Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Unghie care se desprinde

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007

 Mig VWFan, on Aug 20 2008, 22:27, said:

ingrozitor... dar stai linistit, pana maine se usuca si cade.
daca o sa cada,va creste altul in locul lui :D
Ps:nu m-am putut abtine dupa postul lui Mig VWFan

#38
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
ies matele :|  :wacko:

#39
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Bobo, puiule!! Asta-i vrăjeală prea ieftină ca să țină.

1. La cât de descarnate sunt degetele tale, eu sunt sigură că nu ai putea tasta nici cu gândul.

2. Orice individ care ține la prestația lui, mai ales când îi este afectat degetul cu pricina, ajunge țeavă la urgență (termenul mi-e dat chiar de un medic de la urgențe) :rolleyes:

3. Orice puști de vârsta ta ar fi speriat de imaginea care i se desfășoară în față, mai ales că este propria imagine

4. Nu te-ar fi lăsat nimeni  să dormi în halul în care ești. Și aici mă refer la părinți, prieteni, frați.

5.La imaginea pe care ne-ai descris-o, piafenul nu-și face efectul.

6. Data viitoare ia lectii de la bufoni veritabili. :lol:

p.s. pentru chestii din astea primești stele? ;)

Edited by Versus76, 22 August 2008 - 18:34.


#40
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
salut ! nu ma intereseaza ce crezi tu ... io zic doar ceea ce am patit deci sa trecem la subiect ! pe 21/08/08 nemaiputand de durere am decis sa merg la doctor ... am mers la spitalul de copii , iar medicul de garda sa ingrozit de ceea ce a vazut ! ma internat de urgenta , pentru investigatii ... am facut o raza pt a vedea daca osul de la deget e fisurat etc ! Din radiografie s-a dovedit ca osul nu are nimic ... dar din cauza impactului si presiunii macadanului ce mi-a cazut pe deget , muschiul falangelui mijlociu e fost dezlipit de os ! de acceea aveam dureri asa mari ... tot din cauza impactului s-a format un cheag de sange care a urcat sub unghie ... am stat in spital pana in data de 25/08/08 unde in acea zi mi-a fost smulsa unghia , iar '' bucatele de tesut ce au afara , prin acele crapaturi formate de la impact au fost taiate !  pe data de 28 am fost la schimbat pansametul si etc .... ! iar iesi am fost din nou ... si medicul de garda mi-a dat o veste foarte buna si aceea ca degetul meu e spre bine taieturile din partea de jos s-au cicatrizat ... muschiul sa lipit la os  acest fapt l-am remarcat eu deoarece acum pot sa misc usor degetul ( ultima parte a degetului ) .. unghia este in bine ...iar degetul mai trebuie sa stea pansat circa 15 zile apoi scap de bandaj !

PS: pt cei care nu ma cred ! cand ma voi duce la pansat am sa le fac cateva poze special pt ei !!

PS2: multumesc celor ce nu m-au luat la mistouri etc !

O seara buna !

#41
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Bini cî iești în regulî. Nu te-i dus tu țavă la doctor, dar pânî la urmă n-ai mai răbdat ș-ai făcut-o șî pi-asta, chiar dacî mai târzâu.

K, îmi cer scuze. La data la care am postat, am crezut că ești undeva în umbră și râzi de noi. Chiar n-am mai urmărit topicul să-ți observ lipsa. Îmi pare rău că a fost real ceea ce ai pățit. Preferam să fie totuși să fie o glumă. :confused:

Ai grijă de tine și .... lasă chetroaiele. :)

Edited by Versus76, 31 August 2008 - 22:23.


#42
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007

Quote

Bini cî iești în regulî. Nu te-i dus tu țavă la doctor, dar pânî la urmă n-ai mai răbdat ș-ai făcut-o șî pi-asta, chiar dacî mai târzâu.

K, îmi cer scuze. La data la care am postat, am crezut că ești undeva în umbră și râzi de noi. Chiar n-am mai urmărit topicul să-ți observ lipsa. Îmi pare rău că a fost real ceea ce ai pățit. Preferam să fie totuși să fie o glumă.  

Ai grijă de tine și .... lasă chetroaiele.

mc :P ... pei am  zis ca de acum nu o sa mai ridic cataroaie... promit ca maine sau paimaine cand ami schimb pansamentul o sa fac vreo 2 3 poza sa il vedeti ... acum degetul e mai bine ... in sensul ca pot sa-l misc dar si ca infatisare... dar in prima seara am lesinat cand l-am vazut... vorbesc foarte serios  :confuzzled: era umflat ca un... nu stiu ce reper sa dau .. da oricum era extrem de mare.... dar acu mi-e mai bine !.. o seara buna tuturor

#43
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
si pozele pt cei care nu mau crezut ... :)

!

!!

http://b.imagehost.org/0714/003.jpg

http://b.imagehost.org/0794/004.jpg

http://b.imagehost.org/0368/006_4.jpg

http://b.imagehost.org/0424/007.jpg

http://b.imagehost.org/0893/008.jpg

http://b.imagehost.org/0837/009.jpg

acum degetu arata de 100 de ori mai bine la inceput..,.. in prima zi .. era tot albastru.. si verzui... nu exagerez... si nu ca nu mam spalat...  :D

Attached Files

  • Attached File  001.gif   423.78K   57 downloads
  • Attached File  002.gif   369.03K   37 downloads

Edited by adadoi, 04 September 2008 - 20:32.


#44
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Încântător... :)  Vreau să spun .... arată foarte bine.  :P
Ai făcut bine, man. Dacă întârziai puteai să-ți pierzi degetul.

O să rămână doar amintirea ca un coșmar. Ai grijă de tine și orice problemă de ordin medical spune-i-o medicului întâi, apoi caută consolări pe forum. Cu cât mai în pripă, cu atât șansele  sunt mari mari iar timpul de vindecare mai scurt.

O să ai un deget... ca nou și îl vei folosi în ce scopuri îți dorești  :console:

Edited by Versus76, 04 September 2008 - 20:24.


#45
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
misto poze  B),nu trebuiau puse,ca poate pe softpedia mai sunt unii care stau cam prost cu inima :D....oricum vindecare rapida si ai grija data viitoare ;) :peacefingers:

#46
newtask

newtask

    proud porsche driver b-)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,183
  • Înscris: 26.06.2008

 cosmin_17, on Sep 4 2008, 21:28, said:

misto poze  B),nu trebuiau puse,ca poate pe softpedia mai sunt unii care stau cam prost cu inima :D....oricum vindecare rapida si ai grija data viitoare ;) :peacefingers:
Nu stau prost cu inima...numai că mă apucasem să mănânc. :death:

#47
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
las ca sa vedeti si voi ce rezulta din impactul unei borduri de 70 kg si deetul meu :))

#48
volley3

volley3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 24.07.2007
Buna tuturor. Joi am suferit un accident la fotbal, am nimerit cu piciorul meu piciorul unui prieten. Dupa aceea n-am avut nimic, dar cand am ajuns acasa am vazut ca sub unghie eram cam vanat. Prin casa nu am probleme cu deplasarea dar cand sunt incaltat cam schiopatez, nu prea pot calca bine deoarece ma doare acolo sub ungie. Din ce am vorbit si cu mama care este pedichiurista zice ca s-ar fi putut deplasa unghia, se simte ceva si chiar la baza ei, ca si cum ar fi cam 2 mm sub piele.

As vrea sa stiu daca imi va cadea unghia si daca nu in cat timp ma voi reface.

Multumesc anticipat.

#49
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Nu cred... :D

http://www.mavala.ro/despre_unghii.php

#50
volley3

volley3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 24.07.2007
Revin cu niste detalii. Nu ma mai doare atat de tare dar eu inainte aveam probleme cu colturile la unghiile mari de la picioare. Ei, dupa durerea pe care o simt, se pare ca este durerea pe care o simteam cand aveam un colt. Prin urmare, tind sa cred ca aveam un colt acolo, iar prin lovitura s-a bagat p-acolo pe undeva, si ma doare, pentru ca ma doare acum doar intr-o parte, si durerea respectiva, de colt de unghie.

In rest unghia la baza este invinetita, si daca ma apas evident ma doare.
Asta-seara imi va scoate mama coltul respectiv, cum face de fiecare data.

Revin cu intrebarea...din cauza vanataii respective exista posibilitatea sa cada unghia? Multumesc anticipat.

#51
floryn100

floryn100

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.07.2009
Eu acuma o luna și jumătate stăteam în pat la TV și coltul de la degetul mare al piciorului drept nu-mi dădea pace si am început sa-l scot eu cu ajutorul unghiei de la mana. L-am scos dar am apucat și din unghie și am tras-o pana la baza acesteia și mi-a dat imediat sângele(am o problema cu scobitul la unghiile de la picioare :D).Dupa o săptămâna acea unghie a început sa se îngălbenească iar la aproximativ o luna și jumătate adică astăzi m-am uitat sa vad ce se mai întâmpla cu unghia și am văzut ca e mai tare și mai fragila.Am apucat-o cu mana și am tras de ea pana s-a desprins.Dar sub ea vad ca a crescut o alta unghie mai subțire însă.Nu cred ca am procedat corect dar totuși credeți ca ar trebui sa merg la medic?

#52
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
acum aproximativ o luna, daca nu si mai bine, mi-am prins degetul la usa de la masina, dar l-am tras repede, rana a fost exact pe pielita unde incepe unghia, mi-am dat cu baneocin si si-a mai revenit, inca nu mi-a cazut, dar nu cred ca mai e mult, pentru ca in centrul ei deja se vede ceva carne, se mai tine probabil pe margini, problema este ca cealalta unghie nu este in continuarea celei vechi, ci are tendinta sa creasca deasupra ceea ce banuiesc ca nu e un semn bun, in cazul asta ar trebui sa vad un chirurg?

#53
CV-03-BTF

CV-03-BTF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.08.2007
De curand am fost protagonistul unui astfel de eveniment. Un obiect extrem de greu a alunecat si a cazut peste degetul mare de la picior. Desi in prima faza nu am dorit sa merg la medic... am hotarat dupa o ora sa ma deplasez la urgente. Lovitura a cazut chiar peste radacina unghiei iar degetul era aplatizat si oarecum deformat intr-o parte. Ce as vrea insa sa evidentiez este insa tratamentul. Intai rana a fost spalata cu apa oxigenta si a fost aplicat un tratament cu unguent Baneocin. Am primit  si o doza de antitetanos, care sub efectul adrenalinei nici nu am simtit-o. Pansamentul a fost destul de lejer si am mai primit  doua pastile de algocalmin care si-au facut bine treaba peste noapte. Am avut si o trimitere la radiologie, dar dupa examinarea pozitiei loviturii a doua zi si in lumina actualelor probleme la nivel planetar,  am hotarat sa nu o onorez. Tratamentul continua cu schimbat pansamentul dimineata si seara cu aplicarea de Baneocin. Aleatoriu aplic tinctura de propolis. La staful unei persoane cu experienta am luat 3 zile un antibiotic ( Oxacilina ) ... desi  sunt de parere ca tratamentul cu antibiotic nu trebuie luat dupa ureche. Explicatia acesteia a fost ca in cele mai multe cazuri nu este nevoie, dar intrucat eu aveam extrem de multa treaba in zilele urmatoare, sa nu risc o infectie care ar fi putut sa ma incurce serios in activitati.  Un alt sfat primit de la o persoana cu o vasta experienta in domeniu, a fost sa aplic comprese sau chiar imersie a piciorului in ceai de marul lupului. Planta  se gaseste in magazinele de profil si pare sa aiba o actiune spectaculoasa in astfel de probleme. Aplicarea tratamentului se face cu ceai la temperatura camerei. Atentie..la manipulare... se administreaza numai extern intrucat este toxica !   https://adevarul.ro/...ex.html     O alta problema semnalata de o cunostinta este necesitatea aplicarii dupa vindecarea ranii, a unui tratament ( Exoderil ) contra ciupercii unghiei. Aceasta a motivat ca unghia bolnava este extrem de predispusa  la o astfel de afectiune, de care cu greu mai scapi ulterior! In ce ma priveste, dupa cateva zile lucrurile par sa revina la normal. Degetul a revenit la forma initiala dar cel mai probabil voi pierde unghia.  Va doresc numai bine!   P.S.  Multumiri personalului de la urgente si celor care m-au indrumat!

Edited by CV-03-BTF, 06 September 2020 - 05:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate