Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea Tehnica de Constructii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
390 replies to this topic

#379
ROTFO

ROTFO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 09.07.2013
Care sunt cele mai bune camine studentesti din cadrul utcb-ului ?

#380
carmyna

carmyna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2008
Caminul C7, de garsoniere, dar daca esti anul I nu ai sanse sa ajungi acolo

#381
inl0ved

inl0ved

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.11.2007

View Postonline33, on 11 septembrie 2013 - 22:59, said:

Buna!Ma poate ajuta cineva cu subiecte din anii anteriori de la admitere masterat inginerie structurala ?(subiecte de metal si beton ).Mersi anticipat!

Buna,din ce am inteles eu de la colegii mai mari s-ar da cam asa:
La beton,principial,trebuie sa fii in stare sa armezi longitudinal si transversal o grinda-din asta s-ar da problema-,iar la partea de teorie am inteles ca s-ar fi dat 2 subiecte,dintre care unul era legat de verificarea la deplasari laterale(relatii,semnificatii termeni,etc)
La metal singura informatie o am dintr-o amintire,de la cursul de metal,cand decana ne-a spus ca s-ar fi dat o platforma,pentru care tu trebuia sa dimensionezi grinda secundara si pare-mi-se ca a zis si ceva de o imbinare pe acolo(nu mai stiu exact);despre teorie nu stiu nimic,dar banuiesc ca o recapitulare a cursului de metal III ar fi suficienta.
Daca cineva mai poate face completari,ar fi super,in rest succes!Posted Image

Edited by inl0ved, 18 September 2013 - 02:23.


#382
online33

online33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.09.2013

View Postinl0ved, on 18 septembrie 2013 - 02:22, said:

Buna,din ce am inteles eu de la colegii mai mari s-ar da cam asa:
La beton,principial,trebuie sa fii in stare sa armezi longitudinal si transversal o grinda-din asta s-ar da problema-,iar la partea de teorie am inteles ca s-ar fi dat 2 subiecte,dintre care unul era legat de verificarea la deplasari laterale(relatii,semnificatii termeni,etc)
La metal singura informatie o am dintr-o amintire,de la cursul de metal,cand decana ne-a spus ca s-ar fi dat o platforma,pentru care tu trebuia sa dimensionezi grinda secundara si pare-mi-se ca a zis si ceva de o imbinare pe acolo(nu mai stiu exact);despre teorie nu stiu nimic,dar banuiesc ca o recapitulare a cursului de metal III ar fi suficienta.
Daca cineva mai poate face completari,ar fi super,in rest succes!Posted Image


MULTUMESC FRUMOS!!! :)

#383
stefaniaconstantin

stefaniaconstantin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2014
Buna! am si eu nevoie de niste informatii,daca ma puteti ajuta..sunt clasa a 11a si ca majoritatea celor de varsta mea,in cautarea unui drum in viata :)) mama mea e in domeniul cadastrului si imi place ce face ea pe acolo,asa ca intrebarea mea e referitoare la facultatea de geodezie ,daca este neaparat nevoie sa dai bac la fizica si cam ce nivel de dificultate are,adica daca cineva de nivel mediu ar reusi sa o termine :D! Multumesc frumos!

#384
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010
"stefaniaconstantin"ti-am atasat datele despre adimitere in ciclul I la UTCB

Attached Files



#385
Mentallystressed

Mentallystressed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2014
Mai este cineva pe aici? Posted Image Anul ăsta termin liceul și deși sunt la mate-info nu prea am făcut fizică.Mă rog, m-am apucat de meditații prin februarie,dar mai mult pentru examen (dau la civile).Întrebarea mea este: fizica din facultate seamănă mult cu cea din liceu? I hope not.

Edited by Mentallystressed, 13 April 2014 - 17:56.


#386
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Fizica e fizica. Apoi daca nu-ti place ori n-ai tragere de inima spre explicarea fenomenelor si calculul acestora atunci nici in inginerie n-ai ce cauta. Se darama sandramaua.

Edited by neagu_laurentiu, 13 April 2014 - 17:59.


#387
Mentallystressed

Mentallystressed

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2014

View Postneagu_laurentiu, on 13 aprilie 2014 - 17:59, said:

Fizica e fizica. Apoi daca nu-ti place ori n-ai tragere de inima spre explicarea fenomenelor si calculul acestora atunci nici in inginerie n-ai ce cauta. Se darama sandramaua.
   Înțeleg ce spui.Problema este că eu în liceu am avut o profesoară care dacă veneai la oră și păreai un "copil bun" îți punea numai note mari, că de predat și rezolvat probleme- Dumnezeu cu mila.La ora ei fie lucram la matematică, fie citeam, fie ascultam muzică etc . Spre rușinea mea chiar nu m-a atras materia și nici nu-mi păsa dacă o să-mi trebuiască în viitor.Cum spuneam, acum fac meditații și m-am apucat să fac probleme direct din testele pe care le-au postat ei pe site pentru examenul de admitere, însă poate ar fi trebuit să încep cu ceva mai ușor pentru că la unele încă mă uit cruciș. Eram și eu curioasă cu ce o să difere fizica din facultate.

#388
Sorynn91

Sorynn91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.04.2014
Buna,
Doresc sa ma inscriu la Facultatea de inginerie a instalatiilor si as fi avut cateva intrebari :) :
- sunt intrebari dificile in acel chestionar pt fizica?
- exista posibilitatea, fizic si psihic, sa urmez facultatea in timp ce am si un job full-time?
- exista posibilitatea de a forma o grupa pentru a sustine cursurile seara (dupa 18:00 gen)?
si cel mai important
-profesorii sunt ok? Adica daca n-am inteles x lucru imi da cu cartea in cap si imi spune sa ma duc in padure sau ma injura si m-ajuta sa inteleg?

#389
Sorynn91

Sorynn91

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.04.2014
Si inca o intrebare as mai fi avut :). Avand in vedere ca nu am mai facut fizica de vreo 3-4 ani , ar trebui sa imi reimprospatez notiunile si as fi vrut, daca stiti, in ce manual de fizica pot gasi tematica pentru admitere. Am vazut ca imi trebuie mecanica clasica, cinematica punctului material si teoreme de variatie si legi de conservare in mecanica.
Multumesc anticipat :)

#390
nightserv

nightserv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.01.2011
Salut,
   Eu sunt anul 4 acum la "Facultatea de Instalatii". Se pot face si cursuri de seara ,dar incepand cu ora 14:00 sau 16:00 pana pe la 20:00-22:00, dar te vei duce si sambata pentru ca materia celor 4 ani nu poate fi acoperita de cele 5 zile ale saptamanii.Prezenta este obligatorie la seminarii si la laboratoare ,dar incepand cu anul trecut s-a bagat prezenta destul de "obligatorie" si la curs,chiar daca vei frecventa cursurile de seara.Facultatea este destul de grea,iar in legatura cu admiterea nu-ti pot da prea multe detalii pentru ca atunci cand am intrat eu, se intra pe baza notei de la matematica de la bac 80% si 20% media notelor tot de la bacalaureat.Sunt profesori si profesori,unii sunt buni pedagogi si au o rabdare exceptionala,altii predau rapid si daca nu tragi de ei sa-ti dai interesul nici ei nu iti vor explica.
   Bafta!

Edited by nightserv, 26 May 2014 - 07:29.


#391
AlexNicolae

AlexNicolae

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2014
Buna!! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu ceva informatii legate de admiterea la P.C.C.I.Z. ("Proiectarea constructiilor civile si industriale in zone seismice")... In ce ar consta subiectele care s-au dat la admitere in anii anteriori (avand in vedere ca poti sa iti alegi 2 materii din 3 din care sa dai admiterea: beton, civile, metal)... Merci anticipat!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate