Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

De la credinta la ateism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
896 replies to this topic

#523
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007
Darkule, ateismul e cea mai mare nenorocire care i se poate întâmpla unui răufăcător.
Dacă într-o zi voi alege să părăsesc credința atunci eu nu voi mai avea cum să rămân creștin.
La tine merge pentru că n-ai fost creștin ci iehovist.
Și ateu iehovist poate fi oricine pentru că e aproape aceeași treabă... :habarnam:

#524
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 07 ianuarie 2023 - 00:26, said:

Dacă într-o zi voi alege să părăsesc credința

Ai părăsit deja credința. În momentul în care ai postat discrepanțe, în momentul în care ai spus public că Isus nu s-a născut pe 25 dec., ai părăsit credința. Și tu, și fratele tău, Heartu, care nu crede că Ioan, apostolul iubit, era bărbat ci femeie (Maria Magdalena), și astfel Isus devine un playboy de Galileea...Posted Image

#525
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008
Ioan era bărbat... :D

Dar Magdalena a fost singura cu rudele de sânge ale lui Isus la cruce, ea a căutat trupul "Domnului ei (bărbatul)", ca să-l ia, ei i s-a arătat prima data Isus și ea l-a îmbrățișat.

#526
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004
Păi dacă Maria Magdalena era ”ucenicul iubit”, atunci, pe cale de consecință, ucenicul iubit era femeie, nu bărbat.Posted Image

Eu vă înțeleg că faceți tot felul de supoziții, dar în momentul în care considerați că din Biblie trebuie scoase părți importante, ca fiind adăugate ulterior ori că manuscrisele diferă atât de mult, iar copiile de acum, diferite între ele, nu ”bat” cu originalul, care oricum s-a pierdut...sau cazul „Jake” care vine și postează 3 discrepanțe...:)
Oameni buni, voi nu mai sunteți creștini...:dontgetit:

#527
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 07 ianuarie 2023 - 08:00, said:

În momentul în care ai spus public că Isus nu s-a născut pe 25 dec., ai părăsit credința.
Posted Image

Eu nu vorbeam despre credința în Moș Crăciun sau în muieruști jemetiste.

Edited by Sfantul Jakob, 07 January 2023 - 11:46.


#528
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004
Așa ai spus în predica de Crăciun, că ... nu există Crăciun! :dontgetit:

#529
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007
Nici vorbă, ți-am zis că mă confunzi.
Dimpotrivă eu spun mereu în predici că Moș Crăciun există!

Dar aici pe forum încerc să explic unor guguștiuci ca tine și ca Paco diferența între credința în experimentele științifice, credința în Moș Crăciun si credința în Dumnezeu.
Sunt chestii diferite, bah Darkule!

#530
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004
Culmea prostiei este că Heartu mă acuza pe mine că am devenit ateu, el fiind creștin, dar eu nici măcar nu m-am aventurat până acolo încât să zic că ucenicul iubit era Maria Magdalena! :facepalm: Ar însemna că ucenicul iubit, Maria Magdalena, cum crede Heartu, să fi stat lângă Petru care era dezbrăcat!

Atunci ucenicul pe care-l iubea Isus a zis lui Petru: "Este Domnul!" Cand a auzit Simon Petru ca este Domnul, si-a pus haina pe el si s-a incins, caci era dezbracat, si s-a aruncat in mare. (Ioan.21:7)

S-a aruncat în mare? Cine? Petru? Când? După ce pusese haina pe el? :huh:
De ce? Ca să ajungă la Isus, fiind totuși cu o haină pe el! Dar când Petru stătea cu Maria Magdalena, nu era o problemă că nu avea haina pe el? :ermm: :unsure:

Te îmbraci pentru un bărbat... dar stai naked în prezența unei femei? :facepalm:

Plus că același Heartu, protejatul tău, Jake, ce crezi, afirmă sus și tare că sunt sute de mii de diferențe între manuscrise și că dintre copiile pe care le avem, nu ai ce alege, că sunt nu știu câte variante, originalele oricum s-au pierdut în negura timpului...:unsure:...cu alte cuvinte, Iehova este un impotent, din moment ce nu a fost în stare să lase o Biblie clară, sigură, nealterată, poporului Său...:ermm:

#531
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,076
  • Înscris: 10.09.2008
Am mai discutat, că era dezbrăcat de haina exterioară, cea care se încinge cu un brâu și se purta în slujire, nu de cămașă sau ce lenjerie intimă mai avea în timpul liber.

Tu ar trebui să-ți pui problema de ce ucenicul iubit știa că este Isus, și Petru nu... :)

Edited by logic1, 08 January 2023 - 09:46.


#532
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004

 logic1, on 08 ianuarie 2023 - 09:42, said:


Tu ar trebui să-ți pui problema de ce ucenicul iubit știa că este Isus, și Petru nu... :)


Era mai aproape de Domnul, avea ochii mai buni...Petru era miop, -2.5 dioptrii.

#533
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 08 ianuarie 2023 - 09:49, said:

Era mai aproape de Domnul, avea ochii mai buni...Petru era miop, -2.5 dioptrii.

Răspuns de doi bani...

#534
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004

 Sfantul Jakob, on 07 ianuarie 2023 - 00:26, said:

Darkule, ateismul e cea mai mare nenorocire care i se poate întâmpla unui răufăcător.
Dacă într-o zi voi alege să părăsesc credința atunci eu nu voi mai avea cum să rămân creștin.

Nu trebuie să devii ateu, pentru tine, zic, o poziție rezonabilă ar fi aceea de agnostic.
Deci? Îți place cum sună?Posted Image  Agnostic...sună misterios... așa. Deci, când vei părăsi mitul biblic, te poți regăsi de pe poziția unui agnostic...

#535
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,665
  • Înscris: 06.03.2021

 dark, on 08 ianuarie 2023 - 16:14, said:

Nu trebuie să devii ateu, pentru tine, zic, o poziție rezonabilă ar fi aceea de agnostic.
Deci? Îți place cum sună?Posted Image  Agnostic...sună misterios... așa. Deci, când vei părăsi mitul biblic, te poți regăsi de pe poziția unui agnostic...

Tot un drac, în realitate la nivel fundamental există două tabere, tabăra credincioșilor (religioși de toate culorile, deiști, panteiști, credincioși nebisericoși, agnostici teiști etc) și tabăra necredincioșilor (atei, agnostici, ignostici, seculariști, naturaliști, umaniști etc)... deci agnosticii sunt în aceași tabără a ateilor necredincioși, doar că agnosticii îl resping pe Dumnezeu într-un mod indirect, mai elegant așa, în timp ce ateii îl resping pe Creator într-un mod direct, brutal, dar în esență agnosticii tot îl resping pe Creator, mai elegant așa, dar îl resping... cu excepția agnosticilor teiști (care îl acceptă pe Creator)... nimic nu știi, trebuie să te învăț ca la grădiniță... dracu' m-a pus să mă leg cu tine la cap!  :facepalm:

Edited by heartu, 08 January 2023 - 17:59.


#536
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007

 dark, on 08 ianuarie 2023 - 16:14, said:

Nu trebuie să devii ateu, pentru tine, zic, o poziție rezonabilă ar fi aceea de agnostic.
Deci? Îți place cum sună?Posted Image  Agnostic...sună misterios... așa. Deci, când vei părăsi mitul biblic, te poți regăsi de pe poziția unui agnostic...
Cel mai frumos, mai adevărat și mai adecvat în ceea ce mă privește, sună așa: Penticostal

#537
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlupini, on 28 februarie 2023 - 19:14, said:


Eu nu am spus că a dispărut, ci că tot scade...în Lumea civilizată, că asta dă "ora exactă".

In U.S., decline of christianity continues at a rapid pace.

La acest fenomen, a contribuit foarte mult, apariția internetului, conferind unor mase mari de oameni, posibilitatea de a se informa. Oricum, Statele Unite nu sunt un exemplu de decădere a fenomenului religios, mai degrabă țările din V Europei.
Din păcate, mișcările penticostalo-carismatice o duc destul de bine, cam peste tot în lume, fiindcă ei au știut ce ingrediente să amestece cu credința, și anume au stimulat la maxim capacitatea și nevoia omului de a se emoționa.Posted Image

#538
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 04 martie 2023 - 07:20, said:

La acest fenomen, a contribuit foarte mult, apariția internetului, conferind unor mase mari de oameni, posibilitatea de a se informa.
Da, stimabile, www a apărut un pic după '90.

Penticostalii în Romania erau în 1992 vreo 220.000.
Până astăzi numărul s-a dublat. :yes:

Ca să nu mai vorbesc despre datele la nivel mondial.
Îți spun doar atât: în lumea noastră, din 10 oameni pe care-i întâlnești, unul e penticostal sau carismatic. Așa să știi! :lol:

Spune-i și lupului trist și ateist!
Că pe mine m-a pus pe ignore, sunt dincolo de capacitatea lui de a îndura adevărul.

#539
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,495
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 04 martie 2023 - 10:47, said:

Da, stimabile, www a apărut un pic după '90.


Da, dar internet pe telefon nu ai decât de câțiva ani...Posted Image

#540
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,199
  • Înscris: 26.01.2007
Să-i zicem un bun venit dragului nostru coleg Robe! :)
[ https://i.ibb.co/Hgyncqb/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu mai are el clonț ca pe vremuri, ehehei!
Dar să bem una mică în amintirea vremurilor trecute! Posted Image

Și el tot o epavă iehovistă, din câte îmi aduc aminte, Darkule, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate