Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

solutia ideala de conversie din avi in divx

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
andiluX

andiluX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.12.2001
Ma adresez in special lui GunX care shtiu ca e tatic in aceste lucruri. Ca sa fiu scurt: ce nu am reushit io sa fac.
Am o placa de captura pinnacle dv500 dvd si dupa ce fac captura si montez materialul nu reusesc sa fac o comresie care sa ma multumeasca. VCD sau SVCD sunt acceptabile, dar pentru pc as dori o sugestie pt o compresie gen divx - care sa se vada aproape perfect. Calitatea avi-ului capturat este impecabil (pinnacle avi) ..1h cam 15gb..si sint nemultumit ca atunci cand trebuie sa export pentru cd pierd  mult din calitatea materialului.... Astfel valoarea placii se duce pe apa sambetei...
O solutie ar fi DVD-ul.asta shtiu..si am facut... dar shtii nu toti au DVD.
Mersic frumos pt raspuns !
Adrian BURHUI

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
so, tu vrei sa cobori de la 15 GB la 640 MB ?

o solutze ar fi DivX multipass ... dar ma indoiesc ca o sa iasa cum vrei tu...

incearca shi alte codecuri... Xvid sau Microsoft Media 9 care e extrem de bun...

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
>Mersic frumos pt raspuns !

care e intrebarea ? compresie cat mai buna vrem toti... calitate buna de tot costa foarte mult...in rest nu inteleg...

daca e vorba de o camera digitala, valoarea placii este 0 (zero taiat in patru). conteaza ce si cum faci cu materialul in ce softuri, sub ce forma...

#4
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
Incerca un "shot" cu MS Media 9 encoder, 2 pass, si mergi cu o rezolutie nu mai mare de 640, doua canale audio la max. 128Kb/sec, iar durata filmului nu ar prea trebui sa depaseasca 1 ora. Fa teste si mai schimba setarile pana obtii rezultatele dorite. Daca nu ai hick-uri cu formatul proprietar MS, ar trebui sa obtii rezultate multumitoare. Eu am facut mai demult si am fost multumit.
Daca te indrepti catre un open-source atunci cred ca va trebui sa faci multe teste, sa "studiezi" si evident o multime de timp pana gasesti ceva multumitor. Personal, eu nu am avut satisfactii prea mari cu DivX si xVid, dar intre timp lucrurile au mai evoluat...
successssss !

#5
andiluX

andiluX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.12.2001
Gun X eshti chiar asha sigur ca placa valoreaza 0 daca am camera digitala ??? Am si analogica, nu-i o problema... Stii ce face placa  ? Pai cum as putea monta un material fara sa am control pe tv in timp real, efecte in timp real, etc.. o gramada de avantaje...
Intrebarea pusa de mine era super simpla cu ce transform o captura avi de calitate buna (captura specifica pinnacle dv500dvd) intr-un format mult mai mic gen divx ... daca dvd-ul se poate transforma in divx fara pierderi vizibile de calitate, atunci se poate si avi-ul tranforma la fel...sau daca nu avi-ul il fac in format mp2 dvd si apoi comprim mp2-ul. Bafta voua !

#6
Amedio_67

Amedio_67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 10.02.2002
Ai spus ca ai facut DVD. In cazul acesta pot sa iti dau o sugestie: faci intâi format DVD apoi folosesti DVD-2-AVI 1.8 si cred ca ai sa fii multumit. Bafta.

#7
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pardon, eu m-am referit despre placa numai la un transfer digital, ca valoreaza 0 (te refereai la calitate video nu la usurinta muncii) pentru ca ti se transfera calitatea intitiala de pe banda direct pe HDD (captura e o simpla copiere si toate placile din lumea asta o fac la fel)

compresia din DV (aia 1h ~15GB de care zici tu) e destul de tricky dar pana la urma se poate face destul de bine, insa implica o serie de teste si de "chin" de la caz la caz.o reteta universala nu exista, trebuie cunoscute cateva notiuni (foarte bine) despre filtrare, corectie de aspect si compresie. cele mai bune rezultate le obtii programand scriptual (sau pana la urma la extrem si C) in avisynth, cuplat pentru interfatare cu vdub. oricum tehnica de calitate maxima nu o stapanesti dupa 2-3 intrebari pe un forum, pe mine ma pasioneaza subiectul de peste 4 ani, lucrez in domeniu tot de atata timp si tot descoper chestii noi zilnic.

aspectul e foarte general si complex, depinde de fiecare sursa in parte. calitatea o ridici cel mai usor ridicand calitatea la achizitie (mai bine decat o lumina buna si o camera profi 3CCD nici un soft nu-ti echivaleaza asta), dar si din procesare mai reusesti sa castigi destul (sau mai bine zis sa nu pierzi prea mult).

scuze ca nu-ti pot explica asa online o gramada de chestii pe care trebuie sa le stii despre compresabilitatea sursei (reducere noise, dez-acentuare contururi, fundal defocalizat, reducere gama pe suprafete care necestia apoi bitrate mai mic, viteza de elevatie a unui pan/zoom la filmare, interpolare adaptiva de campuri sau filmare direct in pogresiv, etc) dar daca vrei totusi sa aflii despre chestiile astea, da-mi un mail la [email protected]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate