Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Spiru Haret - lamuriri?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#55
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Jaguar Paw, on Jun 24 2008, 16:12, said:

Spiru-Haret ID (invatamant la distanta) nu are screditare pt nicio facultate!

Daca le spui celor de la minister ca studiezi la Spiru-Haret ID iti vor spune ca nu esti student !

Sunt destule alternative, nu va grabiti sa aruncati cu banii si cu timpul vostru pe geam!

Ei iti pot spune orice (te mint pe fata) dar dupa 3 ani can vrei vrea sa te angajezi undeva vei vedea ca nu iti
recunoaste angajatorul diploma!


Nu va puteti transfera la nicio alta Universitate din tara asta daca sunteti studenti la Spiru Haret ID pt ca
toate univ stiu ca Spiru Haret nu e acreditata pt Invatamant La Distanta cu nicio facultate !


Puteti face si un test, dati un tel la orice univ si spuneti ca vreti sa va transferati la ei de la Spiru - Haret si veti avea o surpriza...

Da, asa este. Cei de la Spiru Haret spun ca sunt acreditati, Ministerul Educatiei spune ca nu sunt. Am vorbit si eu cu amandoua. In plus, acreditarea nu se poate da pentru anul de studiu in curs, deci daca esti deja anul I sau an superior, nu mai poti primi acreditare, pentru ca ai inceput deja cursurile. La ID ma refer. A, si Ministerul mi-a zis ca faptul ca o facultate este acreditata pentru forma de invatamant ZI nu inseamna ca este acreditata si pentru forma de invatamant ID.

Cat despre grile si rezultate, exista forum specializat, cu informatii 100% sigure. Dar cred ca stiti deja asta. Nu e spiruharet.ro. :)

Edited by Deria_Leena26, 27 June 2008 - 19:18.


#56
Camy-Lydie

Camy-Lydie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.05.2008
Lamuriti-ma si pe mine, va rog: am auzit ca pe diploma nu scrie daca ai facut facultatea la distanta sau la zi. Oare e adevarat? Atunci, cum se face ca diploma nu e recunoscuta? Nu e valabila nici cea de la zi la Spiru?
Alta problema: am citit ca invatamantul ID nu e acreditat la majoritatea universitatilor, inclusiv Universitatea Bucuresti. Asta inteleg ca inseamna ca nu se va organiza licenta separata pentru ID, ci vor da impreuna cu cei de la zi, iar pe diploma nu va fi specificata forma de invatamant. Asa se intampla? Ce stiti?
Am citit ceva din Legea invatamantului, scrie ca diplomele sunt echivalente indiferent de forma de invatamant.
Multumesc celor care au scris mai sus, pentru avertizari, le voi lua in considerare.

#57
Mariusxzoner

Mariusxzoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 01.06.2007
mai am si eu o intrebare...e cineva la finante banci ( zi ) de aici? :D

#58
constructorilor

constructorilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.07.2007
Cititi cu atentie:
Hotărâre nr. 635/2008
din 11/06/2008


privind structurile instituțiilor de învățământ superior și specializările/ programele de studii universitare de licență acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea


Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 467 din 24/06/2008


Actul a intrat in vigoare la data de 24 iunie 2008

Edited by constructorilor, 30 July 2008 - 12:02.


#59
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 constructorilor, on Jul 30 2008, 13:01, said:

Cititi cu atentie:
Hotărâre nr. 635/2008
din 11/06/2008


privind structurile instituțiilor de învățământ superior și specializările/ programele de studii universitare de licență acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea


Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 467 din 24/06/2008


Actul a intrat in vigoare la data de 24 iunie 2008

Din moment ce a intrat in vigoare in 2008, iti dai seama ca ii vizeaza numai pe cei din 2008 incolo, nu? Acreditarea si autorizarea provizorie nu se acorda retroactiv, sa fie clar.

#60
Studsh

Studsh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2008

 constructorilor, on Jul 30 2008, 13:01, said:

Cititi cu atentie:
Hotărâre nr. 635/2008
din 11/06/2008


http://www.edu.ro/in.../articles/c170/

Se poate descarca de aici: http://www.edu.ro/in...amp;fileId=8064

Spiru Haret e la pagina 63 din documentul PDF

Sunt vreo 5 Fac Autorizate Provizoriu la ID si ceva mai multe la Frecventa Redusa insa nici la ID si nici la FR nu e vreuna Acreditata !


Din ce am citit pe alt forum se pare ca pe diploma de licenta nu scrie ce forma de invatamant ai urmat insa unele institutii
cer pe langa diploma de licenta si foaia matricola la angajare.

Pe foaia matricola se pare ca e scris ce forma de invatamant ai urmat in fiecare an de fac si notele obtinute


Eu consider ca statul roman reprezentat de Ministerul Educatiei e vinovat pt ca permita ca o facultate care nu are acreditare sa functineze provocand daune morale si materiale irecuperabile celor care urmeaza cursurile acestor facultati !

Bineinteles ca atunci cand un student se inscrie la cursurile fac.  Spiru Haret el intreaba la secretariatul fac daca fac este acreditata asa cum am facut si eu si  raspunsul e intotdeauna pozitiv !

Asa cum o societate comerciala are nevoie de autorizatie (Ex.: sanitara) sa functioneze iar daca nu o are sau nu o obtine intr-un anumit interval de timp este trasa la raspundere la fel trebuie sa se intample si cu o universitate  insa in cazul Spiru Haret ceste probleme grave persista de foarte  multi ani fara ca Ministerul Educatiei sa ia vreo masura !

#61
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Eu zic sa cititi si alte informatii, de unde trebuie...

Repet:

1. Hotararea din 2008 se refera la cei care se vor inscrie in octombrie la Spiru Haret, daca se vor mai inscrie. Pentru cei deja inscrisi, se aplica alte hotarari, ordonante, sunt publicate pe ush.

2. Spiru Haret a lucrat Ministerul pe la spate si a indus in eroare mii de oameni, spunandu-le ca ID-ul si FR-ul sunt acreditate / autorizate provizorii, cand, de fapt, ei au luat cu de la sine puterea acreditarea / autorizarea provizorie de la zi si au extins-o la ID si FR.

Ah, si chestiile astea se stiau de mult, eu le stiam de anul trecut...

PS. Daca studentii ar fi confruntat ce spune Ministerul cu ce spune secretariatul USH, care evident trage focul la oala lui, ar fi stiut de mai demult. Si repet, se stia, am discutat despre asta si la sesiunea de examene de anul trecut. S-a continuat / s-a renuntat (studentii, adica) dupa propria alegere.

Edited by Deria_Leena26, 28 August 2008 - 16:13.


#62
Studsh

Studsh

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.08.2008

 Deria_Leena26, on Aug 28 2008, 17:06, said:

Ah, si chestiile astea se stiau de mult, eu le stiam de anul trecut...

PS. Daca studentii ar fi confruntat ce spune Ministerul cu ce spune secretariatul USH, care evident trage focul la oala lui, ar fi stiut de mai demult. Si repet, se stia, am discutat despre asta si la sesiunea de examene de anul trecut. S-a continuat / s-a renuntat (studentii, adica) dupa propria alegere.

Eu acum 2 ani m-am inscris la Spiru Haret si nu stiam ca e posibil asa ceva, am fost la secretariat la id si am intrebat daca au acreditare si ei au spus ca au, am sunat si la Bucuresti si mi-au spus la fel, aveam si o cunostinta la Buc care e tot la Spiru Haret si el mi-a spus ca e acreditata insa el e la zi si atunci nu stiam ca exista diferentierea asta de acreditare pt fiecare forma de invatamant

De unde dracu sa stiu eu ca astia toti de la Spiru Haret, oameni in toata firea te mint asa pe fata ?!

Ministerul putea sa anunte in presa...undeva care sunt univ acreditate si care nu sunt pt ca nu toata lumea are acces la internet dar lor nu le pasa, timpul trece leafa merge insa noi pierdem aiurea 3 ani din viata pt nimic din cauza Ministerului Educatiei si a celor de la SH

Nu inteleg de ce trebuie sa faca studentii investigatii pe la ministere si de ce li se permite acestor fac sa functioneze?

Oricum sunt foarte putini cei care stiu adevarul insa cu timpul vor afla din ce in ce mai multi

Nu cred ca asa ceva e posibil in alta tara din UE :/

Edited by Studsh, 28 August 2008 - 22:31.


#63
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Nu pot sa cred ca am pierdut 2 ani din viata, aiurea.
Puteam in puii mei sa ma duc la o facultate care sa fie mai in mintile ei.
Ce putem face in aceasta situatie?
Sunt in ultimul an de facultate, la FR si ma gandesc foarte serios sa renunt la ultimul an....
Haide-ti sa dam facultatea in judecata, si sa cerem daune.
Si mie mi s-a spus acelasi lucru la secretariat, "FACULTATEA ESTE ACREDITATA!"
Ministerul edicatiei nu se autosesizeaza in aceste situatii?
Binenteles ca s-au luat bani grei pe aceasta cale de catre domnii de la minister...parerea mea.
NU este posibil intr-o tara din UE sa se faca japca pe fata!!
Traim intr-un rahat de tara.
---------------------
LE:
AM gasit un pdf pe USH  --->> aici  <<--

Ce ma pune pe ganduri:
"... Prin urmare, autorizarea si acreditarea sunt reglementate prin lege, efectuandu-se exclusiv la nivelul specializarilor, respectiv al programelor de studiu si nu la nivelul formelor de invatamant. Evaluarea priveste continutul procesului de invatamant si nu formele in care acesta este organizat"
...dar asta este din 27 august 2007....
Presupun ca este vorba doar de anii de invatamant 2007-2008, nu?

INCA UN PDF

Edited by maxx1nsane, 01 September 2008 - 20:33.


#64
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
c'mon people, chiar nu stie nimeni nimic?

#65
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
Hai cu un raspuns...

#66
sunchaser

sunchaser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2006

 maxx1nsane, on Sep 3 2008, 21:03, said:

Hai cu un raspuns...
Am fosti colegi care au dat licenta in 2008 la Spiru, (la ID cursurile), si care acum au fost acceptati la universitati de stat la masterat.
+"... secretarul de stat pentru învățământ superior, Remus Pricopie, promite că de data aceasta MECT nu va mai sta cu mâinile în sân și că universitatea ar putea să nu primească diplome pentru respectivele programe..." (articol din ziarul Gandul - referitor la masteratele organizate de Spiru). Deci in final nici ministerul nu e decis....

#67
maxx1nsane

maxx1nsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 24.03.2005
sunt curios daca anul care vine va mai fi asa....cel putin sper ca va fi asa, vreau neaparat sa dau masteratul....si sunt la FR...

#68
dmarcel

dmarcel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.10.2003
Sunt si eu curios care este adevarul. Observ insa un lucru pe forumul asta: nu este nici un mesaj de la vreun absolvent Spiru Haret!!! Nici care sa spuna ceva pro acreditare, nici care sa spuna ceva contra... Sunt numai studenti speriati...

Nu este nimeni care a absolvit si apoi a fost angajat pe baza diplomei? Sau vreunul care a avut probleme la angajare din cauza diplomei?

Eu vreau sa intru in invatamant si fac LLR la distanta... Mi s-a spus ca este posibil.

#69
sexy

sexy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 26.01.2008
Va raspund eu Am terminat in 2002 Psiho si Socio si am 2 fosti colegi de banca care s-au angajat ca inspectori sociali  la o primarie (nu dau nume ) Cateva vedete de la antena 1 au terminat jurnalistica si drept la Spiru , Multi politzai sunt absolventi de drept la Spiru si lista poate continua ,asta din ce stiu eu ..sunt mai multe cazuri
Iar cu privire la invatamantul la distanta nu sunt de acord nici macar la o facultate de stat cu asa ceva Asa ca, cei care sunt la ID si se plang ca  ID -ul nu e acreditat mai bine s-ar culca la loc ca tot prosti raman O facultate se face maxim la FF si nici decum la ID

#70
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007

 sexy, on Nov 22 2008, 01:04, said:

Va raspund eu Am terminat in 2002 Psiho si Socio si am 2 fosti colegi de banca care s-au angajat ca inspectori sociali  la o primarie (nu dau nume ) Cateva vedete de la antena 1 au terminat jurnalistica si drept la Spiru , Multi politzai sunt absolventi de drept la Spiru si lista poate continua ,asta din ce stiu eu ..sunt mai multe cazuri
Iar cu privire la invatamantul la distanta nu sunt de acord nici macar la o facultate de stat cu asa ceva Asa ca, cei care sunt la ID si se plang ca  ID -ul nu e acreditat mai bine s-ar culca la loc ca tot prosti raman O facultate se face maxim la FF si nici decum la ID
E adevarat ca cei de la ID mai au si alte preocupari afara de sex.
Iar cand nu cunosti amanunte, mai bine los-o balta si nu fa aprecieri aiurea.

#71
bstefan

bstefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.08.2006
Hotărârea de Guvern nr. 635 privind structurile instituțiilor de învățământ superior și specializările/programele de studii universitare de licență acreditate sau autorizate să funcționeze provizoriu organizate de acestea

http://www.edu.ro/in.../articles/c170/

la Spiru Haret mate-info este acrediatata numai la zi.  :nonobad:

#72
bigfut

bigfut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.06.2008
eu am terminat snspa la id, l-am avut profesor si pe secretarul de stat pentru învățământ superior Remus Pricopie, cel care e mentionat pe undeva mai sus, diploma mea e recunoscuta nu e nici o problema. nu stiu cum e cu id-ul la spiru, dar am colegi care s-au angajat pe posturi cu studii superioare cu ff-ul la spiru (si nu lucrez la privat). deci, diploma la ff spiru e recunoscuta....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate