Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)

KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...
 Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Pot pune faianta noua peste adezi...

Probleme martorii de bord Opel Me...
 Opel Astra K sau Skoda Octavia 3?...

Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...
 Caut un VPN gratuit si un Antivir...

ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Imprimanta laser alb negru pt acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

Icefirealchemy

Icefirealchemy

Member

• Grup: Members
Am citit toate cele 7 pagini de topcis legate de imprimante de mai inainte si cred ca am invatat multe :punk:.
Am ales HP 1018 pentru ca este relativ ieftina=350 RON noua, pentru ca poate fi reincarcat cartusul, pentru ca am nevoie de aprox 2000 de pagini printate pe luna: cursuri, carti scanate etc. nu doar pt mine, trebuie sa tin seama si de prieteni :naughty:
Am observat ca sunt zeci de alte modele de imprimanta care s-ar putea sa corespunda acestor criterii :D asa ca , inainte sa merg la magazin sa o cumpar, va cer parerea si voua.
Multumesc

overtaxer

overtaxer

Junior Member

intamplarea face sa am la servici un model identic cu 1018(1022n). e destul de bunicica imprimanta, dar sa nu te astepti sa te tina 2000 pag tonerul. noi printam cam pe jumate foile cu text(si doar text fara poze) si mai mult de 800-1000 pagini nu faci cu ea. Ca si calitate e foarte buna, text impecabil, viteza bunicica, merita la banii astia.
Daca vrei poti sa te orientezi catre una second. Cele kyocera sunt bune, dar nu modelele low, adica FS 600,1700...etc. alege 9100 sau 9500, dar acum daca stau sa ma gandesc tu zicea de ceva pana in 3,5mil. In cazu asta ia Lexmark Optra sau HP 4(amandoua second) si pana in 1,8 mil le gasesti. HP-ul are toner de 6000 sau 9000 pagini, lexmarkul de 20.000. gasesti consumabile ieftine si cel mai important(mai mult la HP e valabil) e ca e veche. Astea HP 4 sunt facute prin 1995, atunci se facea calitate dragii mei, mai ales ca scrie clar pe carcasa  MADE IN JAPAN. Ati observat si voi ca de cativa ani incoace toate corporatiile de electronice nu fac altceva decat sa minimalizeze durata de viata a unui produs obligandu-te sa cumperi altu dupa ce iese actualul din garantie. Nu sunt adeptul obiectelor pe viata, dar totusi putin respect din partea lor ar face sa percepem si noi altfel economia actuala. Prin anii '90 cand spunea Philips,Panasonic,Samsung...etc priveai numele astea ca pe niste somitati in materie si aveai o garantie certa ca reprezinta calitatea si durabilitatea. Ce nu s-a schimbat de atunci si pana acum e pretul. Marile branduri pastreaza acelasi pret mare pt renume, dar calitatea nexa. Cunosc pe cineva care are un service de electronice provenite din Selgros si imi spunea ca nu ajung acolo asa multe televizoare de firme no-name cat ajung astea foarte cunoscute. Si cu asta cred ca am zis tot. Imik cer scuze daca am ocupat spatiul cu chestii off-topic, dar simteam ca trebuie sa spun asta. Chestia e foarte valabila si in lumea IT. Ce au fost unitatile optice Teac pana acum cativa ani si ce sunt acum.

zuppy

zuppy

elbonian

• Grup: Senior Members
mai bine iti iei un samsung ml-1610, e mai ieftin cu 1 mil.
eu o am cam de jumate de an si sunt multumit de ea.

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators
Omul are nevoie de 2000 pagini pe luna, pagini ce vor avea mai mult 5% (carti, scanuri).
Plus ca vrea sa dea doar 100euro pe imprimanta.
Oare de ce voi ii recomandati imprimanta noua.
Vreti sa radeti de el sau chiar nu stiti cat costa 2000pagini pe luna la o imprimanta noua de 100euro.

AZOMISS

AZOMISS

Junior Member

View PostIcefirealchemy, on Sep 28 2006, 17:55, said:

Am citit toate cele 7 pagini de topcis legate de imprimante de mai inainte si cred ca am invatat multe :punk:.
Am ales HP 1018 pentru ca este relativ ieftina=350 RON noua, pentru ca poate fi reincarcat cartusul, pentru ca am nevoie de aprox 2000 de pagini printate pe luna: cursuri, carti scanate etc. nu doar pt mine, trebuie sa tin seama si de prieteni :naughty:
Am observat ca sunt zeci de alte modele de imprimanta care s-ar putea sa corespunda acestor criterii :D asa ca , inainte sa merg la magazin sa o cumpar, va cer parerea si voua.
Multumesc

eu am HP1200 si sunt foarte multumit de ea dupa 6 ani de facultate.Am dat 100 de euro pe ea si nu m-a dezamagit.

mai pot sa-ti recomand si HP1300 un pic mai buna ca 1200.

alex_s0

alex_s0

Junior Member

salut!

poti sa imi spui te rog cu ce cartridge vine in cutie HP 1018? E cumva Q2612A? Ma intereseaza acest lucru pentru ca exista posibilitatea ca fabrica sa il vanda la 50% din incarcatura.

Multumesc mult!

t0ni

t0ni

New Member

da este Q2612A iar cantitatea de toner este mai mica pt hp lj 1018

Edited by t0ni, 19 October 2006 - 12:35.

Icefirealchemy

Icefirealchemy

Member

nu cred ca are prea mare importanta, exista la inkmate tonner refill pentru Q2612A...

Jax

Jax

Member

Sau poți să încerci HP 2100 (sau 2100N cu placă de rețea). E second, a costat 100 E, eu o folosesc de aproape 2 ani cam la 7-8000 copii/lună și merge brici. Singurul lucru pe care îl am de reproșat este că... trebuie să schimb tonerul  :D la fiecare 5000 copii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate