Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Statele Unite ale Americii

- - - - -
  • Please log in to reply
2912 replies to this topic

#1
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 06.08.2006
Cateva repere pentru cei care se gandesc la o calatorie in SUA.

- viza: va trebuie o invitatie de la cineva din state. La interviul cu ofiterul consular cheia succesului il constituie faptul ca ati mai fost plecati, de enumerat cat mai multe tari din Europa de Vest.

- calatoria pana acolo: cel mai ieftin e cu Malevul din Budapesta, la promotie 423 € dus-intors. Se poate lua bilet cu plecare din Bucuresti, Cluj, Timisoara, Constanta, Tg. Mures si schimbare la Bp, dar e un pic mai scump.

- inchiriatul de masina: oferte numeroase, tre cautat pe net, cel mai ieftin am gasit la $ 14/zi, cu AC.

- cazari: reteaua de Motel 6 (camere curate, nepretentioase) ofera tarife de aprox. $ 40/noapte/2 pers dar camerele sunt de 4 persoane, fiecare turist suplimentar plateste $ 6/noapte. Cel mai ieftin am fi putut sa stam cu $ 22 camera, dar era cam nashpa.

- obiective: multe, dupa gusturi ...
- impresia generala: DIMENSIUNEA. Totul este mai MARE decat in Europa. :)  
Drum bun !

#2
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Intrebari referitoare la inchirierea masinii:

* ce acte iti cer?
* permisul nostru cat de valabil e acolo? daca e valabil 3 luni, cum demonstrezi ca nu ai depasit alea 3 luni?

#3
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

View PostDanCld, on Sep 26 2006, 14:46, said:

Intrebari referitoare la inchirierea masinii:

* ce acte iti cer?
* permisul nostru cat de valabil e acolo? daca e valabil 3 luni, cum demonstrezi ca nu ai depasit alea 3 luni?


Pai, ai pe pasaport data in care ai fost admis si deasemenea ai formularul I 94. Si, DA in America everything is BIG :) Experientza mea din vara aceasta din State a fost de neuitat.
America rocks!

Edited by ZapperBH, 26 September 2006 - 14:06.


#4
ace20male

ace20male

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2006
USA e super, ai ce vedea. Eu m-am dus fara invitatie si mi-au dat viza pe 10 ani. Ca student ai un avantaj la viza. Am multi prieteni care le-au dat pe 10 ani direct viza, toti studenti.
Citeva poze facute in NY ca sa vedeti de ce BIG, am pus aparatul direct pe Empire state building si am facut pozele. :rolleyes:
Attached File  nyc3.jpg   206.7K   1026 downloadsAttached File  nyc4.jpg   243.14K   821 downloadsAttached File  nyc9.jpg   226.3K   839 downloadstachment]Attached File  nyc10.jpg   239.02K   725 downloads

#5
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006
Attached File  DSCN0453_copy.jpg   136.1K   386 downloads
Attached File  DSCN0464_copy.jpg   316.71K   200 downloads
Attached File  DSCN0486_copy.jpg   330.09K   197 downloads
Attached File  DSCN0496_copy.jpg   265.53K   172 downloads

poze facute duminica octombrie o2, 2oo6:

#6
ace20male

ace20male

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.10.2006

View Postnettoyeur, on Oct 4 2006, 02:52, said:

Attachment attachment
Attachment attachment
Attachment attachment
Attachment attachment

poze facute duminica octombrie o2, 2oo6:

:coolspeak: Poate ne spui si locatia. :rolleyes:

#7
nettoyeur

nettoyeur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 05.06.2006
scuze, chicago.

mai am poze dar salvate pe photobucket.

vedere dinspre navy pier asupra orasului - acelasi windy city:

[ http://img.photobucket.com/albums/v305/matt_x01/chic2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



am prea multe poze...

Edited by nettoyeur, 04 October 2006 - 17:54.


#8
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
in chicago am fost si eu (sears tower, navy pier, magnificent mile sau the loop, washington park etc. etc.). intr-adevar totul in state e urias, e o risipa extraordinara de spatiu, pt. ca au si de unde.
pt. a vedea cit mai bine si cit mai mult din state eu am facut urmatorul lucru. am luat un tren din reteaua Amtrack si am mers doua zile si jumatate dus, alte doa zile juma intors (de la chicago in tucson, arizona), strabatind sase state. asta da calatorie. nu mi-am luat cabina de dormit pt. ca ma usca (peste 1000$), ci loc in coach. am stat mai mult decit confortabil, tinind cont ca la ei si trenurile sunt mai mari si cu mai mult spatiu.
din pacate, pe cit de diversa si imensa e SUA, pe atit de standardizata e (nu intru in detalii, mergeti, stati mai mult si va veti lamuri). Europa e mult mai variata si peisajele sunt mult mai numeroase. Ambele continente au atuurile lor si se merita vazute pe indelete.

#9
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006
Poate povestii cineva exact cum a procedat? Ce a vizitat o data ajunsi acolo? De ce s-au lovit? Preturi la hoteluri, masini de inchiriat, locuri de vizitat... chestii deastea. Toata lumea vorbeste doar despre viza. ce acte. ce coada. ce nervi. Dar noi ceilalti care am trecut... ????

#10
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006
Hai sa-ti spun eu cateva chestii.
In primul rand depinde pe ce coasta mergi. Mie mi-a placut California si Nevada/Arizona - am aterizat in LA, nu tin minte exact cat am dat pe masina, am luat-o de pe net. partea misto este ca cobori din avion si iei autobuzul firmei respective (moka) care te duce in locul in care ridici masina.
in LA am vazut Kodak Theatre unde aveau loc festivitatile la Oscar (acum s-a construit Teatrul Chinezesc langa) si in fata caruia sunt manutele vedetelor, apoi vilele celebritatilor (astea mai mult in trecere ptr ca nu prea ma intereseaza) si am petrecut juma de zi la Universal Studios. Daca esti amator de distractii, exista o lunga strada cu baruri si cluburi care seara este f animata. De stat am stat intr-un hotel langa LA, ceva la genul 50 de dolari pe noapte - e misto daca sunteti 2 perechi ptr ca intr-o camera cu 2 paturi pot dormi 4 persoane (paturile sunt f mari, sa incapa supraponderalii:)
Las Vegas - f misto de vazut seara, e impresionant. Noi am stat cateva zile acolo ptr ca cazarea este ieftina - ziua haladuiam prin imprejurimi (red rock canion, barajul hoover - f misto) iar noaptea prin cazinouri. Probabil stii ca in state n-ai voie sa umbli cu berea la vederea, daca ai chef sa bei o bere pe strada trebuie s-o tii in punga. In Las Vegas insa poti sa umbli chiar si cu paharele de la cazinouri, plin de gagici bete puse pe agatat. La cazinou, daca joci, bautura este moka ca si parcarea la orice cazinou.
Apropo de acest aspect, distatantele sunt f mari, drumurile sunt ok si relativ libere (mai putin in orasele mari) dar nu trebuie sa depasesti viteza ptr ca nu stii cand apare politistul, e prezent si-n mijlocul desertului si vine dupa tine (si nu care cumva sa te dai jos din masina ca te trezesti ca-n filme, cu mainile pe capota:) Atentie mare la parcari, sa citesti tot ce scrie, in orase sunt tot felul de tablite, care au cate un scris mic jos - daca nu-l bagi in seama te-ai incaltat cu amenda!
Apropo de desenul animat Cars, am fost si pe route 66, e f frumos dar, ca si-n desen, niste orasele mici si dubioase, cu niste benzinarii la care ne-a fost cam teama sa oprim, parca eram in filmele vechi cu cowboy:)

Death Valley - super peisaje, caldura mare, sa ai rezervorul plin ca benzina e scumpa in desert:)

Yosemite - aici ar merita sa stai o zi, e f frumos, cascade, peisaje spectaculoase animale salbatice - am dat cu lupul nas in nas , a venit pana la oglinda masinii...bine ca nu era ursul:)

Sequoia National Park - merita vazut dar Yosemite e mai misto

San Francisco - frumos oras - celebrul pier 39 unde stau focile si unde poti manca fructe de mare proaspete gatite pe loc.Alcatrazul, Golden Gate, Telegraph Hill
Noi am mai fost si in niste orasele de la ocean - Monterey, Carmel, Big Sur, Santa Monica - am fost si pe o plaja pe langa santa monica unde se face surf, baietii care s-au dat cu placa au "calcat" pe niste delfini:)

Acum legat de cazare, gasesti tot felul de moteluri, parca in jur 40-50 dadeam pe camera (noi, precum romanul descurcaret, am mai gasit si niste prieteni si am stat moka) iar mancarea e ieftina. In Vegas si nu numai au restaurantele alea unde cu 10 dolari mananci pana crapi.Sincer eu nu le-am incercat ptr ca mai mult de o friptura cu cartofi nu pot manca. Portiile sunt mari si la rest obisnuite, 2 gagici se satura cu o portie:) La fast food de ex platesti o cola si apoi poti sa-ti reumpli paharul moka. Faza e ca paharul are juma de kil, eu nici pe primul nu-l puteam termina...Un twister de la KFC e triplu fata de cel de aici dar nu la fel de gustos. Rest pizza hut de acolo sunt niste cazaturi si de fapt si fast foodurile arata mai naspa ca la noi. Recunosc ca am mancat destul de des de la fast food, asta ptr ca mereu eram pe fuga si erau si la indemana. Dar am fost si pe la restaurante, mie imi plac fructele de mare f mult si am mancat bine si rezonabil ca pret.

Americanii sunt mai altfel decat europenii. Nu sunt prea deschisi, daca undeva scrie ceva e litera de lege - un exemplu misto  - la unul din canioane era o tablita pe care scria sa  mai mergi 2 km inainte ca sa cumperi biletele. Noi nu ne-am dus, am zis hai sa vedem despre ce vorba. Evident am vazut canionul, nu era nimeni sa-ti controleze biletul. Americanul insa se duce 2 km dupa bilet :D  Alta chestie - la magazine, hoteluri nu ti se uita in ochi, e considerata ca un fel de jignire chestia asta cu holbatul la cineva sau cu apropiatul prea tare de o persoana necunoscuta. Altfel sunt ok, iti raspund cand ii intrebi, au semnalizate orice prostii care prezinta un interes turistic cat de mic. In magazine vanzatoarele au stil de te lesina, sunt cate unele atat de mieroase ca ti se face greata...mie una nu-mi venea sa cred cand le auzeam dar ma rog, intra in fisa postului :D

Hai ca m-am intins destul, daca vrei alte informatii si despre zona NY sa-mi zici:)

#11
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Confirm ce spune Bombonica.
In plus:
Grand Cannyon - cazarea peste 100$/noapte. Deasemenea merita sa fi in 4 si cu 2 quuen size beds e extra suficient. Aici iti trebuie minim 2 zile daca vrei sa vezi ca lumea, sa cobori pe magar pana in vale, sa faci o tura cu elicopterul (n-am incercat ultimile doua, din pacate - eram cu o doamna gravida in luna 7a)

Lake Powell, Glen Cannyon si Brice Cannyon locuri ce trebuie vazute neaparat.

San Diego - Sea World - you must see.

RollerCoasters parks. Daca esti amator, neaparat de mers acolo. Din lantul Six Flags ai in foarte multe State. Eu am fost in cel din Sacramento, parca.

17 Mile Drive - de vazut neaparat.

Shooping. Daca ai bani, pe segmentul casual gasesti tone, de calitate si la preturi f. bune. Cand au reduceri, pai alea sunt reduceri (un ex. am cumparat o jacheta de piele intoarsa care costa in mod normal 175$, era redusa la 50% si doar in ziua in care umblam prin mall-ul cu pricina era redusa la 29,99$). Alfel Old Navy, GAP, etc... La fel haine pentru copii, tone si frumoase foc!

Cum a spus si Bombo..., restaurante de tip all you can eat, platesti 10-15USD/persoana si mananci pana mori. Apropo de romani vs. americani si de free refill la softdrinks, americanii mari si grasi isi luau "paharelu'" de 1litru la care faceau eventual refill, in loc sa cumpere unul de 330ml si sa bage apoi refill pana crapa... Asa plateau mult mai putin. Am ramas socat vazand pahare de Coca de 2 litrii.
In Las Vegas, daca sunteti amatori de Sea Food, in hotelul Flamingo e un all you can eat cu sea food. Cu 20$ poti sa stai o seara intreaga si ...

#12
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006
Mersi Bombonica.

Eu va trebui sa ajung in Detroit. Probabil voi zbura pana la NY deoarece am vazut ca biletele sunt mai ieftine.
Acolo vreau sa stau ceva zile, sa inchiriez o masina si sa merg pana la Washington si pe urma Detroit. De acolo ma gandesc la Chicago. In functie de costuri poate zburam pana in Las Vegas sa invart ruleta  :worthy:.
Calatoria preconizez sa o fac in jurul sarbatorilor.
Cu ce companie aeriana ai fost si cum a decurs zborul? Este primul meu zbor cu avionul si merg cu toata familia (sotie + 2 fete). Primele emotii le am cu privire la drum. Lung si obositor probabil.

Da-mi mai multe detalii despre NY.

Mersi

#13
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

View Postsorinocu, on Oct 15 2006, 20:24, said:

Mersi Bombonica.

Eu va trebui sa ajung in Detroit. Probabil voi zbura pana la NY deoarece am vazut ca biletele sunt mai ieftine.
Acolo vreau sa stau ceva zile, sa inchiriez o masina si sa merg pana la Washington si pe urma Detroit. De acolo ma gandesc la Chicago. In functie de costuri poate zburam pana in Las Vegas sa invart ruleta  :worthy:.
Calatoria preconizez sa o fac in jurul sarbatorilor.
Cu ce companie aeriana ai fost si cum a decurs zborul? Este primul meu zbor cu avionul si merg cu toata familia (sotie + 2 fete). Primele emotii le am cu privire la drum. Lung si obositor probabil.

Da-mi mai multe detalii despre NY.

Mersi


Teoretic am fost cu cehii, aveau niste superoferte in perioada in care am fost eu.Practic, am mers cu Lufthansa (nu stiu din ce motiv la ducere n-au mai fost cehii). Singura chestie naspa a fost ca am stat cateva ore pana am schimbat avionul. In rest, a fost super, avionul ocupat 50% astfel incat am avut loc sa ne intindem, plus ca am mancat si am baut tot drumul:) Niste nemti se cam pilisera, jucau table si vorbeau cam tare dar in rest, servicii impecabile, si dupa cateva pahare de Bayley's drumul a fost chiar scurt:)
La intoarcere insa a fost cosmar. Avionul era full, am nimerit langa niste copii mici care le cam urlau, a fost f obositor. O sa ai o mica surpriza legata de masurile de siguranta la urcarea in avionul de state - te pun sa te descalti :D. Daca mergi in Las Vegas - americanii nu au mancare pe cursele interne decat contra cost (nu costa mult dar e bine sa stii), deasemenea dau filme misto in avion dar castile costa, asa ca n-ar strica sa ai unele in bagaj :D Ai grija cand vii la aeroport (despre NY vorbesc)- noi era sa pierdem avionul de LA pentru ca se circula groaznic si era si coada mare la imbarcare - ne-am bagat in fata pana la urma, au mai strambat unii din nas, dar altfel chiar pierdeam avionul

NY - eu am fost nitel dezamagita la inceput. Vazusem prea multe filme americane:) Cand am intrat in oras mi s-a parut de-a dreptul banal; cum in filme toate actiunile se petrec in Manhattan ma asteptam sa vad zgarie nori peste tot, ei bine astia sunt doar in centru, in rest un oras cu blocuri si cu casute la periferie. Dar... in Manhhatan e ca-n filme! Neaparat sa faci o vizita si seara. Pe langa Times Square este si un ToysRUs - un magazin de jucarii pe vreo 3 nivele - noi am fost fara copii si tot am stat juma de ora pe acolo. In rest Liberty Island si Ellis Island sunt de vazut, Rockefeller Plaza, Empire State, Metropolitan Museum (aici parca imi aduc aminte ca e gratuit - sa fii atent ca poti plati onorific un bilet dar nu e obligatoriu),Gughenheim Museum. Noi am fost si in Brooklyn, am macat o pizza mare si buna si ne-am plimbat pe pod. Ia-o pe 5th avenue (vezi sa nu scape sotia la cardul de credit) pana la Central Park care iar e misto, mai ales daca mergi cu copiii (au o gradina zoo acolo) E incredibil de mare parcul asta, din Empire State se vede totul cenusiu si doar imensitatea asta verde care este Central Park.

Washington - e altceva, mai european parca. E plin de muzee, toate sunt gratuite si foarte frumoase. Cred ca macar 2 zile ti-ar trebui sa le vezi si nici atunci n-ai vedea totul. Noi am stat cateva ore bune doar in Air and Space Museum  care e fascinant, apoi este Museum of Natural History - asta o sa le placa si copiilor si inca multe altele. Am fost in Capitoliu - am asistat si la o mica sedinta parlamentara - si la ei se cam chiuleste:) Traiam cu impresia ca, Casa Alba se viziteaza, dar am ramas doar cu impresia - poti insa sa faci poze agatat de gard:)
Inca o data, atentie cu parcarea!

La Detroit si Chicago n-am ajuns. Dar daca nu ajungi in Vegas, poti incerca sa vezi Atlantic City, un orasel la ocean, si el plin de cazinouri. Altceva frumos de vazut, copiii vor fi super incantati.  este acvariul din Baltimore unde au si spectacol cu delfini.

Off ce m-ai zgandarit, la anul musai dau o tura iar. Te astept cu impresii despre Chicago:)

#14
sorinocu

sorinocu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.06.2006
mersi mersi
Tocmai mi-am facut rezervarea biletelor. Ma costa ~ 2.100 € pentru toti 4 cu British. Preferam ceva nemti dar daca mai scutesc ceva euroi e super bine (cheltuiesc mai mult in state). Sper sa nu puna astia ceva bombe prin Londra chiar la cursa noastra notangel.gif
Inca o data super mersi.
O sa te tin la curent si clar poze...

#15
the_limit

the_limit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.07.2006
am studiat si apreciat mult raspunsurile privitoare la "West coast"... noi vom ajunge in LA in decembrie pentru vreo 3 saptamani si incerc sa imi conturez in plan de bataie, sa includ cat mai multe "obiective"... asa ca orice alte detalii sunt bine venite, pt ca deocamdata eu nu stiu ce sa intreb... doar o chestie legata de transport... inteleg ca e musai masina, sau exista si alte mijloace (tren/greyhound/metrou/....) ????

#16
xaxa

xaxa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 13.03.2006
Washington – cazarea in oras e scumpa, eu nu am gasit ceva sub 100$/noapte in zona mai acatarii (nu am inchiriat masina, asa cam fost legat de transportul public). Metroul circula bine si te leaga comod de principalele obiective, sint statii aproape de Union Station, Capitol Hill, Arlington, Pentagon si Pentagon Mall. Fiecare intrarea are cite o harta electronica unde poti sa deslusesti incotro mergi. la Pentagon Mall era un mic magazinas care iti facea in 1/2 de ora o placa de inamtriculare cu nr tau de masina de acasa,  dupa standardul oricarui stat american - asa, ca fason. Porti merge in George Town – care e un fel de Monmartre washingtonian, da poate nu atit de idilic. exista un Flea market – parca simbata. Pe vreme frumoasa linga Memorialul Washigton  se vind tricouri 3 la 10$, cu toate numele statelor USA. Daruri comode pt prietenii de acasa. Nu mai tin bine minte, dar fie Strada 0 fir Strada P era cea cu magazine pt ‘minoritatile sexuale ‘. Union Station e de vazut si de acolo poti lua un tren rapid pt New York. Exista tren spre Baltimore si acolo de la gara este un troileibus turistic care face turul orasului contra (parca) 5$. Si la Washington de linga Capitol pleaca un autobus turistic. Probabil si in alte orase. Iti iei o cola si un hotdog si te plimbi o ora, timp in care ti se spune rar si deslusit la ce sa te uiti. In Union Station e un punct de informare turistic de unde poti lua o harta si un ghid gratuit al orasului. la muzee e cam coada, in special daca se deschide vreo expozitie noua. la intrarea in Air/space museum e o bucata din luna - una dintre mostrele aduse de misiunile apollo. Poti intra mai toate aparatele expuse, inclusiv intr-o capsula Soiuz si una mercury. la memorialul razboiului din coreea sau a celui din vietnam contra 1$ primesti un petic de hirtie pe care poti sa copiezi un nume de pe zid. veteranii de razboi vind insigne si medalii. Cind am fost eu (inainte de 9/11) se vizita si Pentagonul si Casa Alba. Acum se pare ca nu. In zonele turistice vei fi deseori rugat sa faci poze unuia sau altuia (cu aparatul lor) si poti sa  faci acelasi lucru, este un gest obisnuit in state.
in rest e cam la inspiratie, ca si timpul si banii sint limitati.

daca avionul e gol (50% am experimentat si eu) dupa Londra poti sa te duci pe unul dintre rindurile din mijloc - airbusul are 4 scaune pe mijloc - si daca gasesti 4 scaune goale sa te intinzi si sa dormi linistit. stewardesa iti va aduce o perna si o patura.

Edited by xaxa, 17 October 2006 - 16:07.


#17
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Ce am vazut si eu in California, in 7 zile.

San Francisco - merita fara indoiala, oricit ai aloca e putin. Eu am avut timp pe indelete sa ma opresc doar la Pier 39, sa vizitez un submarin de acolo (USS Pampanito submarin din razboiul 2 - foarte interesant sa vad cum se traia pe un submarin diesel in acele vremuri), sa ma plimb nitel prin centru, prin parcul lor central (imi scapa numele - au si gradina botanica, gardina japoneza cu ceainarie japoneza unde am oprit la un ceai) si in rest tur cu masina (inclusiv pe Lombardo Street - celebra din filme) si sa ma opresc la Cliff House, de unde te uiti la foci. Am trecut prin multe cartiere cu masina. Mai sunt multe de vazut, de urcat pe dealuri pentru panorama, de mers cu tramvaiul ala clasic, cu cablu. Ca suvenir merita sa iti iei ciocolata Ghirardelli, care e o marca celebra pe la ei http://www.ghirardel.../ghirardellisq/ Sunt saculeti cu mai multe sortimente. A, si se gasesc si tot felul de biscuiti si prajiturele dupa retetele bunicilor americane. La pier 39 am mincat clam chowder, o supa de scoici in piine sourdough la sfatul cuiva, ca specialitate locala. Tot acolo te poti delecta cu jazz cintat pe strada.

Pe linga San Francisco am fost la Muir Woods, padure de sequoia si la Muir Beach - frumos pt plimbare. Si la Golden Gate bridge, ofcors! La punctul belvedere de pe malul celalalt.

Merita o plimbare cu masina pina la Mendocino, un orasel care apare in multe filme; sunt galerii de arta si restaurante pescaresti. Are trotuare pavate cu lemn pe strada principala. E un peisaj incintator. Mai la nord merita mers pina la Eureka, pe coasta. La Fort Bragg e o gradina botanica interesanta.

Am fost si la Shasta Caverns, ca sa vad si eu o pestera in California.

Au multe orase istorice, unul cu o strada principala foarte frumoasa este Weaverville. Dar am vazut orase care nu spuneau nimic si in centru aveau pastrate constructii ca in filmele western, de acum 150 ani, inclusiv puscaria sau gara, transformata in altceva.

Yosemite merita toti banii, si daca iti plac drumetiile stai 3-4 zile si fa trasee.

Lake Tahoe - cu prinzul luat la etajul 18 intr-unul din cazinourile din Nevada si apoi plaja.

Cam atit pe scurt.

Edited by abancor, 18 October 2006 - 12:05.


#18
bombonica

bombonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 29.05.2006

View Postthe_limit, on Oct 17 2006, 11:24, said:

am studiat si apreciat mult raspunsurile privitoare la "West coast"... noi vom ajunge in LA in decembrie pentru vreo 3 saptamani si incerc sa imi conturez in plan de bataie, sa includ cat mai multe "obiective"... asa ca orice alte detalii sunt bine venite, pt ca deocamdata eu nu stiu ce sa intreb... doar o chestie legata de transport... inteleg ca e musai masina, sau exista si alte mijloace (tren/greyhound/metrou/....) ????


sincer nu prea am experimentat altceva dar eu zic ca fara masina e greu, mai ales ca nu e asa scump de inchiriat si benzina e ieftina. e drept ca daca stai doar in LA, e clar ca vei gasi transport in comun dar nu prea ai ce face 3 sapt in orasul asta...in orase nu am circulat prea mult cu masina, de regula parcam undeva si apoi cu harta in mana mergeam pe jos la greu (mie imi place sa bat cu piciorul orasul:) dar, de ex, la san francisco, poti bate orasul cu piciorul, dar la golden gate ajungi cu masina. nu e cazul sa te sperie circulatia, daca cumva locuiesti in bucuresti, n-are ce sa te sperie in america:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate