Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2918 replies to this topic

#19
the_limit

the_limit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.07.2006
inteleg.... merci mult de sfaturi...
legat de circulatie, nu ma mai sperie nimic dupa ce am vazut in Atena... m-am intors in bucuresti si am zis ca e plimbare de sanatate...
nu intentionam sa stam numai in LA, acum cand incep cat de cat sa ma dumiresc, se contureaza cel putin 2 "iesiri" mai mari: Las Vegas + Arizona (Grand Canion,...) si San Francisco + imprejurimi...

astept in continuare idei/sugestii, pana acum am notat tot ce s-a scris mai sus despre "obiective"...

la Universal Studios, Disneyland, a fost cineva??? merita deranjul??? pe cine am auzit ca a fost, a pierdut aproape o zi intreaga pe acolo, in ce consta practic "vizita"???

Edited by the_limit, 19 October 2006 - 12:14.


#20
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

View Postthe_limit, on Oct 19 2006, 13:12, said:

inteleg.... merci mult de sfaturi...
legat de circulatie, nu ma mai sperie nimic dupa ce am vazut in Atena... m-am intors in bucuresti si am zis ca e plimbare de sanatate...
nu intentionam sa stam numai in LA, acum cand incep cat de cat sa ma dumiresc, se contureaza cel putin 2 "iesiri" mai mari: Las Vegas + Arizona (Grand Canion,...) si San Francisco + imprejurimi...

astept in continuare idei/sugestii, pana acum am notat tot ce s-a scris mai sus despre "obiective"...

la Universal Studios, Disneyland, a fost cineva??? merita deranjul??? pe cine am auzit ca a fost, a pierdut aproape o zi intreaga pe acolo, in ce consta practic "vizita"???


eu am fost si la universal studios:) noi ne-am amuzat ca niste copii - pe baza a diverse filme se propun fie spectacole fie tot felul "nebunii". sa-ti dau exemple - la spatiul destinat shreck se viziona un film cu ochelari 3d - filmul era cu o trasura trasa de magar, etc, am stat pe niste scaune care se miscau in timp ce se misca si caruta, astfel incat aveai impresia ca esti si tu in caruta, apoi cand magarul stranuta din scaunul din fata sareau stropi care-ti veneau in fata, ca si cand ar fi stranutat in fata ta si tot felul de alte chestii care te faceau sa te simti ca personaj din film. ne-am mai dat intr-un trenulet care trecea printr-un jurasic park, cu dinozauri care rageau si apa care te stropea(iti dadeau niste pelerine) sau am fost la un spectacol dupa filmul ala cu kevin kostner, lumea apelor parca ii zice, f misto, decoruri deosebite si tot felul de cascadorii, de ziceai ca esti pe platoul de filmari, sau la altul in care iti aratau cum se fac filmarile cu incendii si cutremure.alta chestie- ne-am suit intr-o masinuta, ne-au dat niste ochelari si am inceput sa "zburam" printre asteroizi care explodau - practic masina statea pe loc, doar se balansa dar efectul era f real, de parca chiar te prabuseai in abis sau iti explodau pietrele in fata. stiu ca suna a distractie de copii tampiti dar pentru noi, care nu fusesem niciodata in asa ceva, a fost haios:) se sta o zi ptr ca la toate astea sunt cozi si pierzi f mult timp.

#21
Kiddo

Kiddo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 13.04.2006
Ce fel de asigurare medicala iti trebuie pt. State? Cea normala, pe care o cumparam pt. orice concediu pe continent sau e ceva special? Plec peste 10 zile si acum mi-am amintit de asigurare. Poate stie cineva. Multumesc!

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Cred ca sigur stie cineva care face asigurari de calatorie. Trebuie sa fie un agent de asigurari undeva la tine in cartier, la vreun parter de bloc. Intreaba acolo.

#23
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View Postsorinocu, on Oct 16 2006, 21:52, said:

mersi mersi
Tocmai mi-am facut rezervarea biletelor. Ma costa ~ 2.100 € pentru toti 4 cu British. Preferam ceva nemti dar daca mai scutesc ceva euroi e super bine (cheltuiesc mai mult in state). Sper sa nu puna astia ceva bombe prin Londra chiar la cursa noastra :notangel:
Inca o data super mersi.
O sa te tin la curent si clar poze...

Imi poti spune pe ce ruta si pt ce perioada ai gasit tu bilete asa ieftine? Caci eu am cautat pt Buc-New York si retur, prin Londra (la British), pt 10 zile in luna mai 2007 si imi rezulta 700 euro/pers cu tot cu taxe, si nu 500 si un pic, cum ai zis tu...
O alta intrebare ar fi: pt a face escala la Londra (tranzit de cateva ore intre curse) nu trebuie viza de Marea Britanie?

#24
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

View PostPhx', on Nov 20 2006, 12:11, said:

Imi poti spune pe ce ruta si pt ce perioada ai gasit tu bilete asa ieftine? Caci eu am cautat pt Buc-New York si retur, prin Londra (la British), pt 10 zile in luna mai 2007 si imi rezulta 700 euro/pers cu tot cu taxe, si nu 500 si un pic, cum ai zis tu...
O alta intrebare ar fi: pt a face escala la Londra (tranzit de cateva ore intre curse) nu trebuie viza de Marea Britanie?


Eu chiar ieri am zburat la new york cu delta de la budapesta cu 570 USD zbor non-stop. NU trebuie viza de tranzit.

#25
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006

View PostPhx', on Nov 20 2006, 11:11, said:

Imi poti spune pe ce ruta si pt ce perioada ai gasit tu bilete asa ieftine? Caci eu am cautat pt Buc-New York si retur, prin Londra (la British), pt 10 zile in luna mai 2007 si imi rezulta 700 euro/pers cu tot cu taxe, si nu 500 si un pic, cum ai zis tu...
O alta intrebare ar fi: pt a face escala la Londra (tranzit de cateva ore intre curse) nu trebuie viza de Marea Britanie?


Pana la urma am ales Lufthansa cu escala la Frankfurt. 4 persoane 2500 €.
Initial am optat pentru un zbor Budapeste - NY dar m-am razgandit si pentru diferenta de bani mai bine plec din Bucuresti si merg pana in Detroit. Imi convine mai bine asa. In cateva zile am plecat. AMR 17  :D
Dupa cum am vazut, pana la NY toate zborurile sunt mai ieftine. Depinde unde mergi. Dar e foarte important sa-ti iei biletele din timp. Le gasesti la pret mai bun.  Bafta

Edited by sorinocu, 25 November 2006 - 19:56.


#26
bobinstein

bobinstein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 02.12.2006

View Postabancor, on Oct 18 2006, 12:54, said:

Ce am vazut si eu in California, in 7 zile.

San Francisco - merita fara indoiala, oricit ai aloca e putin. Eu am avut timp pe indelete sa ma opresc doar la Pier 39, sa vizitez un submarin de acolo (USS Pampanito submarin din razboiul 2 - foarte interesant sa vad cum se traia pe un submarin diesel in acele vremuri), sa ma plimb nitel prin centru, prin parcul lor central (imi scapa numele - au si gradina botanica, gardina japoneza cu ceainarie japoneza unde am oprit la un ceai) si in rest tur cu masina (inclusiv pe Lombardo Street - celebra din filme) si sa ma opresc la Cliff House, de unde te uiti la foci. Am trecut prin multe cartiere cu masina. Mai sunt multe de vazut, de urcat pe dealuri pentru panorama, de mers cu tramvaiul ala clasic, cu cablu. Ca suvenir merita sa iti iei ciocolata Ghirardelli, care e o marca celebra pe la ei http://www.ghirardel.../ghirardellisq/ Sunt saculeti cu mai multe sortimente. A, si se gasesc si tot felul de biscuiti si prajiturele dupa retetele bunicilor americane. La pier 39 am mincat clam chowder, o supa de scoici in piine sourdough la sfatul cuiva, ca specialitate locala. Tot acolo te poti delecta cu jazz cintat pe strada.

Pe linga San Francisco am fost la Muir Woods, padure de sequoia si la Muir Beach - frumos pt plimbare. Si la Golden Gate bridge, ofcors! La punctul belvedere de pe malul celalalt.

Merita o plimbare cu masina pina la Mendocino, un orasel care apare in multe filme; sunt galerii de arta si restaurante pescaresti. Are trotuare pavate cu lemn pe strada principala. E un peisaj incintator. Mai la nord merita mers pina la Eureka, pe coasta. La Fort Bragg e o gradina botanica interesanta.

Am fost si la Shasta Caverns, ca sa vad si eu o pestera in California.

Au multe orase istorice, unul cu o strada principala foarte frumoasa este Weaverville. Dar am vazut orase care nu spuneau nimic si in centru aveau pastrate constructii ca in filmele western, de acum 150 ani, inclusiv puscaria sau gara, transformata in altceva.

Yosemite merita toti banii, si daca iti plac drumetiile stai 3-4 zile si fa trasee.

Lake Tahoe - cu prinzul luat la etajul 18 intr-unul din cazinourile din Nevada si apoi plaja.

Cam atit pe scurt.
da' de ce nimeni nu spune de umilintele traite la intrarea pe teritoriul american?stai 2 ore la coada unde niste puturosi de vamesi,inarmati cu niste chestii pe care nici macar nu stiu sa le folosesca,oricum s-ar misca prea greu daca ar fi ceva serios,se uita la tine ca la ultimul om...dupa aia te amprenteaza si te fotografiaza,daca ai o fata suspecta(de ex daca pari mai destept decat ei,ceea ce nu-i greu)te baga in alta camera si suna la hotelul unde stai sa confirme rezervarea,etc,etc...ai iesit din aeroport(oricare ar fi el),vezi numai jeg,jeg peste tot,agresivitate si badaranie...pai comparati,cei care ati fost,cu europa...alta viata...

#27
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

View Postbobinstein, on Dec 12 2006, 13:44, said:

da' de ce nimeni nu spune de umilintele traite la intrarea pe teritoriul american?stai 2 ore la coada unde niste puturosi de vamesi,inarmati cu niste chestii pe care nici macar nu stiu sa le folosesca,oricum s-ar misca prea greu daca ar fi ceva serios,se uita la tine ca la ultimul om...dupa aia te amprenteaza si te fotografiaza,daca ai o fata suspecta(de ex daca pari mai destept decat ei,ceea ce nu-i greu)te baga in alta camera si suna la hotelul unde stai sa confirme rezervarea,etc,etc...ai iesit din aeroport(oricare ar fi el),vezi numai jeg,jeg peste tot,agresivitate si badaranie...pai comparati,cei care ati fost,cu europa...alta viata...


daca te'ai simtit asa de umilit de ce n'ai ramas acasa?


on topic.
in chicago iti recomand sa mergi la barul preferat al lui al capone. se numeste green mills si se afla la intersectia lawrence ave cu broadway. http://www.greenmilljazz.com/ poti asculta formatii live. mie mi'a placut mult.
apoi daca iti plac muzeele - science and industry se afla submarinul u-505 capturat de la nemti odata cu vestita masina de decodat "enigma".
Tutankhamun and the Golden Age of the Pharaohs on view through January 1, 2007. la field museum.
tot acolo o poti vedea pe "sue" - http://www.fieldmuse.../sue/index.html, celebrul dinozaur donat de mc donalds.
daca stii povestea leilor din tsavo http://www.fieldmuse...avo/default.htm eu zic sa te duci sa ii vezi.
iti recomand o promenada pe michigan ave. in downtwon.
poti bea un cocktail manhattan in celebrul john hancock tower.
http://www.gochicago...bservatory.html
poti vizita sears tower pentru o panorama de la inaltime.
apoi ai navy pier.

mai stiu ca era un tour de oras facut de unii in costume de gangsteri si te plimbau prin oras introducandu-te prin istoria sangeroasa a prohibitiei.
inclusiv macelul de valentines day.
http://www.prairiegh.../valentine.html

in rest u can hang around, just feel the city, u know?
it's cool!

#28
Ligia

Ligia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.12.2006
Eu am fost in manhattan si in penssylvania (intr-un orasel, am uitat cum il cheama).
NY: Nu am avut timp de vizitat muzee, dar am avut timp sa ma plimb prin Manhattan, pe strazi, magazine, Ground Zero, etc. Nu mi-au placut cladirile mult prea mari si prea inalte, eu aveam senzatia ca nu am aer. Nu mi-au placut americanii, pentru ca diferentele culturale sunt imense, chiar si romanii care sunt plecati de ceva timp, si-au schimbat atitudinea fata de viata, prieteni, glume, ras sanatos. La ei totul trebuie sa fie politically correct. Poti sa fii vecin cu cineva ani buni si sa nu stii nimic despre el (asta se mai vede si prin Germania, nu?) Asa cum am mai citit, totul la ei este mare/ extra large/ huge. Portiile sunt mari (eu nu puteam termina ce imi puneau in farfurie, probabil ei ar muri in restaurantele noastre de fite unde sunt doua boabe de mazare si un porumb  :) ), strazile sunt largi, masinile sunt imense, aproape toti au jeep-uri (evident doar pt piata americana fabricate), oamenii sunt imensi. Marea majoritate. Am fost intr-o facultate in Pennsylvania si fetele erau de peste 80kg fiecare. Arata grotesc. Am primit un pulover marimea S si mi-e larg (eu port M). Nu am putut sa imi cumpar nimic de imbracat, bine, poate nici nu am nimerit unde trebuia, dar nici nu mi-am facut cumparaturile in buricul Manhattanului, ca nu dau 500 dolari pe o pereche de sandale.
Am fost la cascada Niagara. Hm, e nice. Nu m-a impresionat nimic, poate marimea cascadei, care nu e naturala, e tot facuta de ei, acu' nu stiu cati ani.
In rest, .....oameni ciudati, parca facuti cu rude, asa par...handi....cu priviri ratacite si bale la colturile gurii....
Nu zic ca in Las Vegas sau mai in nord, in Seatlle, unde sunt geniile de la IBM, nu sunt oameni ok...dar unde am fost eu.....nu mi-a placut si am vrut acasa.
Am poze, frumoase, dar parca mai frumoase le am din Grecia, Austria, Londra, Paris, Roma. Europa e acasa, acolo e cu totul alta lume. Revenind la subiectul cu care am inceput, .....ba'frate',....aia nu rad la glumele noastre....si sunt romani (am fost in vizita la niste romani plecati de vreo 20 de ani).

#29
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

View PostLigia, on Dec 14 2006, 02:57, said:

Eu am fost in manhattan si in penssylvania (intr-un orasel, am uitat cum il cheama).
NY: Nu am avut timp de vizitat muzee, dar am avut timp sa ma plimb prin Manhattan, pe strazi, magazine, Ground Zero, etc. Nu mi-au placut cladirile mult prea mari si prea inalte, eu aveam senzatia ca nu am aer. Nu mi-au placut americanii, pentru ca diferentele culturale sunt imense, chiar si romanii care sunt plecati de ceva timp, si-au schimbat atitudinea fata de viata, prieteni, glume, ras sanatos. La ei totul trebuie sa fie politically correct. Poti sa fii vecin cu cineva ani buni si sa nu stii nimic despre el (asta se mai vede si prin Germania, nu?) Asa cum am mai citit, totul la ei este mare/ extra large/ huge. Portiile sunt mari (eu nu puteam termina ce imi puneau in farfurie, probabil ei ar muri in restaurantele noastre de fite unde sunt doua boabe de mazare si un porumb  :) ), strazile sunt largi, masinile sunt imense, aproape toti au jeep-uri (evident doar pt piata americana fabricate), oamenii sunt imensi. Marea majoritate. Am fost intr-o facultate in Pennsylvania si fetele erau de peste 80kg fiecare. Arata grotesc. Am primit un pulover marimea S si mi-e larg (eu port M). Nu am putut sa imi cumpar nimic de imbracat, bine, poate nici nu am nimerit unde trebuia, dar nici nu mi-am facut cumparaturile in buricul Manhattanului, ca nu dau 500 dolari pe o pereche de sandale.
Am fost la cascada Niagara. Hm, e nice. Nu m-a impresionat nimic, poate marimea cascadei, care nu e naturala, e tot facuta de ei, acu' nu stiu cati ani.
In rest, .....oameni ciudati, parca facuti cu rude, asa par...handi....cu priviri ratacite si bale la colturile gurii....
Nu zic ca in Las Vegas sau mai in nord, in Seatlle, unde sunt geniile de la IBM, nu sunt oameni ok...dar unde am fost eu.....nu mi-a placut si am vrut acasa.
Am poze, frumoase, dar parca mai frumoase le am din Grecia, Austria, Londra, Paris, Roma. Europa e acasa, acolo e cu totul alta lume. Revenind la subiectul cu care am inceput, .....ba'frate',....aia nu rad la glumele noastre....si sunt romani (am fost in vizita la niste romani plecati de vreo 20 de ani).


da. deci ma ingrozesc cand citesc asa ceva.
in primul rand jeep este o marca de masina. se spune suv. e ca si cum ai spune adidasi puma. asta daca reusesti sa sesizezi diferenta.
nu ai putut sa iti cumperi nimic de imbracat? haida-de!
oamenii din NYC is toti cu privirile ratacite si cu bale la gura?
niagara - artificiala? stiam ca la un moment dat i'au schimbat cursul pentru o centrala electrica sau ceva de genul.
dar imi vine greu sa cred ca este artificiala.
sincer! nu stiu cum de reusiti sa scoateti atatea ineptii pe mm patrat al unui post.
unui singur aspect iti dau dreptate. nici pe mine nu ma intereseaza cine e vecinul, ce face, ce mananca, cand pleaca de acasa si cand se intoarce.
aici pot spune ca am alta mentalitate.

#30
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostLigia, on Dec 14 2006, 09:57, said:

Poti sa fii vecin cu cineva ani buni si sa nu stii nimic despre el (asta se mai vede si prin Germania, nu?)


si prin Bucuresti, stai linistita.

sau reversul e sa ajungi sa-ti doresti sa nu fi stiut nimic despre el si reciproc :)

#31
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006

Quote

Am fost la cascada Niagara. Hm, e nice. Nu m-a impresionat nimic, poate marimea cascadei, care nu e naturala, e tot facuta de ei, acu' nu stiu cati ani.



Quote

The historical roots of Niagara Falls lie in the Wisconsin glaciation, which ended some 10,000 years ago. The North American Great Lakes and the Niagara River are effects of this last continental ice sheet, an enormous glacier that crept across the area from eastern Canada. The glacier drove through the area like a giant bulldozer, grinding up rocks and soil, moving them around, and deepening some river channels to make lakes. It dammed others with debris, forcing these rivers to make new channels. It is thought that there is an old valley, buried by glacial drift, at the approximate location of the present Welland Canal.

vreau sa va zic ca aici pe softpedia sunt posturi istorice.

#32
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006
daca ajungi in new mexico iti recomand sa vizitezi nisipurile albe:
http://www.nps.gov/whsa/
apoi ar mai fi yellowstone in nordul statului wyoming.
in south dakota trebuie neaparat sa vezi mount rushmore.
http://www.americanp...ontenttypeid=16
ce sa zic - e mult de vizitat - timp sa ai.
am fost in alabama si acest stat se aseamana izbitor cu tara hobbitilor.
unbelivable!
mergi in mississipi si asculta rythm and blues.si celebrul festival.  apoi sa vezi strazile din san francisco, inchisoarea alcatraz, china town.
apoi new york city!
iti trebuie o viat sa vizitezi.

#33
Alimeca

Alimeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.06.2006
Prima data in America...
Am la dispozitie 2 saptamani.
Vreau sa incep cu NY. Ce-i de vazut neaparat de neaparat (inafara de Statuia Libertatii, Central Park si Manhattan)?
Apoi, cred ca am sa incerc si un Washington (daca ma tine buzunarul :))
Preturi, ponturi, sfaturi.
Am nevoie de sfaturile cuiva care chiar s-a plimbat.
Va rog si va multumesc anticipat.

PS. Indraznesc prea mult pentru ceva link-uri cu harti?

#34
cristane

cristane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.03.2006

View PostAlimeca, on Feb 6 2007, 09:02, said:

Prima data in America...
Am la dispozitie 2 saptamani.
Vreau sa incep cu NY. Ce-i de vazut neaparat de neaparat (inafara de Statuia Libertatii, Central Park si Manhattan)?
Apoi, cred ca am sa incerc si un Washington (daca ma tine buzunarul :))
Preturi, ponturi, sfaturi.
Am nevoie de sfaturile cuiva care chiar s-a plimbat.
Va rog si va multumesc anticipat.

PS. Indraznesc prea mult pentru ceva link-uri cu harti?

Norocosule! NY e orasul meu favorit din intreaga lume, unde sper sa ajung odata sa locuiesc :)

Am fost acolo iarna trecuta si pot sa-ti spun pe scurt cite ceva.

Statuia Libertatii este destul de overrated, adica e misto, dar nu chiar atit de misto incit sa incepi cu ea :)  Vad ca listezi "Central Park si Manhattan"... de fapt Central Park e in Manhattan, care e regiunea cea mai importanta, frumoasa si vizitabila a NY-ului. Central Park e super, e o imensitate de parc plina de alei, paduri, muzee, lacuri etc. Se intinde pe mai mult de 6 statii de metrou in lungime. Iti recomand sa urci in imperiu State Building (softpedia a tradus automat primul cuvint, n-am ce-i face :D), vederea de sus e senzationala, mai ales daca e senin. Daca esti fan al sportului, nu rata un meci in Madison Square Garden, care e la doi pasi (literally) de gara centrala din NY (Port Authority). Apoi, plimba-te noaptea prin Times Square. E minunat. Daca iti place Seinfeld, check out Tom's Restaurant (unde au filmat exterioarele pt cafeneaua din serial). E la 5 minute de mers pe jos de Central Park iar preturile nu sint deloc piperate.

Cit despre harti, online gasesti o gramada, google maps de exemplu sint chiar ok. Iar apoi acolo o sa vezi, NY este cel mai simplu oras din lume in care sa te descurci. Toate strazile din Manhattan (cu exceptia Broadway si a inca citeva) sint numerotate. De la 1 la 110 sau 120 (streets), intersectate cu avenues (de la 1 la 8 sau 9, nu mai stiu). Fiecare intersectie e semnalizata si e banal sa iti dai seama pe unde o iei, daca esti pe 102nd cu 3 si vrei sa ajungi pe 105th cu 5. :)

Hope that helped. ;)

PS... Te intreb si eu ceva... cu ce zbori si cit costa biletul? :D

Edited by cristane, 06 February 2007 - 10:58.


#35
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
In primul rand, te duci la Visitor Information Center, unde gasesti un ghid de buzunar care contine harti, informatii utile si proaspete, ore de vizitare, preturi (in fine, absolut orice ai nevoie ca sa te descurci prin NY). Ghidul este gratis, si e mai bun decat orice alt ghid al orasului. Detalii: http://www.nycvisit....fm?pagePkey=156

Pentru transport: http://www.nycvisit....fm?pagePkey=156. Un taxi de la JFK pana in Manhattan (zona Metropolitan Museum, strada 82) costa vreo 40$, iar limuzina 60$ acum 3 ani, cand am fost eu. Eu m-am deplasat cu metroul, insa trebuie sa fii foarte atent la anunturile pe care le fac conductorii, pentru ca in week-end multe linii sunt deviate din cauza lucrarilor.

Mancare ieftina si buna gasesti la asa-numitele 'deli', facute pentru cei care ies de la serviciu in pauza de masa si trebuie sa se intoarca repede la munca (o portie era ~7$). Subway e o retea de fast-food cu mancare sanatoasa (sandwich-uri de ton, legume etc.).

Daca vrei sa cumperi electronice ieftine mergi la J&R sau BH Photo, pentru haine cauta Century 21 (Cortland Street, chiar langa fostul WTC). Daca ai nevoie sa incarci ceva la priza (telefon mobil, camera, baterii etc.), verifica intai daca aparatele respective se pot conecta la 110V, iar in caz afirmativ te duci la J&R, care e la 200 de metri de Cortland Street mentionat inainte si iti iei adaptoare pentru priza americana (care costa in jur de 4$), sa nu dai banii aiurea pe convertoare.

Neaparat de vizitat Metropolitan Museum (am stat vreo 7 ore acolo) si Guggenheim Museum. Mie mi-au placut cluburile de blues, am vazut un concert live bestial.

#36
Alimeca

Alimeca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.06.2006

View Postcristane, on Feb 6 2007, 10:54, said:

Norocosule! NY e orasul meu favorit din intreaga lume, unde sper sa ajung odata sa locuiesc :)


PS... Te intreb si eu ceva... cu ce zbori si cit costa biletul? :D

Ai/ati fost de mare ajutor!
Plec cu Alitalia (tot prima data.. in aer:)) si ma costa in jur de 600 E.

Am uitat! Sunt... o doamna, asa ca prefer patinoarul!

Tare, tare multumesc.

Edited by Alimeca, 06 February 2007 - 11:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate