Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#2251
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde peste cine dai.

Mai e un user pe aici care merge mai des și o fost întrebata ca “ce o făcut in Iran, unde o stat, da au hoteluri in Iran?” :lol:



#2252
BlackSwallow

BlackSwallow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.07.2015

View PostLex404, on 10 noiembrie 2021 - 22:23, said:

Nu mai interesează pe nimeni de proprietăți și alte mituri.

Am avut saptamana asta interviu si m-a intrebat de proprietati, pe care nu le am.

#2253
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Si ai fost acceptat?

#2254
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Pe mine la interviu (in Kraków) nu m-au intrebat decat:
Unde lucrez, pozitia si ce fac in mare
De cat timp lucrez acolo (aveam 6 luni, contract pe un an)
Scopul si durata vizitei, plan in mare. La vremea aia era East Coast, nu s-a concretizat ca o vint apocalipsa.

Atat. Restul pana la 2 minute a fost chit chat ca domnul consul vorbea romaneste ca fu consul si in brazilia si vorbeste portugheza si pentru ceva motiv (pe care l-am uitat) o invatat si romaneste. Culmea, si tanti de la intrare care verifica prima oara pasaportul, vorbea romaneste. Asta in Polonia Posted Image Nici unul din ei nu era roman.

Inaintea mea era un tip pe care l-au puricat vreo 10 minute. Si ma luau toate alea stand la coada in spatele lui.

Nici nu mi-o deschis pasaportul, doar o scanat codul de bare. Am avut cosmaruri in noaptea de dupa ca daca il deschid dupa si ma refuza din cauza vizei iraniene Posted Image

In alta ordine de idei, joi seara plecam in US iar. 2 pax momentan ajungem la 5k USD (zboruri, masina, gasoline, stays). NYC - SF - LA - LV - Grand Canyon - NYC. Masina prin Turo in SF (in afara SF, pentru Yosemite, Sequoia) si prin Avis din LA pana in LV si GC.
Zborurile domestice JFK-SFO-LAX + LAS-NYC $1.1k in total cu American. Hotelurile in Las Vegas (Trump, manca-l-ar mama) si Grand Canyon is luate tot cu American. Sa curga milele Posted Image Daca stiam le luam pe toate asa. O sa am deja cat pentru un zbor trans continental free dar cred ca tintim mai mult pentru LHR-JFK (45k miles).
Zborul spre NYC l-am luat cu $260/ pax dus intors din Basel cu British + AA. Si Easyjet pana in Basel cu $30/ pax. Good deal I'd say

Ma uitasem in Roma pentru hotel via AA si gasit-am ceva care imi da 27k miles. Pentru septembrie Posted Image

In Noiembrie-Decembrie cred ca mergem iar, dar nu stim unde inca.

Edited by Lex404, 28 May 2022 - 20:17.


#2255
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostLex404, on 28 mai 2022 - 20:17, said:

In alta ordine de idei, joi seara plecam in US iar. 2 pax momentan ajungem la 5k USD (zboruri, masina, gasoline, stays). NYC - SF - LA - LV - Grand Canyon - NYC. Masina prin Turo in SF (in afara SF, pentru Yosemite, Sequoia) si prin Avis din LA pana in LV si GC.
Zborurile domestice JFK-SFO-LAX + LAS-NYC $1.1k in total cu American. Hotelurile in Las Vegas (Trump, manca-l-ar mama) si Grand Canyon is luate tot cu American. Sa curga milele Posted Image Daca stiam le luam pe toate asa. O sa am deja cat pentru un zbor trans continental free dar cred ca tintim mai mult pentru LHR-JFK (45k miles).
Zborul spre NYC l-am luat cu $260/ pax dus intors din Basel cu British + AA. Si Easyjet pana in Basel cu $30/ pax. Good deal I'd say
Weird flex, but okayPosted Image

#2256
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
E mișto Trump. Doar ca nu-i chiar pe strip, dar cred ca asta e un plus.

Vesi ca se reflecta soarele in clădire și cred ca te poți arde la piscina. Deși la cit timp ai nu cred ca o sa stai prea mult acolo :)

#2257
BlackSwallow

BlackSwallow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.07.2015

View PostNinja, on 28 mai 2022 - 16:52, said:

Si ai fost acceptat?

Spre suprinderea mea, am luat viza pe 10 ani.
Era cat pe ce sa n-o iau, pentru ca merg in vizita la cineva si nu m-a interesat sa caut obiective turistice. Mi-am zis ca daca iau viza, caut eu dupa ce sa vizitez.
Consulul m-a intrebat: Cum spuneti ca vreti viza de turist (B2), daca nici nu stiti ce vreti sa vizitati?

Dupa ce am vizitat 20 de tari, mi-am schimbat stilul de calatorie. Inainte faceam liste, pierdeam zile cautand, acum sunt mai chill. Caut cu o zi inainte de plecare ce sa vizitez.
M-a intrebat ce tari am vizitat (care e si in DS-160) si cred ca asta a ajutat, sa arat ca-s chiar genul care face turism.

I-am zis ca nu am proprietati, dar ca-i pot arata bank statement.

#2258
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Depinde de la caz la caz. Si eu eram student cind am luat-o prima oara, prime candidate sa ramina ilegalPosted Image

#2259
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 28 mai 2022 - 22:24, said:

E mișto Trump. Doar ca nu-i chiar pe strip, dar cred ca asta e un plus.

Vesi ca se reflecta soarele in clădire și cred ca te poți arde la piscina. Deși la cit timp ai nu cred ca o sa stai prea mult acolo Posted Image
Probabil o sa prindem cateva ore de piscina cand ajungem (dupa condusul din LA). In rest, nu vad prea mult hotelul. L-m luat ca era ieftin si dadea 10k la AA :lol:

#2260
BlackSwallow

BlackSwallow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.07.2015

View PostNinja, on 29 mai 2022 - 10:33, said:

Depinde de la caz la caz. Si eu eram student cind am luat-o prima oara, prime candidate sa ramina ilegalPosted Image

Studentul nu e prime, ei presupun ca revii sa termini facultatea.

#2261
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Buna seara din NYC
Scuzaț calitatea, e făcută cu telefonul (și apoi compresie pe forum).

Mi-am luat LOL la CBP. Singura întrebare: “first time?”, no. Și m-o ștampilat direct :lol: in schimb o scris pe o pagina întreaga in pașaport (pagina pe care o pus ștampila) numărul vizei, data la care am luat-o și la ce consulat (viza mea e in alt pașaport). Pana acum nu scriau nimic, doar ștampila și B2. Ii enervant ca îmi consuma pagini aiurea dacă se apuca toți sa scrie :lol:

Poza e de la The Edge

Attached Files


Edited by Lex404, 05 June 2022 - 06:29.


#2262
incognitovalentino

incognitovalentino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.10.2013
Si mie mi-a reinnoit-o pe 10 ani ( o avusesem pe 5) cu interview waiver . Acum astept saptamana viitoare sa merg cu prietena la interviu sa vedem daca ia ea viza , fara bilete luate in avans si etc. Programarile disponibile in martie pt interviu erau abia pt octombrie dar daca ai rabdare si verifici des mai apar cateva locuri din cand in cand ( am prins pt 15 iunie).

#2263
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Deci Turo

Procesul e super simplu, e un fel de airbnb al mașinilor.
Încarci ID/ DL, selectezi mașina, comunici cu proprietarul, plătești prin aplicație și aia e.

Ai loc de Atașat poze la pick-up.

Noi am plătit $350 pentru 4 zile Nissan Versa 2018 + asigurare premium in San Francisco. Am găsit mașina parcata pe strada într-un cartier rezidențial, o deblocat-o prin satelit/ internet și aia e :)

Edited by Lex404, 10 June 2022 - 23:02.


#2264
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016
Nu mai e nevoie de test la intrarea in SUA.

#2265
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Serios? :o

Noi am făcut testul acasă cu Testifly pe 2 Iunie… 10€ :lol:

#2266
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
La zloții tai, o bagatela!

 Lex404, on 05 iunie 2022 - 06:29, said:

Buna seara din NYC

Poza e de la The Edge
Nice flex.

#2267
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,633
  • Înscris: 21.06.2016

 Lex404, on 11 iunie 2022 - 01:51, said:

Serios? Posted Image

Noi am făcut testul acasă cu Testifly pe 2 Iunie… 10€ Posted Image


De azi, mai exact:

https://www.cdc.gov/...avel/index.html

As of 12:01AM ET on June 12, 2022, CDC will no longer require air passengers traveling from a foreign country to the United States to show a negative COVID-19 viral test or documentation of recovery from COVID-19 before they board their flight.

#2268
flg20

flg20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.01.2020
Am o nelamurire: in august voi vizita Niagara din partea canadiana.
Ma gandeam sa trec granita si in partea americana si as vrea sa stiu daca se poate si cum, pot sa trec pe jos pe Rainbow Bridge, ca vad ca acolo e punctul de frontiera?
Inteleg ca testul antigen s-a scos ptr sosirea cu avionul dar daca vreau sa intru terestru din Canada am vreo restrictie? Sau la reintoarcerea in Canada?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate