timp, imi doresc sa vizitez SUA, o mica parte din ea. Si as vrea ca anul viitor sa aplic pentru viza, iar apoi dupa 1 an sa plec. Nu prea imi este frica ca nu as putea sa primesc viza, desi nu-s casatorit si nici copii nu am. Am un job stabil, de peste 7 ani, in aceeasi firma.

#2310
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020

View Postentity22, on 07 octombrie 2022 - 23:06, said:

...stiu o gramada de obiective de vizitat si m-as duce in perioada in care se joaca o piesa pe Broadway pe care as vrea sa o vad deci as avea bilet si un motiv in plus. ...

amuzanta partea asta, no hard feelings.

aplica, nu ai nimic de pierdut.

#2311
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
BlackSwallow   ,  corect   :  7 zile  e valabil cardul  .   si parerea mea   top of the rock   este  the best   , de  departe  . ma refer  inclusiv ca  priveliste  asupra NY  .. am fost la top  , sumit , edge si empire  . doar la observatory  nu am fost , cel langa fostele turnuri  .

#2312
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Am cateva intrebari:

1. Pot aplica pentru viza la ambasada SUA in Serbia? Sau e obligatoriu Romania in calitate de cetatean roman?
2. De ce buget ar fi nevoie pentru 7 nopti la modul economic (solo traveler in NYC)? Ar fi suficienti $3000 pentru zbor, cazare, mancare etc?

Thx


#2313
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 03.05.2020
1. Poti aplica, de ce nu. Sa ai si o justificare daca vei fi intrebat.

2. Sunt suficienti.

#2314
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008
Cazarea mi se pare destul de scumpa si nu e extraordinara. La un buget de $1000 si cu un filtru la reviews 8+ nu prea raman multe optiuni.

Poate mai conving pe cineva sa ma insoteasca in caz ca ma decid pentru USA :))

#2315
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View PostDarkEnemy, on 18 octombrie 2022 - 18:33, said:

Am cateva intrebari:

1. Pot aplica pentru viza la ambasada SUA in Serbia? Sau e obligatoriu Romania in calitate de cetatean roman?
2. De ce buget ar fi nevoie pentru 7 nopti la modul economic (solo traveler in NYC)? Ar fi suficienti $3000 pentru zbor, cazare, mancare etc?

Thx


Aplici la consulatul din tara de rezidenta.

Daca esti rezident in Serbia, poti aplica. Altfe, nu poti (unele consulate chiar scriu asta pe pagina lor, ca nu accepta aplicatii decat de la rezidenti). -- vad ca ei nu au mentiunea asta pe site pentru Belgrad, le poti da un mail sa ii intrebi.

Cu 3k in NYC o saptamana e chiar boierime.
Zboruri gasesti de la 200 in sus dus intors. Daca esti aventurier, poti zbura foarte ieftin cu British + American din Zurich sau Basel. Foloseste Google Flights din diverse orase pana iti gasesti o conexiune interesanta.

Cazare e la preturi pentru toata lumea, de la hosteluri pana la hoteluri. Eu am stat la hostel HI NYC si a fost foarte ok, plus ca e langa central park, langa subway. Daca vrei hotel, atunci te poti uita la Brooklyn sau Jersey (dar sa citesti reviews sa vezi ce zic altii despre zona). Dar m-am uitat acum la Ianuarie si de ex Hyatt Times Sq e la 1k pe 7 nopti cu breakfast included. Tot pe la 1k se invarte si HI NYC, depinde de sezon.

Mancarea e foarte ieftina, de la 1$ pizza pana la cina la restaurante la 25 sau mai mult. Daca vrei sa te lafaiesti in toate bodegile, pune 100 pe zi (tax & tips included)

NYC in general e foarte affordable, plus ca ajungi peste tot cu subway. Iti raman linistit bani de atractii

Edited by Lex404, 18 October 2022 - 22:49.


#2316
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
De exemplu la Austria:

Q.5 If I am a foreign national living in Austria, may I apply for a nonimmigrant visa in Austria?
Applicants are generally advised to apply in their country of nationality or residence. Any person who is legally present in Austria may apply for a visa in Austria. However, applicants should decide where to apply based on more than just convenience or delay in getting an appointment in their home district. One thing to consider, for example, is in which consular district the applicant can demonstrate the strongest ties.

#2317
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Unde gasesti pizza la 1$ in New York?

Ma mir ca e asa ieftin NY la mancare, prietenilor mei care traiesc acolo cand vin in Europa li se pare totul ieftin.

Sotul meu nu a mai fost recent decat pe coasta de vest si spune ca au mai crescut preturile la mancare in ultima vreme.

Pretul la transport se calculeaza din localitatea unde traiesti. Parerea mea e sa te uiti la Air France/KLM, Lufthansa si la Turkish. Cei din urma au/aveau preturi bune, dezavantajul e ca o iei inapoi, spre Istanbul. Despre British nu stiu ce sa zic, au fost probleme mari pe Heathrow in vara asta dar poate s-au mai remediat.

Edited by mdt, 19 October 2022 - 00:10.


#2318
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
in NYC pe toate gardurile, e chiar faimoasa pizza la $1 (felia) :lol: feliile sunt mari, cam cat 2 1/2x din feliile europene.

Eu calatoresc si in EU si in US. Mi se par asemenatoare, dar US cu mult mai ieftin fata de Benelux, Paris, Londra, Olso. In US ai preturi pentru toti (cu exceptii la unele zone gen Maui), in unele locuri din Europa ii jale. Am dat in August $700 pe 3 nopti la hotel in Brussels, hotel chelea manzului nu ceva perla. La Londra mai mult, tot 3 nopti. In US de banii aia am avut conditii mai bune (camere mai mari, servicii mai bune). Daca vrei un snack ceva, in US te rezolvi cu sub $5 inclusiv o cola, in zonele mentionate din Europa fara 10E nu scapi.

Depinde unde vii in Europa, ca daca vii in europa centrala, de sud sau est da, e mai ieftin.

De cumparat tzoale, electronice, groceries nici nu mai zic.

#2319
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Normal ca ai preturi pt toti in State ca doar si oamenii saraci mananca ceva/pe undeva si nu prea au obiceiul gatitului pe acasa. Dar ambianta, curatenia si calitatea mancarii din locurile ieftine lasa de dorit. Un exemplu - Starbucks in San Francisco, jegul de pe lume si ieftin nu e. Dar poate in NY e altfel, eu nu am fost acolo.

#2320
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Starbucks e un jeg pe toata planeta, nu stiu de ce ar fi ala standardul de urmat :lol:

Bine, si calitativ majoritatea mancarii din US e discutabila. Dar nu mi-e rusine nici cu mancarea din UK sau NL, care sunt efectiv indigerabile pentru mine :lol: Din fericire US a avut parte de emigranti din zone cu mancare buna (Asia, america latina, italieni). Ca daca ramaneau doar olandezii si britanicii, era si mai jale.

Apropo de NYC, duminica pe 5th avenue printre toate bancile si cladirile fancy, e targ, flea market. Cum vezi in Bangkok. Cu tarabe, genti fake de vanzare, hot dogs mancare de toate felurile, vrajitoare, ghicitoare, tot ce vrei. M-am simtit ca-n Asia de SE :lol:

#2321
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 19.07.2008

View PostLex404, on 18 octombrie 2022 - 22:43, said:

Aplici la consulatul din tara de rezidenta.

Daca esti rezident in Serbia, poti aplica. Altfe, nu poti (unele consulate chiar scriu asta pe pagina lor, ca nu accepta aplicatii decat de la rezidenti). -- vad ca ei nu au mentiunea asta pe site pentru Belgrad, le poti da un mail sa ii intrebi.

Cu 3k in NYC o saptamana e chiar boierime.
Zboruri gasesti de la 200 in sus dus intors. Daca esti aventurier, poti zbura foarte ieftin cu British + American din Zurich sau Basel. Foloseste Google Flights din diverse orase pana iti gasesti o conexiune interesanta.

Cazare e la preturi pentru toata lumea, de la hosteluri pana la hoteluri. Eu am stat la hostel HI NYC si a fost foarte ok, plus ca e langa central park, langa subway. Daca vrei hotel, atunci te poti uita la Brooklyn sau Jersey (dar sa citesti reviews sa vezi ce zic altii despre zona). Dar m-am uitat acum la Ianuarie si de ex Hyatt Times Sq e la 1k pe 7 nopti cu breakfast included. Tot pe la 1k se invarte si HI NYC, depinde de sezon.

Mancarea e foarte ieftina, de la 1$ pizza pana la cina la restaurante la 25 sau mai mult. Daca vrei sa te lafaiesti in toate bodegile, pune 100 pe zi (tax & tips included)

NYC in general e foarte affordable, plus ca ajungi peste tot cu subway. Iti raman linistit bani de atractii


Locuiesc la granita cu Serbia. Mi-e de n ori mai usor sa ajung la Belgrad decat la noi in Bucuresti. 1h30 de condus vs 9h (un drum). Cand ma gandesc ca as fi nevoit sa merg la Bucuresti parca imi trece ideea de excursie si viza :))

M-am uitat de avion si exista direct Belgrad - New York la vreo 600 de euro - ceea ce mi se pare okay

Hotelurile mi s-au parut cam premium (pentru martie), insa daca mancarea e ieftina mai compenseaza.

#2322
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmdt, on 19 octombrie 2022 - 00:22, said:

Normal ca ai preturi pt toti in State ca doar si oamenii saraci mananca ceva/pe undeva si nu prea au obiceiul gatitului pe acasa. Dar ambianta, curatenia si calitatea mancarii din locurile ieftine lasa de dorit. Un exemplu - Starbucks in San Francisco, jegul de pe lume si ieftin nu e. Dar poate in NY e altfel, eu nu am fost acolo.

Sint mii de starbucksuri in SF, care din ele e jeg? Oricum in SF te duci la Blue Bottle sau la Philz sau la multe alte cafelenele, nu la Starbucks.
Pizza de 1$ nu o maninci la masa ci in picioare si oricum nu te astepta la calitate la banii astia dar isi face treaba: ofera niste calorii sa mergi mai departe. asta e ideea.

Oricum comentariul asta mi-a adus aminte de 2 prietene care au venit la noi si am vrut sa mincam ceva intr-o zi. Am fost la un restaurant indian foarte tare, mincarea exelenta, preturile mici (7-8$ pe portie), fara bacsis, berea de la chioscul de alaturi (berea in restaurante e foarte scumpa mai ales pentru banii din Romania - actiunea se petrecea acum vreo 15 ani), DJ Punjab distorsionat in difuzoare, studentime de la una din universitatile de top din lume dar si indieni abia veniti de la ei de acasa, dar cu niste picturi de cantina comunista pe un perete o mocheta mai soiasa etc.  Ca idee acolo mergeam noi cu prietenii nostri acolo in fiecare vineri, oameni care acum sunt excetive si fac 7 cifre pe an impreuna si merg acolo cu ochii inchisi oricind. Prietenele mele din Romania cind au vazut restaurantul, nu ca nu maninca acolo. Nici un argument ca e mincarea buna nu le-a convins, aparent mincarea e irelevanta la un restaurant ci trebuie sa arate "frumos". Asa ca am fost la un restaurant mai frumos, plictisitor, cu mincare de doi lei si mult mai scump.

PS: Europa mie mi se pare scumpa, poate in afara de sud de cind a cazut Euro. Cind faci raportul la salarii, e chiar de neinteles.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate