Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

CUM PUN GPS PE N80

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marian ilinca

marian ilinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.06.2006
AM GPS PRIN BLUETOOTH

#2
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005
In primul rand nu prea am inteles ce vrei. Vrei " sa pui GPS pe N80" si "ai GPS prin bluetooth" ... <_<

De asemenea cred ca nu prea stii ce reprezinta termenii.

GPS este un sistem de pozitionare pe glob. Practic oriunde te-ai afla, prin intermediul satelitilor de comunicatie vei primi o pozitionare(Latitudine, Longitudine , inaltime) . Si atat.
Ai nevoie de minim 4 sateliti. Asadar prin intersectia a celor minim 4 "sfere" emise de cei 4 sateliti se poate afla pozitia si inaltimea. Asta asa spus babeste. De fapt sunt masurati niste timpi de raspuns, prin efect Dopler, cu ajutorul unor ceasuri pe baza de Cesiu, de mare precizie,etc.

Telefonul Nokia N80 are conectivitate prin bluetooth. Cu ajutorul unui receiver GPS cu conectivitate Bluetooth poti avea o informatie de tip pozitionare GPS.

Daca vrei o utilitate din chestia asta iti trebuie un soft de navigatie(IGO, TomTom, Navigator, ViaMichelin, Route66, etc).  Iar daca ai si semnal GPS de la un receiver, poti fi integrat pe o harta de navigatie a unui program. Pentru a instala aceste programe ai nevoie de un PDA, MDA, sau smartphone cu sistem de operare WindowsMobile. Din informatiile de pe site-ul nokia.com nu am vazut daca are WindowsMobile instalat pe el. Daca are , atunci poti instala unul din programele de navigatie de mai sus, care are hartile cu tarile care te intereseaza.

Edited by $eb, 04 October 2006 - 07:44.


#3
Fyl

Fyl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.08.2006
N80 are ultima generatie de Symbian S60 adica v3.0 iar aplicatiile mai vechi nu mai sint compatibile

pt. S60 v3.0 a aparut patch la Route 66 Mobile 7, vezi la www.route66.ro

si bine-nteles ca-ti trebuie si un receiver GPS la care sa te conectezi prin BT

Edited by Fyl, 04 October 2006 - 07:56.


#4
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005
Eista si tom tom versiune de symbian, insa nu stiu dacae compatibila cu s60 3.0

#5
smythe

smythe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 11.01.2006
De la Nokia ar fi compatibile cu telefonul tau LD-1W si LD-3W. Ei spun ca functioneaza cu "o serie largă de aplicații furnizate de terți, inclusiv Wayfinder Navigator, ROUTE 66 Mobile, Adnota album și Genimap WeatherGuide"

#6
paulgsm

paulgsm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 08.02.2002
Cu N80 (si alte telefoane cu S60 9.1: E50, E60, E70, N80 NU deocamdata pe 3250 sai N91) merge TOMTOM cu harta europei de est (inclusiv Romania).

#7
ovillio

ovillio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2006
eu mi-am pus tomtom pe n80 si harta europei de est. merge multumitor avand in vedere ca nu e ultima harta. harta v.608

#8
instalatorul

instalatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 30.11.2004

View Postovillio, on Oct 22 2006, 02:54, said:

eu mi-am pus tomtom pe n80 si harta europei de est. merge multumitor avand in vedere ca nu e ultima harta. harta v.608

Este singura oricum si abaterile sunt acceptabile. :w00t:  Eu am pus si un navicore 2006/1 si e bine pus la punct.
Lipesc insa portiuni mari de drumuri.

#9
dotexe

dotexe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 19.10.2006

View Postovillio, on Oct 22 2006, 03:54, said:

eu mi-am pus tomtom pe n80 si harta europei de est. merge multumitor avand in vedere ca nu e ultima harta. harta v.608

am cautat in disperare harta europei de est pentru tom tom, mi-o dai si mie te rog?si eu am N80 merci! [email protected]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate