Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum scap de: Cartite, Furnici, Viespi,gindaci ..?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#37
mario's

mario's

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2007

 mario, on Apr 18 2007, 18:28, said:

n-am gasit alt loc de postat.
Am o mica/mare problema...
Cine stie cu ce se poate scapa pe o durata mai lunga de cateva zile de furnici ?  Ce imi recomandati mai profi decat spray-urile din comertul clasic ?

Multumesc anticipat.

E simplu. Mergi la magazin si cumpara o sticla de petrosin dupa care fa rost de o siringa ( de preferinta cat mai mare ca sa nu stai tot timpul sa o umpli). unde vezi o "sedinta" de furnici pune petrosin pe ele. Cu siringa poti introduce petrosin si in spatiile mici ( gauri, imbinari podea-perete, etc). Efect garantat 100%. Eu aveam probleme cu furnicile cu aripi. Numai asa am reusit a scap de ele. Daca folosesti petrosin in camera unde urmeaza sa dormi e de preferat sa-l folosesti cu cel putin 3-4 ore inainte dupa care poti aerisi camera.

sper sa-ti fie de folos.
Mario

scuze : seringa

#38
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

 RoVal1972, on Apr 11 2007, 00:43, said:

n-am gasit alt loc de postat.
Am o mica/mare problema...
Cine stie cu ce se poate scapa pe o durata mai lunga de cateva zile de furnici ?  Ce imi recomandati mai profi decat spray-urile din comertul clasic ?

Multumesc anticipat.

Le pui un indicator care sa arate pe unde este iesirea din casa.:D  :D  :D

Serios vorbind,eu am folosit mai demult,din comert, un fel de "chestii" din plastic in forma unor piramide fara varf,in care era miere amestecata cu un fel de otrava. Ideea era ca furnicile intrau la miere si luau si pt. alimentarea puietului si a celor ramase acasa,astfel ca se distruge intraga colonie. Parca erau produse de Bayern,dar nu bag mana in foc.

#39
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Intr-adevar, asa cum zice si DDuras, cea mai eficienta si definitiva metoda de a scapa de insecte, in special de furnici, care au un ridicat grad de organizare sociala, este folosirea momelilor cu insecticide sistemice. Acestea nu afecteaza doar indivizii care intra in contact cu produsul, ci determina emisia unor feromoni repelenti pentru restul coloniei.
Nu se poate sa nu gasesti in comertul de profil asemenea substante. Si mai sunt acum si o multime de firme specializate pe lucrari de dezinsectie, dezinfectie si deratizare.

#40
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Merci, incerc sa caut acele piramide...

Stiu ca exista firme... dar mi-e cam greu sa ii duc acolo, adica mi-e peste mana.

#41
opelashu

opelashu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.03.2007

 b3b3lusha, on Apr 9 2007, 12:23, said:

Poate cartitele au auzul mai fin decat sobolanii.
Totusi poate este cineva care a incercat ultrasunetele special pentru cartite...
MI se pare prea frumos ca sa fie adevarat. Dispozitivul nu e foarte scump (in jur de 100 RON), pur si simplu il infigi in pamant, si-l lasi acolo sa-si faca treaba. E rezistent la apa si bateria se schimba la 45 de zile.

si ai mei au cartite in gradina si ne-am luat un vibrator d'ala din metro (sau carrfeour, nu mai stiu)


DAR, sambata am dat o fuga pana acolo si am constatat cu stupoare ca erau 3 daca nu 4 musuroaie de cartita in jurul emitatorului... parca le-ar atrage, nu le-ar respinge... so.. nu stiu..

off topic: nu inteleg cum se declanseaza dracia aia, ca din cand in cand incepe si bazaie... prietena ea s-a speriat de el ca era sub o cutie (sa nu se ude) si credea ca e o bazdaganie acolo sub cutie care vrea sa iasa  :lol: :lol: :lol:  

concluzia e ca face ceva, dar nu cred ca e chiar asa util...  ar mai fi o solutie sa il pui in coltul gradinii dc atrage cartitele, macar asa scapi de ele, indepartandu-le  :P

#42
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2005

 RoVal1972, on Apr 11 2007, 00:43, said:

n-am gasit alt loc de postat.
Am o mica/mare problema...
Cine stie cu ce se poate scapa pe o durata mai lunga de cateva zile de furnici ?  Ce imi recomandati mai profi decat spray-urile din comertul clasic ?

Multumesc anticipat.


salut ,

eu le-am alungat cu esenta de lavandà de la plafar.
le-am pus picaturi pe unde le vedeam mai des si au renuntat sa mai treaca pe la mine.
mi-au trebuit cca. 2 sticlute, rábdare si tutun.

#43
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Recomand Fedona impotriva furnicilor si altor insecte din casa. Relativ ieftin, fara miros si nu e daunator pentru vietuitorii cu sange cald. Cel putin asa se spune. Totusi prudenta e recomandata.

#44
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 amandigi, on May 20 2007, 23:21, said:

Recomand Fedona impotriva furnicilor si altor insecte din casa. Relativ ieftin, fara miros si nu e daunator pentru vietuitorii cu sange cald. Cel putin asa se spune. Totusi prudenta e recomandata.
Unde gasesc Fedona asta ? Piramide n-am gasit pana acum, nici altceva care sa-mi inspire incredere.

#45
lys3rg0

lys3rg0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 19.01.2006
Cineva mi-a recomandat fiole de Regent contra puricilor de pe matze, dar a mers foarte bine si pentru gandaci de bucatarie si furnici. Gasesti la orice farmacie veterinara.

#46
Phoenix

Phoenix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 25.05.2004
eu am dat cu spray K600 pentru insecte scrie pe el. au fugit mancand norii, de 2 ori am dat....

#47
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 Phoenix, on May 30 2007, 17:37, said:

eu am dat cu spray K600 pentru insecte scrie pe el. au fugit mancand norii, de 2 ori am dat....
la mine a functionat, dar extrem de temporar...

#48
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006
In caz ca nu ai reusit sa scapi de ele (cu toate ca a trecut ceva timp), foloseste Raid spuma pentru gandaci si furnici.
Si eu am avut aceeasi problema cu furnicile, doar ca eu aveam mai multe furnici d-alea cu aripi (nu stiu cum se numesc) si erau f enervante. Pana acum cateva zile ieseau de sub dusumea intr-o fericire.
Am dat cu Raid de doua ori si pana acum n-au mai aparut. Probabil ca a distrus si furnicile, si ouale lor  :D

#49
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Week end ul asta o sa incerc cu Regent... Piramide n-am gasit inca.

#50
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
In camp (aKA Cartierul Madrid) ma confrunt cu un flagel periculos: Viespile, care sunt omiprezente si foarte agresive pe aceste calduri.

Toate casele au fost napadite. Sunt cuiburi in cele mai de sus puncte sau sub tigle.
Imi e frica sa ies din casa.

Exista servicii specializate de eradicare ?

#51
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Poate exista aici solutii:  http://forum.softped...howtopic=169751

#52
irini_mialex

irini_mialex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 27.07.2006

 laurentcauia, on Oct 30 2006, 22:18, said:

Motorina e cea mai buna, este repelenta adica nu le place mirosul si se cara. Daca vrei un pm si te ajut daca esti din buc. vara lucrez in apicultura in franta si ei au viespi mari acolo, daca ai din alea comune nici oprobleme pentru mine, fara protectie te rezolv.

Am gasit pe un site textul asta:

http://www.3838.co.j...eep_step06.html

" Instalarea de dispozitive anti-viespe

Se instalează eliminatoare de viespi în fața porții albinelor. Aceste dispozitive se bazează pe obiceiul viespilor intrate în stup pentru a spiona ca atunci când ies din acesta să se îndrepte oblic în sus; au formă de coș și sunt construite si dispuse așa încât viespile care ies din stup să intre în ele și să nu mai poată ieși. Odată prinsă o viespe, datorită feromonilor emiși de ea restul viespilor intră și ele în coș una câte una. Cu un asemenea dispozitiv instalat, ajunge și o singură inspecție pe săptămână pentru a ține viespile la respect.

Prevenirea pagubelor prin capcane puse încă din primăvară

Se pune miere lungită cu apă într-o sticlă de plastic și se adaugă o linguriță de drojdie pentru a o face să fermenteze (se poate încerca și cu amestecuri de sake, oțet și zahar). Ideea dispozitivului este să ademenească mătcile de viespe în căutare de glucide cu mirosul de fermentare și să le înece când intră in sticle. Se împrăștie asemenea capcane în jurul stupilor încă din primăvară. E o strategie prin care se încearcă micșrorarea densității de viespi din teritoriu prin măsuri din vreme."

#53
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Si totusi.. nu gasesc in Romania nici o firma care sa vina sa ucida viespile :(
E incredibil !

#54
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005

 g3nov3s3, on Oct 9 2006, 09:54, said:

Cum puteti sa fiti asa sadici si sa vb de omorarea unor biete animale? Sunt si ele niste suflete nevinovate...Credeti ca stiu a cui e casa si ca nu au voie sa stea acolo?
Daca vrei sa scapi de ele, pune-ti un costum de protectie, desfa acoperisul cu grija, ia cuiburile incetisor si muta-le in alta zona.....
Oricum o sa vina iarna si probabil or sa moara majoritatea,saracele.....

PETA vegheaza peste tot si toate  :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate