Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Captura de calitate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Din ce in ce mai muti dintr noi intra in posesia unei placi de captura cu performante mai bune sau mai slabe... incepand cu un simplu TV Tuner si ajungand la o placa de captura dedicata.
Evident ca oricine isi doreste sa faca o captura cat mai de calitate urmarind sa aiba in final un material video cat mai calitativ.
Nu vreau sa ma refer in continuare la codecurile video ci la calitatea intrarii video.
Personal de vreo 2 ani am montat pe caluculator un TV Tuner intern PCI dotat cu un chipset Connexant BT878A - destul de standard, MONO insa care merge si in Windows 2KXP. Nu pot sa zic ca am facut mai nimic important cu el, supunand mai mult la proba tunerulintrarea composite si unele programe de captura, obiectivul principal fiind doar intelegerea setarilor si gasirea unui optim pentru atunci cand ma decid sa fac o captura... De multe ori m-am gandit insa ca, captura mea sa fie cat mai calitativa pentru un material scurt 3-5min. si atunci te gandesti la o rezolutie maxima 768x576 (4:3 PAL) RGB si fara compresie sau doar un HuffYUV; moment in care puteai sa zici ca asta e tot ce se poate. Asta pana de curnad cand am gasit intr-o revista un Tv Tuner cu chipset Connexant CX23881 unde se specifica ca decodarea se face pe 10biti fara de 8 biti la cipseturile anterioare - O-oo!
Ceea ce inseamna ca de fapt putem sa mai castigam in calitate... insa cat? Care e diferenta - exista si ceva mai powerfull?!?
TV Tunerul cu prcina este un Leadtek WinFast TV2000 XP Expert - stie cineva ceva despre el?!? Ca pret nu e prea mult - in jur de 70 de euro.

O alta componenta importanta la captura este culoarea - "Pixel Depth", care de obicei este YUY2 care fata de RGB este ceva mai contrastata si mai putin luminoasa, ceea ce face ca, captura sa fie suparator de contrastata daca ne gandim la un material clitativ.
Evident si rezolutia si pastrarea raportului de 4:3 e o chestie greoaie astfel incat se intampla sa nu putem seta o rezolutie mai mare de 704(720) pe verticala ceea ce duce la un alt raport decat 4:3 daca avem nevoie de un material ce trebuie rulat pe PC si nu pe TV iar codecul nu permite la reulare in fullscreen in format 4:3 (cum se intampla la MPEG2).

De curand mi-am inoit calculatorul cu o placa video noua - nu de top insa buna pentru ce imi trebuie mie - un ATI Radeon 9200 128MB iar pentru ~6$ in plus mi-am luat versiuna VIVO! Inca nu am incercat sa bag un semnal video pe intrarea CompositeS-Video insa tare sunt curios sa vad cam care e diferenta de calitate la captura intra ea si tuner. Nu am gasit nici un fel de specificatie pentru aceasta intrare... Ca format acepta maxim 720x576 si doar YUY2 si UYVY.
Stie cineva ceva?!?
Evident ca nu e o captura profesionala, insa ar fi interesant de vazut doar din punct de vedere al semnalului video sa vezi cam la ce calitate poti sa ajungi.  :oK:

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Evident ca oricine isi doreste sa faca o captura cat mai de calitate urmarind sa aiba in final un material video cat mai calitativ.


trebuie gandit un pic "tehnic" pt rezultate cat mai calitative. degeaba ai baga bani cu galeata intr-o placa buna de captura cand :

- pt imagine proprie, camera digitala cat mai buna/scumpa este raspunsul si un firewire chior.
- pt capturi de pe TV, satelit si o placa de computer care ti-ar permite sa tragi direct mpeg2-ul transmis -> calitatea cu adevarat maxima la un bitrate mult mai mic decat un uncompressed, fie el si YUY (care YUY apropo este modul de transmitere a semnalului TV by default, deci tragand in RBG doar adaugi informatie de la tine, degeaba)

a, si VIVO sucks, cel mai banal chip in implementarea cea mai ieftina. plus problema vesnica, soft (adica driver) de 3 lei

#3
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
DA! Dar eu ma gandeam la o captura analogica standard...
Sa zicem de exemplu de pe un Hi-8 care nu e chiar asa de jalnic; bagi in compisite si incerci sa scoti ceva calumea.

Despre VIVO nu pot sa spun prea multe lucruri acum pentru ca nu am bacut decat o bucla intre VO si VI pe S-Video si erea OK! Ca soft oricum folosesc programe standard de captura gen VirtualDub; driverul e chiar OK! Initial m-am gandit ca fiind pus pe placa video - pe AGP o sa am un transfer mai bun cu o utilizare de procesor mai mica :)

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Dar eu ma gandeam la o captura analogica standard...

ce e aia o captura analogica standard ?

>Sa zicem de exemplu de pe un Hi-8 care nu e chiar asa de jalnic; bagi in compisite si incerci sa scoti ceva calumea.

Hi8 e doar un tipde banda, camera de tip Hi8 poate sa fie buna/profesionala/scumpa si sa obtii o calitate exceptionala in limita de 400 de linii de rezolutie cat permite standardul, sau poate fii ceva cat mai ieftin, din care materialul sa arate doar OK. depinde si de pretentii si scor.

prin composite daca scoti material tras bine pe Hi8, pierzi cam 35% din calitatea semnalului. composite e pt VHS de fapt. pt acest standard (Hi8 si SVHS) s-a inventat mufa/conexiunea/cablul S-Video

#5
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by GunX

ce e aia o captura analogica standard ?  

Hi8 e doar un tipde banda, camera de tip Hi8 poate sa fie buna/profesionala/scumpa si sa obtii o calitate exceptionala in limita de 400 de linii de rezolutie cat permite standardul, sau poate fii ceva cat mai ieftin, din care materialul sa arate doar OK. depinde si de pretentii si scor.

prin composite daca scoti material tras bine pe Hi8, pierzi cam 35% din calitatea semnalului. composite e pt VHS de fapt. pt acest standard (Hi8 si SVHS) s-a inventat mufa/conexiunea/cablul S-Video

Analogic standard - ma refeream ca avem o imagine cu 250-400 linii ce o scoatem pe un composite/S-Video :)

Ma refeream la un Hi8 ca la un "standard de calitate" - deci cum ai spus si tu undeva pe la 400 de linii (oricum 400 ar fi excelent)

Evident ca daca cameraplayer-ul nu are S-Video trebuie sa scoatem pe un composite... sa nu fim totusi rautaciosi  :drac: ; evident ca daca aveam componente, ma legam pe ele  :D

Nu pierzi 35% din semnal - chiar exagerezi  :rolleyes: Stiu televiziuni mari in Roamania care au inca tot circuitul pe composite!!!  :cya: si dupa atatea iesiri intrari composite nu pot sa zic ca se vad la calitate de VHS.

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Nu pierzi 35% din semnal - chiar exagerezi  Stiu televiziuni mari in Roamania care au inca tot circuitul pe composite!!!

confunzi iesirea pe componente cu iesirea video complex. mufele arata la fel, dar in prima varianta chiar daca pentru un necunoscator arata "cam" la fel, ele sunt de fapt trei la numar, iar solutia aceasta este aproximativ maxim calitativa in domeniul analogic.

si uite, despre exagerea procentului, ca sa nu ma contrazici degeaba, daca te intereseaza sa-ti dau cursurile mele de anu trecut de la fac. electronica despre televiziune, te poti convinge singur de ce nu poti avea un semnal mai bun de calitatea VHS la capatul unui cablu video composite (atentie, am zis calitatea standardului VHS, nu cum arata o banda VHS trasa pe un video de 50$).

#7
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
Nu confund cu iesirea pe componente (RGB)... eu am spus ca daca aveam iesire pe componente cum au majoritatea S-VHS (analogdigital) si Beta si intrare intr-o placa de captura tot RGB atunci nu mai imi puneam problema calitatii.
Evident ca poti sa stii mult mai multe, insa eu zic ca aici e loc de discutie.

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
iesirea pe componente nu este RGB, ci Y Pr si Pb (luminanta si doua diferente de culoare Ev/Eu). RGB e un spatiu de culoare la calculator (mai bine zis monitor/LCD)

si am zis ca o confunzi apropo de momentul cand ai zis ca stii televiziuni mari care lucreaza pe video complex.

#9
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002
OK! Vroiam sa fie cat mai usor de inteles pentru toti; practic asa sunt cablurile mai usor de recunoscut RGB (ca tot ziceai ca seamana) - Practic tu te-ai referit la Y, R-Y, B-Y insa:
ca sa nu mai fie nici un fel de confuzie:
Component Video
A video system containing three separate color component signals, either red/green/blue (RGB) or chroma/color difference (YCbCr, YPbPr, YUV), in analog or digital form. The MPEG-2 encoding system used by DVD is based on color-difference component digital video. Very few televisions have component video inputs.

Composite Video
An analog video signal in which the luma and chroma components are combined (by frequency multiplexing), along with sync and burst. Also called CVBS. Most televisions and VCRs have composite video connectors, which are usually colored yellow.

S-Video
A type of video signal and analog I/O system that transmits luminance and color (Y,C) portions separately, using multiple wires.

:oK:

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ok, atunci acuma sa-mi zici si mie ce "televizuni mari" stii tu ca folosesc composite video si in ce proces

#11
GOR

GOR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 16.10.2002

Quote

Originally posted by GunX
"televizuni mari"

Ai uitat sa spui "din Romania"  :D
Spre exemplu Antena 1 are aproape tata "instalatia" pe composite - grupuri de montaj, regii, legatura cu regia de emisie toate sunt composite... mai sint si cateva in Y-C, componente, SDI insa 95% este composite - de fapt a cam ramas totul la nivelul anului '93-'94  :(

Insa nu as vrea sa vorbim in continuare despre asta ca nu are rost!
Daca stii mai bine mi-ai spune si mie care e diferenta asta de decodare intre 8 si 10 biti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate