Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Intrebare legata de Adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Salut,
Am si eu un site si am reclama de la adsense. De cateva zile am Page CTR mai mare decat il aveam inainte am cam  1.90% si Page impressions am  9,587 este vreo problema?
Multumesc.

#2
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Nu are nimic stai calm,daca e pana in 10% e bine.

#3
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Si inca ceva daca de exemplu am  Page impressions 392 si Page CTR  4.59% e vreo problema azi e prima zi cand am asa ceva si sunt putin nelinistit pentru ca nu mi s-a mai intamplat pana acum asa. Multumesc inca o data pentru ajutor.

#4
X5

X5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 20.02.2004
Deci Page impressions e nr de afisari care la avut site-ul tau(in speta reclama lui Google pe site-ul tau) iar CTR este nr de click-uri pe care la avut site-ul tau pe reclama de la Google ca si exemplu din 392 de afisari a reclamei Google(392 de vizitatori de sunt mai putini),4.59% au dat click-uri pe reclama Google.
Cu cat creste valoare asta CTR mai mult iar Page impressions ramane la fel(sa zicem 392) poti sa te ingrijorezi,adica se considera ca se da click-uri prea multe la nr tau de afisari.

#5
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Multumesc de informatie deci nu am motive sa ma ingrijorez deja mi-a mai crescut Page impressions am ajuns la 1,003 si mi-a scazut putin si din Page CTR 3.79%. Ma ingrijorasem pentru ca nu mai am avut niciodata Page CTR asa mare.

#6
linked

linked

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.04.2005
pana la urma s`a intamplat ceva?

#7
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Pai nu mi s-a intamplat nimic.  :worthy:  :nonobad:

#8
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Eu am tot timpul CTR-ul in jur de 10% si e OK.

#9
lupusoor

lupusoor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 27.07.2006
Mie mi se intampla rar sa depasesc 2%, de obicei am intre 1.40% si 1.80%.  :)

#10
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

 lupusoor, on Oct 16 2006, 10:19, said:

Mie mi se intampla rar sa depasesc 2%, de obicei am intre 1.40% si 1.80%.  :)

Asta ptr ca nu ai optimizat suficient site-ul..Poti sa obtii 10% cu putin efort, dar depinde si de site...

#11
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Parerea mea este ca daca ai CTR mare ai sanse mari sa te viziteze domnii de la google sa verifice daca nu cumva folosesti metode care contravin termenilor de utilizare pentru a atrage click-uri de la vizitatori.

#12
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
QUOTE(dlh @ Oct 16 2006, 10:30) <{POST_SNAPBACK}>
Parerea mea este ca daca ai CTR mare ai sanse mari sa te viziteze domnii de la google sa verifice daca nu cumva folosesti metode care contravin termenilor de utilizare pentru a atrage click-uri de la vizitatori.


iar daca esti cinstit ...poate te premiaza smile.gif . desi e ciudat mai sunt si oameni care au muncit ca sa ajunga la CTR-ul asta , nu doar cu smecherii

#13
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
QUOTE(Sergiu_Q @ Oct 16 2006, 14:09) <{POST_SNAPBACK}>
iar daca esti cinstit ...poate te premiaza smile.gif . desi e ciudat mai sunt si oameni care au muncit ca sa ajunga la CTR-ul asta , nu doar cu smecherii


De premiat sigur nu. Daca au muncit si au ajuns la un CTR mare foarte bine pentru ei, desi e greu sa crezi ca tot al 10-lea vizitator pe un site apasa pe o reclama fara ca aceasta sa fie evidentiata in vreun fel. Optimizarea la adsense e importanta, doar ca trebuie sa sti sa te opresti inainte de linie. Si cei de la google nu prea stiu de gluma referitor la evidentierea reclamelor.

#14
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005
@dlh CTR 10% nu inseamna ca al 1 vizitator din 10 da click, CTR-ul se calculeaza clickuri/afisari

Oricum mie CTR de 10% imi suna a MFA.

Nu trebuie sa iti cresti cat mai mult CTR-ul ci nr de vizitatori si de afisari (prin content de calitate) si vor veni si banii.

#15
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
QUOTE(pstefan75 @ Oct 16 2006, 16:19) <{POST_SNAPBACK}>
@dlh CTR 10% nu inseamna ca al 1 vizitator din 10 da click, CTR-ul se calculeaza clickuri/afisari

Oricum mie CTR de 10% imi suna a MFA.

Nu trebuie sa iti cresti cat mai mult CTR-ul ci nr de vizitatori si de afisari (prin content de calitate) si vor veni si banii.


Nu neaparat MFA....sunt multe care le au integrate asa de bine, ca le confunzi cu linkuri....
Verifica fileedge.com de pilda

#16
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Da, greseala mea smile.gif Dar tocmai ce citisem un post despre un site care are aproximativ nr de vizitatori = cu cel al afisarilor si ramasesem pe ideea aia.

#17
pstefan75

pstefan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 06.09.2005
QUOTE(Gonthar @ Oct 16 2006, 16:23) <{POST_SNAPBACK}>
Nu neaparat MFA....sunt multe care le au integrate asa de bine, ca le confunzi cu linkuri....
Verifica fileedge.com de pilda



Asta numesti tu f. bine? E slab, crede-ma.
Uite aici exemplu de implementare frumoasa de adsense:
Implementare adsense


Iar referitor la CTR:
- un site cat decat bun ar trebui sa aiba un minim de 5 afisari pe vizitator. La 2 reclame pe pagina, 1 vizitator - 5 afisari (media) ci CTR 10% => toti vizitatorii dau click pe adsense
- munca trebuie facuta sa ai un site de succes, nu un CTR de 10%
- cand muncesti pentru a avea asemenea CTR, e clar ca o faci doar pentru a scoate bani din reclama, deci MFA(Made For Adsense).

Consider ca un CTR decent este de 1-1,5 %

#18
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
La tutorialized e alta treaba. Ei au fost lasati sa modifice codul yahoo pentru ca sunt publisheri premium. Deci nu se pune smile.gif

Edited by dlh, 16 October 2006 - 15:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate