Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Placa snowboard

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
White Kong

White Kong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.11.2006

View Postvlad b, on Dec 18 2007, 00:40, said:

Salut! Sunt interesat de cam acelasi lucru ca White Kong si imi trebuie cateva magazine din care sa aleg. Stiti prin Buc vreunul care sa vanda SH si sa nu te traga pe sfoara? :)
sal
m-am mai documentat si eu..si mi-am dat seama ca nu merita sa cumperi SH...mai bine te duci la munte(ca e mai ieftin ca in buc ) si cauta la magazinele sport...te duce pe la 10 mil o placa destul de buna...am vazut cateva placi de la SH si erau varza...pline de zgarieturi si crapaturi...iar la aia de la inchirieri, care scot placile la vanzare, le scot pe cel mai varza...la fel ca la SH...deci nu prea merita sa cumepri la mana a doua...

#20
bai.nene

bai.nene

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 28.07.2007
offtopic, dar la obiect.

S-a infiintat Asociatia pentru promovarea sporturilor de iarna

Daca aveti putin timp va rog sa completati formularul ACESTA

Pentru un viitor mai bun al sporturilor de iarna din romania!

#21
buyacka_alk

buyacka_alk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.09.2008
enumerati si voi neste adrese de net cu magazine unde se pot gasi placi de snowboard  pls... tks

#22
get_rich_18

get_rich_18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2008
iti pot oferi eu un snowboard cc model 2008 + legaturi burton tribute 2008 folosite un pic iarna trecuta, ca noi
sunt ideale pentru incepatori
contacteaza-ma pe ym: get_rich_18

#23
Francescop

Francescop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.10.2008
Salutare
si eu sunt incepator si nu prea ma pricep
intrebarea mea este : ce e special in bootsi de snowboard si de ce nu pot folosi bocanci mai confortabil
si mai tare

#24
morika

morika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.11.2008

View PostFrancescop, on Oct 31 2008, 14:56, said:

Salutare
si eu sunt incepator si nu prea ma pricep
intrebarea mea este : ce e special in bootsi de snowboard si de ce nu pot folosi bocanci mai confortabil
si mai tare


:) pai nu prea poti pune bocanci din mai multe motive: Boots-ii de snow sunt construiti in asa fel incat sa poti transmite comenzi placii, au o constructie care ofera protectie pentru glezna si talpa piciorului (o sa zici ca si bocancii pot face asta). Sunt destul de inalti ca sa depaseasca back-plate-ul si sa nu te ranesti. Si crede-ma ca sunt mult mai confortabili decat orice bocanc. De asemenea au o forma care te obliga mai mult sau mai putin sa iti tii genunchii flexati, lucru destul de important in snowboarding.

In alta ordine de idei, pentru cei care vor sa se apuce de acest sport, recomand sa isi cumpere un echipament nou sau second hand, de firma (k2, ride, burton etc), decat sa dea banii pe Creazy creek sau mai stiu eu ce marci anonime. Singura chestie este ca atunci cand iti iei o placa second sa fii atent la canturi. Daca sunt rupte, lipide, desprinse nu te atingi de ea ... e buna doar pentru lemn de soba. Singura bucata de echipament care sa fie nou sunt tocmai boots-ii deoarece acestia odata purtati de cineva cateva zile prind forma piciorului si este posibil sa te roada sau sa fie inconfortabili daca ii iei second. Trebuie sa te gandesti ca o sa stai cu ei in picioare o zi intraga de aceea trebuie sa fie foarte confortabili.

Legaturile si ele sunt foarte importante. Dai 1 milion pe ele si te trezesti ca daca iei o curba se rup si ramai in pom ... deci trebuie sa fie si ele ceva calitativ.

Ca principiu cand iti alegi o placa trebuie sa tii cont de inaltime si grutate. Lungimea placii se calculeaza ca fiind  inaltimea X 0.9. Daca nu esti bun la matematica   :P poti sa iei o placa sa o pui pe picior si ea trebuie sa ajunga pana in dreptul barbiei. Cand iti alegi o placa trebuie sa fii atent la flexibilitatea ei. Pentru incepatori cred ca ar fi mai bine sa te uiti sa fie undeva la mijloc (sunt multe placi in general "all-mountain") care sunt facute special pentru incepatori/intermediari. Daca ai piciorul mare (marimi de la 44 in sus) este recomadat sa iti iei o placa "wide" (adica mai lata) astefel incat in momentul cand esti pe placa, boot-ul sa nu iasa mai mult de aprox 2-3 cm in fata si in spate de pe placa.

Sunt multe de spus ... cel mai bine intra si citeste pe forumuri. Cel mai ok site romanesc este snowboard.ro dar pe afara sunt nenumarate de unde poti sa afli tot ce ai nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate