Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Unghie care se desprinde

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
misskrmn

misskrmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2008
Salut!
In urma cu aproximativ o luna am suferit o interventie chirurgicala de inlaturare a unghiei de la degetul mare, picior stang. Din cauza unor balerini, unghia a fost strivita. Am relatat patania mea si va multumesc pentru raspunsuri!
Revin cu alte cateva aspecte si sper ca si de aceasta data sa ma ajutati:
- locul s-a vindecat, nu ma mai doare, dar, intreaga suprafata a patului unghial este acoperita de foarte multe starturi de piele "moarta", cu alte cuvinte, patul unghial se cojeste ingrozitor.
A mai patit cineva acest lucru? Este normal?
Sa am rabdare sa cada singure acele straturi de piele?


Va multumesc mult!

#20
misskrmn

misskrmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2008
Nici eu nu am momentan unghie la degetul mare de la piciorul stang  :angry: si tot de la incaltamintea neadecvata, numai ca la mine nu a fost vorba de o unghie incarnata ci de o unghie strivita care nu mai cadea, asa ca medicul a scos-o.

Vroiam sa te intreb daca, in cazul tau, in perioada post-operatorie, patul unghial a fost acoperit de niste straturi de piele "moarta" care se exfoliau, pe romaneste, se cojeau?

Dupa 2 luni poti sa te incalti? Eu inca nu am incercat, la mine a trecut doar o luna.
In cat timp ti-a spus medicul ca va creste noua unghie?

Multumesc!

#21
adadoi

adadoi

    scorpie bãtrânã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
om bun, tu faci pe prostu' sau vorbesti singur?
e al treilea topic deschis de tine pe aceeasi tema. Ori postezi unde trebuie (cu "fast reply" sau "add reply", ori revii peste 14 zile, daca inveti sa folosesti amaratele alea de butoane, ca m-am saturat sa lipesc dupa tine.

#22
misskrmn

misskrmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2008
Nu, nu fac pe fraierul!!!!!!!!!!!!!!!!
A fost o greseala, scuze!
Si daca meseria ta e sa postezi mesaje fara legatura cu cele postate anterior, nu inteleg de ce esti asa de artagos!

#23
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
vai!! e mortala faza !!! poate inlaturarea unghiei nu era cea mai mare problema a ta. poate ar trebui sa consulti un psihiatru. e tres posibles sa suferi...rau.

#24
misskrmn

misskrmn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2008
Draga Slickutz,
Am crezut ca "e ceva de capul" acestui forum, dar m-am inselat! A fost o eroare pentru care mi-am cerut scuze, dar....

...si pentru cultura ta generala, "posibles" se scrie corect "possible".

Aceasta a fost ultima mea interventie!
Numai bine tuturor!

#25
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
merci pt "erata". ultimul "s" era typo btw

#26
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
salut ! acum 2 ore eram afara la o partida de MONOPOLY  si nu mai aveam loc pe banca asa ca am incercat sa ami aduc o burdura scoasa ca sa stau cu fundu pe ea  ! numa ca cand sa o pun jos am scapato si mia cazut pe mana ! au fost '' avariate '' trei degete ... insa cel mai grav e ala care e semnu oscen  -_-  unghia sa invinwtit cam 70% si in parte de jos probabil datorita presiunii a iesit o bucatica de muschiulet afara ! ,  sorry daca vi se pare scarbos dar nam ce face cam , 0.5 mm dar a intrat inapoi ... acum ma doare inrozitor ! partea buna e ca pot sa misc degetul ala deci nu e fractura sau in cel mai rau caz zdrobirea osului ! acum vine si intrebarea mea  : e posibil sa-mi cada unghia??? daca da cum e doare :confuzzled:  :confuzzled: ??? in cat timp se regenereaza ??? va rog zicetimi ca nu mai pot de durere  :confuzzled:  :confuzzled:  


multumesc

mii de scuze daca am gresit ceva..chair nu pot sa scriu ca ma doare mana.. si scriu numa cu una :(((

Edited by adadoi, 19 August 2008 - 21:39.


#27
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
La urgente pentru sutura si/sau pansament.

#28
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
dar cu unghia :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled: ????????????????????????????

#29
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005

View Postbobo2006, on Aug 19 2008, 20:44, said:

dar cu unghia :confuzzled:  :confuzzled:  :confuzzled: ????????????????????????????
cade

#30
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
Mie mi-a cazut de 2 ori pana acum unghia si nu doare foarte tare; cel mai mult doare in momentul lovirii, iar dupa aia te obisnuiesti cu senzatia.

Sa vezi ce tare arata degetul fara unghie! :lol:

Edited by mwlambo, 19 August 2008 - 21:29.


#31
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
o unghie creste cu ~3mm pe luna deci calculeaza cam cat ai avea nevoie sa creasca complet

#32
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
salut.. aseara am dormit doar 2 ore juamte.. am mancat o cutie de bomboane numite '' PIAFEN'' si dimineata cand sami schimb bandaju am lesinat cand am vazut cei acolo....  :deadtongue:  :deadtongue:  :death:  deci .. cu senzatia mam obisnit cat de cat.. in continuare ma doare , dar nu la fel de mult... sper sa nu doara la unghie :((( ca io lesin si daca ma tai la deget.. dece.. multumesc frumos pt incurajari.. revin maine , poimane cu detalii






PS : nu ridicati niciodata borduri :)))

Edited by adadoi, 20 August 2008 - 13:18.
aberatii ortografice


#33
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postbobo2006, on Aug 20 2008, 14:13, said:

....revin maine , poimane cu detalii


Am prefera sa te duci la un medic si sa ne tii la curent cu opinia lui nu cu a ta, asta daca nu vrei sa ajungi la lucruri mai grave de exemplu infectii si amputatii.

#34
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
mergi la medicul de familie si vezi ce iti zice.
PS:data viitoare sa ai grija de degetul asta " :finger: ",ca e important sa-l ai ;)

#35
bobo2006

bobo2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 18.06.2007
maine cred ca ma duc sami fac o raza.. pt ca acum.. deja o inceput sa se umfle... si e amortit :(((((( offf doamne

Edited by adadoi, 20 August 2008 - 21:38.
sterg urmatorul post agramat. povestete-le prietenilor de pe mirc daca insisti sa scrii asa.


#36
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postbobo2006, on Aug 20 2008, 22:07, said:

.. deja o inceput sa se umfle... si e amortit :(((((( offf doamne
ingrozitor... dar stai linistit, pana maine se usuca si cade.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate