Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Cum scap de: Cartite, Furnici, Viespi,gindaci ..?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
@omu nostru cu problema: vezi sa nu omori si altceva cu carnea aia tocata.

#20
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006

 AlexIP, on Oct 10 2006, 18:55, said:

@omu nostru cu problema: vezi sa nu omori si altceva cu carnea aia tocata.

O sa pun otrava pe acoperis aproape de cuibul lor, sper sa nu ajunga si alte animale p'acolo...

P.S. unii dintre voi ati luat-o pe aratura, ne neg faptul ca ma si distreaza polemicile dintre voi. Pana la urma pentru asta calarim forumul: sa te relaxezi dar si sa afli lucruri interesante, nu?

#21
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.11.2005

 ac76, on Oct 8 2006, 19:22, said:

Cum sa fac sa scap de 3 cuiburi de viespi care s-au aciuat sub acoperisul casei mele??? Mentionez ca accesul este limitat, ele patrund printr-o mica fanta sub tabla si si-au facut cuib acolo... Asadar nu pot sa le distrug cuibul pt. ca nu am acces. Sa le dau cu insecticid, sa pun ceva otravit prin zona, sa chem vreun apicultor, sa le dau foc ( nu pot ca arde casa cu totul :)). Astept sfaturi si pareri, multumesc anticipat.

Incearca sa le astupi gaura cu ceva ( ex. chit de geamuri, costa 15 mii lei punga de o juma de kg , se intareste foarte tare ) si sa faci operatiunea asta noaptea, cand sunt toate inauntru in cuib si destul de amortite.

In felul asta le inchizi inauntru si o sa moara, nici nu te musca si nici nu isi fac cuib in alta parte pe langa casa.

Daca le bagi insecticid sau alte chestii, probabil o sa moara, dar la anul o sa vina altele sa-si faca cuib acolo, daca locul le place, si o sa ai aceeasi problema in fiecare an.

#22
mymothman69

mymothman69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 16.01.2006
Mai fratilor, cata filosofie, am cazut pe spate!  Fii atent aici- in fiecare vara se aciueaza intre 1- 5..6 cuiburi de viespi in pod si in magazie. Daca am acces direct, folosesc un insecticid de la distanta (unu de firma) si le potolesc rapid (ai insa grija sa dai cu nadejde, pana incep sa cada pe jos). Apoi iei cuibul si il distrugi. Daca locul este mai stramt, cauta la un prieten sau cumpara (nu sunt scumpe) de la un magazin cu produse pentru apicultori o masca si manusi. In rest, poti pune ceva mai gros pe tine. Nu recomand folosirea focului sau a produselor petroliere, deoarece riscati sa dati foc la casa (motorina sau alte alea, imbibate in lemn, sub tabla casei bine incinsa de soarele de iulie la amiaza, poate crea surprize neplacute). Alte recomandari- aplicati solutia dimineata devreme sau seara, eventual noaptea, cand sunt amortite. Pentru gaurile inguste, poti folosi si Baygon spuma, care are un tub lung si subtire de aplicare, si care are si o buna remanenta in timp.               Indepartati din zona copiii, animalele si curiosii. Nu va faceti iluzii ca scapati definitiv, la anul vin altele (unica solutie este inchiderea ermetica a podurilor si astupare agaurilor de acces, acolo unde este posibil, sau folosirea plaselor metalice, in cazul in care vrem totusi sa aerisim podurile).
Cu aceasta metoda nu am avut probleme de ani de zile- am lichidat inclusiv cuiburi imense , aproape cat o minge de fotbal, care gemea de viespi ( am folosit un tub mare de raid, pulverizand continuu de la cca 1 m- in cateva minute erau gata, inclusiv cele care se dadeau la mine).
Pentru ecologistii de ocazie- viespile sunt foarte agresive si periculoase :angry: , in special pentru cei cu alergii (asa cum  este sotia mea- umbla mereu cu antihistaminice la ea, decat sa o intepe o viespe, mai bine demolez toata casa). Starnite, viespile te urmaresc pe distanta mult mai mare decat albinele si spre deosebire de acestea, acul lor este neted, asa ca pot intepa de mai multe ori. Extrem de periculoase sunt in special cele care isi fac cuibul in pamant-atentie la copiii, avertizati-i sa nu scormoneasca intr-o astfel de gaura ci sa va anunte imediat, altfel consecintele pot fi foarte grave.  Eu am patit-o personal, m-au intepat in cap desi doar treceam prin zona- dar am turnat cu un bat de la distanta o sticla de motorina in gaura si le-am dat foc. Apoi am mai tras o portie de insecticid si am scos cuibul cu cazmaua, ca sa fiu sigur ca nu mai revin.
Happy hunting!!!

#23
RedMan_BZ

RedMan_BZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 10.04.2005
Ai mai rezolvat ceva?

#24
ac76

ac76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.04.2006

 RedMan_BZ, on Oct 27 2006, 03:54, said:

Ai mai rezolvat ceva?

Nu RedMan, inca astept sa vina frigul si sper sa mai moara din ele sau macar sa amorteasca sa le pot "lucra" fara prea multa protectie. Cumva BZ vine de la orasul cu pricina? Pentru ca acolo se intampla si problema, adica la Spataru (5 km de oras). Daca te confrunti si tu cu aceeasi problema hai sa alegem fiecare cate o varianta si sa ne auzim dupa "executie" sa vedem rezultatele. Valabil si pentru ceilalti useri care au postat.

P.S. am avut o mica tentativa, am astupat gaura unuia dintre cuiburi cu glet - necastigator lozul - dupa o zi au ros efectiv gletul si si-au facut gaura la loc!!!

#25
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

 ac76, on Oct 8 2006, 18:22, said:

Cum sa fac sa scap de 3 cuiburi de viespi care s-au aciuat sub acoperisul casei mele??? Mentionez ca accesul este limitat, ele patrund printr-o mica fanta sub tabla si si-au facut cuib acolo... Asadar nu pot sa le distrug cuibul pt. ca nu am acces. Sa le dau cu insecticid, sa pun ceva otravit prin zona, sa chem vreun apicultor, sa le dau foc ( nu pot ca arde casa cu totul :)). Astept sfaturi si pareri, multumesc anticipat.
Motorina e cea mai buna, este repelenta adica nu le place mirosul si se cara. Daca vrei un pm si te ajut daca esti din buc. vara lucrez in apicultura in franta si ei au viespi mari acolo, daca ai din alea comune nici oprobleme pentru mine, fara protectie te rezolv.

#26
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Mama are la tara o gradina la cre tine foarte mult. Numai ca au invadat-o cartitele. Anul trecut a incercat sa le afume cu niste chestii speciale, dar ele nici nu s-au sinchisit. Cu otravuri nu a incercat pentru ca are cainii si pisici.
Am vazut ca exista niste dispozitive cu ultrasunete care se infig in pamant, ca un tarus. Ma intreb daca intr-adevar functioneaza. Le-a incercat cineva?

#27
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Nu cred ca exista alta solutie...

Pe de alta parte, am incercat un alungator (cu ultrasunete) de soboloani, in garaj.
Nu stiu daca sobolanul nu avea pe unde sa fuga sau nu il deranjau ultrasunetele, cert e ca tot cu otrava l-am terminat...

#28
b3b3lusha

b3b3lusha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 05.10.2005
Poate cartitele au auzul mai fin decat sobolanii.
Totusi poate este cineva care a incercat ultrasunetele special pentru cartite...
MI se pare prea frumos ca sa fie adevarat. Dispozitivul nu e foarte scump (in jur de 100 RON), pur si simplu il infigi in pamant, si-l lasi acolo sa-si faca treaba. E rezistent la apa si bateria se schimba la 45 de zile.

Edited by b3b3lusha, 09 April 2007 - 11:26.


#29
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 The_Napster, on Apr 9 2007, 13:43, said:

Acopera cu asfalt si ai rezolvat problema :D

Nu ca ramin cirtitele captive sub asfalt si o sa il sparga ca sa iasa...


On topic: alta solutie nu vad anticirtite...
Cred ca raza de actiune din prospect este exagerata, o sa trebuiasca mai multe "vibratoare"...

#30
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Imi aduc aminte din copilarie cand petreceam mult timp la tara la bunici ca foloseam urmatoarea metoda:  (Atentie e un pic cam dura :) )
  - descoperit capetele tunelului
  - inundat tunelul cu o cantitate destul de mare de apa

Aveam avantajul ca gradina era un pic in panta.
Vezi poate merge metoda aceasta.

#31
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 ozrind, on Apr 10 2007, 14:01, said:

Imi aduc aminte din copilarie cand petreceam mult timp la tara la bunici ca foloseam urmatoarea metoda:  (Atentie e un pic cam dura :) )
  - descoperit capetele tunelului
  - inundat tunelul cu o cantitate destul de mare de apa

Aveam avantajul ca gradina era un pic in panta.
Vezi poate merge metoda aceasta.
Da, sigur merge...:) confirmat   :coolspeak:  

Planul A:
Vorbeste frumos cu prieteni, vecini, rude, neamuri, sa vina fiecare cu un ciomag, si sa se aseze la fiecare musuroi de cartita, ca sa fii sigur ca nu scapa nici una. La un musuroi, care il consideri ca este inceputul galeriei(care a aparut prima, sau pe unde crezi ca a intrat in gradina), introduci furtunul si dai drumul la H20 la putere maxima...daca prietenii sau vecinii au mila de ele, merge si cu dulai infometati :)

Planul B : Daca iti permite poarta si terenul, baga tractorul la arat    :coolspeak:  

Planul C: Carbid sau TNT  :death: :death:

#32
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
n-am gasit alt loc de postat.
Am o mica/mare problema...
Cine stie cu ce se poate scapa pe o durata mai lunga de cateva zile de furnici ?  Ce imi recomandati mai profi decat spray-urile din comertul clasic ?

Multumesc anticipat.

#33
diabloasd

diabloasd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 22.06.2006
Saracile cartite :(

#34
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
EXISTA UN PRODUS NUMIT ....RITOX  PATROANE FUMIGENE !
Se baga in gaura dupa ce se da foc la un capat ...;apoi gaura se astupa ;degajeaza SO 2 SI CO 2 ...CAM 250 L .
EU AM ASA CEVA LA MAGAZIN .

#35
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
nimeni, nimic ?! :huh:

#36
mario's

mario's

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2007
n-am gasit alt loc de postat.
Am o mica/mare problema...
Cine stie cu ce se poate scapa pe o durata mai lunga de cateva zile de furnici ?  Ce imi recomandati mai profi decat spray-urile din comertul clasic ?

Multumesc anticipat.

E simplu. Mergi la magazin si cumpara o sticla de petrosin dupa care fa rost de o siringa ( de preferinta cat mai mare ca sa nu stai tot timpul sa o umpli). unde vezi o "sedinta" de furnici pune petrosin pe ele. Cu siringa poti introduce petrosin si in spatiile mici ( gauri, imbinari podea-perete, etc). Efect garantat 100%. Eu aveam probleme cu furnicile cu aripi. Numai asa am reusit a scap de ele. Daca folosesti petrosin in camera unde urmeaza sa dormi e de preferat sa-l folosesti cu cel putin 3-4 ore inainte dupa care poti aerisi camera.

sper sa-ti fie de folos.
Mario

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate