Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Meseria e spaga de aur

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

citizenx

citizenx

Member

• Grup: Members

Medici, notari, avocati, profesori si preoti. Toate aceste profesii au in comun faptul ca functioneaza precum breslele inchise din Evul Mediu. Ca sa intri in cercul lor, trebuie fie sa dai bani grei in toate partile, fie sa inveti exceptional de bine pentru a fi in stare sa concurezi cu cei care isi permit sa-si acopere incompetenta si sa-si cumpere posturile. Oficial, fenomenul nu este recunoscut de cei care conduc aceste bresle.

Medicii: profit curat dupa virsta de 40 de ani
Meseria in care se face cea mai mare investitie, atit oficial, cit mai ales neoficial, este cea de medic. Pentru cei care aleg sa arda etapele, meseria ii poate costa peste 70.000 de euro si doua decenii pina plicul din buzunar devine venit net.

Notari si avocati, greu de intrat
De departe, cea mai stricta casta a meseriilor in care poti sa intri pe baza de spaga si relatii este cea a notarilor. Ceea ce faciliteaza acest tip de acces este sistemul de examinare.

15.000 de euro o parohie buna
Meseria lor este una sfinta, dar practicile la care recurg pentru a o putea practica nu sint intotdeauna ortodoxe.

Profesorii, mai nevoiasi, platesc spaga si in rate
Un post bun de profesor costa 3.000 de euro pe loc, si ramii pe post, sau 5.000 de euro in rate, in cazul suplinitorilor.

Articolul complet in Cotidianul

djclocky

djclocky

Active Member

Deja am inceput sa ne saturam sa tot aducem aceste probleme in fata.
Nu vezi ca nu intereseaza pe nimeni ? De ani de zile tot promovam la TV "Spaga inseamna puscarie " , Spaga nu este buna" bla bla dar nimeni nu refuza un plic cu bani pus discret in buzunar.
Este nevoie de timp , ca relicvele comuniste sa moara , sa moara cei din generatia cu parintii nostri ( macabru nu? ) sa dispara mentalitatea veche sa vina generatia noua ... ;
Asa ca degeaba tot scriem in ziare , puneam la tv , aducem pe forumuri pentru ca noi stim ce trebuie facut ... ; Da nu e nimeni sa te asculte.

Edited by djclocky, 03 October 2006 - 09:06.

submit

submit

Active Member

View Postdjclocky, on Oct 3 2006, 10:05, said:

Este nevoie de timp , ca relicvele comuniste sa moara , sa moara cei din generatia cu parintii nostri ( macabru nu? ) sa dispara mentalitatea veche sa vina generatia noua ... ;
Asa ca degeaba tot scriem in ziare , puneam la tv , aducem pe forumuri pentru ca noi stim ce trebuie facut ... ; Da nu e nimeni sa te asculte.
Eu m-am saturat de placa asa cu tinerii. Ce kkt sa faca tinerii, ca astia sunt si mai dispusi sa ia/dea spaga. Vor bani, femei, masini, si asta cat mai repede.

jablonsky

jablonsky

Active Member

View Postsubmit, on Oct 3 2006, 10:15, said:

Eu m-am saturat de placa asa cu tinerii. Ce kkt sa faca tinerii, ca astia sunt si mai dispusi sa ia/dea spaga. Vor bani, femei, masini, si asta cat mai repede.

100% corect. Spaga, atentie, bacsis cum vrei sa-i zici nu o sa dispara niciodata atata timp cat banu face legea. Cel putin in Romania

Nenea Zap

Nenea Zap

Zuperman

• Grup: Senior Members
Cel putin in Romania .
Du-te in alte tari sa vezi cum e acolo spaga ;) daca e,  ca sunt unele tari in care spaga e sub 5%

ImDrunk

ImDrunk

Senior Member

View PostNenea Zap, on Oct 29 2006, 23:24, said:

Cel putin in Romania .
Du-te in alte tari sa vezi cum e acolo spaga ;) daca e,  ca sunt unele tari in care spaga e sub 5%

Spaga se da peste tot mai mult sau mai putin :) da ai dreptate sunt tari in care procentu ii foarte mic in schimb Romania ii in top 3 la spaga din cate tin io minte :D

Jamais

Jamais

Member

Refuza tata sa o dai si sa o primesti. Tu vei schimba lumea.

Zamo

Zamo

Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

View Postjablonsky, on Oct 24 2006, 16:35, said:

100% corect. Spaga, atentie, bacsis cum vrei sa-i zici nu o sa dispara niciodata atata timp cat banu face legea. Cel putin in Romania

Nu confunda spaga cu bacsisul.  :)
Spaga este interzisa legal.... bacsisul este acceptat legal.

ImDrunk

ImDrunk

Senior Member

View PostZamolxel, on Oct 30 2006, 07:58, said:

Nu confunda spaga cu bacsisul.  :)
Spaga este interzisa legal.... bacsisul este acceptat legal.

Multi traiesc din bacis :D

crst_g

crst_g

...

Multi traiesc din bacis
de pe o zi pe alta... :|

ImDrunk

ImDrunk

Senior Member

View Postcrst_g, on Oct 30 2006, 23:50, said:

de pe o zi pe alta... :|

Neah
Sa iti dau si un exemplu un chelner ia cam 4 mil salar si mai face cam inca 4 numa din bacis acuma depinde si unde ii chelner :) sau unu ce lucreaza la o spalatorie auto are salar 3,5 mil si mai face bacis cam intre 300-500 pe zi ;)

maxy

maxy

Member

• Grup: Banned
Bacsis las cu placere atunci cand sunt servit bine.
Dar cu spaga e alta poveste. Urasc obiceiul asta. Nu am dat niciodata si nu o voi face, oricat de constrans as fi. Pana acum, n-am avut nimic de pierdut. Am dat peste oameni corecti, carora le-am raspuns cu aceeasi moneda. Eh, poate stau pe alta planeta...

rox

rox

Senior Member

• Grup: Validating
"Pentru a avea admiterea la medicina in buzunar, meditatiile trebuie incepute din clasa a XII-a, la trei materii de admitere: anatomie, chimie si fizica."
-stiu cazuri de oameni care au facut doi ani meditatii( 11+12) si tot n-au intrat la medicina. unii din ei nici macar pe locurile de la taxa.  -_- . alea trei materii sunt de fapt doua :)

Trebuie mentionat faptul ca cei care apeleaza la astfel de meditatii au un singur scop: sa obtina rezultate maxime cu efort minim.
normal, cu minim de efort au obtinut si aia satisfactia maxima de a ramane pe dinafara. asta a fost singurul lor scop in viata

Daca la inceput este necesara o sedinta pe saptamina, in ultimele patru luni, liceenii vor veni de cite doua ori pentru a da teste. Pretul mediu: 80 de euro pe sedinta.

Hmmm, unii fac o data pe luna, nu in fiecare saptamana...si....80 EURO?!? aaa....pe vremea mea, adica acum un an, era...400 mii  :huh:

Ne dadea teste-grila, iar cit timp noi le rezolvam, el pleca. Se intorcea dupa doua ore jumate, le corecta, ne lua banii si plecam. Dar din grilele de la examen, aproape pe toate le-am facut in ultimele sedinte“,

lucky bastards. poate de aia costa 80 euro, nu era tocmai "pregatire", era " na ma luati subiectele si scoateti banu". jenant. penibil.

Avantajele meditatiilor cu cadre didactice din facultate se vad in timp, cind, dupa spusele studentilor, nu vei mai avea probleme daca tot ei iti predau la curs. „Nu a trebuit sa ii mai dau nimic. Ma stia de la meditatii si am trecut usor

:roflmaofast: riiiiight.....si marmota invelea cu spor la ciocolata. ori era copilul uni conf univ prof dr , si atunci se explica jumate de articol, ori l-au gasit pe cel mai prost om din facultatea de medicina....sa ma gandesc....vlad? vlad cel zis "dracul" ? :lol:lupu?n-as crede...ciomu...hm, poate daca nu l-as cunoaste destul de bine as crede, dar asa, ma indoiesc. sa nu-mi aduc acum aminte de una pe care a dat-o afara de la meditatii fiindca nu invata  :w00t: ispas? ma intreb oare cate loaze au tupeul sa se duca sa-l mituiasca pe ispas. de fapt, oare cate loaze fac meditatii cu ispas? cred ca nu toti muritorii de rand...
acuma ca ma gandesc mai bine, exista si varianta ca "studentul care doreste sa ramana anonim din articolul respectiv" sa fi vorbit de fapt de un amarat de asistent sau preparator, ca astia fac meditatii in general, si marele si faimosul exam la care nu trebuie sa mai dea nimic sau sa spuna ceva sa fie un banal colocviu...si atunci tot ce pot sa zic e " :roflmaofast: cat de prosti ie unii"

despre partea cu rezidentii, nu ma bag, orice e posibil

ucinrov

ucinrov

Member

meseria e ceva injositor in Romania!Caci cand spui meserie spui muncitor iar mucitor este egal cu un dobitoc bun de munca.Nu am auzit sa zica un medic,profesor,functionar bancar sau ce vreti voi ca are meseria de medic ...bla bla bla.So,pentru discutiile virtuale,avand in vedere ca procentajul net nefavorabil muncitorilor,nu vad sens-ul discutiei in cauza.Din pacate pentru cei ca mine,suntem prea prosti pentru virtual,inca!Am vrut sa deschid un topic despre pritectia muncii,drepturile si obligatiile muncitorilor dar mi-am dat seama ca nu prea exista tantalai cu care sa dicut.
De fiecare data cand ma duceam la birouri strambau din nas secretarele :)) deh,put mah!

rox

rox

Senior Member

View Postucinrov, on Mar 19 2007, 02:22, said:

meseria e ceva injositor in Romania!Caci cand spui meserie spui muncitor iar mucitor este egal cu un dobitoc bun de munca.Nu am auzit sa zica un medic,profesor,functionar bancar sau ce vreti voi ca are meseria de medic ...bla bla bla.So,pentru discutiile virtuale,avand in vedere ca procentajul net nefavorabil muncitorilor,nu vad sens-ul discutiei in cauza.Din pacate pentru cei ca mine,suntem prea prosti pentru virtual,inca!Am vrut sa deschid un topic despre pritectia muncii,drepturile si obligatiile muncitorilor dar mi-am dat seama ca nu prea exista tantalai cu care sa dicut.
De fiecare data cand ma duceam la birouri strambau din nas secretarele :)) deh,put mah!
aha. deci medicul nu are meseria de medic . si atunci ce meserie are??? :huh:
avocatul nu are meseria de avocat. si atunci, ce e "avocat"?  ;)
eu as zice sa incetati cu timpeniile, nu de alta da' mai citesc si copii indecisi si va cred pe cuvint....
o meserie nu e niciodata ceva injositor. poate doar intr-o natie de timpiti in care baietii vor sa fie manelisti sau fotbalisti si fetele  "fotomodele".

ucinrov

ucinrov

Member

View Postrox, on Mar 19 2007, 14:14, said:

aha. deci medicul nu are meseria de medic . si atunci ce meserie are??? :huh:
avocatul nu are meseria de avocat. si atunci, ce e "avocat"?  ;)
eu as zice sa incetati cu timpeniile, nu de alta da' mai citesc si copii indecisi si va cred pe cuvint....
o meserie nu e niciodata ceva injositor. poate doar intr-o natie de timpiti in care baietii vor sa fie manelisti sau fotbalisti si fetele  "fotomodele".
Am fost destul de clar in mesajul de mai sus....Hai sa nu ne ascundem ipocrizia si sa acceptam ceea ce este in realitate : medicii,profesorii si restul gulerelor albe,nu spun ca au meseria respectiva ci spun doar ca sunt medici sau profesori,punct!!!
Tot in realitate,am sa le arat acestor stimabili,ca se inseala amarnic si nu au nimic in plus fata de mine,un idiot cu diploma.

Edited by ucinrov, 01 April 2007 - 04:30.

rox

rox

Senior Member

View Postucinrov, on Apr 1 2007, 05:28, said:

Am fost destul de clar in mesajul de mai sus....Hai sa nu ne ascundem ipocrizia si sa acceptam ceea ce este in realitate : medicii,profesorii si restul gulerelor albe,nu spun ca au meseria respectiva ci spun doar ca sunt medici sau profesori,punct!!!
Tot in realitate,am sa le arat acestor stimabili,ca se inseala amarnic si nu au nimic in plus fata de mine,un idiot cu diploma.
ai fost clar? poate asta crezi tu. din punctul meu de vedere, acesi "stimabili" au ceva in plus fata de tine, "un idiot cu diploma": demnitatea si respectul pentru munca pe care o fac. Asa ca incepe prin a accepta tu ceea ce este in realitate si dupa aia mai vorbim. Cit timp insa o sa crezi ca o meserie e ceva injositor si ca un muncitor = un dobitoc bun de munca, o sa ramai doar ceea ce te-ai declarat: "un idiot cu diploma " .

rue_baree

rue_baree

Senior Member

nimeni nu mi-a sugerat in 19 ani de scoala mie sau parintilor sa fac pregatire. am apelat la ore in clasa a 12 a la materiile de admitere pt a avea o parcurgere completa a materie de liceu ceruta la examen, deoarece singur riscam sa nu termin materia din delasare - rezultat: am intrat unde am dorit.

in facultate am tras de mine si am si picat examene dar nimeni nu mi-a sugerat ca pot trece fara sa invat si sa mi ceara bani.

vinovatii: parintii si copii care vor dintr un lenes si ignorant sa scoata om cu facultate si daca prin locuri cu taxa si examene platite resuesc mai fac un efort sa l puna pe post undeva sa stea prostu bine.
din pacate mai tarziu cand muncesti si te lovesti exact de aceste personaje puse fie ca si coleg sau mai rau sa ti fie sef, o sa constati ca superioritatea lui nu are margini, niciodata nu se mai gandeste ca a intrat la acel serviciu deschizand usile cu fruntea.

acesti parinti isi trimit loazele in facultati cu specializari care stiu ei ca se poate scoate pe urma.

cred ca exista meserii totusi in care cei care patrund nici nu pot sa nu procedeze la avantaje ca sa mearga mai departe... nu isi pot concepe asta atata timp cat 4-5 ani de studii nu viseaza decat la ziua cand o sa mulga cat pot si in cati ani au calculat parintii ca o sa si amortizeze "investitiile".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate