Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Equilibrium (2002)

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
fara sa ma laud,dar cred ca sunt cel mai mare fan al acestui film.De altfel de cand l-am vazut am o alta viziune asupra vietii,pur si simplu m-a schimbat radical.Probabil va intrebati de ce am deschis acest topic...Astept pareri,opinii critici aduse acestui film :excl:

FANATICS ONLY :P

#2
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Ce te-a fascinat?

Mie mi s-a parut un simplu SF, cu scene de actiune frumoase. Dar atat. -_-

#3
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
hmm..in primul rand story-ul,in al 2lea rand coloana sonora,in al 3 lea rand scenariu,in al 4-lea rand actorii.de fapt si sa stau sa caut cu lupa tot nu i-ash gasi cusur.

dar oricum,gusturile nu se discuta  :)

astept si alte opinii:D

#4
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Mi-a placut filmul dintr-un singur motiv : Christian Bale !

Tyrael : La capitolul literatura sunt sigur ca nu ai auzit de George Orwell. Story-ul este o combinatie intre "1984" (doar ca "1984" il depasete in toate privintele) + niste idei luate de pe la Orson Scott Card . (cea cu sentimentele in mare).

Sunt multe lucruri deranjante la film, insa ideea generala e buna. Cel mai deranjant este finalul tipic american...

Edited by krossfire, 28 September 2006 - 09:32.


#5
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
mie nu mi s-a parut stralucit, e inca un film sf.

#6
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Nici mie nu mi s-a parut stralucit. E prea utopic, neverosimil. Mai degraba mi-as imagina viitorul ca in Star Trek decat ca in filmul asta.

#7
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Mie mi-a placut ideea. Nu este genial dar este un film la care m-am uita si a doua oara cu placere.
Later:
un coleg a facut un referat ce avea la baza ideea de in film "o societate fara sentimente" unde incerca sa demonstreze ce bine va fi i viitor cand oamenii nu vor mai plange si nu vor mai rade.

Edited by fracture, 28 September 2006 - 11:48.


#8
gika_killeru'

gika_killeru'

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,468
  • Înscris: 03.01.2006
mi-a placut ideea ... totusi se mai putea lucra la regie pentru mai mult dramatism cat si la jocul actorilor ... in afara de Bale nu impresioneaza nimeni

#9
Giovanny

Giovanny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 25.03.2005
Da, intr-adevar scene de actiune spectaculoase. Atat bun. Lasa de dorit costumele care stim cu totii din ce film par inspirate, ca si efectele (fara suparare, dar puteau fi si producatorii ceva mai originali), iar ideea cred ca e luata Fahrenheit 451 (cine l-a vazut stie). Cu toate ca sunt fan inrait al genului SF, acesta nu prea m-a impresionat. Dar asta e parerea mea si doar atat.

Edited by Giovanny, 28 September 2006 - 12:44.


#10
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postnarcis_epm, on Sep 28 2006, 11:12, said:

Nici mie nu mi s-a parut stralucit. E prea utopic, neverosimil. Mai degraba mi-as imagina viitorul ca in Star Trek decat ca in filmul asta.

sint sigur ca ai vrut sa spui distopic  :console:


personal consider acest film mai bun decit matrix. ideea, chiar daca nu e originala, macar nu e asa de timpita ca "un viitor in care oamenii traiesc intr-o lume virtuala in timp ce in realitate sint baterii pentru robotii care au took over ze world" :wacko:

#11
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostMosotti, on Sep 28 2006, 10:46, said:

sint sigur ca ai vrut sa spui distopic  :console:
personal consider acest film mai bun decit matrix. ideea, chiar daca nu e originala, macar nu e asa de timpita ca "un viitor in care oamenii traiesc intr-o lume virtuala in timp ce in realitate sint baterii pentru robotii care au took over ze world" :wacko:
Primul Matrix e mai filosofic decat Equilibrium si mult mai elaborat. Primul Matrix e genial, al doilea e bun, al treilea de umplutura.
Cu toate acestea Neo il bate pe John Preston pentru ca.......stie kung fu ^_^

#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View PostMosotti, on Sep 28 2006, 14:46, said:

"un viitor in care oamenii traiesc intr-o lume virtuala in timp ce in realitate sint baterii pentru robotii care au took over ze world" :wacko:
nu trebuie sa iei totul ad litteram. chestia asta se intampla si in prezent, gandeste-te ca exista o mana de oameni care au controlul asupra lumii (putere financialra si politica). ei sunt cei care manipuleaza oamenii, iar noi in final tot pentru ei muncim. exact ca si cu plantatiile de oameni din matrix.

#13
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View PostGiovanny, on Sep 28 2006, 13:43, said:

Da, intr-adevar scene de actiune spectaculoase. Atat bun. Lasa de dorit costumele care stim cu totii din ce film par inspirate, ca si efectele (fara suparare, dar puteau fi si producatorii ceva mai originali), iar ideea cred ca e luata Fahrenheit 451 (cine l-a vazut stie). Cu toate ca sunt fan inrait al genului SF, acesta nu prea m-a impresionat. Dar asta e parerea mea si doar atat.

Cred ca vrei sa spui "Cine l-a citit".

Asa cum am spus ideea imi pare mai apropiata de Orwell...pentru ca in Fahrenheit 451 (cartea) se vorbeste strict despre eliminarea cartilor si a "pericolului acestora".

#14
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postzuppy, on Sep 28 2006, 11:27, said:

asta se intampla si in prezent, gandeste-te ca exista o mana de oameni care au controlul asupra lumii (putere financialra si politica). ei sunt cei care manipuleaza oamenii, iar noi in final tot pentru ei muncim. exact ca si cu plantatiile de oameni din matrix.
:D  daca nu ma insel aia care au bani si putere politica sunt evrei si masoni....right? ^_^

#15
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postfracture, on Sep 28 2006, 15:47, said:

:D  daca nu ma insel aia care au bani si putere politica sunt evrei si masoni....right? ^_^
nu neaparat, nu sunt adeptul teoriei la care vrei tu sa faci referire. e mai mult de discutat pe subiectul asta, dar aici suntem pe aria de filme... deci, foarte offtopic  :)

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postfracture, on Sep 28 2006, 15:27, said:

Primul Matrix e mai filosofic decat Equilibrium si mult mai elaborat. Primul Matrix e genial, al doilea e bun, al treilea de umplutura.
Cu toate acestea Neo il bate pe John Preston pentru ca.......stie kung fu ^_^

filozofia din matrix e doar in imaginatia voastra. de fapt e o filosofie inchipuita, in realitate nu e cu nimic mai presus de eq, atita doar ca in loc sa se inspire din carti sf, s-au inspirat din religie si alte chestii psihico-mistice. matrix (primu) a fost un film bun la prima vizionare, dar daca te uiti atent te doare capu

in plus, mie mi-a placut mai mult bale decit keanu. si mai mult, n-au existat eq reloaded & shit

#17
dendron

dendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 22.08.2006
intr-adevar filmul prezinta o societate interesanta si niste idei de viata care stimuleaza sufletul omenesc.Are f multe conflicte psihologice care atrag interesul si nici realizarea nu lasa de dorit. Mie mi-a placut numai care cateva mici erori care pot trece neobservate..dar nu chiar sa-mi schimbe filosofia despre viata-este interesant intr-adevar.

Si eu sunt fanul filmelor in care societatile care se vor perfecte pana la urma esueaza.  :D   am mai vazut unul dar nu mai tin minte cum se cheama... revin cu numele :)

#18
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
M-a fascinat si pe mine Equilibrium o vreme...film curat, independent, facut cu buget redus...
dar inca ma fascineaza Matrix-ul...si il consider pe acesta mai bun.

Equilibrium a fost bun...dar il consider mult prea asemanator cu matrix-u (si asta a fost facut in '99...pe cand Eq in 2002...
Asemanator in:
-personajul principal se schimba/se transforma ca Anderson in Neo din Matrix
-se gaseste si aici o poveste de amor...
-lumea "curata", controlata ca in Matrix...
-baietii "buni" (cei care reprezinta legea si politica) se dovedesc a fi personajele negative ca in Matrix, din nou...
-dorinta de a elibera pe toti de aceasta forma de conducere, ca in Matrix...
Sa continui?
Nu, nu cred nici o secunda ca Equilibrium este un film prost, este chiar foarte bun, dar nu la fel de bun ca Matrix 1. Nici nu il atinge...decat prin asemanarile evidente.
Va atras cumva izul britanic care il emana asa de mult filmul asta?
Ideea e aceeasi ca in Matrix...poate mai diluata sa nu iasa prea mult in evidenta.
Insa diferenta de 3 ani si puternica asemanare ma face sa cred ca nu e un film asa de original pe cat se crede.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate