Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Naţional TV.

- - - - -
  • Please log in to reply
189 replies to this topic

#163
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Au greșit formatul de difuzare pentru Rambo 3.

#164
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Apare pe undeva programul pentru următoarele 3 săptămâni de la acest canal ?

#165
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,823
  • Înscris: 07.07.2009
Bine că nu vrei pe 2 luni.

#166
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018

 BAYMAX, on 01 iulie 2022 - 20:13, said:

Apare pe undeva programul pentru următoarele 3 săptămâni de la acest canal ?
2 iulie
https://program-tv.n...L_TV/02.07.2022
3 iulie
https://program-tv.n...L_TV/03.07.2022
4 iulie
https://program-tv.n...L_TV/04.07.2022
5 iulie
https://program-tv.n...L_TV/05.07.2022
6 iulie
https://program-tv.n...L_TV/06.07.2022
7 iulie
https://program-tv.n...L_TV/07.07.2022
8 iulie
https://program-tv.n...L_TV/08.07.2022
9 iulie
https://program-tv.n...L_TV/09.07.2022
10 iulie
https://program-tv.n...L_TV/10.07.2022
11 iulie
https://program-tv.n...L_TV/11.07.2022
12 iulie
https://program-tv.n...L_TV/12.07.2022
13 iulie
https://program-tv.n...L_TV/13.07.2022
14 iulie
https://program-tv.n...L_TV/14.07.2022
15 iulie
https://program-tv.n...L_TV/15.07.2022
16 iulie
https://program-tv.n...L_TV/16.07.2022
17 iulie
https://program-tv.n...L_TV/17.07.2022

#167
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Pentru dățile de 20.07.2022 și, respectiv 21.07.2022, nu există program ?

#168
novo_

novo_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,262
  • Înscris: 30.03.2019
Nu (inca). Ce e asa important fix atunci?

#169
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018

Național TV, grila de toamnă a la Bollywood: seriale indiene pe bandă. Și ceva Mr. Bean și Terence Hill


Grila de toamnă Național TV abundă în Prime-Time de seriale și filme indiene, o "marcă înregistrată" a postului. Printre aceastea, își mai fac loc și ceva seriale cu Rowan Atkinson (Mr. Bean) și cu Terence Hill (popular în România în anii 80).

Producțiile proprii, cu Adrian Enache, Diana Matei și Denis Ciulinaru, sunt în timpul zilei. Miezul problemei, cu Denis Ciulinaru și Mircea Coșea, are premiera sezonului joi, 22 septembrie.

Cum arată, pe zile, grila postului deținut de frații Micula?

Prime-time-ul postului este structurat simplu: de luni până duminică, de la ora 19.00, este serialul indian Destine rătăcite. Alt serial - tot indian, urmează luni și marți: Dragostea găsește o cale.

Joi și vineri, după Destine rătăcite, alt serial indian: Iubirea învinge.

Duminica seara este, pe lângă serial, și film indian.

Săptămâna de Bollywood e spartă miercurea când, pe lângă - evident - serial indian, Național TV programează un film (nu indian).

Ce alte producții mai sunt pe Național TV:

Joia, de la 21.00 (după serialul indian), este o producție cu Rowan Atkinson (Mr. Bean) - Innspector Fowler.

De luni până miercuri, își găsește loc în grilă Terence Hill, de la 17.15 (Don Matteo)

Producțiile proprii ale Național TV sunt în timpul zilei. Este vorba de Miezul problemei (joi și vineri, de la 17.15, cu Denis Ciulinaru și Mircea Coșea) și, în weekend, de Start Show, cu Adrian Enache și Diana Matei (duminica, de la 13.00).

Zita Moldovan și Sorin Sandu prezintă sâmbăta, de la ora 10:00, emisiunea Din viața romilor.

Grila de toamnă Național TV, în access și în Prime-Time:

Luni:
17.15 - Don Matteo (cu Terence Hill)
18.30 - Știri
19.00 - Destine rătăcite
20.15 - Dragostea găsește o cale
Marți:
17.15 - Don Matteo (cu Terence Hill)
18.30 - Știri
19.00 - Destine rătăcite
20.15 - Dragostea găsește o cale
Miercuri:
17.15 - Don Matteo (cu Terence Hill)
18.30 - Știri
19.00 - Destine rătăcite
20.15 - film
Joi:
17.15 - Miezul problemei
18.30 - Știri
19.00 - Destine rătăcite
20.15 - Iubirea învinge
Vineri:
17.15 - Miezul problemei
18.30 - Știri
19.00 - Destine rătăcite
20.15 - Iubirea învinge
Sămbătă:
19.00 - Destine rătăcite
20.00 - reluări Fosta mea iubire și Cei șapte ani de masă, emisiuni de tip fake reality-show.
Duminică:
19.00 - Destine rătăcite
20.00 - Film indian

Sursa: https://www.paginade...nal-tv-20864717

#170
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018
Canalul local, TTV Oradea care e frate cu Național TV de când a intrat la Digi are codec de HD dar emisia e SD.

Attached File  16668936589261025677076900726376.jpg   397.01K   95 downloads

#171
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018
Conform ședinței CNA de astăzi TTV Oradea a cerut să retransmita integral Național TV pentru o perioadă de 6 luni din cauza reorganizării companiei Centrul Național Media.

#172
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018

INTERVIU. Dan Diaconu, directorul general Național TV, despre situatia postului: „E un moment foarte dificil. Nu mai facem producții proprii, nici achiziții. Folosim ce avem, mizăm pe serialele și pe filmele indiene”. Care sunt scenariile?



Serialele indiene țin barca pe linia de plutire, admite directorul Național TV, post aflat într-o situație delicată în prezent. „Indienele" sunt o parte importantă a salvării stației: „achiziții de seriale indiene se vor face în continuare și încercăm să fim în continuare cei mai relevanți aici", spune Dan Diaconu într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Paginademedia.ro.

Național TV s-a diferențiat pe piață cu serialele indiene, apărute acum aproximativ 15 ani dintr-un motiv simplu: „știrile prea lungi consumau resurse foarte mari".

Acum, grupul fratțlor Micula trece printr-o perioadă dificilă, despre care vorbește în exclusivitate în interviul Paginademedia managerul Dan Diaconu (director de programe National TV și, din aprilie și CEO, director general, al ABC Plus Media, companie care deține atât postul TV, cât și Național FM).

Pe scurt, sunt două scenarii posibile la National TV:

- scenariul să revenim la producții proprii. Dar legat de aceste producții în sine, resursele umane sunt foarte mici. Așa că, dacă vom dori să avem din nou producții noi va trebui să ieșim în piață.

- scenariul în care se rămâne pe filme și seriale indiene.

Pe larg, în interviu.

Context:

Așa cum anunța Paginademedia.ro încă din martie, grupul fraților Micula trece printr-o perioadă de restructurări. S-a renunțat la producțiile proprii și s-au oprit, pentru o perioadă nedeterminată, achizițiile.

Denis Ciulinaru, prezentatorul emisiunii Miezul problemei, care fusese și director de programe la Național FM și era unul dintre „veteranii" companiei, a decis să plece din grup în martie. Emisiunea Miezul problemei a fost întreruptă în decembrie. De asemenea, a fost scoasă din producție și emisiunea de divertisment Start Show, care era prezentată de Diana Matei și Adrian Enache.

Și stația-soră Favorit TV a fost afectată de restructurări, cum se arăta în același articol publicat pe Paginademedia.ro în luna martie.

Despre toate acestea a vorbit, în exclusivitate pentru Paginademedia, Dan Diaconu, actualul director general al ABC Plus Media. Am primit și câteva explicații despre ce ar putea urma. „Este un moment foarte dificil. Nu mai facem producții proprii, nici achiziții. Folosim ce avem, mizăm pe serialele și pe filmele indiene”, a spus Dan Diaconu.

Paginademedia.ro: Deși ați fost numit CEO al companiei care deține Național TV și Național FM, ați păstrat și funcția de director de programe Național TV. Care este cea mai mare realizare de când vă aflați pe acest post?

Dan Diaconu: Decizia de a cumpăra telenovele indiene, pentru prima dată în România. A ta pentru totdeauna (Banoo Main Teri Dulhann, produsă de ZEE TV, n.r.) a fost prima telenovelă indiană difuzată vreodată în România. A fost difuzată de postul Național TV de la începutul anului 2009 până în iulie 2010. Tot în 2009 am început să difuzăm și serialul indian În căutarea fericirii (Ghar ek sapna, n.r..).

Paginademedia.ro: Cum de ați ajuns la această decizie?

Dan Diaconu: Erau știrile prea lungi și consumau resurse foarte mari. Se știe că știrile sunt cele mai mari consumatoare de resurse. Eram și atunci într-o perioadă în care a trebuit să scădem bugetul și să găsim ceva pe un slot de doar jumătate de oră, în intervalul 19.30-20.00.

Are legătură directă cu începutul recesiunii de atunci. Așa am testat prima telenovelă indiană. A performat imediat, iar rețeta a fost luată apoi și de alții. Nimeni nu-și dă seama de anvergura unui star din India.

Dan Diaconu: „Găsim soluții pentru a-i salva pe cei care rămân”

Paginademedia.ro: A fost greu să concediați oameni și să găsiți alte soluții?

Dan Diaconu: Da. Dar încerc să văd partea bună atunci când sunt în astfel de situații. Faptul că găsim soluții pentru a-i salva pe cei care rămân.

Paginademedia.ro: Ce v-a determintat, totuși, să vă opriți la serialele indiene și nu la alte producții?

Dan Diaconu: La momentul respectiv, cele mai celebre erau serialele sud-americane. Nu exista nimic în epocă care să aibă același impact.

Înainte de serialele indiene am avut și noi seriale sud-americane. Am avut și o continuare a celebrei serii cu Sclava Isaura. Dar aveam nevoie de ceva mult mai accesibil, mai ieftin. Aveam deja succes cu filmele indiene, pe care le difuzam deja pe un slot, duminica.

Am evaluat trendurile, ceea ce se întâmplă în alte piețe și, după ce am analizat și bugetul disponibil, am mizat în continuare pe producțiile indiene, deoarece am constatat că au un impact cultural și emoțional foarte mare pentru români.

Paginademedia.ro: Seamănă foarte mult acea perioadă cu cea de acum, când s-a renunțat din nou la producțiile proprii și se caută alte soluții...

Dan Diaconu: Da. În 2005 existau niște producții mari pe post, care funcționau. Dar, începând din 2007, s-au făcut reduceri de buget din ce în ce mai mari, din cauza crizei. Și atunci, ca și acum a trebuit să decid ce rămâne pe post, analizând performanța în comparație cu costuri. Și o televiziune este supusă acelorași reguli, ca orice altă companie care trebuie să facă profit.

Dan Diaconu: „Este din nou un moment foarte dificil”

Paginademedia.ro: Istoria se repetă...

Dan Diaconu: Din primăvară, de când s-au sistat majoritatea producțiilor proprii... Este din nou un moment foarte dificil. Trebuie să ne asigurăm să avem continuitate. Eu am fost adus în poziția de director general după momentul sistării producțiilor proprii și am prins momentul încheierii lor. Am început în luna aprilie.

Paginademedia.ro: Și ce plan aveți pentru redresarea stației?

Dan Diaconu: Vreau să văd cum ne impactează financiar aceste tăieri, pe termen lung și că există din nou un echilibru financiar.

Impactul închiderii producțiilor și tuturor disponibilizărilor îl vom vedea abia peste încă o lună de acum înainte.

Cred că abia la începutul lui septembrie am putea avea o radiografie mai clară a tuturor deciziilor luate în ultimele luni. Și atunci când vom face o analiză, o vom face pe grup, nu doar pentru Național TV.

Dan Diaconu: „Există și scenariul să revenim la producții proprii”

Paginademedia.ro: Dar aveți întocmite deja câteva scenarii de acțiune pentru ce va urma din septembrie încolo, bănuiesc...

Dan Diaconu: Există niște propuneri interne vizavi de cum ar trebui să continuăm. Dar tocmai pentru a nu lansa așteptări sau speranțe false angajaților nu le putem comunica.

Paginademedia.ro: Totuși, în linii mari, care ar putea fi aceste scenarii?

Dan Diaconu: Există și scenariul să revenim la producții proprii. Dar legat de aceste producții în sine, resursele umane sunt foarte mici. Așa că, dacă vom dori să avem din nou producții noi va trebui să ieșim în piață.

Însă abia atunci când vom ști de ce buget dispunem va fi clar dacă merită să facem producții noi intern sau extern. Dar, dacă vom hotărî la un moment dat să avem din nou un talkshow, acesta cu siguranță va fi intern, un talkshow nu se pretează să fie făcut extern. Însă pentru entertainment (divertisment, n.r.) lucrurile stau diferit.

Dan Diaconu: „Publicul Național TV nu a fost afectat”

Paginademedia.ro: Și celălalt scenariu?!..

Dan Diaconu: Să rămânem ca acum, doar cu achiziții și cu reluări ale programelor pe care le avem deja în portofoliu.

Paginademedia.ro: Clienții de publicitate nu s-au sesizat și nu au început să se retragă, în consecință?

Dan Diaconu: Nu. Cel puțin pe ABC Plus Media nu s-a pierdut publicitate. Clientul este reprezentat de agenție, nu pleacă așa. El poate fi nemulțumit doar dacă nu îi livrezi cât vrea...

Paginademedia.ro: Bănuiesc că aveți deja și oameni din public care vă întreabă direct ce se întâmplă cu grila de programe...

Dan Diaconu: Da, mereu sună oamenii... Te ceartă, scriu și pe hârtie, îți fac și sugestii. Vin și la redacție...

Paginademedia.ro: Și care este răspunsul oficial pentru cei de acasă?

Dan Diaconu: Răspunsul oficial pentru fanii și telespectatorii noștri fideli este acesta: publicul Național TV nu a fost impactat. Cei fideli sunt cei care urmăresc telenovele. Iar achiziții de seriale indiene se vor face în continuare și încercăm să fim în continuare cei mai relevanți aici.

Paginademedia.ro: Așadar se poate spune că serialele indiene țin barca pe linia de plutire...

Dan Diaconu: Da, și pentru asta le mulțumim telespectatorilor fideli.

Paginademedia.ro: Cum vă raportați la audiențe?

Dan Diaconu: Avem trei zile în care suntem destul de relevanți. Miercurea este una dintre ele, pentru că avem două filme dintre cele mai bune ale noastre. Și mai avem zile mai bune și luni, și vineri. Decizia noastră este să rămânem relevanți doar pe prime time.

În timpul zilei nu suntem spectaculos. Investiția pentru produsul de zi este pentru a ridica media zilnică, dar asta contează doar la televiziunile mari.

Sunt televiziuni mari care pierd bani în timpul zilei cu show-uri, dar este o pierdere asumată, pentru că dă bine să aibe producții proprii și peste zi. Televiziunile mici nu își permit astfel de pierderi.

Dan Diaconu: „Vedem dacă putem construi o linie de business din ceea ce avem”

Paginademedia.ro: Care considerați că este publicul-țintă?

Dan Diaconu: Target-ul nostru cred că este ușor mai matur. Categoria de vârstă 21-54 e mai aproape de adevărul nostru. Cred că și ei care monitorizează audiențele ar trebui să regândească aceste categorii de public. 18-49 nu mi se pare reală.

Dacă te uiți și analizezi structura socială, cei mai mulți români cu putere mai mare de cumpărare sunt „decrețeii”, care azi au în jur de 50 de ani. Cei cu vârste cuprinse între 18 și 21 de ani nu au aceeași putere de cumpărare cu cei de 50 plus...

Paginademedia.ro: Ce alte soluții aveți în vedere pentru ieșirea din criză?

Dan Diaconu: Vedem dacă putem construi în momentul de față o linie de business din ceea ce avem. Vrem să închiriem spații, să monetizăm studiourile pe care le avem. La un moment dat am mai făcut asta, i-am văzut pe aici și pe Irina Rimes, și cei de la Comedy Central, au închiriat la noi platouri pentru filmări.

Paginademedia.ro: Dacă mai ai ceva de adăugat...

Dan Diaconu: Mai e o chestie cu care ne luptăm. Anul acesta este un an dificil și pentru cei mari. Bugetele au crescut foarte puțin, iar inflația este masivă, iar „jucătorii” mari din TV au continuat să polarizeze.

În România sunt monitorizate undeva la mai bine de 80 de televiziuni, care nu intră la categoria „others” („altele”, n.r.). Grupurile Pro TV, Antena și Kanal D au 85% din piață. Vorbim despre o piață de 650 și 670 de milioane de euro. Restul, cam de 70 de televiziuni adică, împărțim ceea ce rămâne, doar 15% din piață. Este o piață extrem de competitivă.

În țările din Europa de Est nu o să vezi așa ceva. Ungaria, Bulgaria, inclusiv Cehia și Slovacia nu au mai mult de 20 de posturi TV.

Despre Dan Diaconu:
  • A absolvit în 1996 Liceul Emanoil Gojdu (profil Matematică-Fizică) din Oradea, orașul natal. A urmat cursurile Colegiului Tehnic Economic, apoi a studiat Științe Economice.
  • A cochetat cu lumea artistică încă din liceu, unde a și înființat un post de radio local.
  • Din 1999 până în 2003 a lucrat într-o companie de telecomunicații din Oradea.
  • A venit la București în 2003, după un proces de recrutare făcut în Oradea de frații gemeni Micula, care au căutat pe meleaguri natale oameni alături de care să înființeze un post tv. Ioan și Viorel Micula sunt doi afaceriști bihoreni (originari din satul Cucuceni, comuna Rieni) care au pus bazele grupului European Food&Drinks în anul 1993.
  • Din 2003 până în 2005 a fost Day-to-day managing operator, apoi Asistent Manager pentru Douglas Foulton, cel despre care spune că este „omul care mi-a deschis apetitul pentru acest job”.
  • În 2005, pe vremea directorul executiv al Centrului Național Media (așa se numea inițial grupul cu Național TV) era Jana Gheorghiu, Dan Diaconu a început să lucreze ca director de programe, poziție din care s-a ocupat de „achiziție de conținut și organizarea grilei”.
  • În 2015 a părăsit compania pentru aproximativ jumătate de an, pentru a se ocupa de preluarea Media Pro Distribution, care aparținuse de CME, fosta compania-mamă a Pro TV.
  • A revenit pe poziția de director de programe Național TV tot în 2015, la finalul anului, la insistențele fraților Micula. „Nu am vrut să mă reîntorc, dar am avut relații foarte bune cu foștii colegi și aveau nevoie de consultanță pe achiziție de conținut”, a spus Dan Diaconu, pentru Paginademedia.ro.
  • În aprilie 2023, Dan Diaconu a fost numit director general al ABC Plus Media.

Sursa: https://www.paginade...iaconu-21279346

#173
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Pe scurt e Bollywood TV 2, ori sa revina cu productii ori la revedere, exista deja 3 canale Bollywood..

Nu mi explic cum se mai vinde publicitate..

Edited by ronuquet, 09 August 2023 - 19:06.


#174
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 06.09.2010
Mai bine închid prăvălia. Că de vreo 10 ani sunt varză.

#175
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018
Emisiunea Din viaţa romilor va fi din 3 septembrie la B1TV sub numele Romi pentru România https://forum.softpe...6#entry30179289

#176
_Gaby_

_Gaby_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 15.11.2021
Sigla Național TV de Ziua României:

Attached Files



#177
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Este ca cea înregistrată la osim. Numai acel ,,ț" diferă".

Attached Files



#178
alin632

alin632

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 05.09.2011
Deși au anunțat că au oprit TOATE producțiile posibile și nu mai fac achiziții, au produs totuși un program de revelion la Național TV. Posted Image Posted Image

#179
donmarinica

donmarinica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 17.06.2007

View Postalin632, on 25 decembrie 2023 - 16:51, said:

Deși au anunțat că au oprit TOATE producțiile posibile și nu mai fac achiziții, au produs totuși un program de revelion la Național TV. Posted Image Posted Image

Patronii de la televiziunile carbogazoase au bani de ii intorci cu lopata. Pot face oricand concurenta la posturile tv  mari, problema este ca televiziunile din trust sunt mentinute la limita subzistentei, nu ii intereseaza pe patroni sa bage bani in ele.

#180
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018
De revelion, National TV va difuza emisiunea Start Revelion de la ora 20:00 https://program-tv.n...L_TV/31.12.2023

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate