Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Teleportare reusita !

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
geo_contact

geo_contact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 10.07.2005
Un grup de savanti au reusit sa teleporteze materie cu ajutorul luminii , in aceasi stare!
Se spunea ca deschide era calatoriilor la mare distanta!
S-a difuzat azi pe un post de televiziune, la stirile de la ora 19:00.
Revin cu detalii de pe net.

  :photo:

Teleportarea nu mai e doar un vis, ci o realitate
Un grup de cercetători danezi a demonstrat că imaginația autorilor de literatură fantastică nu e deloc deplasată.

Aceștia au reușit să teleporteze pe o distanță de o jumătate de metru două obiecte.

film video

Edited by geo_contact, 06 October 2006 - 19:11.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Si tu chiar ii crezi?

#3
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
de mult s-a reusit, nu e o noutate... singura problema e ca au teleportat doar o particula. ce au reusit acum e sa teleporteze mai multe particule odata, dar nu "obiecte" :lol:

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Informatia asta e mult mai plauzibila.

#5
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.03.2004
Profesorul Eugene Polzik si echipa sa de la Niels Bohr Institute at Copenhagen University din Danemarca au reusit sa teleporteze 2 obiecte diferite pe o distanta de o jumatate de metru folosind lumina si materie. Abia acum putem spune: "Un pas mare pentru omenire" chiar daca era teleportarilor spatiale este inca foarte indepartata.

http://www.cnn.com/2...reut/index.html

Edited by zircon, 06 October 2006 - 20:14.


#6
DmF16

DmF16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 06.05.2006
am vazut si eu la televizor...ai idee ce obiecte au teleportat?

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
In sfarist mi-au teleportat cei doi neuroni inapoi .

#8
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 07.07.2005
Parca nu prea imi vine sa cred, nu credeam ca teleportarea este posibila. In curand vor incepe si cu soricei si alte vietati.  :lol:

#9
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Si de Jules Verne au ras destui spunand ca nu e posibil sa se intample ceea ce anticipa el in cartile sale, acea capsula cu oameni care era propulsata spre luna plus muuulte altele care azi sunt normalitati. Asa ca vom trai si vom vedea :D

Edited by exorcistul, 06 October 2006 - 21:01.


#10
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
pe mine cel mai mult ma intereseaza cum au dezintegrat materia, si mai ales cum au reusit sa o reconstituie coerent...

#11
ion_cta

ion_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 18.08.2006
doar jumatate de metru ? de ce nu mai mult ? :D

#12
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View Postgumball3000, on Oct 6 2006, 20:24, said:

Informatia asta e mult mai plauzibila.
dar de ce sunteti asa pesimisti ?
poate de aici va incepe viitorul cu adevarat

#13
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005

View Postgumball3000, on Oct 6 2006, 20:06, said:

Si tu chiar ii crezi?

Ai tu vreun motiv anume să nu crezi?
Sau te afli în treabă pe aci...
DAr cred că e mai bine dacă te dai interesant și sceptic, ca orice român smecher.
E o boală a noastră a tuturor să fim sceptici față de lucrurile bune pe care le pot face alții.
Ceea ce nu înțelegem însă și nu vrem să admitem este cât de înapoiați suntem de fapt.

Mie decoperirea asta mi se pare fabuloasă.
Faptul că acum s-a spus publicului  - și că am aflat și noi - arată cât de mare este decalajul și ne face pe noi să pricepem cât de multe mai avem de învățat și de făcut.

Noi, ca nație, știm foarte bine să criticăm. Când e vorba de construit e mai greu..

#14
OrezarShef

OrezarShef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.08.2006
Au teleportat obiecte. Un obiect este ceva ce se presupune a fi vazut cu ochiul liber. Problema care se pune e alta? La reconstituirea de la destinatie structurii atomice....reapare viata, daca s-ar teleporta o fiinta? Pentru ca problema este ca indiferent daca atomii apar in aceeasi topologie...ei nu mai sunt aceeasi :). Sunt recreati. Si stau si ma intreb, la nivel cuantic, structura e replicata identic (in sensul de exact obiectul insusi)?

#15
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View PostOrezarShef, on Oct 7 2006, 00:15, said:

Au teleportat obiecte. Un obiect este ceva ce se presupune a fi vazut cu ochiul liber. Problema care se pune e alta? La reconstituirea de la destinatie structurii atomice....reapare viata, daca s-ar teleporta o fiinta? Pentru ca problema este ca indiferent daca atomii apar in aceeasi topologie...ei nu mai sunt aceeasi :). Sunt recreati. Si stau si ma intreb, la nivel cuantic, structura e replicata identic (in sensul de exact obiectul insusi)?
e super intriganta faza...eu sper sa realizeze exactamente transferul,ca daca nu, decat trimitem pietre cu biletele pe ele pe saturn...etc... :lol:

#16
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Imi pare rau pentru cine spera prea multe... nu zic ca-i imposibil  dar...
Pentru ca asa ceva sa ne reuseasca am avea nevoie sa inventam si apoi sa consumam intai cativa ani
niste pilule din alea... Brain Enlargement Pills.

Deocamdata primele prototipuri n-au efect  decat - si ala contestat - de la buric in jos.

Edited by blimpyway, 06 October 2006 - 23:41.


#17
adzuser

adzuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 04.08.2006
DA. Asta este o stire cu adevarat senzationala... Probabil ca nu sunt multi cei care sesizeaza efectele acestei reusite.  BRAVO, acelor cercetatori!

#18
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Obiectele acelea înseamnă de fapt mici particule de materie.. Probabil mai mici decât o bacterie sau un virus, aşa că pănă la teleportarea de celule.. ehe, mai este!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate