Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Meseria e spaga de aur

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

artefactul

artefactul

New Member

• Grup: Members
Buna ziua ! Am un deosebit respect fata de oamenii care intradevar vor sa faca ceva bun in tara aceasta. Ma bucur ca in sfarsit se i-a o atitudine in privinta spagii. Sincer va marturisesc ca imi vine sa plang ca am ajuns dupa atata scoala, eforturi, stress, bani cheltuiti din putinul parintilor si mari sacrificii sa ma injosesc in fata unui bolnav care din putinul pe care-l are imi da si mie ca ma vede sarac si ii e mila de mine, un mar, o cafea, uneori 50 de roni. Sincer salariul de 620 ron net imi este insuficient, iar marirea promisa de 10-15 % este o bataie de joc a sistemului, pentru ca aceasta crestere in balanta cu inflatia se anuleaza. Sotia mea este tot medic rezident, avem si o fetita mica de cateva luni, deci avem 1240ron noi si suntem medici nu muncitori necalificati iar fetita are 2 milioane alocatie...Sa stiti voi toti care conduceti acest sistem ca va bateti joc de noi oamenii de la care aveti pretentia sa va trateze cand sunteti bolnavi, sa fie politicosi si vorbeasca frumos cu dvs de fiecare data chiar si atunci cand nu a avut ce manca dimineata inainte de a merge la spital, si este ametit si-l doare stomacul si capul si se gandeste ca i-a spus sotia sa cumpere cartofi din piata cand vine si el nu mai are nici un leu in buzunar...aceasta este realitatea, aceasta este situatia mea...mi-e rusine de mine, mi-e rusine ca trebuie sa iau daca mi se ofera, chiar daca este putin 10-50 ron, este josnic, multumesc bolnavului si-l pun sa semneze o declaratie prin care el imi doneaza acesti bani ca sa nu mai fie probleme cu fiscul....sincer sunt ca un cersetor ... Asa ca dragi colegi pana cand salarul meu ca medic rezident nu ajunge la cel putin 1000 de euro eu nu renunt la spaga. Un muncitor care pune faianta e platit in Romania cu 10ron/ora, deci 80 ron/zi, deci 2400ron/ luna, iar un muncitor necalificat, ia jumatate ,5 ron/ora deci 40ron/zi; 1200ron/luna.....Sa stiti ca ma bate gandul sa ma angajez dupamasa muncitor necalificat cu jumatate de norma sa mai castig putin...Cine nu ma crede treaba lui, nu traieste in realitate....dar salarul nostru acesta e 830 brut si 620 net IMI ESTE RUSINE CA VOI CEI DE SUS NU TRAITI IN REALITATE.....

gio_bari

gio_bari

Member

• Grup: Banned

View Postartefactul, on Mar 6 2008, 18:09, said:

Buna ziua ! Am un deosebit respect fata de oamenii care intradevar vor sa faca ceva bun in tara aceasta. Ma bucur ca in sfarsit se i-a o atitudine in privinta spagii. Sincer va marturisesc ca imi vine sa plang ca am ajuns dupa atata scoala, eforturi, stress, bani cheltuiti din putinul parintilor si mari sacrificii sa ma injosesc in fata unui bolnav care din putinul pe care-l are imi da si mie ca ma vede sarac si ii e mila de mine, un mar, o cafea, uneori 50 de roni. Sincer salariul de 620 ron net imi este insuficient, iar marirea promisa de 10-15 % este o bataie de joc a sistemului, pentru ca aceasta crestere in balanta cu inflatia se anuleaza. Sotia mea este tot medic rezident, avem si o fetita mica de cateva luni, deci avem 1240ron noi si suntem medici nu muncitori necalificati iar fetita are 2 milioane alocatie...Sa stiti voi toti care conduceti acest sistem ca va bateti joc de noi oamenii de la care aveti pretentia sa va trateze cand sunteti bolnavi, sa fie politicosi si vorbeasca frumos cu dvs de fiecare data chiar si atunci cand nu a avut ce manca dimineata inainte de a merge la spital, si este ametit si-l doare stomacul si capul si se gandeste ca i-a spus sotia sa cumpere cartofi din piata cand vine si el nu mai are nici un leu in buzunar...aceasta este realitatea, aceasta este situatia mea...mi-e rusine de mine, mi-e rusine ca trebuie sa iau daca mi se ofera, chiar daca este putin 10-50 ron, este josnic, multumesc bolnavului si-l pun sa semneze o declaratie prin care el imi doneaza acesti bani ca sa nu mai fie probleme cu fiscul....sincer sunt ca un cersetor ... Asa ca dragi colegi pana cand salarul meu ca medic rezident nu ajunge la cel putin 1000 de euro eu nu renunt la spaga. Un muncitor care pune faianta e platit in Romania cu 10ron/ora, deci 80 ron/zi, deci 2400ron/ luna, iar un muncitor necalificat, ia jumatate ,5 ron/ora deci 40ron/zi; 1200ron/luna.....Sa stiti ca ma bate gandul sa ma angajez dupamasa muncitor necalificat cu jumatate de norma sa mai castig putin...Cine nu ma crede treaba lui, nu traieste in realitate....dar salarul nostru acesta e 830 brut si 620 net IMI ESTE RUSINE CA VOI CEI DE SUS NU TRAITI IN REALITATE.....
de ce nu pleci in strainatate?acolo poate o sa fii mai bine platit

novace

novace

Junior Member

• Grup: Members

View Postartefactul, on Mar 6 2008, 19:09, said:

:| M-ai impresionat !
Totusi nu inteleg de ce te chinui sa ramai in tara atata timp cat LOR nu le pasa de noi , ai putea sa o duci foarte bine in Vest.Crezi ca merita sa sa te chinui in Romania doar din patriotism..
O tara fara viitor unde 3 milioane din 21 de romani muncesc iar restul asteapta sa le pice din cer , si aia 3 milioane care majoritatea freaca menta .. asta e ! Nu e vina celor din conducere ci a noastra , a poporului pentru ca acceptam situatia actuala.
Cand ma uit la televizor si vad cum parlamentarii schimba anual parcul auto , politia la fel si toate institutiile .. ma apuca plansu` , si asta intr-o tara unde doar 15 % din populatie munceste.

Cum sa dispara spaga din Romania cand noi pana in momentul de fata nu am avut nici un Presedinte curat ?!
Daca ar fi iesit Vadim presedinte in 2000 pun pariu ca acum statea altfel treaba .. multi zic ca e nebun , idiot insa eu cel putin in Vadim vad omul care are speranta si ambitia ca poate schimba ceva in tara asta.
Saracu` se cearta cu toti , spune lucrurilor pe fata insa cine il aude zice ca e nebun .. dar el vorbeste serios despre coruptia din tara.
Uitati-va la Bucuresti , nici macar oras nu mai poate fi numit ... cica suntem in UE.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate