Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Equilibrium (2002)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Nu este un film independent..a rulat pentru o perioada si in cinematografe. Nu stiu daca stii ce inseamna film independent.

#20
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ce mi-a placut mie mult la el e ca e un film "curat". exact asta e impresia pe care mi-a lasat-o . :) Matrix a scazut enorm in ochii mei dupa ce am vazut toata seria....am incercat sa il revad pe 1 si sa nu-l judec din perspectiva celui care le-a vazut si pe restul, si nu pot.
Povestea in sine din Equilibrium mi-a placut mai mult, nu e atat de "siropoasa" ca cea din Matrix, iar domnul Bale e ...fermecator. :)

#21
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postkrossfire, on Sep 28 2006, 20:22, said:

Nu este un film independent..a rulat pentru o perioada si in cinematografe. Nu stiu daca stii ce inseamna film independent.
Daca a rulat in cinemauri nu inseamna ca e un film facut de o casa de productie...
Trebuie sa te uiti la inceputul filmului sa vezi daca arata casele de productie americane gen Universal sau nu mai stiu care...
Un film independent e un film facut bani putini, bani care provin de la sponsori probabil necunoscuti sau casele americane gen Fox Searchlight....sau Warner Independent Movies...

Tocmai am vazut/revazut filmul pe sarite...
Casa care i-a sponsorizat a fost Dimension, nu foarte cunoscuta...decat cu inca cel putin o casa de productie in acelasi generic...
O fi, nu o fi, dar sigur da impresia de film independent.
Alte asemanari:
Unghiurile simetrice...
Scena de la inceput cu lanternele si bataia spectaculoasa...scena cu Trinity
Lupta de la final cu sefu...seamana prea mult cu inceputul scenei de lupta din statia din metrou din neo si smith...numai ca e mai lunga si mai inutila...(nu ma asteptam ca sefu, de obicei fiinte care gandesc si nu se lupta, stie sa manuiasca pistolul mai bine decat bale care l-a terminat pe Taye din 3 miscari de sabie, c'mon)
Pana si zambetul final...copie xerox, nu alta...
Chiar nu ma asteptam nici eu sa vad atate asemanari...
Mie chiar mi-a placut filmul, cred ca tocmai a mai scazut o treapta filmul asta...

Edited by M0n0, 28 September 2006 - 20:10.


#22
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Pai tocmai..ca filmul a avut un buget modest comparativ cu altele, dar in niciun caz mic. Cel putin onorariul lui Bale. (nu ca n-ar merita)

#23
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
interesant film, dar cred ca-ti trece. si eu sunt fascinat de unele filme pt o scurta perioada dupa vizionare :D

#24
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005

View Postkrossfire, on Sep 28 2006, 10:31, said:

Mi-a placut filmul dintr-un singur motiv : Christian Bale !

Tyrael : La capitolul literatura sunt sigur ca nu ai auzit de George Orwell. Story-ul este o combinatie intre "1984" (doar ca "1984" il depasete in toate privintele) + niste idei luate de pe la Orson Scott Card . (cea cu sentimentele in mare).

Sunt multe lucruri deranjante la film, insa ideea generala e buna. Cel mai deranjant este finalul tipic american...
:coolspeak:  Mda, subscriu in mare parte. Desi nu e un film deranjant, mi-a fost destul de greu sa-l urmaresc pana la final, mai ales pentru ca era extrem de previzibil....
Dragute scenele de actiune, totusi e deprimant cand vezi o idee promitatoate tratata atat de superficial...

#25
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
filmul e dragut. Mie mi-a placut. Si cred ca 70% din placerea vizionarii acestui film vine din interpretarea lui christian bale, un tip supercarismatic, care stie sa dea savoare personajelor interpretate. Are el cateva slabiciuni insa cand il vezi prima data si te lasi impresionat de gunkata mai ierti o parte din ele :)

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostMorticia, on Sep 29 2006, 02:44, said:

:coolspeak:  Mda, subscriu in mare parte. Desi nu e un film deranjant, mi-a fost destul de greu sa-l urmaresc pana la final, mai ales pentru ca era extrem de previzibil....
Dragute scenele de actiune, totusi e deprimant cand vezi o idee promitatoate tratata atat de superficial...

daca tu ai stiut dinainte ca o sa-l omoare pe negru in 2 secunde, inseamna ca esti cristos reincarnat. evident ca ai stiut ca o sa-i omoare pe toti, da acuma sa fim seriosi, in cite filme nu ii omoara ala buni pe toti aia rai si salveaza omenirea, planeta, galaxia & shit?  :lol:

#27
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
aveti grija sa nu ramaneti fascinati, ca ar fi mare pacat.
oricum, conform cu topicul, parerea mea este aici.

#28
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Sunt un fan S.F.  dar - am spus un DAR filmul asta este infect.
Nu stiu daca mai gandeste cineva ca mine insa la cat de laudat a fost pe unde am citit atat de dezamagit am fost.
Vad ca MOSOTI compara acest film cu MATRIX - ma bufneste rasul.

Daca idea din matrix cu lumea virtuala nu e cea mai originala ( faza ca suntem baterii pentru roboti )si bine transpusa pe banda  dintre cele doua filme , inseamna ca eu am vazut altceva.

#29
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004

View PostMosotti, on Sep 28 2006, 14:46, said:

sint sigur ca ai vrut sa spui distopic  :console:
si eu sunt sigur ca ai vrut sa spui "SUNT"  :console:

Despre film, prefer mai mult si Matrixul, si pana si Dark City (care a initiat ideea din Matrix). Imi lasa impresia aia de teribilism pur, adica fara nimic inteligent pe langa. Film generat in stilul: avem bani, avem un actor tare, avem efecte speciale... ne mai trebuie si o idee de film... :puke:

Edited by narcis_epm, 04 October 2006 - 10:02.


#30
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006

View Postdendron, on Sep 28 2006, 15:49, said:

intr-adevar filmul prezinta o societate interesanta si niste idei de viata care stimuleaza sufletul omenesc.Are f multe conflicte psihologice care atrag interesul si nici realizarea nu lasa de dorit. Mie mi-a placut numai care cateva mici erori care pot trece neobservate..dar nu chiar sa-mi schimbe filosofia despre viata-este interesant intr-adevar.

Si eu sunt fanul filmelor in care societatile care se vor perfecte pana la urma esueaza.  :D   am mai vazut unul dar nu mai tin minte cum se cheama... revin cu numele :)

Am incercat sa-mi aduc aminte numele filmului in cauza dar nu am reusit....siacum a inceput sa ma streseze.Poate il stit voi...deci era asa: tot o societate perfecta unde ti se spunea inainte sa se nasca copilul ce caliatati sau defecte va avea...ce probleme medicale..etc...unele care puteau fi scoase prin gene...etc...etc.Pana la urma un "damnat "al societatii care era bolnav cu inima se integreaza intr-o firma care facea zboruri spatiale cu ajutorul unui om de "elita" care ramasese paralizat in scaun..etc...si cu toate ca era bolnav reuseste sa insele toate aparatele de verificat ale alora si sa invinga sistemul perfect al vremii respective si sa plece in spatiu.

De retinut ca avea un nume dintr-un singur cuvant...f semnificativ.


PS: sper sa inteleaga cineva ce-am scris acolo ca ma grabesc si nu am timp sa formulez perfect :)

#31
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
filmul se numea gattaca

#32
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
L-am vazut de 7 sau 8 ori. Nu mai stiu sigur. Am si coloana sonora deci e clar ca mi-a placut si imi place foarte mult.  :coolspeak:

#33
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMosotti, on Oct 1 2006, 19:18, said:

daca tu ai stiut dinainte ca o sa-l omoare pe negru in 2 secunde, inseamna ca esti cristos reincarnat. evident ca ai stiut ca o sa-i omoare pe toti, da acuma sa fim seriosi, in cite filme nu ii omoara ala buni pe toti aia rai si salveaza omenirea, planeta, galaxia & shit?  :lol:

faptul ca l-a omorat pe negru' in 2-3 sec,dovedeste faptul ca la mishloc e ceva imprevizibil...adica fiti seriosi...prima oara cand ati vizionat filmul,nu v-ati asteptat ca sa se bata cu diggs vreo 5 minute???  :rolleyes:

#34
Morticia

Morticia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 05.05.2005

View Posttyrael, on Oct 5 2006, 12:46, said:

faptul ca l-a omorat pe negru' in 2-3 sec,dovedeste faptul ca la mishloc e ceva imprevizibil...adica fiti seriosi...prima oara cand ati vizionat filmul,nu v-ati asteptat ca sa se bata cu diggs vreo 5 minute???  :rolleyes:
Da, mama super lovitura de teatru, l-a batut repede. Am mai vazut filme cu "dueluri" asa scurte. Vezi Shichinin no samurai . Si-n `54 stiau d-astea....

#35
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006

View Postromaximusro, on Oct 4 2006, 15:59, said:

filmul se numea gattaca

Da!!! asa se numeste !! :D ce bine ca mi-ai adus aminte..merci ..ca toata lumea stie cat de naspa is "junghiurile" astea de memorie. Da,despre film vroiam sa spun ca se aseamana intr-un anumit mod..si anume ideea unei "societati perfecte" care se dovedeste a fi o "utopie" si binele pana la urma razbate.Dragute filme amandoua.

#36
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
Era si normal sa il bata pe ala repede, sentimentul, intuitia sunt functii psihice importante. Practic negrul ala era handicapat psihic, ar fi trebuit dus la sanatoriu, nu sa stea cu sabiuta in mana. Daca n-a vrut aia e: frontal lobotomy:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate