Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

nu stiu diferenta..

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bigudiu

bigudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2003
:help:  :help:  :help: am o camera sony ccd trv218 hi8... nu am probleme cu ea; are iesire s-video si A/V out. vreau sa imi iau un echipament hardware sa captez imaginea si sa o transform in digital. calitatea se vrea cat mai mare... adica standardul pal. nu stiu daca e de ajuns un tuner (am citit threadurile despre minunatul tuner al lui gunx si am vazut si filmuletu ala de aprox 2 secunde... tot respectul - cam asta as vrea si eu). bugetul nu imi permite prea multe. ar fi o alternativa buna totusi un dc10? apropo - care e diff intre miro si studio dc 10 plus? care si cum?? apoi problema cu driverele pentru xp... am citit tot aci pe forum ca ar merge cu driverele de la dc 30. sincer e un intreg balamuc in capul meu si sincer am nevoie de un sfat... multumesc anticipat (poate imi faceti rost de ceva bun... Gunx - iti acord toata increderea, cred ca am citit aproape tot ce ai scris pe forumu asta si practic asa am mai inteles si eu unele chestii.. acu astept sa iau placa de captura (sau tunerul) si sa ma apuc de aplicat ceea ce altii nu au stiut iar tu ai explicat. nu sunt genul care linge in fund, da pur si simplu am atata minte sa recunosc si sa respect pe cei care au experienta, stiu ce spun si spun ce stiu pentru "binele omenirii: :)... (apropo de quote-ul din coada al lui gunx).
mersi anticipat   :yeah baby

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
bigudiu, merci de aprecieri dar nu stiu despre ce tuner al meu vorbesti. nu am nici un tuner...ce clip de 2 sec ai vazut ?

dc 10 e bun daca nu vrei sa lucrezi niciodata pe un sistem de operare mai evoluat de win98se (pe 2000 si xp practic nu mai exista driveri k lumea pt ea). pe win98, da, merge si cu driveri de dc30.... este o piesa buna ca hardware (iti permite o calitate foarte buna la capturi analogice) dar e un produs cam mort figurativ vorbind....

calitatea cea mai buna o obtii cand sursa (adica camera video) sunt de calitate cat mai buna (preferabil camera digitala, preferabil 3CCD, sau si mai bine BETA, sau si mai bine film :D)

#3
bigudiu

bigudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2003
stiu de 3 ccd, stiu de beta... (10 mii de para - nu mersi... nu am nevoie chiar de atata calitate.. si nici buzunaru nu ma tine) am acest sony trv218 si vreau sa o fortez la maxim... adica sa scot cat poate din ea.. nimic mai mult. nu vreau imagine oglinda... vreau sa se vada macar la 75% din cum se vede pe tv (adica f bine) ... vreau 768x576 (adica max pt pal), fara purici si treburi annoyng, fara sa pierd semnal pe drum.. am citit si tutorialele pe care le-ai pus la dispozitie in fruntea forumului.. sa zicem ca ma incadrez la "studentul pasionat da fara prea multe parale"... da un sfat... ce imi trebuie in situatia mea? un tuner... daca da, ce tuner sau o placa de captura, daca da ce placa de captura... totul sa ma ajunga pana in 7 mil cel mult!! si cam cat costa un cablu svideo? si repet intrebarea... care e diff intre miro si studio dc 10?? ca nu inteleg! si .. chiar nu mere de loc pe xp? am gasit tot p-aci pe forum oameni care ziceau ca ar mere... cu anumite drivere si in anumite conditii. inchid cu acelasi ton formal.. mersi anticipat
a... PS: sistemu meu :( athlon xp1700+, 256SDRAM, ... te rog sa nu plangi ;)

#4
bigudiu

bigudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2003
a... vorbeam de  un tuner cu care te laudai... "marvel parca"... si era un filmuletz cu o tipa... o captura de pe tv, de la b1 parca. am fost f placut impresionat de calitatea imaginii de acolo... astept raspuns. ... take your time

#5
bigudiu

bigudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2003
am vorbit ai cu un tip care vinde studio dc 10 plus cu 7,5 mil si nu vrea sa lase de loc la pret. in magazine e cam 9. placa e inca in garantie si are cica tot la ea. mi-o lasa o zi sau 2 sa testez. se  merita?? eu sunt cam subtirel cu banii, deci... m-ar tenta ceva mai ieftin... da in iasi nu gasesc sh placi mai ieftine de captura.. si asta ar insemna sa ma rezum la un tuner. poti eventual sa imi recomanzi ce sa fac?? am explicat cam ce am si cam ce vreau de la imagine. pot gasi un tuner... capat de serie (oricum probabil sub 7 mil) care sa faca ce vreau eu.. sau mai bine cumpar placa asta de captura?? mersi mult... pls da-mi raspuns cat mai repede ca sa stiu ce sa raspund omului.. cumpar sau nu.

#6
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
eu zic ca un tuner isi va face treaba. imaginea capturata de pe video-in este net superioara celei de pe tuner-ul RF. o sa ai purici doar daca folosesti un cablu neadecvat semnalului video, altfel...
oricum, iti trebuie un calculator destul de bun pentru asta, tragi la calitate cat mai buna (si lungimea fisierului uriasa, evident) si apoi faci compresia off-line cu un encoder ca lumea (tmpegenc, de exemplu, dar s-ar putea sa ma insel aici)

#7
bigudiu

bigudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2003
ash vrea sa folosesc s-video. din cate stiu e mai bine. Va rog raspundeti careva!! :help:  :help:  :help:

#8
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
scoate caps-ul, pentru ca avem ochii sensibili!

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
am dat tunerul ala de mai bine de 2 ani cred. uita de el, facea o treaba foarte buna doar pe vremea cand procesoarele nu puteau face ce fac acum. un miro e ceva echivalent, sau chiar de doua ori mai bun decat marvelul ala (teoretic vorbind pe partea de captura), insa ti-am spus deja ce este de spus despre el.
si mai trebuie sa intelegi ca oricum, orice echipament hardware nu face doi bani daca nu stii sa-l folosesti la maxim sa scoti untul din el. iar pentru asta, trebuie inteles multe chestii si "dat cu capul" de si mai multe. intrebarile pe forum pot fi particulare, dar nu de genul "cum fac sa obtin ceva bun fara fonduri" ca asta nu prea se poate...
ia-ti pt inceput un tuner si descoperi pe parcurs. sau vino sa-ti explic/povestesc cateva chestii (mai organizez traininguri de video din cand in cand - [email protected])

in rest, da, foloseste svideo pt un semnal video ceva mai bun si invata despre codecuri, spatii de culoare, filtre si formate a/v. daca iti permiti miro go for it, insa e mai bine sa bagi banii aia intr-o digitala, formatul analogic si win98 au cam murit acum catia ani....

#10
bigudiu

bigudiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.10.2003
imi pare rau, si niciodata nu imi place sa fiu pus in postura de a pune intrebari stupide... nici mie nu imi place sa raspund la intrebari din astea generale... :( ... de fapt nici nu isi au raspunsul pe un forum... inteleg. sunt foarte interesat de trainingurile tale. cand? unde?... etc.... o sa iti scriu mail pe strike in legatura cu asta (cam nshpa e ca sunt iasi... si student pe deasupra... iar distanta iasi-bucuresti respectiv bucuresti-iasi e f costisitoare... chiar mi-ar place sa fac cinste cu o bere, doua, noua si sa putem vorbi... o sa te sun daca imi trimiti pe mail nr de telefon cu fiecare ocazie cand o sa trec prin bucuresti. mai am totusi o intrebare. am gasit .. vad ca se comercializeaza din plin un Geforce 4 mx440, 64mb ddram tvout, s-video, agp8x, vtd8x (msi) la 4,5 mil. nu stiu... se poate face captura cu asa ceva? eu asta banuiesc din moment ce are s-video... m-ar interesa si pt ca  am si o placa video cam slabuta, si ash lovi doua treburi deodata.
si inca ceva. inregistrarea facuta pe o caseta hi8 cu o camera analogica.. hi8 , din cate stiu poate fi citita de o camera digital8. pot transfera dupa ce am inregistrat cu camera hi8 pe calculator prin intermediul i-linkului camerei digital8???  (e vorba tot despre un sony...  sony trv145). sora mea isi cumpara asa ceva saptamanile astea. as obtine o calitate mai buna asa, sau semnalul e "analogic" si tot calitatea aia o scot??... ma gandesc ca prin copierea bit cu bit, prin ilink s-ar pastra mai bine imaginea... ata ete... daca gasesti timp, pls raspunde!! (si daca evaluezi ca nu intrec masura in sensul stupiditatii ;) ;)) )

#11
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
unele digital8 (cele care stiu sa playeze material video8 si hi8, ca nu toate pot, cele mai ieftine la inceput de gama, NU) pot scoate materialul in digital prin i.link, da.
dar ele nu au ce "bit cu bit" sa copieze ca banda e analogica. trebuie deci sa ii faca o converse (transcodare analog-digital) real-time in DV (bitrate-ul e destul de mic pt o camera slaba analogica, mai ales daca ai miscat puternic aparatul, ai filmat in conditii de slaba iluminare si ai pureci, etc)
o placa de captura mai serioasa faca treaba mai buna, daca setezi captura intr-un codec fara pierderi sau cu bitrate ceva mai mare (6-7MB)
in rest, captura cu o placa cu unitate VIVO este teribil de slaba...cat dai, atata face. in rest, si un tuner de 30$ e foatre bun, daca stii cum sa scoti untul din el (placa dpdv hardware e ok, softul lasa mult de dorit insa si e treaba ta sa bati netul sa gasesti driveri si softuri/codecuri cu care sa reusesti sa faci treaba ceva mai buna)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate